link building στο SEO κάνουν οι τεμπέληδες και οι χαζοί

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 24 Δεκ 2011 00:07

ThyClub έγραψε:Καλό περιεχόμενο my ass...

Ποιος μου προσφέρει 50.000€ για να του αποδείξω ότι αυτά που ξέρουμε για τις μηχανές αναζήτησης είναι μόνο θεωρίες και οτι στην πράξη ισχύουν άλλα;
καλή ερωτήσει φίλε, ούτε εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό :roll:

melios

Δημοσίευση από melios » 24 Δεκ 2011 02:11

sta_xionia έγραψε:Η google δεν χρησιμοποιεί τα στατιστικά από το analytics της σελίδας σου για να σε κάνει rank στα organic results.
Από επίσημα χείλια τις google ναι...

Οι λινκ μπυιλντερς λένε ότι user data signals σε μικρό ποσοστό επηρεάζουν το domain trust. Η google δεν έχει domain trust αφού έχει τον page rank αλλά και link trust που έχει το σκεπτικό του distribution analysis.

Περισσότερα θα σε πει κάποιος που είναι στο λινκ μπυιλντινγ.

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ, είναι ότι λινκ που δείχνουν την σελίδα σου με συγκεκριμένο anchor και κάνουν bounce επισκέψεις έχουν την τάση με την πάροδο του χρόνου να σε μειώνουν το ρανκ σου στα οργανικά και τα ποσοστά impression keywords στο web master tools για το συγκεκριμένο anchor ενώ κάποτε σε κάνανε καλό.

Δηλαδή σε έδειχνε 10000 φορές για ένα διάστημα και ξαφνικά παίζεις στις 5000 εντυπώσεις. Το πρόβλημα ήταν ότι ο κόσμος που εψάχνε την λέξη στο excact του adwords tool ήταν 12000 και για τις δυο περιπτώσεις για τα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα.Δηλαδή 5000 κόσμος δεν σε είδε καν. Και με έκανε εντύπωση ότι τα λινκ μπορεί να είναι και edu, gov και σε συγκεκριμένες περιπτώσεις ο dmoz ακόμα.

Επίσης δεν έχει νόημα να δει η google τα analytics αφού σε δίνει μόνο στοιχεία για το σιτε σου. Ξες εσύ πόση ώρα κάθισε στην ιστοσελίδα που τον παράπεμψε το σιτε σου, ή άμα ξανά άρχισε το googλάρισμα από την αρχή; H' από την σελίδα σου ξαναπήγε στην google και έψαξε "orgia sto nhsi me tis germanides oxi tis agglides" ;

Ξες άμα σε ένα bounce visit κάθισε ο χρήστης 1 δευτερόλεπτο ή 29 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα μέχρι να σβήσει το cookie; Άμα μια "εγκατελεμένη" σελίδα έχει ένα page view/visit, χαίρω πολύ, ένας χρήστης ήρθε άρα η διάρκεια του average time είναι και η διάρκεια της παραμονής του.

Αλλά άμα έχεις 100 επισκέπτες και ο χρόνος είναι 37 δευτερόλεπτα θεωρείς ότι ο μέσος όρος είναι ιδανικό metric;

Γιατί με γρήγορους υπολογισμούς μπορώ να πω ότι είχα 2 χρήστες που κάθισαν 29 λεπτά (άρα 3480 δεύτερα) και 98 χρήστες που κάθισαν 2 δευτερόλεπτα (άρα 196) Δηλαδή μέσος όρος παραμονής στην σελίδα (3480+196)/100 = 36.76 δεύτερα.Στην πρενιουμ έκδοση λένε ότι βλέπω τα πάντα όλα. Αλλά ο Larry Page θέλει 150 χιλιαρικάκια...

Τεσπά...

Βασικά. τα google analytics χρησιμοποιούν first party cookies. Οι μηχανικοί της google στο search χρησιμοποιούν τα "πάντα όλα cookies"...

Από επίσημα χείλη τεχνικού της google και όταν ο χρήστης χρησιμοποιεί την http έκδοση με personalize of (&pws=0) ακόμα υπάρχει το personalized στην κατάταξη των αποτελεσμάτων. Και σαν personalized search αναφέρονται σε γλώσσα, τοποθεσία και ημερομηνία. Το οποίο ετοιμάζεται να αλλάξει και αυτό γιατί η google ετοιμάζεται για universal and blended search σαν απάντηση σε bing και yahoo...
sta_xionia έγραψε: Άρα ο ThyClub έχει δίκιο όταν λέει
Δλδ εγώ έχω μια σελίδα που μιλάει για online καφενεία. Έχω πολύ καλό περιεχόμενο που δεν είναι αρλούμπες αλλά valid, ο χρήστης το βλέπει, διαβάζει 2-3 παραγράφους και φεύγει στο καφενείο που προτιμάει. Απο την πλευρά μου εγώ έκανα 1 convertion γιατί έστειλα τον επισκέπτη εκεί που ήθελε. Απο την πλευρά της google το bounce rate μου ήταν 100%. Άρα πως θα μετρήσει αυτό;
το bounce του συγκεκριμένου λινκ είναι 100% αλλά το λινκ παίρνει authority γιατί βοήθησε το χρήστη να βρει αυτό που θέλει.Πιο αναλυτικά το γράφω πιο πάνω...
karpidis έγραψε: CTR (το οποίο παίζει ρόλο),
Είχαμε διαφωνήσει στο περίπου και στο σίτε σου αμα θυμάσαι πριν κανα χρόνο περίπου. Αν και λέγαμε για τα πληρωμένα τότε.

Προς το θετικό έχεις δίκαιο. Αν κάποιος έχει προτίμηση σε ένα σιτε, ναι το σιτε κάνει καλά ρανκ για τις διάφορες μελλοντικές αναζητήσεις σου (Από επίσημα χείλη τεχνικού της google )

Αρνητικά δεν έχω δει κάτι τέτοιο προσωπικά....

Στα σιτε που είχα web master tools, τουλάχιστον πριν κάνα χρόνο ήταν καμιά 15αρα, δεν είχα παρατηρήσει κάποια πτώση στα οργανικά ως τώρα για το CTR...

Δηλαδή τον πρώτο μήνα είχα 10000 impression/789 click τον δεύτερο μήνα 10000 impression/600 click τον τρίτο 10000/320 click να με πει στο web master ότι στην πρώτη περίπτωση σε βάζω θέση 1-5 στην δεύτερη στα ίδια και για την τρίτη 2nd page+...

Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει στα δικά σου σιτε. ΠΧ για το onsport που είναι στον τομέα αθλητικά ίσως να επικρατούν άλλα στάνταρ...

Αυτό που παρατήρησα ήταν αυτό για το bounce που γράφω πιο πάνω.
Kinhthra έγραψε:
ThyClub έγραψε:Καλό περιεχόμενο my ass...

Ποιος μου προσφέρει 50.000€ για να του αποδείξω ότι αυτά που ξέρουμε για τις μηχανές αναζήτησης είναι μόνο θεωρίες και οτι στην πράξη ισχύουν άλλα;
καλή ερωτήσει φίλε, ούτε εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό :roll:
Σόρυ άλλα έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό...

copy paste από άλλο ποστ μου....
melios έγραψε:
cpulse έγραψε:Όλες αυτές οι ιδέες στηρίζονται στην υπόθεση οτι η google είναι μια πανηλίθια εταιρία και έχεις τους SEO experts να σου πουλάνε λαγούς με πετραχίλια.
Ο page rank είναι query dependent αλγόριθμός και εξαρτάται κυρίως από 4 παραμέτρους Query Module, Ranking Module, content score & popularity score συν άλλους 196 που λέει και ο Mat Cuts...

Μακάρι να ήταν απλά τα πράγματα...

Google's PageRank and Beyond: The Science of Search Engine Rankings

Query Dependent Ranking Using K-Nearest Neighbor

Ranking with Query-Dependent Loss for Web Search

Το 90% των SEO experts έχουν από πίσω προσωπικό που κάνει data mining, information retrieval και machine learning.

ok, είναι παραμυθατζήδες....

Πάνω κάτω, τα ίδια κάνει και η google. Οι τεχνικοί της στο τελευταίο web conference είπαν ότι ο αλγόριθμός παίρνει το σκεπτικό του Do Know Go (κάτι που κάνει η Yandex εδώ και 2 χρόνια).

Δεν είμαι της φάσης του link building αλλά δεν μπορώ να υποβαθμίσω και την δουλεία κάποιου επειδή κάποιοι δεν την κατανοούν....
Τέλος, συνέντευξη Jack Menzel Product Management Director Google Search. ενός ατόμου αρκετά φιλόδοξου που δουλεύει το universal και blended search εδώ και 5 χρόνια...

Τα μισά από αυτά που λέει και παραπάνω, μήνα Νοέμβρη η συνέντευξη, τα είχαν γράψει, πει αρκετό διάστημα πριν στα search engine land, seomoz, clay, seo book και ρέστα....Και αυτοί πριν γράψουν κάτι μελετάνε...

Καλά Χριστούγεννα, υγεία και χαρά στους πάντες και στις οικογένειες τους ελπίζω να τα ξαναπούμε με το νέο έτος...

karpidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από karpidis » 25 Δεκ 2011 01:41

Δεν το θυμόμουν. Μα για να ξέρεις αν παίζει ρόλο το CTR που θεωρώ πως έρχεται σε συνδυασμό με τους πόσους επιστρέφουν γρήγορα στη σελίδα της αναζήτησης πρέπει να ξέρεις και τον ανταγωνισμό. Μπορώ να ξέρω για το πολιτικό blog όταν κάποια στιγμή έγινε θέμα το press-gr και όλοι μιλούσαν στη τηλεόραση για πολιτικό blog που εκβίαζε δημοσιογράφο πως έχασα πριν ακόμα προλάβει να συγκεντρώσει link τη πρώτη θέση στην αναζήτηση του ονόματος μου... Αυτό είχε σχέση με το ότι εκείνη την περίοδο δεν είχα γράψει τίποτα σχετικό για να τους κρατήσω.
Και κάτι τελευταίο, για το buldoza.gr έχουν γράψει διάφοροι και κάνουν link επειδή τους ευχαρίστησε. Θέλω να γράψω για την αγορά μου από το mariasarafi.gr επειδή το προϊόν με ικανοποιήσε αρκετά. Ας είσαι πολύ καλός ή πολύ κακός και θα μαζέψεις links. Κάποιο κατάστημα στην Αμερική άρχισε να απαντά αγενέστατα στην τηλεφωνική υποστήριξη. Με αποτέλεσμα όλοι να κάνουν link την εταιρεία επειδή τους απογοήτευσε. Δεν το συστήνω αφού η google θα αρχίσει να καταλαβαίνει πια και την αρνητική αξιολόγηση αλλά αυτό που θέλω να πω, πως ακόμα και άρθρα για seo να γράφεις θα υπάρξουν ανταγωνιστές σου που θα σε κάνουν share ή θα σε ποστάρουν και ας γνωρίζουν πως σε βοηθούν με αυτό τον τρόπο. Άρα αν επενδύσεις στη δημιουργία περιεχομένου μπορείς να πεις πως έχω κάνει αρκετά πράγματα. Το linkbuilding το θεωρώ χρήσιμο αφού ολοκληρώσεις όλα τα υπόλοιπα.
Φυσικά αν είχα μια ομάδα από άτομα θα τους το είχα μια υποχρεωτική διαδικασία.

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 27 Δεκ 2011 02:50

παιδιά η άποψη μου είναι:

1) off site SEO σημαντικότερο από on site και μόνο για τεμπέληδες δεν είναι..
2) όσο και υποδειγματικό περιεχόμενο, tags, titles και να χεις, αν δε σε δείξουν οι άλλοι και μάλιστα με ANCHOR!!! να πάρεις authority δεν θα γίνει τίποτα. Απο κεί και πέρα melios ναι θες καλό αλλά όχι απαραίτητα μοναδικό περιεχόμενο για να κρατήσεις τα αποτελέσματα. Από όσο ξέρω η μοναδικότητα είναι μύθος ιδίως αν είσαι από πάνω, οπότε τελικά το βλέπουν από σένα.
3) αποδεικνύεται εύκολα, πως μόνο με onsite, θα πατήσετε πολλές φορές το κουμπί next page στην google..(και ίσως να μη σας βρείτε) ενώ υπάρχουν πολλές σελίδες που χωρίς βασικά attributes του onsite seo είναι πολύ ψηλά στα serps μόνο με τα backlinks..

Προσωπικό συμπέρασμα.. Anchor!!! ότι σημαντικότερο στο SEO μαζί με το title της σελίδας. Για καλή βελτιστοποίηση είναι οι δύο βασικοί παράγοντες και ακολουθούνται από καλά και μοναδικά h1tags. Βέβαια πολλά ακόμα κομμάτια συμπληρώνουν το puzzle αλλά κακά τα ψέματα, είμαστε στην Ελλάδα και το SEO ακόμα είναι βρέφος.. επομένως ακόμα και η σωστή χρήση μόνο των παραπάνω αρκεί άνετα για πολύ κοντά στην πρώτη θέση αποτελέσματα ακόμα και στης ανταγωνιστικότερες κατηγορίες..

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 05 Ιαν 2012 22:52

Διαβάζοντάς σας όλους μαζί μπορώ να πω ότι με μπερδέψατε :hammer:

Κατά τη δική μου άποψη πάντως θεωρώ ότι όλα μαζί παίζουν το ρόλο τους, αλλά με σιγουριά κανένας μας δε μπορεί να πει με τη ποσοστό βαρύτητας έχε η κάθε μια από τις παραπάνω ενέργειες.

Εγώ πχ στο ταξιδιωτικό οδηγό έβαλα φρέσκο περιεχόμενο, εφτιαξα τον κώδικα όπως πρέπει,
αλλά παράλληλα δεν το αφήνω στη μοίρα του και κάνω τις ανάλογες καταχωρήσεις του λινκ σε καταλόγους, καταχώρηση άρθρων και λίγο Adwords προς το παρόν, μέχρι να πάρει τα πάνω του...

Σε κάποια σημεία έχω όμως απορίες και μάλιστα κάποιος φίλος το έθιξε κιόλας.
Μπορούμε να εμπιστευόμαστε εταιρίες που λένε ότι κάνουν:
"SEO Friendly 5000 Directory Submission Service

500 Manual Directory Submit every 10 days for 100 days "

και όλο το παραπάνω με ΜΟΝΟ 65 ευρώ????
:o
Γιατί δεν ξέρω για εσάς πόσο χρόνο σας παίρνει αλλά εγώ προσωπικά θέλω μια γεμάτη μέρα για κάνω το πολύ 100 καταχωρήσεις, είμαι σα ζόμπι μετά και ούτε για πλάκα άμα έμπαινα στη διαδικασία να πουλήσω σε πελάτη αυτή την εργασία δε θα ήταν λογικό να πάρεις κάτω από 100 ευρώ για 100 καταλόγους..
Άρα που κρύβεται η παγίδα? Γιατί λένε ότι είναι "Manual"! Εκτός αν βάζουν κινέζους να τα κάνουν... :roll:
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας: www.rweb.gr
Ταξιδιωτικός Οδηγός Βορειοανατολικού Αιγαίου:
www.ne-aegean.gr

Revolution_Web
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Revolution_Web » 05 Ιαν 2012 23:13

Τους ρώτησα μάλιστα γιατί τόσο φθηνά και πήρα την παρακάτω απάντηση..

"In this service, we do not provide landing pages and we submit a website in General Directories."
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας: www.rweb.gr
Ταξιδιωτικός Οδηγός Βορειοανατολικού Αιγαίου:
www.ne-aegean.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιαν 2012 13:30

Ινδούς και Πακιστανούς βάζουν να τα κάνουν και φυσικά τα κάνουν όπου νάνε σε όποια κατηγορία τους τύχει μιας και τα βάζουν και σε directories που δεν γνωρίζουν την γλώσσα. Οπότε έστω και λίγο moderation να έχει το directory πάνε στον κάλαθο των αχρήστων..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 07 Ιαν 2012 01:15

παιδιά έχω την εντύπωση πως σε ελληνόφωνα sites εκτός βέβαια και αν το επισημαίνει ένα ξένο directory, δεν δίνουν backlinks. Σε εμένα τουλάχιστον που έχω κάνει λίγες μεν αλλα έχω κάνει κάποιες καταχωρήσεις δεν μου δωσαν από κενο dir backlink.. Δε λεω μπορεί απλά να έτυχε καθότι όπως είπα έχω κάνει λίγες καταχωρήσεις σε ξένα και μη βλέποντας ανταπόκριση δεν ασχολήθηκα άλλο. Επίσης εδώ θα ήθελα να σημειώσω πως το dmoz δεν εγκρίνει με τίποτα από ότι έχω καταλάβει και καλό θα ήταν να βρίσκαμε με κάποιο τρόπο τον Moderator και να μας έκανε και εμάς.. H αλήθεια είναι πως έχω ήδη κάνει αίτηση για moderator αλλα οι senior ακόμα δεν με έχουν εγκρίνει.. επίσης ακόμα και να εγκρίνουν κάποιον από δο μέσα θα είναι μόνο για μία κατηγορία ακριβως για να αποφύγουν το spam επομένως θα πρέπει να ξέρουμε κάποιον παλιό ή με κάποιο τρόπο να μοιράσουμε πόστα και να συνεργαζόμαστε μέσω του forum στο κομμάτι dmoz backlinks. Αλλά αυτά απλά θα μείνουν πιθανότατα ιδανικές υποθέσεις.. Τώρα όσο αφόρά το θέμα μας και αν τα panda updates δεν έχουν όντως αλλάξει ριζικά το τοπίο του SEO, εμμένω στην άποψή μου μερικά post παραπάνω, πως δηλαδή χωρίς backlinks δεν γίνεται TIPOTA!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιαν 2012 11:41

δε θα έχεις βάλει σε σωστούς καταλόγους για να μη σου δίνουν back link, στο directory.way.gr δίνουμε back link όπως και σε πολλούς άλλους που έχουν μέλη του forum δίνουν back link.

δες κι αυτό το θέμα:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=31890
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

scotous

Δημοσίευση από scotous » 02 Φεβ 2012 11:25

starfish έγραψε:Μια απλή ερώτηση. Στήνουμε δύο site ολόδια. Το ένα στο www.testone.gr και το άλλο στο www.testtwo.gr

θα είναι ακριβώς τα ίδια - κλώνοι.
Δημιουργούμε για το ένα 40 link και για το άλλον κανένα.
Αναζητούμε στο google κάποιες λέξεις κλειδιά - κείμενα που έχουμε βάλει στα (στο site) και κοιτάμε πιο βγαίνει πιο ψηλά. Απλό και σίγουρο. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει να δει.
Το να κερδίσεις τα 1000 δολλάρια απαιτεί δύο κινήσεις φίλε starfish...

Πρώτον να το καταφέρεις.
Δευτερον να τον πείσεις ότι έχεις δίκιο.

Σχετικά με το πρώτο θεωρώ ότι 100% θα το καταφέρεις καθώς πιστεύω ακράδαντα την θεωρία περι link building απλά να γίνεται σε στοχευμένα site και όχι σε site τύπου voltrank

σχετικά με voltrank θα ανοίξω thread αυτές τις ημέρες btw. ειναι χάσιμο χρόνου.

Στο θέμα μας τώρα.
Το να τον πείσεις είναι κάτι τελείως διαφορετικό,

κάτι θα βρεί να σου πει. θα σου πει οτι το testone ειναι πρώτο γιατί είχε κλικ από τα links και όχι από τα λίνκς αυτά καθεαυτά. άρα άστο.. :p
μου θυμίζει βασικά τα βενζινάδικα που βάζουν δίνουμε 10,000 ευρώ σε όποιο αποδείξει ότι υπάρχει καλύτερη βενζίνη από την δική μας... :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

tevag

Δημοσίευση από tevag » 07 Φεβ 2012 15:28

Και εγώ θεωρώ ότι ο συνδιασμός των δύο (καλό περιεχόμενο και λινκς) βοηθάει στη βελτιστοποίηση στις μηχανές αναζήτησης και στο ranking. Οι σύνδεσμοι φέρνουν αξία ότα χτίζονται με τρόπο φυσικό. Φυσικά μετράει και η ποιότητα και όχι η ποσοότητα των μπακ λινκς. 100 λινκς σε ιστοσελίδες με PR 0 δεν έχουν την ίδια αξία με ένα λινκ με κατάλληλο anchor text σε ιστοσελίδα με PR 9.
Web Marketing Greece - Σχεδίαση Ιστοσελίδων: All you need to know about Greek SEO

tango

Δημοσίευση από tango » 07 Φεβ 2012 18:53

Ναι παιδιά, είναι άχρηστο, μην κάνετε καθόλου!!! :D :lol: :lol: :lol: Θα εκτιμήσει το Google την ποιότητα της σελίδα σας (που δεν υπάρχει και καλύτερη στον κλάδο φυσικά) και θα την ανεβάσει από μονο του!!! :kaloe: :kaloe:

android-geek

Δημοσίευση από android-geek » 09 Φεβ 2012 13:00

Πολύ ωραία η κουβέντα που γίνεται μέχρι τώρα και χαίρομαι που είδα χρήσιμα πράγματα (αν και τα έχω ξανασυζητήσει) γιατί όσο πιο συχνά τα βλέπω τόσο πιο πολύ τα λαμβάνω υπόψη και τα ξεκαθαρίζω.

Να μοιραστώ και εγώ κάποιες σκέψεις.
-Το google και τα περισσότερα που το αφορούν είναι black box. Μόνο εκτιμήσεις και υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Δεν υπάρχει πλήρες-ανοικτο documentation
-Ακόμα και αν αφιερώσουμε άπειρο χρόνο και resources για τεστ και καταλήξουμε σε ένα συμπερασμα για κάτι συγκεκριμένο, κανείς δε μας λέει οτι θα ισχύει το ιδιο μετά το επόμενο update
-Το SEO είναι έντονα ανταγωνιστικό και αν θέλει κάποιος ranks θα πρέπει να δουλέψει. Η πρώτη 10αδα χωράει 10 sites και υπάρχουν δισσεκατομύρια sites στο internet (απλή αρχή περιστερώνα το περιγράφει καλύτερα). Ακόμα και αν κάνετε καλή αρχή κατά τύχη, σύντομα δεν θα είναι αρκετή. Μιλάμε φυσικά για τη περίπτωση που υπάρχουν αξιώσεις όπως για τη περιπτωση μιας επιχείρησης που θέλει 20% των conversions της να είναι απο οργανική κίνηση. Οχι για τη περιπτωση καποιου home blogger που ειναι ευχαριστημένος και με 100 επισκεψεις την ημέρα
-Για τον παραπάνω λόγο, το 'σωστο' link building είναι απαραίτητο ή θα γίνει για εσάς απαραιτητο σύντομα λόγο ανταγωνισμού.
-Ο ανταγωνισμός παίζει βρώμικα. Αν νομίζετε οτι με 100% white hat θα πατε μπροστα και οτι θα είναι αρκετο για πάντα, καλή τυχη!
-Δεν είναι καν 'option' για μένα οι εταιρίες προώθησης (σορρυ για αυτο που λεω) εκτός αν σας υπογράψουν στο συμβολαιο οτι δεν έχουν αναλάβει, ούτε θα αναλάβουν κάποια στιγμη να προωθήσουν ανταγωνιστή σας. Αν θέλετε σοβαρο SEO για εταιρικό site προσλάβετε κάποιον για αυτή τη δουλειά.

Άρα τι κάνουμε; Υπάρχουν μαγικές συνταγές;
Μόνο γενικές κατά τη γνώμη μου.
-Προσπαθήστε να καταλάβετε τι θέλουν οι μηχανές. Ποιος ειναι ο σκοπος υπαρξης τους δηλαδη. Αν τους προσφερετε αυτο που θελουν θα ανταμηφθειτε.
-Σεβαστητε τους χρηστες! Δώστε τους αυτο που ψαχνουν ή κάτι άλλο που τους ενδιαφέρει και τοτε η μηχανη που τους εστειλε σε εσας θα πάρει το signal με τον ενα ή με τον άλλο τροπο.
-Μπορείτε να κοροιδεψετε την μηχανη αλλα οχι τον χρήστη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι θέμα χρόνου (ανάλογα με τον ανταγωνισμό) να πάρετε αυτό που σας αξίζει για τη σελίδα σας

Ευχαριστώ πολύ για αυτά που μοιράζεστε!

tango

Δημοσίευση από tango » 10 Φεβ 2012 01:04

android-geek έγραψε: -Το google και τα περισσότερα που το αφορούν είναι black box. Μόνο εκτιμήσεις και υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Δεν υπάρχει πλήρες-ανοικτο documentation
Σωστό.
-Ακόμα και αν αφιερώσουμε άπειρο χρόνο και resources για τεστ και καταλήξουμε σε ένα συμπερασμα για κάτι συγκεκριμένο, κανείς δε μας λέει οτι θα ισχύει το ιδιο μετά το επόμενο update
Σωστό.
-Το SEO είναι έντονα ανταγωνιστικό και αν θέλει κάποιος ranks θα πρέπει να δουλέψει. Η πρώτη 10αδα χωράει 10 sites και υπάρχουν δισσεκατομύρια sites στο internet (απλή αρχή περιστερώνα το περιγράφει καλύτερα). Ακόμα και αν κάνετε καλή αρχή κατά τύχη, σύντομα δεν θα είναι αρκετή. Μιλάμε φυσικά για τη περίπτωση που υπάρχουν αξιώσεις όπως για τη περιπτωση μιας επιχείρησης που θέλει 20% των conversions της να είναι απο οργανική κίνηση. Οχι για τη περιπτωση καποιου home blogger που ειναι ευχαριστημένος και με 100 επισκεψεις την ημέρα
Σωστό.
-Για τον παραπάνω λόγο, το 'σωστο' link building είναι απαραίτητο ή θα γίνει για εσάς απαραιτητο σύντομα λόγο ανταγωνισμού.
Σωστό.
-Ο ανταγωνισμός παίζει βρώμικα. Αν νομίζετε οτι με 100% white hat θα πατε μπροστα και οτι θα είναι αρκετο για πάντα, καλή τυχη!
Εδώ δεν είμαι σ΄γιουρος ότι θα συμφωνήσω για 2 λόγους:
α) Εξαρτάται το clout του brand που προωθείς
β) 99 στους 100 noobades θα καούν αν ξεφύγουν από το WH.
-Δεν είναι καν 'option' για μένα οι εταιρίες προώθησης (σορρυ για αυτο που λεω) εκτός αν σας υπογράψουν στο συμβολαιο οτι δεν έχουν αναλάβει, ούτε θα αναλάβουν κάποια στιγμη να προωθήσουν ανταγωνιστή σας. Αν θέλετε σοβαρο SEO για εταιρικό site προσλάβετε κάποιον για αυτή τη δουλειά.
Εδώ διαφωνώ. Όχι από κάποιο συντεχνιακό συμφέρον, απλώς δεν είναι λογικό αυτό που λες. Υπάρχουν μεγάλες και αξιόπιστες εταιρίες του εξωτερικού που αναλαμβάνουν uccesfully καμπάνιες πολύ μεγάλων brands. Είναι τραγικό να κάνει μια μεγάλη εταιρία inhouse seo, για λόγους απόδοσης. Πολύ απλά θα προσλάβει κάποιον σαν τον Rand και θα καθαρίσει.
Επιπλέον, όταν κάνεις διαφήμιση στην τηλεόραση, σου υπογράφουν συμβόλαιο ότι δεν θα διαφημίσουν ανταγωνιστή σου?? :-?
-Προσπαθήστε να καταλάβετε τι θέλουν οι μηχανές. Ποιος ειναι ο σκοπος υπαρξης τους δηλαδη. Αν τους προσφερετε αυτο που θελουν θα ανταμηφθειτε.
-Σεβαστητε τους χρηστες! Δώστε τους αυτο που ψαχνουν ή κάτι άλλο που τους ενδιαφέρει και τοτε η μηχανη που τους εστειλε σε εσας θα πάρει το signal με τον ενα ή με τον άλλο τροπο.
Τα ίδια λέει και ο Matt. Αλλά δεν είναι πρακτικές συμβουλές :)
-Μπορείτε να κοροιδεψετε την μηχανη αλλα οχι τον χρήστη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι θέμα χρόνου (ανάλογα με τον ανταγωνισμό) να πάρετε αυτό που σας αξίζει για τη σελίδα σας
Σωστό.

android-geek

Δημοσίευση από android-geek » 10 Φεβ 2012 09:40

Νομίζω οτι παρεξηγησες κάποια σημεία tango

Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και αυτή είναι η απάντηση για τα 2 points που σου έκατσαν άσχημα. Υπάρχουν χαρακτηριστικά που μπορεί να έχει ένα site/community που κάνουν το white hat αρκετό! Για παράδειγμα ένα forum/portal με πολύ καλό περιεχόμενο που ανανεώνεται συχνά. Τέτοιες περιπτώσεις είναι εξαίρεση και μειοψηφία.

Για τις εταιρίες και πάλι υπάρχουν κανόνες και εξαιρέσεις και πάνω απο ολα καταλήγουμε πάντα στο ποσο επαγγελματίας είναι ο άλλος. Η πλειοψηφία είναι όπως την περιέγραψα. Σου υπόσχονται πρώτη θέση ή πρώτη τριάδα στις μηχανές αναζήτησης για όποια λέξη θέλεις. Εξήγησε μου πώς θα χωρέσουν στη τριάδα πάνω από 3...Και μάλιστα για πόσο θα κρατήσουν τα ranks; Θα τους πληρώνεις για πάντα; Αν κάποιος πληρώσει περισσότερα θα τον προωθήσουν καλύτερα; Δεν βγαίνει άκρη, μη το ψάχνεις... Καμία σχέση με την τηλεόραση λοιπόν όπου υπάρχει χώρος για όλους. Το SEO όπως είπαμε είναι άκρως ανταγωνιστικό και δεν υπάρχει χώρος για όλους. Μην τα μπερδεύουμε.

Για τις εταιρίες που θεωρείς λάθος να επενδύουν στο inhouse seo, μαλλον δεν εχεις αρκετη εμπειρία στην πράξη (no offence). Εξαιρτάται από την εταιρία, το μέγεθος , το πως είναι στημένη η πώληση (δε μπορει για παράδειγμα ένας χασάπης να φτιάξει site, να προσλάβει inhouse seo και να περιμένει να παρει τα λεφτα του πίσω), σε διαβεβαιώ όμως οτι το έχω δει στην πράξη 2 φορές μέχρι τώρα και μπορεί να δουλέψει. Και όταν λέμε να δουλέψει μιλάμε με νούμερα. Να φέρνει δηλαδή πίσω χρήματα (τα οποία να μπορούμε να μετρήσουμε) που αποπληρώνουν και με το παραπάνω το κόστος και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε τα υπόλοιπα οφέλη τα οποία δύσκολα υπολογίζονται (δωρεάν branding από υψηλά listings)

Συμβουλές σαν του Matt Cuts είναι ο οδηγός, το πως θα τις υλοιποιήσεις είναι σε σένα. Μαγικές συμβουλές και λύσεις, ακόμα και αν υπάρχουν, είναι καταδικασμένες να μην δουλέυουν σύντομα λόγω του abuse που θα γίνει από ολους αυτούς που αφιερώνουν την ημέρα τους στο να ψάχνουν έτοιμες λύσεις.

*Παράκληση: μιας και φαίνεται οτι το κατέχεις το αντικείμενο, μοιράσου μαζί μας περισσότερα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες