Ποιά εταιρεία νομίζεις ότι έκανε την διαφορά το 2011;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Το δημοψήφισμα λήγει την 01 Φεβ 2012 19:09

Amazon
4
6%
Apple
15
22%
Dell
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Google
28
41%
Facebook
5
7%
Microsoft
7
10%
Sony
1
1%
Nokia
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Twitter
1
1%
Samsung
7
10%
LG
1
1%

Σύνολο ψήφων: 69

animaonathens

Δημοσίευση από animaonathens » 06 Ιαν 2012 15:46

Η Samsung γιατί με το Galaxy II (και αυτά που "κουβαλάει") έκανε το iPhone 4 να φαίνεται παλιατζούρα... (και έρχεται και τετραπύρηνο Galaxy!)

Επίσης η Google ξεχωρίζει λόγω της αντεπίθεσης που έκανε το 2011.
(Απανωτά Google Panda Updates που άλλαξαν το SEO για πάντα.
Λανσάρισμα Google+
και πάρα πολλά άλλα)

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 07 Ιαν 2012 12:43

H Google έκανε την διαφορά για μένα προσωπικά μέσα στο 11 :)
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

ptstefa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptstefa » 07 Ιαν 2012 15:47

προσωπικά πιστεύω η google. με διαφορά έχει ξεφύγει όχι απλα για το 2011 αλλά και για τα επόμενα χρόνια.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 07 Ιαν 2012 16:17

Κι εγώ στο google έριξα ψήφο. Και αυτό γιατί, αν και οι περισσότεροι κάνανε πολλά πράγματα μέσα στο έτος, ήταν λίγο πολύ αναμενόμενα (νέα windows, νέες υπηρεσίες κλπ - όπως κάθε χρόνο). Το Google από την άλλη μου φαίνεται ότι ρισκάρει πάρα πολλά πράγματα, κινήθηκε τελείως απρόβλεπτα σε κάποια πράγματα και ακροβατεί επικίνδυνα στο να φάει τα μούτρα του και να χάσει ποσοστό των χρηστών του που μέχρι τώρα ήταν δεδομένο ή τελικά να καταλήξει σε κάτι πολύ δυνατό. Γενικά οι τελευταίες κινήσεις του και οι εξαγορές αφήνουν ερωτήματα σχετικά με τις επόμενες κινήσεις της.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 07 Ιαν 2012 18:05

Πριν κάτι μήνες, ίσως έχει περάσει και χρόνος; Είχε αρχίσει ένας πόλεμος από την Oracle για το Android. Τότε είχε βγεί η Google και είχε πει οτι για πρώτη και τελευταία φορά δημοσιεύει ανάλυση του ισολογισμού της και είχε πει οτι τα έσοδα της τα έχει από διαφημίσεις κι όχι από το ίδιο το λειτουργικό. Αυτό ήταν κίνηση για να ηρεμίσουν τα πνεύματα με το Android. Πέρσι όμως το facebook άρχισε να παίρνει μεγάλο μέρος της διαφημιστικής πίτας. Οπότε αν εννοείς το G+ ήταν μάλλον μια κίνηση ανάγκης. Πρέπει να κερδίσει αυτό το παιχνίδι του social networking μόνο και μόνο για να διατηρήσει τα έσοδα από τις διαφημίσεις. Δεν συνηθίζει να επιμένει (πχ παράτησε το Buzz και το Wave), τον άμεσο αντίπαλο του facebook όμως τον συνέχισε λυσσασμένα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιαν 2012 18:15

προφανώς και ήταν μια λύση ανάγκης που αν δεν της πιάσει θα φάει κι άλλη σκόνη...

το 55% της χρήσης του internet ανήκει ποια στο Facebook, και δικά του είναι τα 3 από τα 4 λεπτά σε social media!

http://technolog.msnbc.msn.com/_news/20 ... ng-minutes
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 09 Ιαν 2012 18:50

Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος ή οτιδήποτε άλλο, απλά για κάποιο λόγο η Google μου φαίνεται πως το μόνο που κάνει είναι να βγάζει καμιά 10αριά projects με σκοπό να πετύχουν 1 - 2 από αυτά και κάθε φορά ο ίδιος κύκλος, βγάζει 10 εκ των οποίον κάποια είναι σαβούρα κάποια όχι και εν τέλη αποφασίζει τον κόσμο να διαλέξει τι θέλει. Απλά το έχω απορία γιατί δεν επικεντρώνεται να βρει έναν τομέα στον οποίο να εξειδικευτεί; Έχει μπλέξει τα μπούτια της σαν εταιρία ή εγώ το βλέπω λάθος; Έχει βγάλει από μηχανή αναζήτησης μέχρι και μπίρα... Οι μόνες υπηρεσίες που χρησιμοποιώ από τη google είναι το google σαν search engine, το google maps (αν και οι χάρτες είναι προϊστορικοί οπότε καμιά φορά μπαίνω στο bing για maps), και το google mail account. Ναι έχω δοκιμάσει και το wave, και το G+ και διάφορα άλλα αλλά ήταν τις στιγμής. Δε λέω πως δεν είναι καλή εταιρία απλά για κάποιο λόγο δε μου δίνει την αίσθηση μιας σοβαρής εταιρίας, πιο πολύ μου δίνει την αίσθηση ενός τιτάνα να προσπαθεί να κρατήσει τη θέση του ανάμεσα στους θεούς.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 09 Ιαν 2012 22:07

Και η apple έχει βγάλει από υπολογιστή και κινητό μέχρι iCloud. Και η MS από λειτουργικό μέχρι mice. Εξειδικεύονται στο να βγάζουν χρήμα :)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Ιαν 2012 01:03

Mouse η Apple δεν έφτιαξε πρώτη ή κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 10 Ιαν 2012 01:43

Ναι η Apple έβγαλε πρώτη το ποντίκι

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 10 Ιαν 2012 01:45

Άμα είναι να το πάμε σε flame προτιμούσα κατι σε Joomla vs Drupal. Το MS vs Apple εχει καταντήσει βαρετό :P

Σήμερα διάβασα οτι η MS θα βγάλει φακούς επαφής. Τρέχα γύρευε. Να δούμε ποιος θα βγάλει πρώτος οδοντογλιφίδες.

Άβαταρ μέλους
dthebest

Δημοσίευση από dthebest » 10 Ιαν 2012 19:38

Καλησπέρα και καλή χρονιά .

Facebook ψήφισα , απλά επειδή ξεπέρασε το google σε επισκεψιμότητα και κατεκτησε την κορυφή.

Αν και προσωπικά δεν μου αρέσει ιδιαίτερα

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 10 Ιαν 2012 21:01

Γιατί κάθε φορά που γίνεται μια ερώτηση η απάντηση που ακολουθεί αποτελεί σύγκριση; αυτό που ρώτησα ήταν για τη Google και όχι για τη google σε σχέση με τις άλλες εταιρίες. Πιστεύω πως είμαι αντικειμενικός καταναλωτής ναι έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση στην Apple καθώς προσωπικά με έχει ικανοποιήσει αλλά τη κράζω πάρα πολύ για πάρα πολλά θέματα τα οποία είναι απαράδεκτα, όπως κάνω και με κάθε εταιρία που δοκιμάζω, ότι δε μου αρέσει το λέω δε προσπαθώ να με κάνω να πιστέψω ότι κάποια εταιρία είναι τέλεια. Από κει και πέρα τόσο η Apple όσο και η MS τουλάχιστον βγάζουν κάτι και ασχολούνται με αυτό (με μικρή εξαίρεση στη Microsoft καθώς ακόμα δε μπορώ να ξεπεράσω το courier ήταν τέλειο concept για tablet) τουλάχιστον όμως έμεινε concept δε προσπάθησε να φτιάξει κάτι απλά για να το φτιάξει (όπως θα έκανε η Google) είδε ότι δε μπορεί να το κάνει και δε το έκανε για να μην αποκτήσει δυσαρεστημένους καταναλωτές *καθώς έχει ήδη αρκετούς* η Google είναι σαν το strip tease... το βλέπεις και χαίρεσαι αλλά εν τέλη γυρνάς με άδεια χέρια. βλέπε Google wave, έγινε σάλος περί αυτού, τόσα conferences κτλ (και ήταν ωραίο concept και το implementation δεν ήταν άσχημο) αλλά τελικά αποσύρθηκε, βλέπε Google gears ωραίες δυνατότητες, τελικά αποσύρθηκε και άλλα πολλά... εν τέλη εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως αν αποφασίζεις να κάνεις κάτι και το κάνεις και τελικά το μετανιώνεις πάει να πει ότι έχεις κακό management εφόσον αυτό επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά ή αν είναι αυτός ο σκοπός της να ενθουσιάζει το πλήθος και μετά πάπαλα τότε με συγχωρείται αλλά δε μου αρέσει αυτό το business plan, θέλω από μια εταιρία τόσο μεγάλη να νιώθω ότι πατάω γερά. Φανταστείτε να γινότανε το ίδιο με το google adwords? Δε θα ζημίωνε την επιχείρησή σας αυτό; Ακόμα και τώρα όπως έχουν τα πράματα σαν επιχειρηματίες αν βγάλει κάτι καινούριο η google πως θα το εμπιστευτείτε από τη στιγμή που δε ξέρετε αν αύριο μεθαύριο θα υπάρχει αυτό;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Ιαν 2012 20:58

CyberCr33p έγραψε:Mouse η Apple δεν έφτιαξε πρώτη ή κάνω λάθος;
Όχι ακριβώς... Την ιδέα την τσίμπησε ο Jobs από την Xerox που είχε ασχοληθεί με την τεχνολογία αυτή πολύ πριν την Apple :P

Όπως επίσης στην ίδια παρουσίαση που του κάνανε τότε του δείξανε και το ethernet αν θυμάμαι σωστά καθώς και τον OO προγραμματισμό (τα οποία σε δήλωση του ούτε που τα πρόσεξε καθώς είχε τυφλωθεί από την τεχνολογία του ποντικιού :D )

Πάντως ότι εμπορικά πρώτη η Apple κυκλοφόρισε το ποντίκι είναι αλήθεια. Αλλά δεν το εφήυρε κατά την άποψη μου. Όπως το ίδιο θεωρώ πως ισχύει και για τα PC. PC υπήρχαν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, απλά ο Jobs τα έκανε προσιτά στους απλούς χρήστες και έτσι απογειώθηκε η τεχνολογία αυτή.

Γιαυτό σε άλλο τόπικ έλεγα πως ο Jobs ήταν πωλητής/μαρκετινίστας. Ήξερε πως να πάρει κάτι και να το κάνει να πουλήσει σαν τρελό. Και κακά τα ψέματα αυτό έκανε μέχρι να φύγει από την ζωή. Τουλάχιστον από τις ομιλίες του αυτό μου έβγαζε και παρόλο που δεν με ψήνει η φιλοσοφία της Apple, σε όλες τις παρουσιάσεις του με έψηνε με τα προϊόντα της (άσχετα αν δεν έχω τίποτα Apple :D ). Είχε λέγειν και ήξερε πως να κάνει τον άλλον να θέλει το προϊόν του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες