cookie stuffing

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
prosfores
Επικοινωνία:

cookie stuffing

Δημοσίευση από prosfores » 27 Δεκ 2011 21:08

Τι είναι το cookie stuffing? Δεν έχω καταλάβει, κάποιος να βοηθήσει?
deal aggregator.
Όλες οι Προσφορές--->olesoiprosfores.gr

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

cookie stuffing

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 27 Δεκ 2011 21:26

Κατ' αρχήν αυτή η τεχνική θα σε αποβάλει από οποιοδήποτε affiliate network είναι το μόνο σίγουρο.
Γενικώς το cookie stuffing σημαίνει ότι περνάς στο χρήστη εν αγνοία του cookies για διάφορα affiliates χωρίς να κάνεις redirect την κίνηση , έτσι ώστε όταν o χρήστης κάνει μία αγορά έστω και τυχαία να καρποφορείς το commission.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

prosfores
Επικοινωνία:

cookie stuffing

Δημοσίευση από prosfores » 28 Δεκ 2011 09:25

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως δεν με κάλυψες, δεν θέλω να μάθω για να το κάνω και εγώ, ποτέ δεν κάνω κάτι που μάλλον από ότι έχω καταλάβει θα είναι σε βάρος άλλων. Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν δουλεύω εγώ και υπάρχουν πονηροί και λαμόγια που μπορούν να εκμεταλλευτούν την δικιά μου δουλειά και εργασία.
deal aggregator.
Όλες οι Προσφορές--->olesoiprosfores.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

cookie stuffing

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2011 10:59

ναι μπορεί.

Με άμεσο τρόπο μπορεί να το κάνει όποιος έχει πρόσβαση στην σελίδα σου ή όποιος μπορεί να πάρει πρόσβαση στον κώδικα της σελίδας σου. Σε αυτή την περίπτωση "φυτεύει" κώδικα που κάνει cookie stuffing με τα δικά του affiliate.

Με έμμεσο τρόπο μπορεί να το κάνει κάποιος που έχει μια σελίδα με μεγάλη κίνηση. Έτσι εάν ο επισκέπτης / πελάτης περάσει ΚΑΙ από την σελίδα του πριν κάνει την αγορά παίρνει το δικό του cookie εν αγνοία του και η πώληση πάει σε αυτόν. Για να χάσεις πώληση με αυτόν τον τρόπο θα πρέπει α. να κάνει κλικ σε εσένα, β. να μην αγοράσει, γ. να περάσει από την σελίδα που κάνει cookie stuffing, δ. να γυρίσει στην σελίδα που έχει το προϊόν και να κάνει την αγορά.

Σε περιπτώσεις που κάνει κλικ στο affiliate link σου και κάνει την αγορά άμεσα δεν σε επηρεάζει εσένα ως affiliate.

Το μεγάλο πρόβλημα στο cookie stuffing το έχουν οι merchants, που πρέπει να πληρώσουν πωλήσεις που έγιναν από χρήστες οι οποίοι πέρασαν τυχαία από κάποια σελίδα που χρησιμοποιεί cookie stuffing πρακτικές. Αυτό τους απομακρύνει από την αγορά και φυσικά η συρρίκνωση και ο χαρακτηρισμός της αγοράς (γιατί το cookie stuffing είναι κλεψιά) κάνει κακό σε όλους τους εμπλεκόμενους.

Καλό είναι όταν ανακαλύπτουμε σελίδες που κάνουν cookie stuffing να ειδοποιούμε τα networks ώστε να απομακρύνουν αυτούς τους affiliates πριν κάνουν μεγαλύτερη ζημιά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

cookie stuffing

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Δεκ 2011 11:11

cordis έγραψε:Καλό είναι όταν ανακαλύπτουμε σελίδες που κάνουν cookie stuffing να ειδοποιούμε τα networks ώστε να απομακρύνουν αυτούς τους affiliates πριν κάνουν μεγαλύτερη ζημιά.
και πως τους ανακαλυπτουμε;
υπαρχει κατι που θα μας κανει να καταλαβουμε οτι γινεται χρηση του συστηματος αυτου;

gib

cookie stuffing

Δημοσίευση από gib » 30 Δεκ 2011 05:07

και κάποιοι όπως εγώ δηλαδή, που είμαστε παντελώς άσχετοι από
τεχνικά πράγματα πώς θα ανακαλύψουμε ότι κάποιος έχει κάνει
κάτι τέτοιο σε εμάς και χάνουμε πωλήσεις ώστε να ειδοποιήσουμε
τα networks?

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

cookie stuffing

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 30 Δεκ 2011 10:26

Δεν είναι κάτι που μπορείς να το βρείς έτσι εύκολα μόνος σου.
Το affiliate network μόνο μπορεί μέσω συγκρίσεων να δει τι γίνεται.

Αλλιώς θα πρέπει να αγοράσετε ένα δεύτερο μόνιτορ και να έχεται σαν τρελοί το firebug στο firecookie tab ανοικτό και να κάνεται monitor τα cookies σε κάθε site που μπένεται να δείτε μήπος κάποιος κάνει hijack cookies από το afiliate network σας...

Προσοπικώς θα προτιμούσα να άλλαζα επάγκελμα παρά να μπω σε αυτή την διαδικασία.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

cookie stuffing

Δημοσίευση από free3yourmind » 30 Δεκ 2011 12:34

Καλο ειναι ο καθε affiliate να τσεκαρει αραια και που ορισμενες ανταγωνιστικες σελιδες (ή δειγματοληπτικα) για cookie stuffing κατι που δεν ειναι δυσκολο να κανεις για μια μονο σελιδα, με αυτον τον τροπο αν ειμαστε πχ 1000 εντιμοι affiliates μπορουμε να δημιουργησουμε μια διαδικασια (απλη και οχι χρονοβορα) που θα μπορουσε να πιασει τους απατεωνες και να μας προστατεψει απο τετοια φαινομενα που καταστρεφουν το affiliate marketing.

* Οταν λεω αραια και που εγω τσεκαρω μια φορα καθε 2-3 μηνες :)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης