Ηλεκτρισμός από (μεθάνιο - βιοαέριο) απόβλητα, ΧΥΤΑ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Ιαν 2012 10:23

Το είδα αργά το βράδυ, πριν 3~4 μέρες, κάπου στην Τηλεόραση.... Ένα παλληκάρι στη Β. Ελλάδα (περιφέρεια Θεσσαλονίκης), είχε την ιδέα: Έκανε γεώτρηση στον πλησιέστερο ΧΥΤΑ, κι έβγαλε βιοαέριο. Το πήρε με σωλήνες, το φιλτράρισε/καθάρισε, και μ'ένα κατάλληλο ζεύγος καυστήρα-γεννήτριας... Νά'σου και το Ηλ. Ρεύμα! ...Από τα απόβλητα!!!!
Έψαξα καλά (νομίζω) στο Internet, μήπως και βρω κάτι γι'αυτόν, όμως τίποτα :(
Ως καλή αμοιβή όμως για το αρκετό ψάξιμό μου, έπεσα πάνω σε αυτό. Θεώρησα λοιπόν καθήκον να το μοιραστώ μαζί σας.
Η ιδέα είναι αρκετά παλιότερη, και δουλεύει ήδη -με χίλια- κοντά στον ΧΥΤΑ των Α.Λιοσίων.
Δουλεύει επίσης εδώ όπως και σε πολλές άλλες μονάδες που θα δείτε από εδώ.
Ως κατ'εξοχήν Γεωργο-Κτηνοτροφική χώρα, έχουμε -όπως φαίνεται- βάλει αρκετά μπροστά την αξιοποίηση και των όποιων αποβλήτων μας. ...Χωρίς τυμπανοκρουσίες, χωρίς φανφάρες, δουλεύουμε -όπως φαίνεται- συστηματικά (ο καθένας ως μονάδα, ή/και μικρή ομάδα) πάνω στις ανανεώσιμες-καθαρότερες πηγές ενέργειας, εξαρτώμενοι όλο και λιγότερο από τον βραχνά του πετρελαίου.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Ιαν 2012 20:04

Γενικά, η ενεργειακή αξιοποίηση των απορριμάτων είναι εφικτή. Στην Ηλεία συζητούν την δημιουργία εργοστασίου καύσης απορριμάτων.
Εγώ προσωπικά είμαι εναντίον της άμεσης καύσης, καθώς παράγει μεταξύ άλλων και τοξικά αέρια επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία, ενώ υπάρχουν και υπολείμματα από βαρέα μέταλλα και τοξικά στοιχεία που θα μένουν στην τέφρα, η οποία πώς θα διαχειρίζεται; Και η Greenpeace είναι αντίθετη σε κάτι τέτοιο.
Ωστόσο υπάρχουν χώρες που έχουν λύσει τέτοιου είδους προβλήματα, διότι κάνουν ανακύκλωση και διαλογή των απορριμάτων στην πηγή και κανένας δεν τολμά να πετάξει επικίνδυνα απορρίματα (πχ ηλεκτρονικά, λαμπτήρες εξοικονόμησης κλπ) στα οικιακά σκουπίδια .

Για τον λόγο αυτό, για παράδειγμα στην Αυστρία οι γειτονικές πόλεις ερίζουν για το ποια θα πάρει τον ΧΥΤΑ και το εργοστάσιο επεξεργασίας/ενεργειακής αξιοποίησης, όχι για το ποια δεν θα το πάρει (βλ. Κερατέα!!!)....

Ελλαδάρα ρέεηηη!!! (και ελληνάρες έτσι!!!!)
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες