η HOL είναι ανίκανη να προσφέρει ποιοτικές ευρυζωνικές υπηρεσίες

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
criss_x

Δημοσίευση από criss_x » 17 Δεκ 2011 01:24

Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι πως μια εταιρία σαν την HOL που είναι ανίκανη να προσφέρει ποιοτικές ευρυζωνικές υπηρεσίες μέσα στο κέντρο της Αθήνας, με τρομακτικά χαμηλές ταχύτητες και σοβαρές αστάθειες, προτρέπει το κοινό να προωθεί το προϊόν της!!!

Αν θέλετε μπορώ να δημοσιεύσω αντίγραφο της καταγγελίας μου μετά από αναρίθμητες οχλήσεις μου για εντελώς χάλια ποιότητας αύνδεση μέσα στην Κυψέλη και με το DSLAM στα κεντρικά της Πατησίων!!! Αυτό για να μη θεωρηθώ ότι είμαι συκοφάντης που σκοπεύει στην δυσφήμιση της HOL!!!

Μετά βίας συγχρονίζει στα 4.350 KBp/s & 670 Kbp/s Upstream!!! Κι αυτό συμβαίνει σε ακτίνα μεγαλύτερη του 1,5 χιλιομέτρων!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Δεκ 2011 02:04

Και ο λογος που δεν αλλαζεις εταιρεια;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 17 Δεκ 2011 02:09

Eγώ πάντως παλιότερα με hol είχα στο κέντρο της Λάρισας περίπου 16mbps. Τώρα που μένω λίγο πιό έξω αλλά είμαι κοντά σε βρόγχο με forthnet έχω δει και 19αρη και εκτός από μια δυο φορές που είχαν τεχνικά προβλήματα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Δεκ 2011 02:17

Μεγαλο θεμα αυτο με τις εταιρειες, θα πρεπει να το αναλυσουμε πιο βαθια...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Δεκ 2011 13:10

Ο χαμηλός συγχρονισμός είναι είτε θέμα απόστασης είτε πρόβλημα στα καλώδια του ΟΤΕ, είτε πρόβλημα στην καλωδίωση της πολυκατοικίας-διαμερίσματός σου.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 17 Δεκ 2011 14:24

Κάθε router έχει και μενού που κάνει έλεγχο για την ποιότητα του σήματος που λαμβάνει.
Αυτά τα νούμερα μπορούν να μεταφραστούν από κάποιον τεχνικό και να προτείνει κάποια λύση. Είναι πιθανό όντως να έχεις κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση που διαθέτεις (είναι αρκετά συνηθισμένη αιτία προβλημάτων).
Η εταιρία επίσης θα μπορούσε να σου κάνει μέτρηση.

Στην δική σου περίπτωση θα πρέπει ίσως να ρωτήσεις και κάποιους γείτονες εάν κάποιος έχει παρόμοια προβλήματα.

*** μπορείς και με αυτό το online εργλείο να κάνεις κάποιες μετρήσεις >> http://ndt.grnet.gr/
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Δεκ 2011 17:18

H Hοl ειναι η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ οσον αφορα τουλαχιστον εμενα την εξυπηρετηση και την τεχνικη καταρτηση του προσωπικου της

ΕΝΩ ΞΕΡΟΥΝ την λυση σε ενα προβλημα απλα ΔΕΝ σου την λενε και σε αφηνουν να κοψεις τον λαιμο σου να βρεις ακρη

ΧΩΡΙΑ που δεν ΑΠΑΝΤΑ ΠΟΤΕ τεχνικος σε τηλεφωνιμα σου

ΘΑ καταγραφει το προβλημα σου και αν φιλοτημηθουν θα σε παρουν τηλεφωνο να σου πουν που ειναι το προβλημα και πως λυνεται!

ΚΑΙ ΑΝ εισαι ΤΥΧΕΡΟΣ και εισαι εκεινη την ωρα στον υπολογιστη σου!

criss_x

Δημοσίευση από criss_x » 17 Δεκ 2011 22:00

cordis έγραψε:Και ο λογος που δεν αλλαζεις εταιρεια;
Γιατί μόλις έκλεισα το πρώτο τρίμηνο.....

Απ' όσο έχω πληροφορηθεί, είναι μια πολύ περίεργη κατάσταση και πρέπει να κινηθώ ίσως και νομικά (με τη δικαιολογία αδυναμίας να μου παρέχουν ποιοτική σύνδεση)...

Δευτερευόντως έγγυται κατά 99,9% στην άθλια κατάσταση των αγωγών που έρχονται από το DSLAM έως την γειτονιά μας.... σε μία ακτίνα 500-700 μέτρων το ίδιο συμβαίνει με όλους ανεξαρτήως παρόχου!!!

criss_x

Δημοσίευση από criss_x » 17 Δεκ 2011 22:09

hitca έγραψε:Κάθε router έχει και μενού που κάνει έλεγχο για την ποιότητα του σήματος που λαμβάνει.
Αυτά τα νούμερα μπορούν να μεταφραστούν από κάποιον τεχνικό και να προτείνει κάποια λύση. Είναι πιθανό όντως να έχεις κάποιο πρόβλημα με την καλωδίωση που διαθέτεις (είναι αρκετά συνηθισμένη αιτία προβλημάτων).
Η εταιρία επίσης θα μπορούσε να σου κάνει μέτρηση.

Στην δική σου περίπτωση θα πρέπει ίσως να ρωτήσεις και κάποιους γείτονες εάν κάποιος έχει παρόμοια προβλήματα.

*** μπορείς και με αυτό το online εργλείο να κάνεις κάποιες μετρήσεις >> http://ndt.grnet.gr/

Αγαπητέ μου φίλε...

Συμβαίνει και εγώ και η σύζυγός μου, να είμαστε τεχνικοί πληροφορικής και μάλιστα η 2η εργάζεται στο Εθν. Τυπ/φίο στα δίκτυα κλπ κλπ κλπ....

Όλα αυτά που περιγράφεις έχουν εξεταστεί κι έχει βγει συμπέρασμα με κάποιες επιφυλάξεις...

Όσο δεν επιλαμβάνονται του προβλήματος ταυτόχρονα και συνδιαστικά HOL/ΟΤΕ ο ένας ρίχνει το μπαλλάκι στον άλλον!!!

Υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται ακόμη και οι ρεγκλέτες εδω γύρω (KV κλπ)... αν δει κανείς ότι η "χελώνα" του ΟΤΕ που διανέμει στην γνωία του τετραγώνου είναι ορθάνοιχτη πιθανότατα εδώ και χρόνια γιατί μπορεί κανείς να δει μέσα από αρκούδες μέχρι κροκόδειλους!!! 'Ισως και να ευθύνεται ο κεντρικός αγωγός που πιθανότατα έχει τοποθετθεί την δεκαετεία του 65-75... Πάντως αν δεν γίνει σοβαρή δουλειά... άκρη δεν βγαίνει!!!

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 18 Δεκ 2011 12:44

vodafone, εχει και ισαξια, αλλα και η vodafone ιδιο πραγμα, με τον προηγουμενο ISP. vodafone 5-10 ευρω φθηνοτερα. αν και τα 5 10 ευρω δεν ειναι το προβλημα αλλα οι υπηρεσιες και η υποστηριξη.
Εικόνα

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 18 Δεκ 2011 13:00

αναλογα, αν μενεις εκτως ελλαδας, δεν νομιζω. αλλα οταν λες ιδιοι, ως προς τι; (παρε τη φθηνοτερη σε συνδρομη αν ειναι ετσι, να υπαρχει τουλαχιστον ετσι μια διαφορα!!!)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Δεκ 2011 13:03

FreeZ έγραψε:αναλογα, αν μενεις εκτως ελλαδας, δεν νομιζω. αλλα οταν λες ιδιοι, ως προς τι; (παρε τη φθηνοτερη σε συνδρομη αν ειναι ετσι, να υπαρχει τουλαχιστον ετσι μια διαφορα!!!)
νομιζω οτι το εγραψα
η ιδια εταιρεια
εκτος αν δεν το βλεπεις

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 18 Δεκ 2011 13:05

και εγω εγραψα,
αν μενεις εκτως ελλαδας
διαβασε...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis