drop down δεν φαινεται

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
harvester

drop down δεν φαινεται

Δημοσίευση από harvester » 24 Δεκ 2011 12:25

καλησπερα σε ολους κ καλα χριστούγεννα!!

έχω ενα προβλημα με ενα εξωτερικο αρχειο externa swf το οποιο το βαζω μεσα στην flash ιστοσελίδα μου αλλα εχει 2 βασικά προβήματα :

αρχικά
το drop down menu κατεβαινει πολυ κ δεν μπορει να φανει σε όλη την οθόνη έτσι λοιπον πηγα στο index.html αρχειο κ αλλαξα εκει να φιανεται το 120% της οθονης ετσι ωστε να φανει κ το μενου που εχω (το μοναδικο πραγμα που μπορουσα να κανω!)

δειτε κ το λινκ γτ πιστευω ετσι θα καταλαβετε καλυτερα δεν εχω τροπο να το εξηγησω καλα :

www.chania-rent-a-car.gr (price request)

υπαρχει μηπως τροπος σε αυτο το drop down να μπει scroller??
ή στην οθόνη γενικότερα να μπει scroller?

εχω δοκιμασει τα παντα δε βρισκω τρόπο

ενα αυτο...

επίσης οταν μεγάλωσα το content 120% ολα οκ μπηκε scroller στην οθονη αλλά το drop down (externa swf) δεν μπορει να φανει πανω απο το λευκό φόντο που υπάρχει στο index.html αρχειο

υπάρχει τρόπος να γίνει transperant;;;

ή έστω να μπορεσει να φανει απο πάνω??

δειτε κ το λινκ κ σας παρακαλω βοηθήστε με να το διορθώσω!

harvester

drop down δεν φαινεται

Δημοσίευση από harvester » 29 Δεκ 2011 23:01

καποια βοηθεια?

nkast
Επικοινωνία:

drop down δεν φαινεται

Δημοσίευση από nkast » 30 Δεκ 2011 02:50

Τι αλλαξες εκει να φαίνεται το 120%;
(οκ, ειδα οτι εκανες το height του body 120%, αλλα θα βοηθούσε να είσαι πιο συγκεκριμένος αντι να ψαχνουμε στο source κωδικα)
Με αυτο που εκανες καταφερες μονο να βγαινει scrollbar, που είναι εντελος λαθος για full flash sites.

Υστερα δίνεις το home λινκ σε ενα site χωρις deeplink και ΔΕΝ μας λες που φορτώνει αυτο το εξωτερικο swf.

Τεσπα, Φανταζομαι (γιατι δεν ειχα την διαθεση να ψαξω σε ολο το site για να βρω) πως εχεις ενα swf που φορτώνει πολύ χαμηλά και βγαίνει εκτός του stage. Οποτε:

>υπαρχει μηπως τροπος σε αυτο το drop down να μπει scroller??
Ναί, υπαρχει. Αυτο πρεπει να κανεις. Θα χρειαστεί να υλοποιήσεις την λειτουργία σε κώδικα AS. Δεν θα γίνει μαγικά.

> ή στην οθόνη γενικότερα να μπει scroller?
Οχι. (δηλαδη γίνεται, αλλα θα είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και λάθος απο πλευρα UI).

>επίσης οταν μεγάλωσα το content 120% ολα οκ μπηκε scroller στην οθονη αλλά το drop down (externa swf) δεν μπορει να φανει πανω απο το λευκό φόντο που υπάρχει στο index.html αρχειο
>υπάρχει τρόπος να γίνει transperant;;;
>ή έστω να μπορεσει να φανει απο πάνω??
Δεν μπορεί να γίνει αυτο που λες. Οτιδήποτε είναι μεσα στο flash περιορίζεται στο συγκεκριμένο παραθυρο. Επίσης το hack που εφαρμοσες (height:120%; ) εχει αλλη συμπεριφορά απο browser σε browser. Σε αλλους αφηνει ενα κενο απο κατω, ενω σε αλλους 'τραβαει' (παραμορφώνει) το flash προς τα κάτω έως το τελος της σελίδας.

Η λογικη που πρεπει να ακολουθεις σε τετοιου ιδους site είναι πως το φλαση πιάνει το 100% x 100% της οθόνης και προσαρμόζει το περιεχομενο του κατάλληλα. Πρέπει να δουλέψεις δηλαδή αποκλειστικά μεσα στο flash.

harvester

drop down δεν φαινεται

Δημοσίευση από harvester » 03 Ιαν 2012 13:40

φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση σου

απλα ειναι ενα συγκεκριμενο το προβλημα

το ειπα σε ενα σημειο

μπενεις στο site κ πηγαινε στο μενου price request εκει ολη η φορμα ειναι εξωτερικη swf ειναι δηλαδη φορμα σε xml που την φτιαχνω κ την εχω αγορασει για να φτιαχνει φορμες αυτου του ειδους. εκει οταν παταω στην ημερομηνια αν δεις που εχει 31 μερες (εβαλα επιτηδες παραπανω μερες για να γινει πιο καταναοητο) κατεβαινει μεχρι τερμα θεου κατω! εκει κατω απο το footer οι ημερομηνιες κρυβονται κ δεν μπορει καποιος να τσεκαρει την 31 του μηνα για παραδειγμα...

αυτο ειναι το ζητημα μου

πως μπορω το εξωτερικο sfw που ειναι ολες οι φορμες στην ουσια να ειναι πανω απο το φουτερ

αλλα οπως ειπες δε μπορει να φανει απο κατω...αρα το θεμα ειναι να βαλω σκρολερ στο drop down με τις ημερομηνιες το οποιο νομιζω ειναι εξαιρετικα δυσκολο στη μορφη που ειναι φτιαγμενο τωρα

ελπιζω να ειδες το θεμα μου κ που εστιαζω το προβλημα!!

σε ευχαριστω παντως!!!

θα μου ηταν πολυ χρησιμη οποιαδηποτε πληροφορια!!

nkast
Επικοινωνία:

drop down δεν φαινεται

Δημοσίευση από nkast » 03 Ιαν 2012 23:02

Δεν υπαρχει ευκολη λύση. Θα πρεπει να προγραμματίσεις το σψρολλβαρ μεσα στο φλαση (αν εχεις το source) ή να φτάξεις ενα νεο φλαση-φορμα απο την αρχη. Ενα καλενταρ ψοντρολ ταίριαζε καλύτερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης