Τμήματα Ελληνικών Σχολών Πληροφορικής (Απόψεις και Αξιολογήσεις)

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pbarbalias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pbarbalias » 31 Ιαν 2012 16:54

Η δική μου άποψη είναι ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι της πλάκας. Σε κάποιες περιπτώσεις που οι καθηγητές το πονάνε, απλώς δίνουν κάποιες καλές βάσεις. Δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι αδυνατούν να προσφέρουν κάτι σε τεχνολογίες αιχμής. Οπότε το να μάθεις πράγματα ναι καλά είναι, μην περιμένεις όμως να βγεις κ να διεκδικήσεις θέση ή μισθό.

Ακόμη και για Αγγλία που ήμουν ένα φεγγάρι δεν νομίζω ότι είναι τόσο καλά όσο θεωρείται.

Γνώμη μου: πήγαινε σε ένα ΙΕΚ, διάλεξε ακριβώς την ειδικότητα που θες. Θα σου δώσουν κάποιες βάσεις. Πλακώσου στο διάβασμα. Ψάξε σε amazon κλπ, αγόρασε βιβλία, διάβασε άρθρα. 2 χρόνια είναι καλά για να ψιλιαστείς τι ακριβώς θες κ τι σου αρέσει. Απο εκεί κ πέρα, κυνήγησε σεμινάρια, ημερίδες, φίλους κ γνωστούς που είναι καλοί developers. Και μπες σε εταιρεία έστω σαν μαθητευόμενος.

Αν το κυνηγήσεις 4-5 χρόνια όπως στο περιγράφω, σίγουρα θα κερδίσεις πολύ περισσότερα πράγματα, από το να μπεις σε ένα "καλό" πανεπιστήμιο. Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία.. Think out of the box!

teorungr

Δημοσίευση από teorungr » 31 Ιαν 2012 18:01

emphasy έγραψε:Δεν θέλει τύχη στο ΕΑΠ, μέσον και λεφτά θέλει.

Θα διαφωνήσω σαν απόφοιτος του ΕΑΠ με το αν θέλει μέσον ,καθαρή τύχη θέλει ,προσωπικά 2 φορές έκανα τα χαρτιά μου μια για προπτυχιακό και μια για μεταπτυχιακό και στις 2 με πήρανε με την πρώτη και όσο καιρό ήμουνα στο ΕΑΠ δεν άκουσα κάτι για μέσον.
emphasy έγραψε:καλύτερο είναι το CSD στην κρήτη

Με αυτό θα συμφωνήσω ,απο οτι ακούγεται κάνουν την καλύτερη δουλειά ...ίσως θα πρέπει να το προτιμήσεις εαν θέλεις να ασχοληθείς και με έρευνα και ακαδημαϊκά.
Εαν θέλεις πιο σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση θα σου πρότεινα κάποια πολυτεχνική σχολή μηχανικών .Οι μηχανικοί οπως έχουν αυτή την στιγμή τα πράγματα στην Ελλάδα λύνουν και δένουν.
Φαντάσου οτι ένας απόφοιτος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών οποιοδήποτε Πολυτεχνείου έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος από πληροφορική ,ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων μέχρι ενεργειακός επιθεωρητής σπιτιών :)
Εδω υπάρχει μία αξιολόγηση των σχετικών με ΤΠΕ προγραμμάτων σπουδών ως προς την πληρότητά τους προς το γνωστικό αντικείμενο της Επιστήμης Υπολογιστών.
Βέβαια από την πληρότητα μέχρι την ποιότητα του μαθήματος υπάρχει διαφορά

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 31 Ιαν 2012 18:10

pbarbalias έγραψε:Η δική μου άποψη είναι ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι της πλάκας. Σε κάποιες περιπτώσεις που οι καθηγητές το πονάνε, απλώς δίνουν κάποιες καλές βάσεις. Δυστυχώς έχω παρατηρήσει ότι αδυνατούν να προσφέρουν κάτι σε τεχνολογίες αιχμής. Οπότε το να μάθεις πράγματα ναι καλά είναι, μην περιμένεις όμως να βγεις κ να διεκδικήσεις θέση ή μισθό.

Ακόμη και για Αγγλία που ήμουν ένα φεγγάρι δεν νομίζω ότι είναι τόσο καλά όσο θεωρείται.

Γνώμη μου: πήγαινε σε ένα ΙΕΚ, διάλεξε ακριβώς την ειδικότητα που θες. Θα σου δώσουν κάποιες βάσεις. Πλακώσου στο διάβασμα. Ψάξε σε amazon κλπ, αγόρασε βιβλία, διάβασε άρθρα. 2 χρόνια είναι καλά για να ψιλιαστείς τι ακριβώς θες κ τι σου αρέσει. Απο εκεί κ πέρα, κυνήγησε σεμινάρια, ημερίδες, φίλους κ γνωστούς που είναι καλοί developers. Και μπες σε εταιρεία έστω σαν μαθητευόμενος.

Αν το κυνηγήσεις 4-5 χρόνια όπως στο περιγράφω, σίγουρα θα κερδίσεις πολύ περισσότερα πράγματα, από το να μπεις σε ένα "καλό" πανεπιστήμιο. Τα υπόλοιπα θα τα δεις στην πορεία.. Think out of the box!
Γιατί δεν μπορεί να μπει σε ενα πανεπιστήμιο και ταυτόχρονα να κάνει αυτά που του λες;

Alehandro
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alehandro » 31 Ιαν 2012 20:23

Η προφανής απάντηση είναι η ερώτηση: "Τι σε ενδιαφέρει να κάνεις / μάθεις;"
Όπως είπε και ο poscaman, γιατί δε σκέφτεσαι κάποιο τμήμα (Ηλ. Μηχ. &) Μηχ. Υπολ., εάν φυσικά θα σε ενδιέφερε να βγεις μηχανικός υπολογιστών;

Προσωπικά, πρόσφατα τελείωσα την ΗΜΜΥ Αθήνας. Δε θα σου πω ότι ZGAMAEIREDIKIEMOY, ούτε μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη για την κατεύθυνση της Πληροφορικής, δεδομένου ότι έχει πάρα πολλά ερευνητικά πεδία - ροές (βλ. Ρομποτική, Βιομηχανικές Διατάξεις, Μαθηματικά, Βιοιατρική, Διοίκηση κλπ) και 4 βασικές κατευθύνσεις (Ενέργεια, Πληροφορική, Ηλεκτρονική - Συστήματα, Επικοινωνίες) εκ των οποίων εγώ επέλεξα και τελείωσα Ενέργεια.
Μπορώ να σου πω μόνο ότι είναι πάρα πολύ απαιτητική και god knows τι τραβάνε από εργασίες στην κατεύθυνση της Πληροφορικής (μη γελιέσαι, σε όλα τα σοβαρά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια σού πίνουν το αίμα σε εργασίες). Επίσης, ότι θα σου μάθουν να σκέφτεσαι και θα μπορείς αργότερα να ακολουθήσεις μεταπτυχιακές σπουδές οπουδήποτε εσύ θελήσεις. Ενδεχομένως θα μπλέξεις με aspects που δεν πηγαίνει ο νους σου τώρα που είσαι μικρός (βλ. πολυπλοκότητα, συναρτησιακός προγραμματισμός, μΥ, τεχνητή νοημοσύνη και υπολογισιμότητα, βελτιστοποίηση, κλπ), γιατί Επιστήμη των Υπολογιστών δεν είναι C++ και δικτυακός προγραμματισμός.
Φυσικά, θα πρέπει να "υπομείνεις" (ή και να απολαύσεις) έναν πλούσιο κορμό 5 εξαμήνων, όπου το αντικείμενο των σπουδών σου θα είναι ιδιαίτερα διευρυμένο και άσχετο με την Πληροφορική (με μόλις 5 / 35 μαθήματα του κορμού να είναι pure πληροφορική), αλλά μετά θα έχεις άλλα 25 (και, κατ' επιλογήν, πολύ περισσότερα) μαθήματα Πληροφορικής και ό,τι άλλο θέλεις εσύ (π.χ. Δίκτυα, ή Τηλεπικοινωνίες, ή Διοίκηση, ή Ρομποτική κ.ο.κ.)

Αν, λοιπόν, ενδιαφέρεσαι να γνωρίσεις ακριβώς αυτό, την Computing Science εξ ολοκλήρου, κυνήγησε κάποιο Πολυτεχνειακό τμήμα, αλλιώς η γνώμη μου είναι ότι Πληροφορική ΕΚΠΑ και Πληροφορική ΤΕΙ Αθήνας είναι αρκετά αξιόλογες σχολές.

Για να μην παρεξηγηθώ, δε σου λέω "πήγαινε σε αυτήν" ή "μην πας σε αυτήν", όπως και δε μπορεί να κάνει κανένας εδώ μέσα (αν και διαφωνώ κάθετα με τη σύγκριση του Ανοικτού Πανεπιστημίου με ΑΕΙ και Πολυτεχνεία), απλώς σου δίνω τροφή για σκέψη του τι ακριβώς θα σε ενδιέφερε.

Μία πολύ καλή προσέγγιση θα ήταν να ψάξεις τα προγράμματα σπουδών κάθε τμήματος σχετικού με πληροφορική στην Ελλάδα και να δεις τι θα σε ενδιέφερε περισσότερο. Ποιος ξέρει, μπορεί να βρεθούν πολλές δυνατές εναλλακτικές ή και καμία, στον τομέα της πληροφορικής. Σε καμία περίπτωση, πάντως, δε θα μάθεις όσα θα μάθεις αργότερα σε κάποιο μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών στο εξωτερικό (τονίζω το αργότερα, καθώς είναι λάθος να καταδικάζουμε αβίαστα τις σπουδές στην Ελλάδα, π.χ. πολύ περισσότερα θα μάθει στο ΕΜΠ παρά σε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό bachelor - άσχετα αν στο τελευταίο θα μάθαινε ενδεχομένως περισσότερα σχετικά με το αντικείμενό του πράγματα).

Edit: Και συμφωνώ με τον φίλο sta_xionia, αν θες να σαι πολύ καλός στο αντικείμενό σου θα τα κάνεις αυτά (πλην του ΙΕΚ, μάλλον). Το ΙΕΚ δεν έχει σχέση με τις γνώσεις που θα πάρεις σε ένα "καλό" πανεπιστήμιο, είναι κοροϊδεία γιατί σου μαθαίνει μόνο μία δουλειά. Είπαμε think out of the box, όχι don't think at all, ούτε think like every greek mother. Συν τοις άλλοις, ποιος έχει λεφτά για ΙΕΚ;

stetoual

Δημοσίευση από stetoual » 01 Φεβ 2012 01:31

Καλύτερη σχολή από όσο έχω ακουσει είναι στα τμηματα Πειραιά όπως επίσης και των Ιωαννίνων για επιστήμη πληροφορικής χωρίς να αφήσω από έξω το Κρήτης
όσον αφορά το ΕΑΠ, τα μαθηματα που καλείται ο φοιτητής να εξεταστεί τον Ιούνιος μπορεί να είναι τα ίδια με κάποιο αντιστοιχο ΑΕΙ αλλά διαφέρουν στο εξής:το ΕΑΠ αποτελείται από Θεματικές Ενότητες που κάθε μία <=> με 3 μαθήματα ΑΕΙ δηλαδή ο φοιτητής του ΕΑΠ καλείται να δώσει 3 μαθηματα σε χρονικό διάστημα 3ωρων (τελευταια σε κάποιες Θ.Ε η εξετστικη εχρι παειωκαι με μέσο όρο βαθμολογίας πάνω από 5 στο καθενα μερικές φορές τα μαθηματα είναι και 4 π.χ Θεμ.Εν.ΠΛΗ24 Αναλυση σχεδίαση λογισμικου προγραμματισμός Java ,διαγραμματαPert use Case points,Μεταγλωτιστες όλα αυτά σε ένα υπέροχο βαλιτσάκι για αύτό και υπαρχει λιώσιμο στο διαβασμα :o ττττ

Symos

Δημοσίευση από Symos » 01 Φεβ 2012 17:36

Αν εσύ έχεις τα προσόντα και την όρεξη να σπουδάσεις και όχι απλά να μάθεις μια δουλειά, τότε εννοείται πως θα επιλέξεις μια καλή πανεπιστημιακή ή πολυτεχνική σχολή, δε χωράει συζήτηση. Αν θες απλά ένα shortcut για να γίνεις coder και να πιάσεις γρήγορα δουλειά, τότε πήγαινε και σε ΙΕΚ και σε ΤΕΙ και όπου αλλού νομίζεις. Δεν μειώνω την αξία τους, υπάρχουν τέτοιου είδους σχολές που είναι άριστες σε αυτό που κάνουν. Απλά αυτό που κάνουν είναι κάτι διαφορετικό.

Προσωπικά έχω σε μεγάλη υπόληψη και τους ΗΜΜΥ Αθήνας και την Πληροφορική ΕΚΠΑ την οποία έχω τελειώσει. Έχε υπόψιν ότι θα πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα και τις εργασίες για να βγάλεις μια τέτοια σχολή, δεν είναι joyride. Μεταξύ των 2 δεν μπορώ εύκολα να προτείνω τη μία ή την άλλη, εξάλλου μόνο τη μία έχω τελειώσει! Ίσως το διαφοροποιητικό στοιχείο είναι αυτό που είπε ο Alehandro, δηλαδή ότι στο ΕΜΠ παίρνεις λιγότερη γνώση για περισσότερα θέματα ενώ στο ΕΚΠΑ μεγαλύτερη εξειδίκευση σε λιγότερα θέματα (Πληροφορική). Στα αρνητικά της δικής μου σχολής (δεν ξέρω αν ισχύει στο ΕΜΠ) θα έβαζα τη μικρή σύνδεση με την αγορά εργασίας. Όταν τελειώσεις δηλαδή τη σχολή δεν θα είσαι έτοιμος (αν δεν έχεις ασχοληθεί μόνος σου) να δουλέψεις σε production level.

Σχετικά με την Αγγλία, επειδή έκανα το MSc μου εκεί, το κατατάσσω στην ίδια φιλοσοφία (όχι απαραίτητα επίπεδο) με τα IEK και τα ΤΕΙ. Ναι οργανωμένα, ναι ευχάριστα, ναι παίρνεις πράγματα, ναι μπορείς να μάθεις πολλά αν θες, αλλά στο τέλος της ημέρας είναι περισσότερο "επαγγελματικές" σχολές και λιγότερο πανεπιστημιακές/ακαδημαϊκές. Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου, αλλά από την εμπειρία μου αυτοί που διαφωνούν είναι είτε όσοι έχουν σπουδάσει μόνο στην Αγγλία (άρα δεν έχουν άποψη για τα ελληνικά πανεπιστήμια) είτε αυτοί που στην Ελλάδα σπούδασαν σε μια σχολή χαμηλότερου επιπέδου (έχουμε πολλές τέτοιες δόξα τω Θεώ).

Disclaimer: Οι σχολές δεν καθορίζουν τους ανθρώπους. Μπορεί να τελειώσεις τη "χειρότερη" σχολή και να γίνεις ο καλύτερος ή και το αντίθετο. Οι παραπάνω απόψεις δεν έχουν σκοπό να μειώσουν ή να εξάρουν όποιον τελείωσε τη μία ή την άλλη σχολή.

Alehandro
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alehandro » 01 Φεβ 2012 21:03

Symos έγραψε:Αν εσύ έχεις τα προσόντα και την όρεξη να σπουδάσεις και όχι απλά να μάθεις μια δουλειά, τότε εννοείται πως θα επιλέξεις μια καλή πανεπιστημιακή ή πολυτεχνική σχολή, δε χωράει συζήτηση. Αν θες απλά ένα shortcut για να γίνεις coder και να πιάσεις γρήγορα δουλειά, τότε πήγαινε και σε ΙΕΚ και σε ΤΕΙ και όπου αλλού νομίζεις. Δεν μειώνω την αξία τους, υπάρχουν τέτοιου είδους σχολές που είναι άριστες σε αυτό που κάνουν. Απλά αυτό που κάνουν είναι κάτι διαφορετικό.

Προσωπικά έχω σε μεγάλη υπόληψη και τους ΗΜΜΥ Αθήνας και την Πληροφορική ΕΚΠΑ την οποία έχω τελειώσει. Έχε υπόψιν ότι θα πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα και τις εργασίες για να βγάλεις μια τέτοια σχολή, δεν είναι joyride. Μεταξύ των 2 δεν μπορώ εύκολα να προτείνω τη μία ή την άλλη, εξάλλου μόνο τη μία έχω τελειώσει! Ίσως το διαφοροποιητικό στοιχείο είναι αυτό που είπε ο Alehandro, δηλαδή ότι στο ΕΜΠ παίρνεις λιγότερη γνώση για περισσότερα θέματα ενώ στο ΕΚΠΑ μεγαλύτερη εξειδίκευση σε λιγότερα θέματα (Πληροφορική). Στα αρνητικά της δικής μου σχολής (δεν ξέρω αν ισχύει στο ΕΜΠ) θα έβαζα τη μικρή σύνδεση με την αγορά εργασίας. Όταν τελειώσεις δηλαδή τη σχολή δεν θα είσαι έτοιμος (αν δεν έχεις ασχοληθεί μόνος σου) να δουλέψεις σε production level.

Σχετικά με την Αγγλία, επειδή έκανα το MSc μου εκεί, το κατατάσσω στην ίδια φιλοσοφία (όχι απαραίτητα επίπεδο) με τα IEK και τα ΤΕΙ. Ναι οργανωμένα, ναι ευχάριστα, ναι παίρνεις πράγματα, ναι μπορείς να μάθεις πολλά αν θες, αλλά στο τέλος της ημέρας είναι περισσότερο "επαγγελματικές" σχολές και λιγότερο πανεπιστημιακές/ακαδημαϊκές. Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου, αλλά από την εμπειρία μου αυτοί που διαφωνούν είναι είτε όσοι έχουν σπουδάσει μόνο στην Αγγλία (άρα δεν έχουν άποψη για τα ελληνικά πανεπιστήμια) είτε αυτοί που στην Ελλάδα σπούδασαν σε μια σχολή χαμηλότερου επιπέδου (έχουμε πολλές τέτοιες δόξα τω Θεώ).

Disclaimer: Οι σχολές δεν καθορίζουν τους ανθρώπους. Μπορεί να τελειώσεις τη "χειρότερη" σχολή και να γίνεις ο καλύτερος ή και το αντίθετο. Οι παραπάνω απόψεις δεν έχουν σκοπό να μειώσουν ή να εξάρουν όποιον τελείωσε τη μία ή την άλλη σχολή.
I couldn't have said it better. ;P

Και νομίζω πως και η ΗΜΜΥ έχει το ίδιο πρόβλημα σύνδεσης με την αγορά εργασίας, τουλάχιστον σε ένα βαθμό, και με τη διαφορά ότι υπάρχει ποικιλία δυνατοτήτων, όσον αφορά τομείς από projects και αντικείμενα διπλωματικής έως καθηγητές και διάφορα clubs, που μπορούν να σου παρέχουν μία καλύτερη σχέση με την "αγορά".

Είναι προφανές, όμως, ότι σε σχολές τέτοιου επιπέδου (Πληροφορική ΕΚΠΑ, ΣΗΜΜΥ) δε μπαίνει κάποιος για να "συνδεθεί" με την αγορά εργασίας αλλά για να μάθει και εκεί έγκειται και η διαφορά με άλλες σχόλες, όπως ανέλυσες στο ποστ σου.

Και στο μεταπτυχιακό επάνω, θα πάρεις την απαιτούμενη εξειδίκευση στο αντικείμενο που γουστάρεις (ή νομίζεις ότι γουστάρεις 8) ).

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 21 Φεβ 2012 10:44

παιδια το μονο που σας ευχομαι ειναι μην μπλεξεται με το

πανεστημιο πελλοπονησου μεταπτυχιακο πληροφορικης :-?

πρεπει να ειναι απο τα χειροτερα που υπαρχουν .

Θελει να εισαι απο την περιοχη να εχεις μεσο δηαλδη να γλυφεις και εαν σε παρει με καλο ματι ο καθηγητς το εχεις αλλιως θα κλαις τα λεφτα σου ..

Εκτος βεβαια εαν εισαι απο την περιοχη εκει κοντα !!!!!!!Η εισαι γνωστος τους ...

Το ξερω απο φιλο μου που του κανανε λαδια εκει ....Ειναι μαγαζακι και αμα γινει κατι δεν βρισκεις το δικιο σου αστα να πανε οποιος θελει πληροφοριες να μου πει να τα γραψω ...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Φεβ 2012 16:32

Ότι ειπε ο Διονύσης. Βαλιτσουλες και εξω.

"Καλα" τμηματα θεωρούνται πολλα, με αυτα που ξεχωρίζουν να ειναι το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Αριστοτελείου στην Θεσσνικη, καθως και το Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών παλι του Αριστοτελείου.
Επιση "καλη" σχολη ειναι Του Αυτοματισμού Θεσσνικης και Μεσολογγιού.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 21 Φεβ 2012 21:16

ο φιλος την εκανε την μ λ α δεν ηξερε δεν ρωταγε μετα μου λεει αρχισε και ρωταγε απο εδω και εκει αλλα ηταν αργα τα ειχε ηδη δωσει τωρα :crybaby: τα κλαιει με μαυρο δακρι .
πρεπει να τα κλεισουνε ολα αυτα τα δηθεν που ολοι εκει μεσα ειναι βισματα και συγγενείς.......

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΉΜΙΟ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΥ ΣΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΆ ΚΑΙ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΆ

ΕΓΩ το ακουσα και σκεφτηκα αυτοι που τα κανανε αυτα δεν ειναι ανθρωποι τα λεφτα του αλλου δεν τα σκεφτηκαν καιροι που ειναι για καπριτσια.....

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 24 Ιουν 2012 14:52

Πρώτα απ' όλα, να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας και να ζητήσω «συγγνώμη» για την τεράστια καθυστέρηση, ως προς την απάντησή μου.

Για το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο δεν ενδιαφέρομαι και, κυρίως, ψάχνω κάτι στο οποίο δεν χρειάζεται να πληρώνεις, όσο αυτό είναι δυνατόν (με εξαίρεση ενοίκια, ψώνια κ.λπ.).

Για να πω την αλήθεια, προσανατολίζομαι πάρα πολύ προς το CSD της Κρήτης, όμως θα πρέπει να εξετάσουμε το θέμα στην οικογένεια σε επίπεδο οικονομικών, καθώς βρίσκεται στην άλλη άκρη της Ελλάδας...

Επίσης, θα με ενδιέφερε και μηχανικός υπολογιστών, όμως οι βάσεις των σχολών είναι απαγορευτικές για τις επιδόσεις μου στις Πανελλήνιες.

valdazzar

Δημοσίευση από valdazzar » 22 Μάιος 2016 04:08

Επειδη ακομα και τώρα (2016) πολλοί θα ψάχνουν πληροφοριες θα γράψω λιγα πραγματα για το ΕΑΠ. Ειμαι στον 3ο χρόνο της Πληροφορικής (απο τα 6). Οι σπουδες λενε οτι χρειαζεσαι 4 χρονια για να τελειώσεις αλλά αυτό είναι σχεδόν απίθανο. Βυσματα για να μπεις δεν χρειαζονται (παλαιοτερα νομιζα οτι μιας και θεωρειται δημοσιο θα χρειαζοταν). Εχω κληρωθει 2 φορες. Μια φορα το 2010 και μολις ειδα τα βιβλια τα παρατησα απο την πρωτη μερα και μια το 2013 που λογω κρισης αποφασισα να σπουδασω κατι καινουριο για αλλαγη δουλειας.

Οσον αφορα τα μαθηματα θα πω με λιγα λογια οτι ειναι πολύ δύσκολα. Τα βιβλια ειναι κακογραμμενα και οι περισσοτεροι διαβαζουν με σημειωσεις, φροντιστηρια ή βοήθεια απο καποιους που ηδη ξερουν.

Υποχρεουσαι να παραδωσεις γραπτες εργασιες για θεματα τα οποια δεν εχεις διδαχθει πληρως και αναγκαζεσαι να ψαχνεις αλλου για να λυθουν.

Η δυσκολία των εργασιών ειναι ιδιαιτερα δυσκολη. Στις εξετασεις τα πραγματα γινονται ελαφρώς πιο απλά. Παρ' ολα αυτα επειδη οι περισσοτεροι φοιτητες ειναι και εργαζομενοι ειναι πολυ δυσκολο να συνδυασεις σπουδες σε ενα τοσο απαιτητικο πεδιο καθως και δουλεια μαζι.

Εχει αρκετα θετικά πραγματα οπως και αρνητικά. Στα θετικά είναι οτι δεν εχει κομματοσκυλοφοιτητοπαραταξεις κτλ, ειναι αξιοκρατικο, δεν εχει γλυψιματα κτλ μιας και τον καθηγητη τον συναντας μονο 4-5 φορές στη ζωή σου και αλλα. Στα αρνητικά οτι ουσιαστικά δουλεύεις μόνος σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες