Επιλογή φορητού υπολογιστή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lampadarios

Δημοσίευση από lampadarios » 26 Σεπ 2003 22:14

Θέλω να αγοράσω φορητό κ αν γινεται να μού πειτε αν είναι καλύτερη η τεχνολογία Centrino απο Ρ4 και απο AMD. Επισης αν ξερει καποιος καποιο καλο μαγαζι στην Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
crackman
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Αμαρτίας 69 ημιόροφος. Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα! Το κουδούνι είναι χαλασμένο :P

Δημοσίευση από crackman » 26 Σεπ 2003 23:24

Καλησπέρα φίλε μου.
Όσον αφορά τις τεχνολογίες που ανάφερες, έχω να σου πώ το εξής.
Η τεχνολογία Centrino είναι η πλέον σύγχρονη και σαφώς καλύτερη σια πολλούς λόγους.
Εφαρμόζεται απλοκλειστικά (προς το παρόν) σε φορητούς Η/Υ.
Ο λόγος:
Μικρότερη κατανάλωση -> θέτει εκτός λειτουργίας συσκευές που δεν χρησιμοποιούντε και όταν τις ζητήσουμε να τις χρησιμοποιήσουμε, τις επανατροφοδοτεί. πχ μια κάρτα δυκτίου ή ένα modem, δεν λειτουργεί συνέχεια, οπότε την τροφοδοτεί μόνο όταν την χρησιμοποιούμε.
Συνήθως όσο πιο μεγάλος είναι ένας επεξεργαστής, τόσο και μεγαλύτερη θερμότητα αναπτύσει.
Η τεχνολογία Centrino, προς το παρόν έχει επεξεργαστές μέχρι 1.6GHz(νομίζω), οπότε δεν εκπέμπει μεγάλη θερμοκρασία, πράγμα βασικό σε έναν φορητό που όπως και να το κάμουμε δεν έχει και τόσο καλή ψύξη.
Για να μην σε ζαλίζω, διάβασε περισσότερα για αυτό το θέμα εδώ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Πολύ καλοί επίσεις είναι και οι Ρ4 αλλά όχι εξίσου καλοί οι AMD οι οπίοι (ανάλογα το μοντέλο του αλλά οι περισσότεροι) ανεβάζουν τη θερμοκρασία κατακόρυφα, με αποτέλεσμα συχνά να μην ανταποκρίνετε ο υπολογιστής, οπότε πατάς το μαγικό κουμπάκι (reset :P )

Δεν ξέρω μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη

Άβαταρ μέλους
lampadarios

Δημοσίευση από lampadarios » 28 Σεπ 2003 12:28

OK. Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες