4sqwifi: the story, the team, the app

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Δεκ 2011 17:45

Εικόνα

Γράφει ο Απόστολος Παπαδόπουλος @apas

Αντί προλόγου
Το post αυτό μου το πρότεινε ο Γιάννης Σκλάβος. Με τον Γιάννη γνωριζόμαστε εδώ και χρόνια online - κυρίως μέσω Twitter. Και είναι μια καλή ευκαιρία να πω δυο λόγια για το 4sqwifi, την ιστορία του, την ομάδα πίσω από αυτό και το ίδιο το app μιας και ούτε post στο δικό μου blog έχω για αυτό το θέμα.

--

To 4sqwifi δεν ξεκίνησε σαν app. Το 4sqwifi γεννήθηκε σαν ιδέα το βράδι της 8 Ιανουαρίου το 2011, δεύτερη εβδομάδα διακοπών για εμένα ως τελειόφοιτος Λυκείου. Ήμουν έξω για μπύρες (a geek's beloved drink, no?) με μια Twitter-o-παρέα από Θεσσαλονίκη και Αθήνα. Τυχαία, είδα την @mouzakiti να γράφει στο tip του μαγαζιού τον κωδικό του wifi και σκέφτηκα -και της είπα- πόσο τέλειο! Το επόμενο μεσημέρι παράτησα για λίγες ωρίτσες τα βιβλία, έκανα το σχετικό tweet -που χάρη στον @dkalo και το away.gr έχει γίνει screenshot- και έστησα, πρόχειρα ένα Tumblr στο οποίο ανέλυα σε 3 βήματα το όλο iniative. Με λίγα λόγια έλεγε: χρήστες του foursquare όταν είστε σε κάποιο μαγαζί το οποίο έχει wifi να αφήνετε τον κωδικό του wifi στα tips ώστε να ξέρουν στο μέλλον άλλοι χρήστες εάν κάποιο μαγαζί έχει wifi.

Εικόνα

Με τα πολλά, φτάνει Άνοιξη. Στο μεταξύ είχα αγοράσει το domain 4sqwifi.com και έκανα forward το Tumblr εκεί. Κατά την διάρκεια του σχολείου, σε κάποια βαρετή ώρα παράδοσης, είχα βγάλει το Moleskine και έγραφα σημειώσεις - όχι σχετικές με το μάθημα. Δεν ξέρω ακριβώς το πώς και γιατί, αλλά κάπως έκανα κλικ και έγραψα για το 4sqwifi. Δύο σελίδες με σχέδια, workflows, features, πως θα δουλεύει το API και πολλά άλλα. Ιδέες για iPhone app, website, web-app, ένα spin-off με βάση τα recommendations και διάφορα άλλα. Από εκείνο το σημείο και μετά είπα πως το 4sqwifi πρέπει να υλοποιηθεί, να γίνει ένα iPhone app ώστε να γίνει fully utilized.

Και η ευκαιρία ήρθε κάπου τον Ιούλιο με το AppCamp, στο οποίο είχα πάρει μέρος και δεν περίμενα να γίνω accepted μιας και ούτε team είχα, ούτε κάποια σοβαρή ιδέα. Γενικά πολλά πράγματα δεν είχα. Τελικά όμως, I was accepted, τα email δεν είχαν έρθει, είχα ξεχάσει για αυτό, και το βράδι μιας Κυριακής που επέστρεφα από Χαλκιδική με πήρε τηλέφωνο ο Γιώργος Γάτος και μου λέει "Θα έρθεις αύριο, ε;" Εγώ είχα ένα WTF ύφος διότι δεν ήξερα για τι ακριβώς μιλούσε. Όταν γύρισα σπίτι, έκατσα κατευθείαν και έφτιαξα ένα πολύ απλό και μικρό "pitch" για το 4sqwifi καθώς την πρώτη μέρα του AppCamp έπρεπε να παρουσιαστεί κάθε ιδέα.

http://www.slideshare.net/apasp/4sqwifi ... at-appcamp

Στο AppCamp δεν ήμουν μόνος. Στην ομάδα μπήκε ο Πάνος Οικονομάκης @weird_al, φίλος και συν-developer, ο Γεράσιμος Τσιάμαλος @tsiger και η Ελένη Γκίζη @pinkmoustache όπου προσφέρθηκαν να κάνουν το UI + logo αντίστοιχα (και τους ευχαριστώ και τους 3, ξανά, και από εδώ), όπου το συγκεκριμένο UI + logo χρησιμοποιούμε ακόμη και τώρα.

Το app δεν ήταν 100% έτοιμο στις 2 βδομάδες του AppCamp, βέβαια παρουσιάστηκε στο final-day του και απέσπασε, απ' όσο μπορώ να θυμηθώ, αρκετά θετικά σχόλια. Είχε φτάσει, όμως, σε ένα working prototype χωρίς UI επίπεδο στο Xcode simulator. Μετά το AppCamp όμως, το development και το όλο project σταμάτησε. Εγώ πήγα διακοπές, είχα κάποιες δουλειές στην Αθήνα, paperwork -και μια γρήγορη επίσκεψη- στην Βιέννη για το πανεπιστήμιο και γενικότερα ήταν πολλά πράγματα στον αέρα.

http://www.slideshare.net/apasp/4sqwifi ... demo-night
(υπάρχει ένα mention στο πρόσωπο μου ως 'CEO' -- παιδιά ήμασταν, λάθη κάναμε..)

Ώσπου όλα συνέχισαν ξανά μετά το Startupweek στην Βιέννη, αρχές Οκτώβρη. Όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά έτυχε. Διότι στο μεταξύ είχα γνωριστεί μέσω του φίλου μου @kpvl (Κωνσταντίνος Παγιάβλας) με τον @decoding (Γιάννης Πούλακας) στην Θεσσαλονίκη. Είχαμε βγει για καφέ και μιλήσαμε για πολλά πράγματα -- αρχές Σεπτέμβρη αυτό. Με τον Γιάννη γνωριζόμασταν μέσω Twitter -πάλι- εδώ και χρόνια, αλλά δεν είχαμε βρεθεί afk ποτέ. Κάπου τον Οκτώβριο λοιπόν μιλάμε ξανά στο GTalk και με τα πολλά, το project '4sqwifi' συνεχίζεται.

Και η ομάδα αποτελείται από τον Γιάννη και εμένα, δουλεύοντας στο ημι-τελειωμένο project που είχαμε αφήσει με τον Παναγιώτη από το καλοκαίρι, προσθέτοντας το UI και κάποια μικρά features που είχαμε παραλείψει από το MVP (minimum viable product) ενώ ο Γεράσιμος βοήθησε για άλλη μια φορά φτιάχνοντας το νέο website του 4sqwifi (το οποίο είναι πανέμορφο).

Η ανάπτυξη του ολοκληρωμένου version 1 τέλειωσε στα τέλη Οκτωβρίου και ύστερα έγινε submitted στο AppStore. Στις 8 του Νοέμβρη έγινε launched, γύρω στις 22.30 ώρα Ελλάδας, ενώ εγώ βρισκόμουν στην Silicon Valley για 10 μέρες - το ταξίδι προέκυψε έπειτα από μια πρόσκληση δύο φοιτητών του Πολυτεχνείου της Καρλσρούης, οι οποίοι έκαναν host το τοπικό StartupLive weekend και είχαν φτιάξει μια ομάδα σχετικά με entrepreneurship και tech, το PionierGarage, και οργάνωναν το ταξίδι. (Μπορείτε να διαβάσετε σχετικά με το SV trip στο blog μου)

Μέσα σε 15 ώρες είχε φτάσει το #1 στο Ελληνικό AppStore ως Top Free App - καθώς και στην αντίστοιχη κατηγορία Productivity.
Έπειτα από μια-δυο μέρες έφτασε το #8 στην Productivity category στο US AppStore.
Μέσα στην εβδομάδα είχαν γράψει για αυτό το The Next Web και το c|net UK. Έπειτα από λίγες εβδομάδες το TechCrunch και το LifeHacker, και φυσικά το away.gr, το iPhoneHellas.gr και άλλα πολλά.
Μέσα σε έναν μήνα (8 Nov-8 Dec) έκανε σχεδόν 100,000 downloads (97,500κάτι για την ακρίβεια).

Γενικά, τα πράγματα πήγαν πολύ καλύτερα απ' όσο τα είχα καν φανταστεί in the first place. Στην πορεία πρόεκυψαν και δύο συνεντεύξεις, μία στο Βήμα και η άλλη στην Καθημερινή, καθώς και σε ένα γενικότερο επίπεδο, ένα σχετικά μεγάλο coverage από GR press. Μιλώντας για συνεντεύξεις, μου πήρε συνέντευξη και ο Robert Scoble (@scobleizer) όσο ήμουν στο LeWeb, όπως και επίσης βρέθηκα και γνωρίστηκα με τον co-founder του foursquare, Dennis Crowley στο foursquare meetup του Παρισιού κατά το LeWeb - ο οποίος είχε ακούσει για το app και όπως μου είπε, του άρεσε πάρα πολύ όταν του το έδειξα live.

--

Αυτή είναι η, μεγάλη ίσως, ιστορία του 4sqwifi που διαρκεί σχεδόν έναν χρόνο - όλο το 2011. Για να κλείνω σίγα-σιγά όμως, τί θα μπορούσε να μάθει κανείς από αυτή:

* Μια απλή ιδέα δεν σημαίνει πως δεν είναι μια καλή ιδέα. Η απλότητα, όπως λέει και ο Da Vinci, is the ultimate form of sophistication. Για να είναι 'επιτυχία' κάτι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιεί τις τελευταίες τεχνολογίες ή να είναι περίπλοκο. Πρέπει, απλά, να λύνει ένα πρόβλημα.
* Execution F U C K I N G matters. Μετά το 'αν λύνει το πρόβλημα' η ιδέα, έρχεται το πως - το execution, η υλοποίηση. Αυτό είναι και το πιο σημαντικό κομμάτι μιας ιδέας. Η υλοποίηση. Με μια καλή-σωστή υλοποίηση μια ιδέα μπορεί να απογειωθεί, να δώσει ακόμη περισσότερο potential. Στο πρώτο version υπήρχε ένα bug σε κάποιους users μετά το login (το οποίο δεν είχε εμφανιστεί σε εμάς στο beta testing ούτε στην μεγάλη μερίδα των users). Εξαιτίας του, είχαμε αρκετά αρνητικά reviews στο AppStore (GR+US) και 'κράξιμο' σε διάφορα forums και από 5/5 αστέρια είχαμε πέσει τα 3.5. Βέβαια, αυτό διορθώθηκε με το v2 και είμαστε ξανά στα 4.5. [:-)]
* People matter. Η ομάδα, και οι άνθρωποι γύρω σου, είναι απίστευτα σημαντική (και σημαντικοί.) Χωρίς την σωστή ομάδα και την σωστή χημεία θα υπάρχουν προβλήματα. Πώς θα φτιάξει κάποιος μια καλή ομάδα; Βρίσκοντας ανθρώπους με τους οποίους 'βλέπει' τα πράγματα από την ίδια οπτική γωνία και μοιράζεται ένα κοινό όραμα. Οι κοντινοί φίλοι, απ' ότι ακούω και έχω δει σε άλλα projects, δεν είναι καλή ιδέα.
* Use your network. Και όχι με την κακή έννοια του 'use.' Η ιδέα του 4sqwifi δεν θα ερχόταν κατά πάσα πιθανότητα ποτέ αν δεν ήμουν φίλος με την Μαρία, και η τελική υλοποίηση αν δεν είχα βρεθεί και γνωριστεί (επιτέλους) από κοντά με τον Γιάννη μέσω του Κωνσταντίνου. In retrospective, connect the dots όπως λέει και ο Steve Jobs.
* Be good, have fun, do it because you love it. Προσωπικά το app αυτό ποτέ δεν σκέφτηκα να το φτιάξω για να βγάλω χρήματα ή να ακουστεί το όνομα μου περισσότερο προς τα έξω. Ήμουν ικανοποιημένος και για τα δύο τότε-και τώρα. Το έκανα επειδή είχε πλάκα και μου άρεσε, θεωρούσα+θεωρώ πως λύνει ένα πρόβλημα και μπορεί να διευκολύνει κατά πολύ την καθημερινότητά μας, και είχα ένα πάθος ώστε να βγει σωστά. Say no to users + bloated features. Σχετικά με τα χρήματα, υπάρχει η ιδέα του 'πως' - ίσως στο μέλλον βγουν, και γιατί όχι. Αλλά δεν είναι ούτε ήταν ο (αυτο)σκοπός ή ο στόχος.

--

Ευχαριστώ το freestuff.gr και τον Γιάννη Σκλάβο για την πρόσκληση και φιλοξενία του μεγάλου αυτού post. Cheers, everyone!
Συνημμένα
Foursquare-WiFi.jpg
4sqwifi.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 22 Δεκ 2011 18:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Δεκ 2011 17:54

ευχαριστούμε τον apas (Απόστολος Παπαδόπουλος), που στα 18 του χρόνια μας δίνει μαθήματα επιχειρηματικότητας και όχι μόνο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
penlix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από penlix » 22 Δεκ 2011 18:04

Yep, max respect στον πιτσιρίκο! :)
Four fonts walk into a bar. The barman says "Oi – get out! We don’t want your type in here"

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 22 Δεκ 2011 18:21

Καταρχήν συγχαρητήρια :)

2 ερωτισούλες το app συνεχίζει να είναι σε Titanium;
και δεύτερη port σε άλλα λειτουργικά έχεις σκεφτεί (WM,BB,Andr);
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

apas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apas » 22 Δεκ 2011 18:23

Rapid-eraser έγραψε:Καταρχήν συγχαρητήρια :)

2 ερωτισούλες το app συνεχίζει να είναι σε Titanium;
και δεύτερη port σε άλλα λειτουργικά έχεις σκεφτεί (WM,BB,Andr);
Όχι, από v2 έγινε complete re-write σε Objective-C.
Είχα σκεφτεί, αλλά τελικά όχι. Για διάφορους λόγους.
There are only 10 types of people in this world. Those who know binary and those who don't.
<a href="http://apas.gr">apas.gr</a>

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 22 Δεκ 2011 18:50

Μπράβο Απόστολε.

Φοβερό αυτό που έγινε :D
Γίνονται πραγματάκια

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 22 Δεκ 2011 23:11

Συγχαρητήριααα! :)
Εικόνα

FreeZ

Δημοσίευση από FreeZ » 23 Δεκ 2011 17:20

ευγε!!! ευγε!!! !!! ευγε!!! !!! !!!

το E x e c u t i o n ΦΑΚΙΝΓΚ m a t t e r s δεν τον καταλαβα πολυ καλα αλλα δε βαριεσε εδω θα κολλησουμε;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Δεκ 2011 19:13

εννοεί ότι είναι το σημαντικότερο κομμάτι και δε θα πρέπει να το βλέπουμε ελαφρά.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 24 Δεκ 2011 18:48

Εξαιρετική δουλειά!
Μπράβο και για το ποστ!
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 27 Δεκ 2011 02:04

ένα μεγάλο μπράβο, το θέλουμε και σε android!!
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
dma

Δημοσίευση από dma » 09 Νοέμ 2012 13:15

μπράβο και πάλι μπράβο!
αν γίνει ported και σε android ακόμη καλύτερα!
e-tek.gr
νέα |τεχνολογία | κινητά | gadgets | video games | ταινίες | science | παράξενα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Νοέμ 2012 03:51

Συμφωνώ και εγώ! Θέλουμε Android port :D

Μπράβο παίδες!

Να ρωτήσω τα data που αποθηκεύονται;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Νοέμ 2012 11:58

τα data ειναι στο foursquare.com
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης