δημιουργια site

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ann

δημιουργια site

Δημοσίευση από ann » 02 Ιαν 2012 14:42

Καλη Χρονια ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!
Θα ηθελα βοηθεια στο εξης:

Θελω να φτιαξω ενα site απλο σχετικα και επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα θα ηθελα να μου πειτε απο που να ξεκινησω και απο που να αρχίσω!!! Γενικα, πριν 7 χρονια ειχα ασχοληθει λιγο με dramweaver .... Τωρα τι γινεται; Απ οτι εχω καταλαβει εχει ξεπεραστει;;; Με ποιο προγραμμα να ασχοληθω; Παιζει πολυ νομιζω το joomla.... Ειναι δυσκολο; Σε ποσο καιρο μαθαινει κανεις τα βασικα; Να παρω κανενα βιβλιο; κανενα καλο τουτοριαλ απο ιντερνετ;
Τι τιμες παιζουν εκτος απο hosting; Εχω ακουσει και πολυ φτηνες τιμες αλλα προκειται για copy paste αλλων σελιδων οποτε δεν θα ηθελα να συγκρινω τη δουλεια που θα κανω με αλλους που εχουν φτιαξει ενα σαιτ και το αλλαζουν οποτε χρεωνουν πολυ φτηνες τιμες... Επειδη θελω να ασχοληθω θα θελω και να πληρωθω... Ας πουμε κανενα 600 πιστευω ειναι καλο ετσι;
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

δημιουργια site

Δημοσίευση από nackgr » 02 Ιαν 2012 15:53

Καλη χρονια

Εξαρτάται πάντα τι θες να φτιάξεις .. για να προσδιορίσουμε τη πρεπει να χρησιμοποιήσεις ποσο να το κοστολογήσεις και τη πλατφορμα θα χρησιμοποιήσεις κλπ κλπ κλπ

για αρχή ασχολήσου με
html
http://www.w3schools.com/html/
css
http://www.w3schools.com/html/
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

ann

δημιουργια site

Δημοσίευση από ann » 02 Ιαν 2012 17:31

Γενικως κατι απλο. Ειναι ενα εστιατοριο και θελει ο γνωστος μου κατι απλο. Οχι πολλα πολλα..... Απλη παρουσιαση της επιχειρησης

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

δημιουργια site

Δημοσίευση από korgr » 02 Ιαν 2012 21:26

Για κάτι απλό, Dreamweaver

Αν χρησιμοποιήσεις Joomla είναι σαν να πυροβολείς μυρμήγκι με κανόνι :D

ann

δημιουργια site

Δημοσίευση από ann » 03 Ιαν 2012 20:25

δηλαδη; να ξεκινησω με dreamweaver;

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

δημιουργια site

Δημοσίευση από mechpanos » 04 Ιαν 2012 13:08

Εννοείται ότι το Dreamweaver θα το αγοράσεις κανονικά και θα έχεις στην κατοχή σου νόμιμο licence, έτσι;

Αλλιώς ψάξου σε κάτι open - source...Το nvu / komposer κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά με το Dreamweaver για απλές εργασίες.

Επίσης το gimp είναι άριστο στην δουλειά του αντί του photoshop.

Εγώ προτείνω να ασχοληθείς πρώτα με απλά sites στατικά να εξοικειωθείς με html και css και μετά ή ταυτόχρονα και με το joomla. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, το σετάρισμά του είναι πανεύκολο. Από εκεί και πέρα, αν έχεις μια εξοικείωση με την html και το css και το σχετικό ταλέντο, θα καταφέρεις εύκολα μελετώντας κάποια έτοιμα templates να τα τροποποιήσεις και να φτιάξεις τα δικά σου καλύπτοντας τις ανάγκες σου με τον καλύτερο τρόπο.

Επίσης μπορείς να ασχοληθείς και με το wordpress είναι και αυτό πολύ καλό εργαλείο και πιο κατάλληλο για blogs και απλές σελίδες κατά την γνώμη μου.

Τώρα για το ποσό, τα 600 για αρχάριο τα ακούω πολλά...Μην το βλέπεις πόσο θα χρεώσεις εσύ, αλλά πόσο θα χρεώσει η αγορά.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

ann

δημιουργια site

Δημοσίευση από ann » 04 Ιαν 2012 13:38

και τι τιμες παιζουν για hosting ανα ετος;

ann

δημιουργια site

Δημοσίευση από ann » 04 Ιαν 2012 15:36

να το πιασω λιγο απο την αρχη το θεμα.... Μεχρι τωρα ξερω βασικες εντολες html. Τι αλλο πρεπει να κανω για να δημιουργησω ενα site; Αρχικα σκεφτομουν να συνεργαστω με ενα φιλο που εχει περισσοτερες γνωσεις και να φτιαχναμε κατι πιο συνθετο. Απ οτι φαινεται θα το κανω μονη μου και μαλλον θα πεσει και η τιμη πιο κατω, αφου θα ειναι και λιγοτερη η δουλεια.....
Το θεμα ειναι απο που ξεκιναω και τι κανω;
Αν υποθεσουμε οτι ξεκιναμε με dreamweaver φτιαχνω frame; Γιατι καπου στο φορουμ διαβασα οτι δημιουργουν προβληματα.... Αλλιως πως γινεται; Μπορω να φτιαξω εναν πινακα αορατο;;; Και να κανω ετσι τη σελιδα;
Να κανω ποπ απ μενου ή απλα να δινω λινκ σε λεξεις του μενου;
Τα ποπ απ μενου τα φτιαχνουμε σε αλλο προγραμμα οπως το micromedia fireworks?
Μπορω να χρησιμοποιησω ετοιμα javascript και αν ναι απο που;
Γενικως εχω καταμπερδευτει..... Παλια ηξερα περισσοτερα και τωρα μου φαινεται ξεχασα και τα λιγα που ηξερα....
Γι αυτο καθε βοηθεια δεκτη....

Thoughtless
Επικοινωνία:

δημιουργια site

Δημοσίευση από Thoughtless » 04 Ιαν 2012 15:38

Όλα αυτά που λες είναι πολύ καλό να τα μάθεις, αλλά θα πρέπει η σελίδα σου να αργήσει μερικούς μήνες για να παραδοθεί (αυτούς τους μήνες θα διαβάζεις και θα πειραματίζεσαι).

Αν θέλεις κάτι πιο άμεσο/έτοιμο, όπως σου είπαν παραπάνω τα παιδιά, δοκίμασε το Wordpress με ένα έτοιμο, απλό theme.
it's all about contribution ...

ann

δημιουργια site

Δημοσίευση από ann » 04 Ιαν 2012 16:20

δηλαδη τι ακριβως παιζει με το wordpress; μπορεις να κανεις επαγγελματικη δουλεια; αγοραζεις domain και φαινεται μονο το ονομα σου;

ann

δημιουργια site

Δημοσίευση από ann » 04 Ιαν 2012 16:31

με νοιαζει να φαινεται το www.onoma.gr

Biker250

δημιουργια site

Δημοσίευση από Biker250 » 21 Ιαν 2012 13:01

Καλή Χρονιά Freestuffήτες και Freestuffήτησες .
Απο αυτά που γράφεις Ανν φαίνεται ότι θέλεις να ασχοληθείς με την δημιουργία website και μετά από το project αυτό. Οπότε καλό θα είναι με τις λίγες βασικές γνώσεις που έχεις , να αποφασήσεις με ποιό πρόγραμμα θα προχωρήσεις και να δεις αρκέτα tuttorials , έστω και στο youtube. Φτιάξε αρχικά μερικά wesites με αρκετά χαμηλότερη τιμή ώστε να έχεις αλλά και να φαινεται η εμπειρία σου.Προσωπικά το joomla με έχει βολέψει αρκετά παρόλου που είχα αρχίσει με FrontPage. www.free-websites.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες