Εχω προβλημα με τον η/υ μου,σχετικα με τις ακυρες επανεκινησεις που κανει απο μονο του

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nat1191

Εχω προβλημα με τον η/υ μου,σχετικα με τις ακυρες επανεκινησεις που κανει απο μονο του

Δημοσίευση από Nat1191 » 19 Δεκ 2011 20:48

Καλησπερα!Το pc που εχω εχει ενα σπαστικο προβλημα κ' δεν ξερω τι το προκαλει.Θελω αν μπορειτε να μου γραψετε γνωμες σχετικα με αυτο σε περιπτωση που βρω το προβλημα να μην αναγκαστω να το στειλω σε καποιο servise.Λοιπον το προβλημα εχει ως εξης.Το pc αναβει κανονικα,οταν ειναι να μπει στα windows στιγμες κολαει κ αν κολησει ξεμπλοκαρει μετα απο ενα τεταρτο.Το βασικο του προβλημα ομως ειναι οι ακυρες επανεκινησεις που κανει ενω το δουλευω και το οτι δεν μπορω να κανω εγκατασταση παιχνιδια γιατι παντα στη μεση του install κανει επανεκινηση και το κοβει στη μεση :o Αν μπορειτε να βοηθεισετε ευχαριστηση μου :D

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 19 Δεκ 2011 20:52

μαλλον ο σκληρος ειναι .. κανει θορυβο ? τικ τικ τικ τικ ? ποσο παλιος ειναι ο υπολογιστης
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
Nat1191

Δημοσίευση από Nat1191 » 19 Δεκ 2011 21:06

Ειναι με Socket478 επειδη τον πηρα ομως απο Χρηση Ευκαιρια υπολογιζω οτι ειναι απο το 2005.Το προβλημα το ειχε οταν μου τον εδωσαν (μαλλον κ' γιαυτο το αγορασα τοσο φτηνα) Ο δισκος κανει οντως θορυβο αλλα δοκιμασα να βαλω εναν αλλον και παλι κανει τα ιδια :evil:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Δεκ 2011 09:21

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
nackgr έγραψε:μαλλον ο σκληρος ειναι .. κανει θορυβο ? τικ τικ τικ τικ ?
Αυτό το θέμα/πρόβλημα, σίγουρα και είναι πολύ ύποπτο!
Nat1191 έγραψε:...Το προβλημα το ειχε οταν μου τον εδωσαν (μαλλον κ' γιαυτο το αγορασα τοσο φτηνα) Ο δισκος κανει οντως θορυβο αλλα δοκιμασα να βαλω εναν αλλον και παλι κανει τα ιδια :evil:
Βασικά χαλάρωσε!!! Γιατί σε 'κόβω' για ψιλοπανικόβλητη. Και στον πανικό του κάποιος κάνει βασικά σφάλματα. :P (Όσο έμπειρος και γνώστης κι αν είναι)
1) Ο (άλλος) δίσκος, που αναφέρεις ότι έβαλες, είναι 'καρατσεκαρισμένος' ότι δουλεύει;
2) Πως τον εγκατέστησες;
3) Είχε ίδιο Λειτουργικό Σύστημα επάνω του;
4) Έκανες 'κλώνο' τον ύποπτο δίσκο, πάνω σ'αυτόν;
Περιμένουμε απαντήσεις -αν μπορείς- :P
nackgr έγραψε:ποσο παλιος ειναι ο υπολογιστης
Αυτό όμως δεν λέει και πολλά... Μπορεί να είναι σχετικά καινούργιο (4ων μηνών) το PC και να 'έχει κάνει τα χιλιόμετρα της ζωής του' με 'κακή' δουλειά (χωρίς καμμία συντήρηση κλπ), ενώ -αντίθετα- μπορεί να είναι από το 2000 (μέσα στη συσκευασία του - πλήρως αχρησιμοποίητο).
Ένα άλλο θεματάκι, που πιθανόν να φταίει, (αν είναι παλιό και πολυ/'κακοδουλεμένο' το PC) είναι η σιλικόνη ψύξης της CPU (άρα η ψύξη της CPU) :wink:
Αν ξέρεις -σίγουρα- να αντικαταστήσεις/καθαρίσεις την παλιά σιλικόνη, και να βάλεις καινούργια στη CPU σου, ίσως να λυθεί και το πρόβλημα :-?
Διαφορετικά, θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο τεχνικό εργαστήριο.

Άβαταρ μέλους
Nat1191

Δημοσίευση από Nat1191 » 20 Δεκ 2011 10:49

Καλημερα DGeorge.Ευχαριστω που ασχοληθηκες με το προβλημα μου.Λοιπον σχετικα με τις ερωτησεις σου.

1)Ο δισκος δουλευει κανονικα,αν κ δεν βαζω κ το χερι μου στη φωτια οτι κανει την δουλεια του τελεια,μιας που ειναι πολυ παλιος
2)Κουμπωσα το καλωδιο IDE στην μητρικη κ' στον δισκο.Μπηκα στα BIOS εβακα για 1το boot το DVD-RW του η/υ εκανα format με win-xp,μπηκα στα win εκανα εγκατασταση του driver nvidia 285.16,του εκανα επανεκινηση,εβαλα το warcraft3 κ' μετα απο 20 λεπτα μου εκανε ακυρη επανεκινηση
3)Ναι,παλι ειχα τα win-xp 32-bit
4)Οχι

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Δεκ 2011 12:56

Nat1191 έγραψε:2)............Μπηκα στα BIOS εβακα για 1το boot το DVD-RW του η/υ εκανα format με win-xp,μπηκα στα win εκανα εγκατασταση του driver nvidia 285.16,του εκανα επανεκινηση,εβαλα το warcraft3 κ' μετα απο 20 λεπτα μου εκανε ακυρη επανεκινηση.
Να βάζουμε και καμμιά τελεία ανάμεσα (αντί για κόμμα). :P Πολλές - μικρότερες προτάσεις είναι κάπου-κάπου σαφέστερες. :D
Έται όπως μου τα έγραψες, κατάλαβα ότι:
1) Έκανες FORMAT με win-xp.... OK!
2) Εγκατέστησες πάλι -κανονικά- τα win-xp.... OK!
3) Στην επανεκκίνηση από την εγκατάσταση... Τσουπ! Πάρε κι ένα driver nvidia 285.16 νά'χεις να πορεύεσαι! :D (Είναι σίγουρα ο σωστός driver της κάρτας γραφικών σσυ;)
Σου φάνηκε, ότι 'τσίνησε/κλώτσησε' το warcraft3, που εγκατέστησες στην επόμενη επανεκκίνηση... Αλήθεια, δοκίμασες κάτι χωρίς το warcraft3; (Π.χ. να δεις μιάν απλή εικόνα σε πλήρη οθόνη και πλήρη ανάλυση;) (...Έτσι... Για να ζοριστεί απλώς -λίγο- η κάρτα γραφικών με -σχετικά- κοινή χρήση!)
Αν η κάρτα γραφικών σου παρουσιάσει πρόβλημα (είτε λόγω σωστού driver, είτε λόγω υλικού της), τότε -πιθανόν- να είναι αυτή ο κύριος ύποπτος!!
Και λάβε υπ'όψιν:
Αν σε 'κάπως φυσιολογικά' πλαίσια κλωτσάει άγρια η κάρτα γραφικών σου...
Τότε σε 'τρελλά' πλαίσια - κατάσταση 'παιχνιδιού' (που ζητάει τα κέρατά του από ισχύ της κάρτας γραφικών) θα αντιδράσει μάλλον απρεπώς :lol:
Οπότε σε -πρώτη φάση- φέρε τα Windows XP σου, στην προηγούμενη θέση τους (χωρίς το παιχνίδι, αλλά -εννοείται- με τον driver).
Σε δεύτερη φάση παίξε με κοινές -αλλά- δυνατές δοκιμασίες για μιά κάρτα γραφικών.
Και πάλι εδώ είμαστε, για τ'αποτελέσματα :D :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες