Αλλαγή provider. Διόρθωση MX Record & Reverse

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
applicgs

Δημοσίευση από applicgs » 24 Δεκ 2011 02:32

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω μία εύκολη ερώτηση για τους γνώστες DNS. Εγώ δεν είμαι και καλός πάνω σε θέματα DNS, οπότε αφήνω τους ειδικούς να απαντήσουν.

Θα κάνω μία αλλαγή provider, πράγμα που σημαίνει ότι θα αλλάξω και την IP του MX record. Μέχρι εδώ δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Το ερώτημα έχει να κάνει με το reverse DNS του mail. Αυτό το έχουν οι providers? Αν ναι, τότε θα πρέπει να μιλήσω με τον νέο provider για να μου φτιάξουν το PTR? Και τέλος; Δεν κάνω κάτι άλλο;

Επίσης, ο παλιός provider θα έχει και αυτός PTR της παλιάς IP του mail που θα δείχνει στο ίδιο hostname. Κάνω κάτι με αυτό; ήπως μου δημιουργεί πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Δεκ 2011 22:44

Καλησπέρα,

Με την αλλαγή provider ενημερώνεις τις ζώνες των domains σου αντικαθιστώντας όπου έχεις την παλιά IP την νέα. (Δεν γνωρίζω το ακριβές setup σου οπότε είναι λίγο generic το παραπάνω)

Παράλληλα ενημερώνεις και την IP του/των nameserver σου από τον καταχωρητή του domain.

Τα PTR τα ορίζει ο provider ναι.
Αν δεν δίνει δυνατότητα να το κάνεις μόνος (πχ από κάποιο panel) τότε του το ζητάς και στο φτιάχνει.

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν η παλιά IP στον προηγούμενο provider έχει ακόμα σεταρισμένο το PTR.
Και να μην διαγραφεί ποτέ, δεν σε καίει ιδιαίτερα :P

Αν έχεις κάποια απορία εδώ είμαστε :D

applicgs

Δημοσίευση από applicgs » 27 Δεκ 2011 11:52

Καλημέρα σας

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες