Θεση λογοτυπου

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kourasmenos

Θεση λογοτυπου

Δημοσίευση από kourasmenos » 09 Ιαν 2012 21:56

Στο site www.afoikanavitsa.gr που ανεβασα πριν 2 ημερες συμβαίνει το εξης με το λογοτυπο.
Ενω στην δικια μου 22 ιντσών οθονη εμφανιζεται ολοκληρο, σε αλλες μικροτερες κοβεται.
Εχω δοκιμασει 2 μεγεθη: το πρωτο 1900χ64 το οποιο στισ 22 ιντσες ηταν οκ και το δευτερο 1152χ64 το οποιο αφηνε κενο χωρο.

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν γινεται, τι πρεπει να βαλω στον κωδικα css μου για να εμφανιζει σωστα & ολοκληρο το λογοτυπο στα διαφορα μεγέθη οθονών
http://img818.imageshack.us/img818/9150/38333615.jpg

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Θεση λογοτυπου

Δημοσίευση από vortalifer » 09 Ιαν 2012 23:34

Για να είσαι safe πρεπει να κάνεις την εικόνα maximum 990px ωστε να είναι ολόκληρο στην μικρότερη ανάλυση 1024x768 ( υπάρχει και 800x600 άλλα πλέον είναι απο tablets )

Ο χώρος που λές ότι αφήνει είναι λογικό αφού έχεις αποφασίσει να κάνεις το site 100% width...

Μία λύση είναι να κλειδώσεις το width στο 990px και center και αριστερά και δεξιά να είναι λευκό ή ένα άλλο χρώμα.

kourasmenos

Θεση λογοτυπου

Δημοσίευση από kourasmenos » 10 Ιαν 2012 23:12

Πως γινεται ομως αγαπητε φιλε σε μερικα sites που εχουν στενομακρο λογοτυπο, αυτο να φαινεται σωστα και απο κινητο και γενικα απο οθονες ολων των διαστασεων;
πχ το eshop

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Θεση λογοτυπου

Δημοσίευση από Banavas » 11 Ιαν 2012 16:56

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορες τεχνικές.
Δύο παραδείγματα:
1 Με CSS. Βάλε ένα div tag με πλάτος 100% και ύψος 64px και δώστου πορτοκαλί background. Κόψε το λογότυπο (όνομα) και βάλτο σε ένα άλλο div tag με left float. Έτσι θα μείνει καρφωμένο αριστερά χωρίς να βγαίνει έξω από την σελίδα. Βάλε και ένα τρίτο div tag με right float με τον τίτλο. Όταν μειώνεις το πλάτος της σελίδας μετακινείτε αριστερά. Πρέπει να προσέξεις να μην είναι μεγαλύτερο από τα 980px για να μην κόβεται από αριστερά σε μικρές οθόνες. Το λογότυπο και ο τίτλος να έχουν το ίδιο χρώμα background με το background ή να είναι png trnsparent.

2. Με javascript. Βάλε ένα προγραμματάκι javascript (θα το βρείς έτοιμο στο διαδίκτυο) να τρέχει στην αρχή της σελίδας να αναγνωρίζει την ανάλυση του χρήστη και να φορτώνει ανάλογο CSS αρχείο.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

kourasmenos

Θεση λογοτυπου

Δημοσίευση από kourasmenos » 11 Ιαν 2012 19:09

Αχ φιλε μου αν ηξερα να τα κανω ολα αυτα θα ημουν designer, δυστυχως ειμαι πολυ αρχαριος τοσο στην HTML οσο & στη CSS. Oσο για javascript δεν εχω ιδεα.
Πολυ θα ηθελα να τα κανω αυτα που θες αλλα δεν εχω τις γνωσεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες