link building στο SEO κάνουν οι τεμπέληδες και οι χαζοί

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
tango

Δημοσίευση από tango » 15 Μαρ 2012 03:59

isnogood έγραψε:Σε αγγλικες λεξεις που μπορουν να βγαλουν καποια λεφτα, αν θες να κανεις whitehat seo το παιρνεις αποφαση οτι η ιστοσελιδα θα ειναι κληρονομια για τα παιδια σου.
:lol: :lol: :D :D :lol:

Εξάλλου, το μάυρο είναι πάντα στην μόδα. :kaloe: 8)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 15 Μαρ 2012 08:12

isnogood έγραψε:Κοιτα κατα βαση δεν διαφωνω μαζι σου εκτος απο ενα πραγμα και αυτο ειναι οι καταλογοι.

Για παραδειγμα, dmoz...Απλα ενα τεραστιο linkfarm. Τα directories εχουν χασει την αξια τους οπως και και τα article directories οπως articlebase etc. Ενα link βεβαια ειναι παντα ενα link οποτε το "εχουν χασει την αξια τους" ειναι σχετικο. Απλα δεν προκειται να κανεις rank με αυτα μονο.

Και εγω θα προτιμουσα να ηταν το internet αξιοκρατικο...αλλα δεν ειναι.

Ενα παραδειγμα ειναι οτι amazon,wikipedia και καποια αλλα websites κανουν rank για τα παντα. Απλα ευνοουνται απο το google. Επισης το google που μας τα εχει ζαλισει με την ποιοτητα και τις above the fold αηδιες εχει γεμισει διαφημισεις την σελιδα του παντου (μην μιλησω για youtube και τις διαφημισεις στα video) και για να δεις αποτελεσματα πραγματικο πρεπει να κανεις scroll down μεχρι να πιαστει το χερι σου.

Καταρχας δεν ειμαι επαγγελματιας ή να το θεσω αλλιως δεν κανω seo σε κανενα εκτος απο τα δικα μου sites. Οποτε και το ρισκο δικο μου.

Οταν ομως ανταγωνιζομαι με ενα search result (www.domain.com?search=keyword ναι αυτο ειναι πραγματικοτητα κανουν rank) μιας οτι ναναι ιστοσελιδας η οποια εχει κολησει στην πρωτη σελιδα επειδη ειναι απο το amazon και εγω ξοδεψα 300 ευρω να αγορασω υλικο τοτε ναι τσαντιζομαι και βαζω το μαυρο μου καπελο. Ο καθενας εχει τα δικα του ορια. Π.χ εχω θεωρω αηδια να κλεβει καποιος υλικο κατι το οποιο γινεται παρα πολυ εντονα στην Ελλαδα.

Μπορει να ακουγεται κυνικο αλλα απο την στιγμη που το google εχει καταντησει να εχει 50% ctr στις διαφημισεις στην πρωτη σελιδα και οι σελιδες που κανουν rank (επειδη ετσι ) ειναι 5 μετρημενες τοτε αφου μπορω θα το κανω, θα τις περασω και θα γινω affiliate τους να βγαλω λεφτα.

Ο ανταγωνισμος σε ελληνικες λεξεις ειναι χαμηλος και το whitehat ειναι πιο ευκολο. Σε αγγλικες λεξεις που μπορουν να βγαλουν καποια λεφτα, αν θες να κανεις whitehat seo το παιρνεις αποφαση οτι η ιστοσελιδα θα ειναι κληρονομια για τα παιδια σου.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!

Georgewizard

Δημοσίευση από Georgewizard » 17 Μαρ 2012 18:34

Σεβαστά είναι όλα όσα διαβάζω. Και δε θέλω να το παίξω ο ηθικός, σωστός κ.λ.π.

Αυτό που εξ' αρχής ήθελα να προσθέσω μέσα στην όλη συζήτηση, είναι το ότι δεν είναι και καμιά τρομερή επιστήμη-επιτυχία το να εμφανίζονται ψηλά σε αποτελέσματα αναζητήσεων, σελίδες τα backlinks των οποίων είναι κατά 80% (να μην πω και παραπάνω) από τελείως ..."παρακμιακά" links.

Και σαν τέτοια χαρακτηρίζω τα πολλά "άκυρα" (ψεύτικα) άρθρα, τους fake λογαριασμούς σε άπειρα forums, domains που μόνο σκοπό έχουν τα anchor και όλα αυτά με το follow στο μυαλό.

Δυστυχώς (και το "δυστυχώς" είναι προσωπική άποψη) κάποιες φορές, εκτός από το ποιοτικό μετράει και το ποσοτικό backlinking. Και εκεί κάπου συμβαίνουν όλα τα παραπάνω. Σε αρκετές περιπτώσεις υποσκελίζεται από εκπληκτικό περιεχόμενο, μεγάλη προώθηση σε πολλά επίπεδα, πολύ καλή παρουσία στα social media, εξαιρετική δομή on page, συνοδευτικό καλό blog κ.λ.π.

Αλλά δε μπορώ να μη χαμογελάω ειρωνικά όταν διαπιστώνω το τι συμβαίνει με τα backlinks.

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 17 Μαρ 2012 19:21

Για τα λεφτά γίνεται.

Όχι για να το παίξουμε επιστήμονες.

elka
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elka » 22 Μαρ 2012 13:18

με 40 link δεν νομίζω ότι γίνεται δουλειά

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Μαρ 2012 16:19

με πόσα γίνετε;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 23 Μαρ 2012 16:52

Με 1 μήνυμα στο FS!
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

isnogood

Δημοσίευση από isnogood » 24 Μαρ 2012 00:22

Georgewizard έγραψε: είναι το ότι δεν είναι και καμιά τρομερή επιστήμη-επιτυχία το να εμφανίζονται ψηλά
Θα σου πω κατι τελευταιο και θα σταματησω να ποσταρω σε αυτο το thread γιατι γενικα μια συζητηση για seo ειναι αδιεξοδο απο την φυση της και γιατι ειναι απλα ασκοπο.

Το χειροτερο πραγμα στην Ελλαδα,κατα την ταπεινη μου φτωχη αποψη, ειναι η απιστευτη νοοτροπια (δες το quote σου) "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" που το κανουν ολοι.

Διαβασε το παρακατω αρθρο και θα καταλαβεις οτι ακομα και το πιο σκουπιδι website που εφαγε και ban σε καποιους μηνες εβγαλε περισσοτερα λεφτα απο αυτα που θα βγαλεις εσυ σε καποια χρονια (και αν). Συγνωμη αν σε προσβαλω αλλα ειναι η γνωμη μου.

Προφανως δεν σου λεω οτι μου αρεσουν τα σκουπιδια αλλα δεν υποτιμαω κανενα και μαθαινω απο ολους.

Ο καθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του αλλα θα σου πω κατι το οποιο συζητουσα με φιλους μου εχθες το βραδυ και ειχε να κανει με την Ελλαδα και πως ειναι η κατασταση και ποτε θα καταφερουμε να γυρισουμε πισω (ζω εξω).

Το κακο στην Ελλαδα το οποιο κανενα ΔΝΤ δεν προκειται να αλλαξει ειναι η ξερολοιαση. Εμεις τα κανουμε ολα καλα ενω οι υπολοιποι ειναι ηλιθιοι και ανηθικοι.

http://www.seomoz.org/blog/how-garbage- ... case-study
Georgewizard έγραψε:
Αλλά δε μπορώ να μη χαμογελάω ειρωνικά όταν διαπιστώνω το τι συμβαίνει με τα backlinks.
Το "ειρωνικα" που ειπες επιβεβαιωνει τα παραπανω...

Και αν πραγματικα πιστευεις οτι δεν ειναι δυσκολο το seo (οχι για λεξεις τυπου "δωματια στην Συρο πρωτο στενο δεξια"), τοτε τι να σου πω δειξε μας τις επιτυχιες σου να βγαλω να κρατησω σημειωσεις.

Georgewizard

Δημοσίευση από Georgewizard » 24 Μαρ 2012 03:37

Δεν είμαι ξερόλας επειδή αναφέρω πως κάποιες φορές είναι πιο εύκολο να βγουν καλά αποτελέσματα με πολύ μεγάλη βαρύτητα στο ποσοτικό (και στο "ψεύτικο") backlinking.

Το αν μου προκαλούν ειρωνικά χαμόγελα διάφορες μεθοδολογίες που σχετίζονται με το παραπάνω είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου, ειδικά όταν βλέπω τις αντιφάσεις "επιστημόνων" του χώρου, σε επίπεδο προσέγγισης νέων πελατών και σε πρακτικές.

tango

Δημοσίευση από tango » 25 Μαρ 2012 02:06

Georgewizard έγραψε: Το αν μου προκαλούν ειρωνικά χαμόγελα διάφορες μεθοδολογίες που σχετίζονται με το παραπάνω είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου
Ωχ :lol: :lol:

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 25 Μαρ 2012 13:28

παιδιά ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε διαξιφισμούς στο συγκεκριμένο θέμα. Πιστεύω πως πρέπει να έχουμε ένα άλλο θέμα εξιδικευμένο στα SEO tips όπου όντως να ανταλάσσουμε ποιοτική γνώση με πηγές και επιχειρήματα και κοινό σκοπό την χρήση του σωστού SEO. Ας μην αναλωνόμαστε στην ποιότητα κάποιων backlinks. Οπως υποστήριξα και πριν, είμαι πεπισμένος αλλα και η κοινή λογική λεει καθώς και τα serps σε όλες τις περιπτώσεις πως αυτό που παίζει ρόλο είναι δεδομένου ενός πολύ καλού onsite περιεχομένου, τα anchor και η Ποσότητα των backlinks. Πιστεύω υπάρχει κάποια ποσόστοση στον αλγόριθμο που ίσως μοιράζει onsite και off site. Μετά ο αλγόριθμος κοιτά πως μας δείχνουν τα backlinks και σε συνδυασμό με τα onsite δίνει τις τελικές βαρύτητες και έχουμε κατάταξη. Πρέπει να δούμε το SEO σαν σύνολο που χρειάζεται όλες του τις πλευρές. Και δυστυχώς μέχρι να μπορέσει ο αλγόριθμος αν δεν έχει ήδη κάποια κριτήρια να ξεχωρίσει την ποιότητα ενός backlink κάθε backlink ακόμα και nofollow θα μας περνάει SEO juice

urahara
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από urahara » 25 Μαρ 2012 13:35

και όσο αφορά στο πρώτο ερώτημα του cordis για την απόδειξη, εγώ δε θα μπω στη διαδικασία απόδειξης σε βάρος κάποιου site μου. Μπορεί όμως όποιος από εσάς θέλει να κάνει αίτηση και να αφαιρεθεί από καταλόγους και άλλα site όπου έχει κάνει καταχωρήσεις και του δίνουν backlinks και να παρακολουθήσει πόσο ωραία θα αρχίσει την κατρακύλα η σελίδα του. Αν το κάνει και δε δει διαφορά τότε ναι. Τα backlinks είναι σκουπίδια.. Γιατί είμαι όμως σίγουρος ότι άμεσα θα κατρακυλήσει αφού πλέον δεν θα έχει καμιά δημοτικότητα?

Georgewizard

Δημοσίευση από Georgewizard » 27 Μαρ 2012 14:01

Αν εξαιρέσουμε το θέμα της ηθικής και το δούμε μόνο από άποψη αποτελεσματικότητας, το πρόβλημα για κάθε site το οποίο στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στο ανελέητο και με κάθε τρόπο backlinking είναι το εξής:
Αν θα θεωρηθεί κάποια στιγμή πως έκανε link spamming.

Άβαταρ μέλους
pit
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pit » 31 Μαρ 2012 09:31

Συμφωνώ απόλυτα με τον urahara, με κάλυψε με τις προηγούμενες αναρτήσεις - τοποθετήσεις του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες