Ποιά εταιρεία νομίζεις ότι έκανε την διαφορά το 2011;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Το δημοψήφισμα λήγει την 01 Φεβ 2012 19:09

Amazon
4
6%
Apple
15
22%
Dell
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Google
28
41%
Facebook
5
7%
Microsoft
7
10%
Sony
1
1%
Nokia
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Twitter
1
1%
Samsung
7
10%
LG
1
1%

Σύνολο ψήφων: 69

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιαν 2012 19:09

Ποια από τις παραπάνω εταιρείες τεχνολογίας νομίζεις ότι έκανε την διαφορά για το 2011 και γιατί;

Αν θεωρείται ότι είναι κάποια άλλη αφήνετε σε σχόλιο το όνομά της και τον λόγο. ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 09 Ιαν 2012 22:21, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 02 Ιαν 2012 19:28

Amazon. Αν και ο πολύς κόσμος θα δει αυτό που εννοώ σε 2-3 χρόνια.

Η Amazon χρόνια τώρα μαζεύει υλικό μέσω των πωλήσεων, έχει φτιάξει ένα φοβερό δίκτυο διανομής με τα συννεφάκια της και τώρα που οι άλλοι, με εξέχουσα θέση την Apple, φτιάξαν τις συσκευές εκείνη θα μπορέσει να ενεργοποιήσει το θηρίο που εκτρέφει τόσο καιρό.

Ήδη έχει φτιάξει τις δικές της συσκευές Android με μια λεπτομέρια, οτι το marketplace δεν είναι του Android, αλλά το δικό της. Θα δείξει τα δόντια της αυτό το χρόνο, αλλά η εκκίνηση έγινε το 2011.

Άβαταρ μέλους
jemadux
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jemadux » 02 Ιαν 2012 20:17

η canonical !!! :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Ιαν 2012 20:50

η δικιά μου!

Η microsoft με διαφορά μπροστά σε όλους. Και ναι, τα Windows 8 αλλά και τα Windows Phone τα μετράω στο 2011

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 02 Ιαν 2012 22:22

Google( Είχαμε Google+,Offers, εξαγορά motorola mobillity κτλ) Τυχαία βγάλαν τον Larry page CEO of the year;
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 02 Ιαν 2012 22:27

Google γιατι μας πληρωνει :p

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 03 Ιαν 2012 05:36

cyberfreak έγραψε:Google γιατι μας πληρωνει :p
Σας πληρώνει, γιατι εγω με κυαλια την βλεπω τους τελευταιους μήνες.. ξέρεις... :) :D
Απορώ το facebook γιατι πήρε ψήφο, βέβαια μπορεί εμένα να μου την χαλάει ( αν και το χρησιμοποιώ ανελλιπώς ) το ότι αλλάζει συνεχώς εμφάνιση.
Από εταιρία θα έλεγα την Google, όχι λόγω Google + αλλά και android και άλλων πολλών.
Αν λέγαμε για site, θα έλεγα freestuff :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 03 Ιαν 2012 08:03

jemadux έγραψε:η canonical !!! :P
:D
Για το Ubuntu δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε στις τελευταίες εκδόσεις (αν και δεν είναι ακριβώς φταίξιμο τους που το gnome ακολουθεί τον δικό του δρόμο).
Από την άλλη το Kubuntu 11.10 που δοκίμασα με το τελευταίο KDE τα σπάει! :D

Άλλη μία εταιρία που έφερε νέα τεχνολογία και έκανε διαφορά για μένα είναι και η Gluster (acquired by Red Hat πλέον).

Η τεχνολογία που ανέπτυξαν (open source φυσικά) είναι πάρα πολύ δυνατή και τώρα που την πήρε η Red Hat πιστεύω θα εξελιχθεί αρκετά!
About

GlusterFS is an open source, distributed file system capable of scaling to several petabytes (actually, 72 brontobytes!) and handling thousands of clients. GlusterFS clusters together storage building blocks over Infiniband RDMA or TCP/IP interconnect, aggregating disk and memory resources and managing data in a single global namespace. GlusterFS is based on a stackable user space design and can deliver exceptional performance for diverse workloads.

Figure 1. GlusterFS – One Common Mount Point

GlusterFS supports standard clients running standard applications over any standard IP network. Figure 1, above, illustrates how users can access application data and files in a Global namespace using a variety of standard protocols.

No longer are users locked into costly, monolithic, legacy storage platforms. GlusterFS gives users the ability to deploy scale-out, virtualized storage – scaling from terabytes to petabytes in a centrally managed and commoditized pool of storage.

Attributes of GlusterFS include:

* Scalability and Performance
* High Availability
* Global Namespace
* Elastic Hash Algorithm
* Elastic Volume Manager
* Gluster Console Manager
* Standards-based

Επίσης και η Linbit έχει προσφέρει πολύ ωραία τεχνολογία στην Open source κοινότητα (και είναι και στον Linux Kernel πλέον από default).

DRBD http://www.drbd.org/

Ή αλλιώς RAID 1 Over ethernet.
DRBD® refers to block devices designed as a building block to form high availability (HA) clusters. This is done by mirroring a whole block device via an assigned network. DRBD can be understood as network based raid-1.

Θεωρώ πως αυτές και πολλές άλλες εταιρίες του είδους κάνανε μεγαλύτερη διαφορά από τους κολωσούς που αναφέρονται καθώς προσφέρουν πίσω στην κοινότητα εξαιρετικές νέες τεχνολογίες και δεν τις κρατήσανε σε κλειστά μαύρα κουτιά ;)

Τι να την κάνω την MS και την Apple αν βγάλανε Χ εκατομύρια τον τελευταίο χρόνο και δεν πρόσφεραν τίποτα στην κοινωνία πέρα από τα προϊόντα τους προς πώληση και μερικές νέες ιδέες τις οποίες δεν μπορεί να υλοποιήσει κανείς άλλως ώντας πατέντες :P

Btw, ο cyberfreak έχει δίκιο σε κάτι.
Μήπως θα έπρεπε το poll να περιέχει Ελληνικές εταιρίες αντί να κοιτάμε τι κάνουν οι Google και τα Facebook; :lol:

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 03 Ιαν 2012 15:51

Εγω ψηφιζω diavgeia.gov.gr !
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιαν 2012 01:23

cpulse έγραψε:Amazon. Αν και ο πολύς κόσμος θα δει αυτό που εννοώ σε 2-3 χρόνια.

Η Amazon χρόνια τώρα μαζεύει υλικό μέσω των πωλήσεων, έχει φτιάξει ένα φοβερό δίκτυο διανομής με τα συννεφάκια της και τώρα που οι άλλοι, με εξέχουσα θέση την Apple, φτιάξαν τις συσκευές εκείνη θα μπορέσει να ενεργοποιήσει το θηρίο που εκτρέφει τόσο καιρό.

Ήδη έχει φτιάξει τις δικές της συσκευές Android με μια λεπτομέρια, οτι το marketplace δεν είναι του Android, αλλά το δικό της. Θα δείξει τα δόντια της αυτό το χρόνο, αλλά η εκκίνηση έγινε το 2011.
πολύ διορατικό δε βλέπω... :)

βλέπω φυσικά και ψήφους σε Apple και FaceBook χωρίς να γράφουν και λόγο... απλά για το όνομα; :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 04 Ιαν 2012 01:34

Εμ.. είδα κι απόειδα με τα κομπιούτερς και τώρα λέω να το γυρίσω στην αστρολογία. Γι αυτό εκπαιδεύομαι στις προβλέψεις σιγά σιγά.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 04 Ιαν 2012 13:06

Εγώ έριξα την ψήφο μου στην amazon. Τα cloud services που ανέπτυξαν φέτος είναι πολύ δυνατά αν και δεν έφεραν κάποια νέα τεχνολογία. Μιας και το "cloud" ήταν ένα από τα buzz words της χρονιάς, νομίζω ότι το κέρδισε επάξια.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 04 Ιαν 2012 16:17

Εγώ δεν είδα την Amazon να κάνει κάποια διαφορά το 2011 πάντως. Ότι συνέχισε να είναι ακόμη πιο δυνατή από ότι είναι και ότι ετοιμάζει το έδαφος για κάτι πολύ δυνατό συμφωνώ :)

θα πω Apple γιατί το iPad2 ήταν πραγματικά κάτι που άλλαξε κάποια πράγματα μέσα στο workflow μου την Περασμένη χρονιά.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 04 Ιαν 2012 16:41

Απλά να επισημάνω ότι 2010 το AWS είχε 10 service και τώρα που μπήκε το 2012 έχει 22 :)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 05 Ιαν 2012 02:30

+1 Για Amazon, για τους λόγους που ήδη αναφέρθηκαν.

Αν μπορούσα να βάλω άλλες 2 ψήφους θα έβαζα σε Microsoft και μετά Facebook, Microsoft γιατί τα windows phone 7 και τα windows 8 επιτέλους πρωτοπόρησαν και δεν αντέγραψαν, μου άρεσε η όλη κατάσταση του vector στο windows phone 7 και το grid του windows 8 και όλοι έλεγαν ότι το google+ θα σκοτώσει το facebook όπως αποδείχτηκε "facebook is just too hard to die" πάρα πολύ ωραία η κίνηση με το timeline και δε λείπει τίποτα από τα features του google+ τώρα μπορείς και στο fb να έχεις τις κατηγορίες φίλων όπως έχεις του κοινωνικούς κύκλους στο google+ ωστόσο το google +1 μου αρέσει πολύ σαν service, θα κρατήσω το facebook σε personal κατάσταση και το google+ σε πιο pro :)

PS: Λατρεύω το iPhone μου και το Mac μου :yea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες