Ξαφνικό πρόβλημα με "500 Internal Server Error" μετά από μεταφορά σε άλλο server

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ξαφνικό πρόβλημα με "500 Internal Server Error" μετά από μεταφορά σε άλλο server

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Ιαν 2012 17:57

Είναι 25 ταυτόχρονες συνδέσεις αλλά άλλο πράγμα οι ταυτόχρονοι χρήστες. Με απλά λόγια σκέψου το ως εξής. Ας υποθέσουμε ότι 1 php process για να εκτελέσει τον κώδικα της σελίδας σου θέλει 1 δευτερόλεπτο. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα 25 κλικς σε κάποιο σύνδεσμο της σελίδας σου. Όμως κάποιος που μπαίνει σε μια σελίδα δεν κάνει κλικς με ρυθμό 1 κλικ / δευτερόλεπτο. Σκέψου ότι εγώ τώρα γράφω αυτό το μήνυμα και θα μου πάρει 1 λεπτό μέχρι να κάνω την Αποστολή (κλικ). Οπότε με 25 ταυτόχρονες συνδέσεις μπορείς να έχεις ίσως και παραπάνω από 100-150 επισκέπτες online.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 13 Ιαν 2012 18:36

CyberCr33p έγραψε:Είναι 25 ταυτόχρονες συνδέσεις αλλά άλλο πράγμα οι ταυτόχρονοι χρήστες. Με απλά λόγια σκέψου το ως εξής. Ας υποθέσουμε ότι 1 php process για να εκτελέσει τον κώδικα της σελίδας σου θέλει 1 δευτερόλεπτο. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα 25 κλικς σε κάποιο σύνδεσμο της σελίδας σου. Όμως κάποιος που μπαίνει σε μια σελίδα δεν κάνει κλικς με ρυθμό 1 κλικ / δευτερόλεπτο. Σκέψου ότι εγώ τώρα γράφω αυτό το μήνυμα και θα μου πάρει 1 λεπτό μέχρι να κάνω την Αποστολή (κλικ). Οπότε με 25 ταυτόχρονες συνδέσεις μπορείς να έχεις ίσως και παραπάνω από 100-150 επισκέπτες online.
to awstas μου δείχνει ότι έχω 340-780 μοναδικούς αυτό το μήνα μέσο όρο
to google 110-170 μοναδικούς αυτό το μήνα μέσο όρο και ένα πικ 490 (που δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα εκείνη την ημέρα ή δεν τα πείρα χαμπάρι..)

πάντως ήμουν σε μια εταιρία 3 χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα, μετά αυτί ενώθηκε με μια άλλη εδώ και 4-5 μήνες..που τους τελευταίους 1,-2, μήνες μου έχουν αρχίσει και μου δημιουργούνται προβλήματα..

και ένταξη να καταλάβω ότι σιτε moυ ανεβαίνει και έχει περισσότερες απαιτήσεις, οπότε θα πρέπει πολύ ή λίγο να βάλω το χέρι στην τσέπη, ούτε να κάνω ενεργοποιήσει απενεργοποίηση η να σώσω καποιες ρυθμίσει ενός plugin δεν με αφήνει πλέον... βλέπω ότι εκείνη την στιγμή είναι 4 επισκέπτες(μαζί με έμενα) στο site και 4 bots, και από να κάνω ένα από τα παραπάνω και μου βγάζει ....

503 Service Unavailable
The server is temporarily busy, try again later! Powered By LiteSpeed Web Server
LiteSpeed Technologies is not responsible for administration and contents of this web site!

είναι λογικό αυτό?!
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Ιαν 2012 18:40

Καθόλου λογικό. Εάν δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ασχοληθούν για να σου λύσουν το πρόβλημα, απλά αλλάζεις webhost και το πρόβλημά σου λύνεται.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 13 Ιαν 2012 19:12

CyberCr33p έγραψε:Καθόλου λογικό. Εάν δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ασχοληθούν για να σου λύσουν το πρόβλημα, απλά αλλάζεις webhost και το πρόβλημά σου λύνεται.
για εκεί οδεύω ούτως η αλλιώς απλώς θέλω να εξακριβώσω κάποια πράγματα γιατί θα τους κράξω σε όλα τα φορουμς που ασχολούνται με web host γιατί είχα δώσει προκαταβολικά τα τελευταία λεφτά 5 μήνες πριν λήξει, επειδή είχα μείνει ευχαριστημένος τα προηγούμενα χρόνια και στην ουσία με τραβάνε χρονικά τώρα πρόβλημα για να περάσει η επιστροφή χρημάτων μετά από 2 μήνες λειτουργίας που έχουν ως εγγύηση...για να μην πω για το πως μίλησε o ceo μέσω τηλεφώνου...

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 13 Ιαν 2012 21:41

Επειδή θέλω να εξαντλήσω όλους τους τρόπους πριν φύγω για να είμαι καλυμμένος εμπειρικά

1,με πιο πρόγραμμα στο cpanel ή στο whm μπορώ να δω αναλυτικά πια/ες σελίδα/εσ δημιουργούν όλο αυτό το μπάχαλο cpu/memory αν και το όλο θέμα φαίνεται ότι γίνεται μόνο στο cpu...

2. σχεδόν όλοι έχουν σε Shared Servers/Reseller Servers αυτά τα limits, όποτε δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης αυτών των πακέτων άμα τα "παίζουν" όταν έχεις πάνω από 150 επισκέπτες, πιο σίτε έχει λιγότερα από 150 επισκέπτες σήμερα?!

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 13 Ιαν 2012 22:01

επίσης

3. εάν ζητήσω να απενεργοποιήσουν τα web stats programs για να δω πως θα κινηθεί η cpu είναι εφικτό σε reseller host account ή απλώς δεν θα φαίνονται στο cpanel μου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες