Μεταφορά Excel προγράμματος σε PHP

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
jpapad

Δημοσίευση από jpapad » 22 Δεκ 2011 20:05

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..

Έχω ένα Excel πρόγραμμα το οποίο είναι βασισμένο σε μια μακροεντολή στην οποία τοποθετούνται κάποια μέτρα π.χ. φάρδος και ύψος ας πούμε μιας πόρτας , η τιμή αυτού και εμφανίζονται συγκεντρωτικά στο τέλος) και μου βγάζει με αυτό τον τρόπο την προσφορά και την τελική τιμή αυτής και το εκτυπώνω ή το βγάζω σε pdf.

Γίνετε κάτι αντίστοιχο σε PHP;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Δεκ 2011 21:00

Φυσικά και γίνεται.
Αναλύεται η μακροεντολή και δημιουργείται ένα php script με τις κατάλληλες functions ώστε δεχόμενο ως input τις παραμέτρους από μια φόρμα, υπολογίζει και παρουσιάζει ανάλογα τα αποτελέσματα. Μετά τα κάνει export για pdf, για εκτύπωση κλπ

jpapad

Δημοσίευση από jpapad » 22 Δεκ 2011 22:39

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Υπάρχει κάποιο tutorial που μπορώ να το κάνω;;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Δεκ 2011 13:32

Αν το θέλεις γιατί είναι εργαλείο της δουλειάς σου, καλύτερα να το παραγγείλεις/να στο φτιάξουν (θα το έχεις έτοιμο γρηγορότερα, και φθηνότερα).
Αν το θέλεις για να μάθεις ξεκίνα διαβάζοντας για php + html + σχεδίαση βάσεων (mysql, mssql, ..., αναλόγως τις προτιμήσεις σου).

jpapad

Δημοσίευση από jpapad » 23 Δεκ 2011 13:47

Ευχαριστώ για την απάντηση dva_dev..

Ασχολείσαι με την κατασκευή script?

Πόσο μπορεί να κοστολογηθεί το συγκεκριμένο;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Δεκ 2011 14:24

Βάλε μια αγγελία στο http://jobs.freestuff.gr/ και σε όποιο άλλο site με αγγελίες βρεις.

Σίγουρα πάντως για να έχεις μια ακριβέστερη απάντηση θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι θέλεις να κάνεις. Π.χ. αναφέρεις:
και μου βγάζει με αυτό τον τρόπο την προσφορά και την τελική τιμή αυτής
Από ένα ύψος και ένα πλάτος που αναφέρεις ότι δίνεις δεν μπορεί να προκύψει κανένα κόστος και καμία προσφορά. Παίζει μέσα και το κόστος των υλικών, το είδος των υλικών το περιθώριο κέρδους που θέλεις να έχεις, το ποσοστό του φόρου, οι ποσότητες και δεν ξέρω τι άλλο που δεν αναφέρεις γιατί σου φαίνονται προφανή αλλά δεν είναι.
Ολα αυτά θέλουν συζήτηση για να γίνει κατανοητό το τι θέλεις να κάνεις και να μπορείς να πάρεις προσφορά.
Ισως βέβαια κάποιος να έχει κάνει ήδη για προηγούμενο πελάτη του παρόμοιο πράγμα και να είναι λίγο πολύ γνωστή η διαδικασία πως δουλεύει, αλλά νομίζω ότι πάντα υπάρχουν λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες