Συμπλήρωση Drop Down από την mysql

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 30 Δεκ 2011 01:00

Καλησπέρα σας.
Φτιάχνω ένα module για την ιστοσελίδα μου αλλά έχω κολλήσει σε ένα μικρό προβληματάκι.

Όταν θέλω να καταχωρήσω δεδομένα έχω ένα drop down menu και διαφορα πεδία όπου επιλέγω αυτά που θέλω. Στην συνέχεια όλα αυτά καταχωρούνται σε μια βάση δεδομέμων. Εκεί που κολλάω είναι στην επεξεργασία...πως δηλαδή όπως χρησιμοποιώ το value="something" θα κάνω το ίδιο για ένα drop down menu.
Έκανα κάποιες δοκιμάς χωρίς να καταφέρω κάτι. Η εντολή είναι μέσα σε ένα .tpl αρχείο και είναι κάπως έτσι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<option value="11" <?php if &#40;$lessinfo->day = '11'&#41; echo 'selected="selected"' ; ?>>11</option>
Το παραπάνω είναι απόπειρα με if και echo χωρίς φυσικά να πετύχει :lol: .

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Δεκ 2011 09:06

servetas έγραψε:Καλησπέρα σας.
Φτιάχνω ένα module για την ιστοσελίδα μου αλλά έχω κολλήσει σε ένα μικρό προβληματάκι.

Όταν θέλω να καταχωρήσω δεδομένα έχω ένα drop down menu και διαφορα πεδία όπου επιλέγω αυτά που θέλω. Στην συνέχεια όλα αυτά καταχωρούνται σε μια βάση δεδομέμων. Εκεί που κολλάω είναι στην επεξεργασία...πως δηλαδή όπως χρησιμοποιώ το value="something" θα κάνω το ίδιο για ένα drop down menu.
Έκανα κάποιες δοκιμάς χωρίς να καταφέρω κάτι. Η εντολή είναι μέσα σε ένα .tpl αρχείο και είναι κάπως έτσι:

<option value="11" <?php if &#40;$lessinfo->day = '11'&#41; echo 'selected="selected"' ; ?>>11</option>
Το παραπάνω είναι απόπειρα με if και echo χωρίς φυσικά να πετύχει :lol: .

<option value="11" <?php if &#40;$lessinfo->day == '11'&#41; echo 'selected="selected"' ; ?>>11</option>
Το = πρέπει να είναι == για την ισότητα :)

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 30 Δεκ 2011 11:59

Ωραία πράγματα! :D

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης