Τμήματα Ελληνικών Σχολών Πληροφορικής (Απόψεις και Αξιολογήσεις)

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 02 Ιαν 2012 22:43

Καλησπέρα σας,

Ήρθε πλέον ο καιρός να επιλέξω κι εγώ μία σχολή, στην οποία θα προσπαθήσω να περάσω, οπότε αναζητώ απόψεις και αξιολογήσεις από όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ελληνικό τμήμα Πληροφορικής (ΑΕΙ), το οποίο θεωρείτε το καλύτερο. Εάν έχετε φοιτήσει σε αυτό, ακόμη καλύτερα.

Επιτρέψτε μου να κάνω και ορισμένες παρατηρήσεις:

1) Αντιλαμβάνομαι πως ο καθένας θα «παινέψει» τη σχολή του, αλλά θα ήθελα να είστε όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικοί.

2) Δεν με αφορούν καθόλου τα μόρια, δηλαδή δεν θέλω ντε και καλά Πολυτεχνείο, που έχει 19.000. Έχει τύχει να διαβάσω στο internet πως το Πανεπιστήμιο Κρήτης έχει καλύτερο τμήμα Πληροφορικής, παρόλο που πέρυσι είχε γύρω στα 15.500 μόρια και φέτος έπεσε στα 12.500. Δεν γνωρίζω βέβαια κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η ποιότητα της σχολής, είτε αυτή έχει 2.000 μόρια είτε έχει 19.000.

3) Θα προτιμούσα να ακούσω μόνο απόψεις κι όχι γνώμες και εκτιμήσεις, καθώς, αν μη τι άλλο, πρόκειται για μία πολύ σοβαρή επιλογή, οπότε δεν θα ήθελα να εξελιχθεί διαφορετικά το θέμα.

Αναμένω τις απόψεις και τις αξιολογήσεις σας! Σαφώς, για οτιδήποτε λεχθεί, θέλω επιχειρήματα. :wink:

Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων!

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 04 Ιαν 2012 18:30

μην τρελαίνεσαι εαν δεν πας καπου που θες υπάρχει και το ΕΑΠ που εχει παραπολλη αξιολογο προγραμμα ειναι βεβαια 2 φορες πιο δυσκολο .Βεβαια εχει κληρωσει και εκει δεν βαζεις το χερι σου ουτε σαν ιδεα θες τυχη .

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Ιαν 2012 19:37

Εγώ γιατί έχω ακούσει ότι στο ΕΑΠ είναι δύσκολο να μπεις (λόγο κλήρωσης) και εύκολο να βγεις;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιαν 2012 20:41

Εγώ έχω ακούσει ότι και το να μπεις και το να βγεις είναι δύσκολο.

... και είναι και αρκετά κοστοβόρο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 22 Ιαν 2012 18:29

Δεν θέλει τύχη στο ΕΑΠ, μέσον και λεφτά θέλει. Οπότε δεν συμφέρει κατά την γνώμη μ. Καλύτερα σε ιδιωτική.

Για εμένα, καλύτερο είναι το CSD στην κρήτη, και από ότι έχω ακούσει, είναι το καλύτερο με διαφορά (καθηγητές, φοιτητές, φίλοι, γνωστοί όλοι το ίδιο λένε).

Στο ΤΕΙ πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη που ήμουν για ένα φεγγάρι είναι καλά απλά όπως και σε κάθε σχολή δεν είναι μόνο τι γνώσεις σου προσφέρουν (το πρόγραμμα σπουδών) αλλά θέλει και πολύ διάβασμα σε προσωπικό επίπεδο. Άλλωστε η πληροφορική είναι από τους λίγους κλάδους που μπορείς να διαπρέψεις και χωρίς πτυχίο αρκεί να διαβάζεις για να βελτιώνεσαι συνέχεια. :wink:

Άβαταρ μέλους
ZauZ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ZauZ » 30 Ιαν 2012 22:01

+1 Για το CSD στην Κρήτη.

Ζόρικο αλλά αξίζει σαν σχολή και είναι πολύ μπροστά και σε θέματα έρευνας (στα δύο βήματα είναι και το Ι.Τ.Ε. (Ίδρυμα τεχνολογίας και Έρευνας) εάν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις σε κάποιον ερευνητικό τομέα π.χ. ρομποτική.
https://www.pelatologio.gr - Online τιμολόγηση, διαχείριση αποθήκης και υποχρεώσεων

Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 31 Ιαν 2012 05:37

Επειδή έχω φοιτήσει εδώ, βαλίτσες και φύγε για εξωτερικό.
Only Green Day can successfully write a song about masturbation.

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 31 Ιαν 2012 09:43

Εγώ σπούδασα στην Πληροφορική του Πανεπιστημίου Πειραιά.

Τα + είναι ότι 1) υπάρχουν αρκετοί καλοί καθηγητές(σε καμία περίπτωση όχι όλοι), και 2) έχει πολλές εργασίες (και αν ενδιαφέρεσαι μαθαίνεις όντως).

Τα - είναι ότι 1) το πρόγραμμα είναι λίγο αρχαιολογία, και 2) κατευθύνεται αυτή την στιγμή σημαντικά από την Microsoft (π.χ. βάλανε .net στην θέση άλλων προγραμματιστικών μαθημάτων, εργασίες με το Ms project κ.λ.π)

Επιπλέον θετικά του πανεπιστημίου ήταν ότι το περιβάλλον είναι σχετικά οικογενειακό (όχι μεγάλη πανεπιστημιούπολη, αχανής αίθουσες κ.λ.π), και δεν παίζει τόσο μεγάλη κομματοσκυλοποίηση όσο έχω δει σε σχολές φίλων μου.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 31 Ιαν 2012 10:50

Καταρχάς το ΕΑΠ, για να απαντήσω και στο φίλο που έχει φτιάξει το θέμα, δεν είναι επιλογή, ή μάλλον δεν θα έπρεπε να είναι, για κάποιο παιδί που τώρα τελειώνει το σχολείο.

Εκ των πραγμάτων δηλαδή δεν μπορεί κάποιος κάτω των 23 να κάνει αίτηση για να μπει στην κλήρωση.

Το ΠΑ.ΠΕΙ. έχει καλή σχολή (αυτό το ξέρω επειδή έχω φίλους που το έχουν τελειώσει), το Πολυτεχνείο Κρήτης είναι επίσης φημισμένο, στο ΤΕΙ Αθήνας το τμήμα Πληροφορικής είναι καλό (και από αυτό έχω γνωστούς που το έχουν βγάλει).

Το πιο σημαντικό από όλα είναι να σου αρέσει αυτό που θες να κάνεις και να ασχοληθείς, μόνος σου, όπου και να πας, ότι και να σου πουν οι καθηγητές αν δεν ασχοληθείς μόνος σου δεν θα κάνεις τίποτα.
CyberCr33p έγραψε:Εγώ γιατί έχω ακούσει ότι στο ΕΑΠ είναι δύσκολο να μπεις (λόγο κλήρωσης) και εύκολο να βγεις;
Αν ξέρεις κανέναν εύκολο τρόπο να βγάλω το ΕΑΠ σε παρακαλώ να μου το πεις :lol:

Εγώ δεν είμαι της μελέτης, ποτέ δεν ήμουν, το ΕΑΠ αν δεν διαβάζεις δεν το βγάζεις, είναι απλά τα πράγματα. Εγώ επειδή δεν διαβάζω όσο πρέπει έχω χάσει χρόνο και χρήμα...

Ειδικά τα μαθηματικά που πρέπει να τα διαβάζεις μόνος σου είναι ένα δράμα.

Για να βγάλεις το ΕΑΠ θες χρόνο για να μελετάς και χρήμα να ξοδεύεις.
emphasy έγραψε:Δεν θέλει τύχη στο ΕΑΠ, μέσον και λεφτά θέλει. Οπότε δεν συμφέρει κατά την γνώμη μ. Καλύτερα σε ιδιωτική.
Αυτά για τα μέσα τα ξέρετε και τα λέτε ή τα έχετε απλά ακούσει??? Εγώ πάντως που είμαι φοιτητής στο ΕΑΠ δεν έχω αντιληφθεί τίποτα, εκτός και αν είμαι αγαθός.

Sorry για το offtopic.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Ιαν 2012 11:08

Το ότι χάνεις χρήματα είναι ένα σημαντικό κίνητρο για να διαβάσεις και να το τελειώσεις. Εγώ απλά είπα ότι έχω ακούσει ότι είναι εύκολο (οπότε δεν κόβω και τον λαιμό μου αφού δεν έχω προσωπική εμπειρία). Τη σύγκριση θα την κάνεις με αντίστοιχες σχολές Πληροφορικής. Προφανώς και δεν θα συγκρίνεις το ΕΑΠ με το Λύκειο σε βαθμό δυσκολίας.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 31 Ιαν 2012 13:42

Είχα φίλο που είχε μπει στο ΕΑΠ, στην πληροφορική.
Απ' ότι μου είχε πει,
- δεν μήκε με μέσο αλλά μάλλον ήταν τυχερός γιατί (τότε τουλάχιστον) γίνονται εκατοντάδες αιτήσεις.
- για να το τελειώσει έλιωσε στο διάβασμα. Ακόμα και με σύγκριση άλλα αντίστοιχα ανώτατα ιδρύματα. Και σημειοτέον οτι ήδη δούλευε σε τομέα της πληροφορικής, δηλαδή μόνο άσχετος δεν ήταν με το αντικείμενο.
- το πτυχίο και τις γνώσεις που απέκτησε τα εξαργύρωσε αμέσως με μια αναπροσαρμογή σε μισθό/θέση/επιδόματα. Που σημαίνει οτι το πτυχίο λαμβάνεται σοβαρά υπ' όψην.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolis_38 την 31 Ιαν 2012 13:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 31 Ιαν 2012 13:44

@CyberCr33p Βεβαίως και το ότι χάνεις χρήματα είναι ένα μεγάλο κίνητρο αλλά και πάλι καμιά φορά οι δυσκολίες είναι ανυπέρβλητες.

Πάντως εύκολο δεν θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση. Ίσως αυτός που στο είπε να του φαινόταν εύκολο γιατί το υπόβαθρό του, το μορφωτικό εννοώ, να ήταν τέτοιο που του επέτρεπε να πει κάτι τέτοιο. Μαθηματικός πχ.

Η δομή του και ο τρόπος λειτουργίας του είναι που το κάνουν πολύ πολύ δύσκολο. Ένας καθηγητής μας είχε πει πως το ποσοστό αυτών που παίρνουν στο τέλος πτυχίο σε σχέση με αυτούς που θα έπρεπε να το πάρουν είναι 15%. Αποκαρδιωτικό αν μη τι άλλο. Και φυσικά οι αιτίες ποικίλουν, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Αλλά αν ήταν εύκολο ή αν είναι με μέσο το ποσοστό θα ήταν μεγαλύτερο, μάλλον.

@Apostolis38 το πτυχίο του ΕΑΠ είναι ισότιμο με ΑΕΙ. Οι απόφοιτοι θεωρούνται σαν ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης)
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 31 Ιαν 2012 14:43

αν μπορείς, φύγε έξω. Μην μπλέξεις με καμία ελληνική σχολή, όσο καλή κι αν είναι. Εγώ αυτό μετανιώνω, που δεν έφυγα για Αγγλία για σπουδές τότε. Τώρα θα είχα μάστερ και θα δούλευα.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 31 Ιαν 2012 15:31

PanosIlio έλα ρε συμφοιτητή! :-)

Για το ΕΑΠ να πω ότι μετά από συνεχόμενες συμμετοχές 5 ετών στις κληρώσεις την τελευταία στάθηκα τυχερός! και πάλι όχι γιατί μπήκα από τις πρώτες ομάδες (ήμουν κατηγορία Γ), αλλά γιατί αρκετοί δεν κάνανε τα χαρτιά τους και παίρνανε αβέρτα επιλαχόντες. Φανταστείτε δόθηκε παράταση στην κατάθεση δικαιολογητικών και αφού δεν συμπληρώθηκαν άτομα και από την Γ ομάδα τότε ανακοινώσανε ότι όποιος προλάβει να στείλει τα δικαιολογητικά του και ας μην βρίσκεται σε κάποια κατηγορία, θα γίνει δεκτός με σειρά προτεραιότητας.

Είναι πολλά τα χρήματα, είναι και κίνητρο όπως είπε ο Cybercr33p (αν και το μεγαλύτερο κίνητρο είναι η ομορφιές που μαθαίνεις ;-)), αλλά από προσωπική εμπειρία, έχω δώσει αρκετά χρήματα σε μεταπτυχιακό (προηγούμενου πτυχίου μου) τα οποία δεν τα δικαιολογώ με τίποτα και δεν βλέπω τελικά το αναμενόμενο αντίκρισμα. Όχι ότι δικαιολογώ τα ποσά των ενοτήτων του ΕΑΠ, που θα έπρεπε να παρέχουν καλύτερα βιβλία τουλάχιστον.

Για να κλείσω με το ΕΑΠ, είναι δύσκολο να μπεις, είναι δύσκολο/κοστοβόρο να μείνεις (ειδικά αν έχεις υποχρεώσεις) και είναι δύσκολο/χρονοβόρο να βγεις. Παρ' όλα αυτά αξίζει να κάνει κάποιος αυτό το ταξίδι. Και θα συμφωνήσω με τον PanosIlio: Καλό είναι να μην το προτιμήσει κάποιος νέος, για πολλούς λόγους. Ένας σημαντικός είναι, γιατί τα χρήματα που θα δώσεις για το ΕΑΠ δώστα σε ενοίκιο/φαγητό, βγες έξω με συμφοιτητές/-ριες, ζήσε σαν φοιτητής, αλλά σπούδασε σε εξίσου καλή σχολή.

Εγώ θα πρότεινα στον tasos-21, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων ή Πειραιά, αν σε βγάζουν τα μόρια. Αν είχα τα χρόνια σου (και ενδεχομένως τους βαθμούς σου) θα διάλεγα το πρώτο ασυζητητί. Από ΤΕΙ των Αθηνών και της Θεσσαλονίκης που γνωρίζω κόσμο που έχει τελειώσει, υπάρχει πολύ καλό επίπεδο.

Αν έχει να διαθέσει ο πατέρας σου χρήματα για εξωτερικό, σκέψου το πολύ σοβαρά σαν περίπτωση! Δεν γνωρίζω άτομο που να τελείωσε έξω, να γύρισε και να μην δουλεύει.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

poscaman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscaman » 31 Ιαν 2012 16:37

@topic starter

Σε ενδιαφέρει μόνο πληροφορική; Ή θα σε ενδιέφερε να γίνεις μηχανικός Η/Υ μέσω κάποιου πολυτεχνείου;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες