ΗαndBook για Flow Charts kαι αλγορίθμους για τον προγραμματισμό.

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 01 Ιαν 2012 20:44

Παιδάκια Έχετε υπόψιν σας κανενα μικρο και εύχρηστο βιβλιαράκι για αλγορίθμους και για Flow Charts? Είδα μερικά απο τον παπασωτιριου που έχει, αλλα ειναι μεγάλα και ολίγον ακριβά. Θέλω κατι μικρο, σαν τα Αγγλικα εγχειρίδια For Dummies αν τα εχετε υπόψιν σας.

Το θελω για τον προγραμματισμό. Γιατι αν και εχω μαθει απο εξω και ανακατοτα το πως δουλευει η C, όταν παω να υλοποιησω ενα πρόγραμμα μιας ασκησης, εκει δε ξερω τη να κανω. Οποτε πρεπει να μαθω πρωτα να σκέφτομαι το πως θα το κανω όπως ειπε και π Γιωργος.

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=59583
φαντάζομαι- ότι γνωρίζεις να φτιάχνεις διαγράμματα ροής 'flow charts', όπως π.χ. αυτό εδώ, πριν ξεκινήσεις έναν δύσκολο κώδικα.
...Ξέρεις... Είναι πολύ εξυπηρετικά στη στρατηγική κατάστρωση του προγράμματός σου
Αν καποιος εχει χρησμοποιησει καποιο, η εχει κατι στα υπόψιν του ας με πει
Thanks.

:P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 02 Ιαν 2012 01:15

Προτείνω να διαβάσεις το http://en.wikipedia.org/wiki/Design_Patterns_(book)
Θα χρειαστεί να γνωριζεις τα βασικα απο UML πριν το πιασεις.
Δεν είναι μικρό, αλλα διαβάζεται ευχάριστα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Ιαν 2012 15:19

Δυστιχως δεν εχω το χρονο να διαβασω 395 σελιδες. Εχω εξεταστικη σε 2 βδομαδες, και πρεπει να διαβασω 8 βιβλια απο 300 σελιδεσ το καθενα
:(

Γιαυτο ψαχνω καποιο handbook
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 02 Ιαν 2012 17:34

Τα flow-charts είναι αρκετα απλη ιδέα, απο εκει και περα ειναι θεμα εφαρμογής και εξάσκησης.

Άπλα καθε φορα που σου δίνουν μια εργασία, πριν κατσεις στο PC και ανοίξεις τον editor πρεπει πρωτα να εχεις κατασταλάξεις στο τι θα κανει το προγραμα και πως θα συμπεριφέρεται για ολες τις πιθανες εισόδους.
Είναι καλο να βαλεις αυτες τις σκέψεις στο χαρτί (flow-charts,ψευδοκωδικας,state-diagrams), είναι πιο ευκολο ετσι να ελέγχεις την λογική σου και αν εχουν μείνει 'τρύπες'.
Στη συνέχεια με τις σημειώσεις σου για οδηγό, θα υλοποιήσεις το πρόγραμμα.

Δεν εχω υπόψη μου καποιο 'βιβλιαράκι' με ετοιμους αλγορίθμους, το βιβλίο του sedgewick ειναι απο μονο του 4-5 τόμοι! Γενικα τα βιβλια που εχουν 'Αλγοριθμοι' στο τιτλο καταπιάνονται με βαριά θέματα οπως λιστες, δεντρα, ταξινόμηση,κ.α. Εσυ μαλλον ψάχνεις πως σχεδιάζεις τη σωστή bussiness logic/UI. Δεν υπάρχουν έτοιμες συνταγές για αυτο.

Ψάξε κάθε εργασία προηγούμενων ετών στην σχολή σου είναι απο μονη της ενα παράδειγμα που θα πρέπει να μελετήσεις πως δουλεύει. Οι εργασίες που σας βάζουν φετος είναι παρόμιας δυσκολίας και συνήθων παραλλαγές. Θα εργαστείς με παρόμοιο τρόπο και θα τις προσαρμόσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες