Έλεγχος για να μη στέλνεται το ίδιο id παραγγελίας πριν την πληρωμή

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
freds

Δημοσίευση από freds » 05 Ιαν 2012 14:39

Καλησπέρα,

Πως μπορώ να ελέγχω αν ένα id παραγγελίας έχει αποσταλεί στην σελίδα για online πληρωμή της τράπεζας ή όχι πριν την πληρωμή έτσι ώστε αν έχει αποσταλεί να μη ξανααποστέλλεται.

Πιο συγκεκριμένα. Έχω μια φόρμα στην οποία μέσα σε όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα πεδία που αφορούν μια συγκεκριμένη αγορά έχω ένα πεδίο το οrder_id το οποίο ας υποθέσουμε ότι έχει την τιμή ab123.

Πως μπορώ πριν αποστείλω την φόρμα στην σελίδα της τράπεζας για την online πληρωμή να ελέγχω αν η ab123 έχει ήδη αποσταλεί, και αν έχει όντως αποσταλεί να μη γίνεται submit η φόρμα. Ο έλεγχος μάλλον θα πρέπει να γίνεται στη βάσης.

Θα μπορούσα να το θέσω αυτό το ερώτημα στα σχετικά με Javascript αλλά θεωρώ ότι είναι και PHP ερώτημα καθώς όλη η διαδικασία ελέγχου θα πρέπει να γίνει με PHP.

Ίσως όλο αυτό θα μπορούσε να γίνει με τη βοήθεια του JQUERY και πως;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 08 Ιαν 2012 20:20

Είναι δεδομένο ότι από τη στιγμή που θα συνδεθεί ο χρήστης με την τράπεζα και έχει οριστεί το order123, η τράπεζα δεν το ξαναδέχεται...ακόμα και αν είναι ο ίδιος χρήστης. Ίσως σε ένα payment success ή failure page...Βέβαια, πάλι εξαρτάται από το πώς έχεις στήσει το σύστημά σου. Ίσως να σε βολεύει κάτι άλλο...

freds

Δημοσίευση από freds » 12 Ιαν 2012 14:59

Nαι το ξέρω ότι δεν δέχεται το ίδιο id.

Το θέμα είναι ότι αν ο χρήστης προχωρήσει για την πληρωμή και μπει στην σελίδα της τράπεζας αλλά δεν ολοκληρώσει την διαδικασία και απλά μετά πατήσει το κουμπάκι back για να πάει στην προηγούμενη σελίδα που βρισκόταν (στο site δηλάδη όπου είναι η φόρμα της παραγγελίας), τότε αν πατήσει εκ νέου το κουμπί της πληρωμής οδηγείται στην σελίδα της τράπεζας αλλά εμφανίζεται μόνο λευκή σελίδα.

Αυτό ειναι το θέμα μου.

Πάντως νομίζω ότι το έλυσα με την βοήθεια ajaζ και jquery.

Πρίν σταλεί η φόρμα πληρωμής, τρέχω μέσω ajax ένα αρχείο που δείχνει αν το συγκεκριμένο id έχει ξανασταλεί ή όχι και ανάλογα κάνω svbmit την φόρμα ή όχι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες