link building στο SEO κάνουν οι τεμπέληδες και οι χαζοί

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

tango

Δημοσίευση από tango » 10 Φεβ 2012 17:28

android-geek έγραψε: Η πλειοψηφία είναι όπως την περιέγραψα. Σου υπόσχονται πρώτη θέση ή πρώτη τριάδα στις μηχανές αναζήτησης για όποια λέξη θέλεις. Εξήγησε μου πώς θα χωρέσουν στη τριάδα πάνω από 3...
Σαν πελάτης, με νοιάζει κάτι άλλο εκτός από το να είμαι εγώ μέσα στην τριάδα?
Και μάλιστα για πόσο θα κρατήσουν τα ranks; Θα τους πληρώνεις για πάντα;
Για όσο πληρώνεις, προφανώς. Όταν κολλάς αφίσες (π.χ.), μένουν για πάντα? Ή μήπως πληρώνεις μια φορά και σου υπόσχονται ότι για τα επόμενα 20 χρόνια θα κολλάνε όσες αφίσες σκίζονται, καλύπτονται κτλ.?
Αν κάποιος πληρώσει περισσότερα θα τον προωθήσουν καλύτερα;
Φυσικά. Αν κάποιος κάνει παραπάνω bid από εσένα στο Adwords, θα πάρει περισσότερα impressions?
Δεν βγαίνει άκρη, μη το ψάχνεις...
Κι όμως, είναι εντελώς ξεκάθαρο.
Καμία σχέση με την τηλεόραση λοιπόν όπου υπάρχει χώρος για όλους.
Φυσικά και δεν υπάρχει χώρος για όλους, γι 'αυτό και δεν βλέπεις τον Βάγγο τον σουβλατζή στο Mega. Άμα παίζει 40 λεπτά διαφημίση κάθε 10 λεπτά, η αξία της διαφίμησης μηδενίζεται.
Το SEO όπως είπαμε είναι άκρως ανταγωνιστικό και δεν υπάρχει χώρος για όλους.
Φυσικά και δεν υπάρχει. Γι 'αυτό πληρώνει κάποιος για να ανέβει ψηλότερα από τους υπόλοιπους. Ποιό το κακό?
Για τις εταιρίες που θεωρείς λάθος να επενδύουν στο inhouse seo, μαλλον δεν εχεις αρκετη εμπειρία στην πράξη (no offence).
Για να το λες...
Εξαιρτάται από την εταιρία, το μέγεθος , το πως είναι στημένη η πώληση (δε μπορει για παράδειγμα ένας χασάπης να φτιάξει site, να προσλάβει inhouse seo και να περιμένει να παρει τα λεφτα του πίσω), σε διαβεβαιώ όμως οτι το έχω δει στην πράξη 2 φορές μέχρι τώρα και μπορεί να δουλέψει.
Προφανώς δεν είχε σοβαρό ανταγωνισμό στο niche του. Ίσως και οι άλλοι να είχαν inhouse "experts" :lol:
Να το πώ διαφορετικά. Κάποιος που μπορεί να φέρει δυνατά αποτελέσματα στο seo πρέπει να είναι εντελώς ηλιθιος οικονομικά να το κάνει ως υπάλληλος.
Και όταν λέμε να δουλέψει μιλάμε με νούμερα. Να φέρνει δηλαδή πίσω χρήματα (τα οποία να μπορούμε να μετρήσουμε) που αποπληρώνουν και με το παραπάνω το κόστος και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε τα υπόλοιπα οφέλη τα οποία δύσκολα υπολογίζονται (δωρεάν branding από υψηλά listings)
Φυσικά.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 11 Φεβ 2012 21:40

O Matt και ο Rand είναι φίλοι σου μάλλον και τους αναφέρεις με τα μικρά; Ή δεν θες να πεις επίθετα για άλλους λόγους;
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

melios

Δημοσίευση από melios » 11 Φεβ 2012 21:53

greek_manager έγραψε:O Matt και ο Rand είναι φίλοι σου μάλλον και τους αναφέρεις με τα μικρά; Ή δεν θες να πεις επίθετα για άλλους λόγους;
Matt Cutts και Rand Fishkin

Ο κόσμος είναι μικρότερος πλέον, όλοι είμαστε φιλαράκια, φίλοι στο φασεμποοκ, κύκλοι στο +1 , καελαηδάμε μεταξύ μας και ρέστα...

tango

Δημοσίευση από tango » 12 Φεβ 2012 05:45

melios έγραψε: Ο κόσμος είναι μικρότερος πλέον, όλοι είμαστε φιλαράκια, φίλοι στο φασεμποοκ, κύκλοι στο +1 , καελαηδάμε μεταξύ μας και ρέστα...
Ναι, παρόλο που το λές ειρωνικά, έτσι είναι. Είναι η τέλεια εποχή για να δικτυώνεται κανείς - αρκεί να απλώσει το χέρι. Είναι απίστευτα εύκολο.

Μatt & Rand είναι unambiguous ονόματα στον χώρο. Αν αναφερόμουν στον Batelle, δεν θα τον έλεγα John, γιατί τρέχα γύρευε ποιός John :lol:
:kaloe:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Φεβ 2012 11:09

ε, ναι, είμαι κι εγώ. :kaloe: :pint:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

melios

Δημοσίευση από melios » 12 Φεβ 2012 11:10

tango έγραψε:
melios έγραψε: Ο κόσμος είναι μικρότερος πλέον, όλοι είμαστε φιλαράκια, φίλοι στο φασεμποοκ, κύκλοι στο +1 , καελαηδάμε μεταξύ μας και ρέστα...
Ναι, παρόλο που το λές ειρωνικά, έτσι είναι. Είναι η τέλεια εποχή για να δικτυώνεται κανείς - αρκεί να απλώσει το χέρι. Είναι απίστευτα εύκολο.

Μatt & Rand είναι unambiguous ονόματα στον χώρο. Αν αναφερόμουν στον Batelle, δεν θα τον έλεγα John, γιατί τρέχα γύρευε ποιός John :lol:
:kaloe:
tango, δεν το είπα ειρωνικά ως προς τα εσένα. Σορυ άμα σε πρόσβαλα.

Απλά όταν έχω τον matt στους κύκλους μου, όταν είμαι συνδεμένος στην google, και ψάχνω dr who για παράδειγμα, βλέπω τι ποστ γουστάρει ο ματτ από dr who.

Δεν τον το έχω δει πότε στην ζωή μου και ξέρω την μίση ζωή του.Άμα τον δω ποτέ σε κάνα σεμινάριο θα τον πω, "είσαι σοβαρός δεν σε άρεσε ο Matt Smith σαν 11ος γιατρός;"....έλεος....

προσωπικά είμαι αντι-ματτ-κατς...αυτό που τον έχουν όλοι σαν "ευαγγέλιο" δεν το μπορώ...

ο ραντ είναι άλλη φάση, άλλαξε πολλά πράγματα αλλά υπάρχουν και άλλοι για μένα...

tango

Δημοσίευση από tango » 12 Φεβ 2012 22:54

melios έγραψε: tango, δεν το είπα ειρωνικά ως προς τα εσένα. Σορυ άμα σε πρόσβαλα.
Δεν εννοούσα ειρωνικά προς εμένα, αλλά προς μια γενική τάση, sorry, δεν το εξέφρασα καλά.

προσωπικά είμαι αντι-ματτ-κατς...αυτό που τον έχουν όλοι σαν "ευαγγέλιο" δεν το μπορώ...
Ούτε εγώ, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά αυτός είναι ο ρόλος του, να είναι ο frontman και να τον ακολουθεί το πλήθος, οπότε αναγκαστικά πρέπει να είναι χλιαρός και politically correct. Το διαχειρίζεται όμως πανέξυπνα και για αυτό κερδίζει τον σεβασμό μου.
ο ραντ είναι άλλη φάση, άλλαξε πολλά πράγματα αλλά υπάρχουν και άλλοι για μένα...
+1

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 13 Φεβ 2012 13:44

melios έγραψε:
greek_manager έγραψε:O Matt και ο Rand είναι φίλοι σου μάλλον και τους αναφέρεις με τα μικρά; Ή δεν θες να πεις επίθετα για άλλους λόγους;
Matt Cutts και Rand Fishkin

Ο κόσμος είναι μικρότερος πλέον, όλοι είμαστε φιλαράκια, φίλοι στο φασεμποοκ, κύκλοι στο +1 , καελαηδάμε μεταξύ μας και ρέστα...
Τους γνώριζα.

Ευχαριστώ πολύ που έκανες τον κόπο να τους ποστάρεις με λινκ όμως, γιατί η πλειοψηφία λογικά δεν τους γνωρίζει, ούτε τους έχει φίλους
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 13 Φεβ 2012 13:58

Χα ! τα γατάκια... με τον ματ και τον ραντ παίζαμε φάπες ... παλιά, στο Τέξας.
it's all about contribution ...

tango

Δημοσίευση από tango » 13 Φεβ 2012 14:30

Kάτι σαν τον Πιλαλί με τον Louisiana Red και τον Tom Waits ένα πράμα :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=zG3fYvmFlU4

isnogood

Δημοσίευση από isnogood » 11 Μαρ 2012 19:34

Ενδιαφερον αρθρο αλλα προτιμω να ειμαι ενας τεμπελης με επισκεψεις στα sites μου.

Για αυτο κανω links:)
Αλλο πραγμα το spam και αλλο τα links.

Τα Links ειναι ψηφοι. Αν η μονη ψηφος ειναι η δικη σου, τοτε ....

Τα καλυτερα Links ειναι τα οργανικα φυσικα . Αυτα που καποιος βαζει στο site του γιατι απλα νομιζει οτι το δικο σου τα λεει καλυτερα.Αλλα δεν ειμαστε ολοι Matt Cutts.

Ειναι σαν το διλημμα του φυλακισμενου. Ολοι θα κανουν links...Αν δεν κανεις θα χασεις.

On page & off page seo δεν εχουν ποσοστα 50-50 ή οπως αλλιως τα θελετε. Αν κανεις links χωρις on page seo, τοτε ειναι αχρηστα και υποπτα για το google. Για λεξεις κλειδια με υψηλο ανταγωνισμο, αν δεν εχεις links δεν εχεις ranks. Τοσο απλα:)

Θα μπορουσαμε να κανουμε το αλλο πειραμα. Βρειτε μου μια σελιδα που ειναι πρωτη σελιδα xωρις Links (σε λεξεις με ανταγωνισμο φυσικα) και οτι θελετε.

Georgewizard

Δημοσίευση από Georgewizard » 12 Μαρ 2012 21:20

Εννοείται πως το σωστό (από πολλές απόψεις) είναι να έχει γίνει καλό on page seo.

Από εκεί και πέρα, ευτυχώς ή δυστυχώς τα backlinks παίζουν ρόλο.

Ευτυχώς, γιατί είναι σημαντικό για οποιαδήποτε σοβαρό site να εισαχθεί σε δυνατούς καταλόγους (πρέπει να υπάρχουν κάποιοι "δείκτες"), να ενταχθεί σε social media (και να περιμένει ανταπόδοση από αλληλεπιδράσεις) και εν ολίγοις να γίνει ότι χρειάζεται για μία καλή off page παραμετροποίηση.

Δυστυχώς, γιατί θα βρεθούν οι αετονύχηδες που θα χώσουν links του site (με τις σχετικές λεξούλες) σε κείμενα πολλών άσχετων κεντρικών σελίδων (και όχι μόνο κεντρικών) σε κάτι μυστήρια urls. Και εκεί θα δεις κάτι συνδέσμους σε site από Αυστραλία μέχρι Αγγλία και Ελλάδα.
Έρχεται λοιπόν ο κάθε κούκλος, πιθανό να κάνει καλό on page seo, ίσως και καλό off page seo, ακολουθεί και μια μεθοδολογία σαν την παραπάνω και ίσως και άλλες για μεγάλη αναπαραγωγή τέτοιων links και τσουπ, ΘΑΥΜΑ!

Αυτά όμως σύμφωνα με την κοινή λογική λέγονται ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ. Το πότε και αν θα γκρεμιστούν τα αποτελέσματα αναζητήσεων που κερδίζουν και από τέτοιες μεθόδους δεν είναι γνωστό. Οι μηχανές δεν τσεκάρουν το κάθε link και δεν το περνούν από πανελλαδικές εξετάσεις. Π.χ. βλέπουν ένα ωραίο linkaki με Ελληνική λέξη (ή έστω greeklish) ανάμεσα σε άλλες 300 Αγγλικές λέξεις και ακόμη δεν μπορούν να αποφασίσουν αν υπάρχει κάτι ύποπτο. Έχουν γίνει πολλά βήματα για τον εντοπισμό σκουπιδιών και πιστεύω πως θα γίνουν πολλά ακόμη.

Προσωπικά ποτέ δε θα επέλεγα να προωθήσω πελάτες μου με τέτοιες μεθοδολογίες. Δεν είναι μόνο το ηθικό θέμα. Είναι και η εμπιστοσύνη στην υπηρεσία που παρέχεις. Δηλαδή πως μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πως η μηχανή δε θα γκρεμίσει κάποια στιγμή το site που βγαίνει καλά με τέτοιο τρόπο? Θα προτιμήσω να κάνω τη δουλειά χωρίς σκουπίδια για να είμαι 100% σίγουρος πως από μένα δε θα γκρεμιστεί και μετά θα γίνει ότι καλύτερο για την καλύτερη κατάταξη.

Υπάρχει ένα καλό άρθρο για όσους ενδιαφέρονται How Google Makes Liars Out of the Good Guys in SEO

isnogood

Δημοσίευση από isnogood » 13 Μαρ 2012 02:00

Georgewizard έγραψε:

Ευτυχώς, γιατί είναι σημαντικό για οποιαδήποτε σοβαρό site να εισαχθεί σε δυνατούς καταλόγους
Λυπαμαι που στο λεω αλλα οι καταλογοι ειναι σαν τις ντισκομπαλες. Παλιοι, αχρηστοι και κιτς.
Georgewizard έγραψε:
Έρχεται λοιπόν ο κάθε κούκλος, πιθανό να κάνει καλό on page seo, ίσως και καλό off page seo, ακολουθεί και μια μεθοδολογία σαν την παραπάνω και ίσως και άλλες για μεγάλη αναπαραγωγή τέτοιων links και τσουπ, ΘΑΥΜΑ!
Δεν καταλαβαινω, το θεωρεις καλο seo ή κακο? Aπο την μια τους λες αετονυχηδες και απο την αλλη οτι κανουν καλο seo.
Georgewizard έγραψε:
Αυτά όμως σύμφωνα με την κοινή λογική λέγονται ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
Σκουπιδια για μενα ειναι οτιδηποτε δεν εχει αποτελεσματα. Σκουπιδι ειναι να πας να πουλησεις "καταχωρηση στις μηχανες αναζητησεις" ή καταχωρηση σε επαγγελματικους καταλογους. Για παραδειγμα οι καταλογοι ειναι το καλυτερο παραδειγμα για σελιδες που φτιαχτηκαν απλα για links. Μηδεν content, μηδεν contribution, απλα Links kai copy paste.
Georgewizard έγραψε:
Το πότε και αν θα γκρεμιστούν τα αποτελέσματα αναζητήσεων που κερδίζουν και από τέτοιες μεθόδους δεν είναι γνωστό.
Κανεις δεν ξερει για αυτο. Και για να σου αποδειξω οτι και το whitehat seo ειναι εντελως βραχυπροθεσμο, θα σου πω οτι καμια σοβαρη εταιρεια δεν κανει one off seo. Ολοι εχουν maintanance fees. Αν το αφησεις χαθηκε.

Georgewizard έγραψε:
Προσωπικά ποτέ δε θα επέλεγα να προωθήσω πελάτες μου με τέτοιες μεθοδολογίες. Δεν είναι μόνο το ηθικό θέμα. Είναι και η εμπιστοσύνη στην υπηρεσία που παρέχεις. Δηλαδή πως μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πως η μηχανή δε θα γκρεμίσει κάποια στιγμή το site που βγαίνει καλά με τέτοιο τρόπο?
Κοιτα οτι παει κατω, παει και πανω ξανα. Το ιντερνετ δεν ειναι στατικο. Οπως ειπα και παραπανω ουτε το whitehat εχει σταθερα αποτελεσματα με εγγυηση.

Georgewizard

Δημοσίευση από Georgewizard » 13 Μαρ 2012 13:22

Δε θα το παίξω υπερασπιστής των καταλόγων. Κάποιοι λίγοι κατάλογοι έχουν πραγματικό νόημα για τους όποιους επισκέπτες τους. Τουλάχιστον είναι φανεροί στους χρήστες τους και όχι μόνο στις μηχανές.
Το θέμα για μένα δεν είναι αν είναι καλύτεροι οι κατάλογοι από τις πρακτικές ψεύτικων άρθρων και links. Κάποιος που κοιτάζει να μπει με οποιοδήποτε πλάγιο τρόπο σε πολλούς καταλόγους και τέτοια άρθρα μάλλον δε βλέπει την ουσία.

Από που βγαίνει το συμπέρασμα πως θεωρώ το seo κακό; Νομίζω ήταν κατανοητό πως είμαι υπέρ της καλύτερης δυνατής και φιλικής δομής ενός site και των κινήσεων για off. Αλλά όχι όλων των ...off πρακτικών.
Απλά πιστεύω πως πολλές κινήσεις πρέπει να έχουν ΚΑΙ βασικό στόχο να μεγαλώσει το κοινό που πραγματικά βρίσκει ενδιαφέρον το site. Γιατί αυτό το κοινό θα βάλει links σε πραγματικά άρθρα, θα ακολουθήσει και θα μοιραστεί στα social media, θα γράψει για το site σε ένα forum κ.ο.κ.
Αετονύχηδες χαρακτήρισα αυτούς που βάζουν μαζικά links σε blogs με παραποιημένα άρθρα τα οποία έχουν μοναδικό στόχο τα κενά της Google. Και τα οποία μόνο αυτή "διαβάζει".

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις απόψεις του karpidi και αρκετών άλλων από εδώ μέσα που γράφουν ενδιαφέροντα κείμενα.
Δεν είμαι κατά του link building. Είμαι κατά των ΠΛΑΓΙΩΝ μεθόδων για τεράστιο χτίσιμο links.

Για αρκετές λέξεις και φράσεις είναι εύκολο να βγάλεις κάποιον ψηλά μόνο (ή και) με πλάγιες μεθόδους. Εγώ δε θα το έκανα και δε θα ακολουθούσα πρακτικές τύπου "Αγγλικό κείμενο για birdwatching στο οποίο ξαφνικά εμφανίζεται link δώσε και μένα μπάρμπα".

isnogood

Δημοσίευση από isnogood » 14 Μαρ 2012 20:01

Κοιτα κατα βαση δεν διαφωνω μαζι σου εκτος απο ενα πραγμα και αυτο ειναι οι καταλογοι.

Για παραδειγμα, dmoz...Απλα ενα τεραστιο linkfarm. Τα directories εχουν χασει την αξια τους οπως και και τα article directories οπως articlebase etc. Ενα link βεβαια ειναι παντα ενα link οποτε το "εχουν χασει την αξια τους" ειναι σχετικο. Απλα δεν προκειται να κανεις rank με αυτα μονο.

Και εγω θα προτιμουσα να ηταν το internet αξιοκρατικο...αλλα δεν ειναι.

Ενα παραδειγμα ειναι οτι amazon,wikipedia και καποια αλλα websites κανουν rank για τα παντα. Απλα ευνοουνται απο το google. Επισης το google που μας τα εχει ζαλισει με την ποιοτητα και τις above the fold αηδιες εχει γεμισει διαφημισεις την σελιδα του παντου (μην μιλησω για youtube και τις διαφημισεις στα video) και για να δεις αποτελεσματα πραγματικο πρεπει να κανεις scroll down μεχρι να πιαστει το χερι σου.

Καταρχας δεν ειμαι επαγγελματιας ή να το θεσω αλλιως δεν κανω seo σε κανενα εκτος απο τα δικα μου sites. Οποτε και το ρισκο δικο μου.

Οταν ομως ανταγωνιζομαι με ενα search result (www.domain.com?search=keyword ναι αυτο ειναι πραγματικοτητα κανουν rank) μιας οτι ναναι ιστοσελιδας η οποια εχει κολησει στην πρωτη σελιδα επειδη ειναι απο το amazon και εγω ξοδεψα 300 ευρω να αγορασω υλικο τοτε ναι τσαντιζομαι και βαζω το μαυρο μου καπελο. Ο καθενας εχει τα δικα του ορια. Π.χ εχω θεωρω αηδια να κλεβει καποιος υλικο κατι το οποιο γινεται παρα πολυ εντονα στην Ελλαδα.

Μπορει να ακουγεται κυνικο αλλα απο την στιγμη που το google εχει καταντησει να εχει 50% ctr στις διαφημισεις στην πρωτη σελιδα και οι σελιδες που κανουν rank (επειδη ετσι ) ειναι 5 μετρημενες τοτε αφου μπορω θα το κανω, θα τις περασω και θα γινω affiliate τους να βγαλω λεφτα.

Ο ανταγωνισμος σε ελληνικες λεξεις ειναι χαμηλος και το whitehat ειναι πιο ευκολο. Σε αγγλικες λεξεις που μπορουν να βγαλουν καποια λεφτα, αν θες να κανεις whitehat seo το παιρνεις αποφαση οτι η ιστοσελιδα θα ειναι κληρονομια για τα παιδια σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης