link building στο SEO κάνουν οι τεμπέληδες και οι χαζοί

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 21 Δεκ 2011 11:55

Τα links είναι θεμελιώδη αρχή του Internet, όχι του SEO. Το SEO σαν κομμάτι του internet φυσικά και λαβαίνει υπ' όψη τα links -ακόμα και αν κάποια είναι άχρηστα και δεν μεταφέρουν αξία στις κατατάξεις-.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Δεκ 2011 15:23

adiaforosgr έγραψε:@cordis μπορούμε να έχουνε ένα url του marketer;
εκείνου που λέω πως συζητούσα; μίλησε κι εδώ: karpidis.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Δεκ 2011 15:25

να το πάμε αλλιώς.

αν μπορούσαμε να πούμε ότι έχουμε κάποιες διεργασίες όπου αποτελούν το 100% του SEO, εσείς πόσο δίνετε από αυτό το ποσοστό στα links;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 21 Δεκ 2011 17:28

cordis έγραψε:να το πάμε αλλιώς.

αν μπορούσαμε να πούμε ότι έχουμε κάποιες διεργασίες όπου αποτελούν το 100% του SEO, εσείς πόσο δίνετε από αυτό το ποσοστό στα links;
55%

starfish

Δημοσίευση από starfish » 21 Δεκ 2011 21:10

Συγνώμη cordis αλλά είναι λίγο άκυρο σας ερώτηση. Εξαρτάται πάντα από τον συναγωνισμό πάνω στις συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά.

Πάντως ο αλγόριθμος με το οποίο ξεκίνησε πριν από αρκετά χρόνια η google να "βαθμολογεί"¨σελίδες είχε ως βάση τον αριθμό links. Αφενός δεν γνωρίζουμε την ακριβή μορφή του πλέον εδώ και χρόνια καθώς αποτελεί επτασφράγιστο μυστικό, αφετέρου γνωρίζουμε ότι πλέον έχει εξελιχθεί σε πολύ πιο περίπλοκο σημείο που λαμβάνει ΠΟΛΥ περισσότερους παράγοντες υπόψιν.

Αυτό που πάντως δεν αλλάζει είναι ότι ασχέτως όλων των παραγόντων - το κύριο θέμα στο οποίο πρέπει να στοχεύει κάποιος για να βελτιώσει την σελίδα του είναι αναμφισβήτητα το περιεχόμενο.

Δυστυχώς όμως αυτό δεν φτάνει. Να σου αναφέρω δυο παραδείγματα.

Εγώ και άλλος ένας έχουμε από ένα eshop. Πουλάμε προϊόντα που παίρνουμε από μια τρίτη εταιρία (πχ φάρμακα). Οι περιγραφές των προϊόντων έρχονται έτοιμες σε ηλεκτρονική μορφή και τις περνάμε μαζικές στα eshop μας. Κατά πάσα πιθανότητα το κύριο και βασικό περιεχόμενο των σελίδων μας είναι κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό παρόμοιο. Εδώ λοιπόν για να κερδίσεις πρέπει να κοιτάξεις τους υπόλοιπους παράγοντες που επηρεάζουν την κατάταξη σου ανάμεσα στους οποίους είναι και τα incoming links.

Δεύτερο παράδειγμα. Γνωρίζω τρία τουλάχιστον site φίλων που ανεβάζουν πρωτότυπο υλικό το οποίο το κλέβει αυτόματα ένα από τα γνωστά blog που ζούνε με αυτήν την μέθοδο. Το Blog αυτό βγαίνει πάνω και από τους τρεις όταν αναζητάς υλικό που αυτοί ανεβάσανε πρώτοι. Δυστυχώς εδώ ακόμα ο αλγόριθμος του google δεν δουλεύει ακόμα αρκετά καλά ώστε να αποδίδει την κατάταξη αξιοκρατικά. Οποιαδήποτε βελτίωση του περιεχομένου δεν παίζει καμία σημασία.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Δεκ 2011 22:20

δεν είναι καθόλου άκυρη η ερώτηση. θέλω να μου πεις πόσο ποσοστό της δουλειάς θεωρείς ότι είναι τα links. αν δεν μπορείς να τον υπολογίσεις πες δεν ξέρω.
- follow me @twitter

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 21 Δεκ 2011 22:32

το ποσοστό μεταβάλλεται ανάλογα με την περίπτωση νομίζω.

π.χ. αν θέλεις καλή κατάταξη στο key-phrase "κατασκευή ιστοσελίδων" τότε σίγουρα χρειάζεσαι πολλή περισσότερη δουλειά στα links γιατί ο ανταγωνισμός είναι υψηλός και το unique content δεν αρκεί.

Αν για μία αναζήτηση ,από την άλλη, μπορείς να ξεπεράσεις τον ανταγωνισμό με το περιεχόμενό σου, τότε τα link περνάνε σε 2η μοίρα.

Αλλά γενικότερα και το να παράγεις υλικό και το να δημιουργείς link είναι μία ασταμάτητη διαδικασία κατά την γνώμη μου.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Δεκ 2011 22:37

οπότε υπάρχουν περιπτώσεις που θεωρείτε πως πρέπει να βάζεις το περιεχόμενο (μαζί με το on site SEO) σε 2η μοίρα.
- follow me @twitter

karpidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από karpidis » 22 Δεκ 2011 00:13

adiaforosgr ανέφερε:
@cordis μπορούμε να έχουνε ένα url του marketer;
Καταρχήν δεν είπα πως είναι άχρηστο το linkbuilding. Όταν μιλούσαμε για το SEO γω έβαλα πως το 70% είναι links και 30% είναι το onsite. Όμως αυτό που υποστηρίζω είναι πως όσο έχεις το 100% του 30% θα φτάσεις 80% του όλου χωρίς να κάνεις linkbuilding. Θα έρθει μόνο του.
SERP που πετυχαίνω καλές θέσεις είναι [google]Παναθηναϊκός[/google] (onsports.gr) [google]Ολυμπιακος[/google] (onsports.gr) [google]olympiakos volou[/google]
[google]Ελένη Μενεγάκη[/google] (gossip-tv).
[google]σεξ[/google] (queen.gr) & sex (results in Greece) (newsbomb.gr).
Αυτή είναι κάποια τρανταχτά παραδείγματα από τη δουλειά που έχει γίνει onsite. Και επειδή μπορεί κάποιοι να πουν για την παλαιότητα του gossip το http://onsports.gr είναι μόλις 11 μηνών site. Και βγαίνει σίγουρα σε πάρα πολλές "long tail" αναζητήσεις που του φέρνουν πια πολύ μεγάλο όγκο από το google.
Όσο για το προσωπικό site(my footer) δεν το έχω προσέξει ούτε από άποψη περιεχομένου (φόρτος εργασίας ούτε από linkbuilding.) Όμως όταν έγραψα κάποια καλά κείμενα άλλοι έκαναν linkbuilding για μένα. Αναπαρήγαγαν άρθρα μου, τα έβαζαν σε fora και bookmarking sites. Και έτσι τελικά γινόταν η δουλειά ώστε με λίγο περιεχόμενο και με κάποια links έχω πετύχει κάποιο σχετικά καλό PR για ένα site μόλις 14 μηνών & κάποια καλά αποτελέσματα που μου φέρνουν leads.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Επίσης για τον φίλο που έλεγε να πετύχεις πάρα πολύ καλές θέσεις θες links. Δεν διαφώνησε κανείς. Όμως τα links μπορεί να βρεθούν επειδή κάποιος βρήκε χρήσιμο το άρθρο σου σε ένα blog ή μπορεί επειδή σπάμαρες σε ένα φόρυμ με μεγάλο PR. Εσύ τι θεωρείς πιο καλό; (όχι πιο εύκολο)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Δεκ 2011 00:54

ούτε εγώ έγραψα κάπου πως είπες πως είναι άχρηστο το link building :)
- follow me @twitter

starfish

Δημοσίευση από starfish » 22 Δεκ 2011 11:52

Δεν είναι στάνταρ ποσοστό. Πιο απλά δεν μπορώ να το πω. Μπορεί να είναι το πιο σημαντικό μπορεί να μην χρειάζεται να ασχοληθείς σχεδόν καθόλου.

karpidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από karpidis » 22 Δεκ 2011 19:53

starfish έγραψε:Δεν είναι στάνταρ ποσοστό. Πιο απλά δεν μπορώ να το πω. Μπορεί να είναι το πιο σημαντικό μπορεί να μην χρειάζεται να ασχοληθείς σχεδόν καθόλου.
Κοίτα αυτό που λέμε ως ποσοστό είναι αν ορίζαμε μια δουλειά που πρέπει να γίνεται άσχετα με το αν χρειάζεται. Δηλαδή αν σε ρωτήσω τι ποσοστό εργασίας είναι στον υψηλότερο ανταγωνισμό από όλες τις απόψεις. (linkbuilding,on site seo etc).
Το πχ ο ανταγωνισμός δεν κάνει linkbuilding δεν σημαίνει πως εσύ δεν πρέπει να το κάνεις γιατί πετυχαίνεις τους στόχους σου, ή αν δεν υπάρχει καν ανταγωνισμός και με onsite κατασκευή βγαίνεις ψηλά χωρίς καν πολύ περιεχόμενο δεν πρέπει να ασχοληθείς με το να έχεις ένα seo site. Σε αυτή τη λογική δήλωσα αυτά τα ποσοστά.

buyfansgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από buyfansgr » 23 Δεκ 2011 10:17

cordis έγραψε:ούτε εγώ έγραψα κάπου πως είπες πως είναι άχρηστο το link building :)
Μα στο πρώτο σου post οταν άνοιξες την συζήτηση είπες : Και το σημαντικότερο... δεν ασχολείται με το link building, αφήνει όσο κάνει ο κόσμος από μόνος του και του αρκεί.

Ο καλός SEO δεν ασχολείται με αυτό, αλλά με το περιεχόμενο και την σωστή δομή της σελίδας κατά βάση. Καταλήξαμε.

Για εμένα αυτός δεν ειναι καλός SEO απλά δεν κάνει SEO ή κάνει ένα μέρος του SEO μόνο.Στο SEO επειδή δεν υπάρχει απο την GOOGLE και τις άλλες μηχανές αναζήτησης κανένας μπούσουλας που να σου λέει αυτό σε βοηθάει και αυτό όχι απλά βλέπεις τι κάνουν οι μεγάλοι του SEO τα μεγάλα site κάνεις τα δικά σου πειράματα και ότι δουλέυει το συνεχίζεις ότι όχι το αφήνεις.Και σου λέω και απο δική μου άποψη ότι τι καλό περιεχόμενο και το μοναδικό είναι το Α αλλά πάντα σε συνδιασμό με linkbulding.Με τόσο ανταγωνισμό εκεί έξω άν περιμένεις μόνο με το καλό περιεχόμενο δεν κάνεις τίποτα. 8)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Δεκ 2011 12:04

buyfansgr έγραψε:
cordis έγραψε:ούτε εγώ έγραψα κάπου πως είπες πως είναι άχρηστο το link building :)
Μα στο πρώτο σου post οταν άνοιξες την συζήτηση είπες : Και το σημαντικότερο... δεν ασχολείται με το link building, αφήνει όσο κάνει ο κόσμος από μόνος του και του αρκεί.

το ίδιο δεν είπε κι ο ίδιος;
φτιάχνει καλό περιεχόμενο, και τα Links έρχονται από μόνα τους.

και συνεχίζει...
karpidis έγραψε:Επίσης για τον φίλο που έλεγε να πετύχεις πάρα πολύ καλές θέσεις θες links. Δεν διαφώνησε κανείς. Όμως τα links μπορεί να βρεθούν επειδή κάποιος βρήκε χρήσιμο το άρθρο σου σε ένα blog ή μπορεί επειδή σπάμαρες σε ένα φόρυμ με μεγάλο PR. Εσύ τι θεωρείς πιο καλό; (όχι πιο εύκολο)

αλλά δεν πήρε απάντηση γιατί δε θέλετε να απαντήσετε.
- follow me @twitter

buyfansgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από buyfansgr » 23 Δεκ 2011 12:33

Για την μηχανή αναζήτησης και τα δύο έχουν την ίδια αξία αρκεί να είσαι αρκετά έξυπνος και να μήν κάνεις backlinks σε είδη χιλιοσπαμαρισμένα blogs.

Άρα εσύ σύμφωνα με το πρώτο σου post συμφώνησες με τον συνάδερφο σου SEO ότι όσοι κάνουν backlink είναι τεμπέληδες και χαζοί.

Εγώ απο την μεριά μου θα σου πώ και κλείνω γιατί το βρίσκω ανούσιο να προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις κάτι ότι το SEO δεν είναι κάτι το οποιο εμαθες και εντάξει.Αλλάζει κάθε μέρα ανάλογα με τις ορέξεις των μηχανών αναζήτησης και εσύ παίζεις με τους κανόνες που σου βάζουν.

Άρα πρωτα πάει καλή σελίδα καλό περιεχόμενο και μοναδικό,μετά τα backlinks και στο τέλος traffic πωλήσεις σχόλια στην σελίδα σου και τα λοιπά.Όποιος θεωρεί ότι χωρίς ένα απο αυτά μπορείς να κάνεις επιτυχημένη μία σελίδα ή ένα κατάστημα δεν είναι τεμπέλης και χαζός αλλά δεν ξέρει απλά τα βασικά του SEO

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες