Παράλληλη θήρα

συζητήσεις για assembly

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Crack

Παράλληλη θήρα

Δημοσίευση από Crack » 15 Δεκ 2011 00:14

Έχω σταθερό και laptop. Λύσεις που πιθανόν να λειτουργούν:
Καλώδιο usb σε παράλληλη θήρα, και στην συνεχεια εύρεση τις port τις.
Αγορά κάρτας παράλληλης θήρας για το σταθερό pc.

Πρόβλημα:
Να μη αγοράσω τσάμπα κάποιο από τα παραπάνω, θα μπορέσω να βρω με πια συνάρτηση καλείται η παράλληλη θήρα στην flat assembly Link tou compiler?
Και αν ναι με ποιο τρόπο, και πια από τις 2 λύσεις θα λειτουργεί σίγουρα?

nkast
Επικοινωνία:

Παράλληλη θήρα

Δημοσίευση από nkast » 15 Δεκ 2011 03:36

Ελενξε την motherboard του desktop. Πολύ πιθανόν να εχει επανω παραλληλη και σειριακή σε pins. Το μονο που θα χρειαστείς τοτε ειναι ενα λαμακι με τα βύσματα και να συνδέσεις τα καλώδια πάνω στη motherboard.

Η επιλογή USB ή εσωτερικής καρτας είναι δικία σου αποφαση.
θες να το χρησιμοποιείς και στο laptop; ποσες PCI έχεις; πόσες ελευθερες USB; βάλε και την διαφορά τιμής και αποφάσισε.

Crack

Παράλληλη θήρα

Δημοσίευση από Crack » 15 Δεκ 2011 12:27

Θα το ψάξω το desktop, και αν δε έχει λογικά θα ψάξω για αλλα desktop. Ένα άλλο προβληματάκι είνια ότι πρέπει να την παρουσιάσουμε,και δε θέλω να τους τρέχω στα εργαστήρια του ΤΕΙ, θέλω να το φτιάξω από το laptop, USB>Paraller port, ο καθηγητής μου είπε πως δε γίνετε και δε μπορώ να καταλάβω γιατί.

nkast
Επικοινωνία:

Παράλληλη θήρα

Δημοσίευση από nkast » 15 Δεκ 2011 14:22

Πιθανόν η USB λύση να δουλευει μονο με drivers των windows μεσα απο το win32 API.

ισως O καθηγητής σας να θελει να δουλεψετε Low level.
Οι παραλληληλες που είναι πανω στο desktop (η σε καρτα) μπορουν να δουλευτουν είτε απο το BIOS (νομίζω to int 17h) είτε γράφοντας απευθείας σε μια διευθυνση στο BUS!
Στελνοντας ενα byte στο 0x378, πχ out 0x378,01010101b αλλάζεις απεθειας τις καταστασεις στα pins της παραλληλης.

Είναι πραγματικα οτι πιο απλο IO interface. Παλια συνδέαμε επανω sto βισμα Leds και φτιαχναμε τρεχαντήρια, μοτερακια, relays, μεχρι και απλα DAC για να βγαλουμε ήχο (MOD-Players. oi καρτες ήχου ήρθαν πολύ αργοτερα στα PC).

Οι πολύ καινουργιες ή πολύ φτινές motherboards ισως να μην εχουν LPT. Ψαξε το manual ή μπες στα BIOS settings να δεις αν υπάρχει επιλογή για το mode της παράλληλης. Ακόμα καλλύτερα ανοιξε το κουτι και ψαξε για ελέυθερα pins πανω στο motherboard. Αν εχει, κατεβα στουρναρα και ρώτα στο service του Plaisiou και στα γύρω καταστήματα αν εχουν να σου δώσουν τα βίσματα ώστε να βγάλεις την LPT στη την πίσω μερια.

Crack

Παράλληλη θήρα

Δημοσίευση από Crack » 19 Δεκ 2011 15:26

Κάτι άλλο, αστείο ...
Βρήκα πύργο με παράλληλη θήρα, μπήκα στα ΒΙΟΣ, είναι τελικά 378 η θήρα, αλλα όταν κάνω μέσο intel assembly out 378η,0, δε μηδενίζει τους εξόδους.

Κώδικας: Επιλογή όλων

format MZ
push CS
pop DS

mov DX,378h
mov AL,0
out DX,AL

;Έξοδος
mov AX,4C00h
int 21h
;Δήλωση μηνύματος
Msg		db 'Hello world!',0Ah,'$'
nextLine	db 0ah,'$'
Υπάρχει και η πιθανότητα να έχουμε κάνει ******** στο κύκλωμα. Πετάμε ένα λεντάκη στην έξοδο, στην συνεχεια δοκιμάζουμε διαφορες αντιστάσεις p έχουμε, και μετά στο ground. Το λαμπάκι λάμπει ότι και να κάνουμε

nkast
Επικοινωνία:

Παράλληλη θήρα

Δημοσίευση από nkast » 19 Δεκ 2011 18:26

To programa trexei mesa apo ta windows?
Pezei na min sou dinei prosbasi se in & out.
Ua prepei na to trexeis apo dos gia na xereis sta sigoura.

To mono sxetiko pou brika:
http://www.programmersheaven.com/mb/x86 ... t-problem/
Den jerw an bohthaei, einai gia XP.

Crack

Παράλληλη θήρα

Δημοσίευση από Crack » 19 Δεκ 2011 18:57

Windows ΧΡ έχουμε. Οποτε λες πως δε έχουμε πρόσβαση, δε έχω ξανακάνει κάτι σε dos, οποτε δε μπορώ να δοκιμάσω αυτό που είπες. Αν είναι κάτι απλό, δείξε μου ένα guide. 'Η αν ξέρετε άλλο τρόπο να τρέξω αυτόν τον κώδικα και να βγάζει αποτέλεσμα.
Είχα σκεφτεί να βάλω linux live και να τρέξω τα windows χρ ως Virtual για να τρέξω τον ίδιο κώδικα, ένταξη λίγο περίεργο :)

nkast
Επικοινωνία:

Παράλληλη θήρα

Δημοσίευση από nkast » 19 Δεκ 2011 19:54

Στο λινκ που σου εδωσα , λέει και για αυτο¨:
http://www.beyondlogic.org/porttalk/porttalk.htm

Εχει στο τελος ενα zip με το allowio που το καλεις σαν
C:\>allowio MyApp.exe /a
ή
C:\>allowio MyApp.exe 0x378

και αν καταλαβα καλα δινει δικαιοματα στην εφαρμογή σου να μιλάει με το bus. Δωκιμασε το, εγω δεν εχω XP.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Assembly”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες