[SOLVED] Κατασκευή Ιστοσελίδας - Χρήση σταθερού τομέα και μεταβλητού τομέα από το μενού

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ioannisls
Επικοινωνία:

[SOLVED] Κατασκευή Ιστοσελίδας - Χρήση σταθερού τομέα και μεταβλητού τομέα από το μενού

Δημοσίευση από ioannisls » 11 Ιαν 2012 17:14

Έχω πλήρως αναλυτικά γράψει στο παρακάτω blog τις γνώσεις μου, το σκοπό αλλά πάνω απ
' όλα το πρόβλημα μου.

Το blog της απορίας

Κάνω πλήρως αναδημοσίευση από το blog και το παραθέτω
Το μοναδικό πράγμα που θέλω να επηρεάζεται από το χρήστη όταν μπει στο site είναι ο "μεταβλητός τομέας" και κανένας άλλος. Δηλαδή ότι πατήσει στο Μενού να εμφανιστεί αποκλειστικά σε αυτό το "τομέα.

Έτσι στο αρχείο contact.html να διαμορφώσω μόνο ότι είναι να εισαχθεί στο μεταβλητό τομέα.
Αλλά κυρίως, επειδή στα Products έχω γύρω στα 4000 προϊόντα με πάρα πολλές κατηγορίες και υποκατηγορίες.

Στο http://www.freestuff.gr/ στο οποίο και δημοσιεύω την απορία μου διάβασα ότι γίνεται με χρήση php. Απλά θέλω κάποιον να μου δείξει την αρχή με όποια γλώσσα ή μέθοδο και να γίνεται και στο δρόμο θα το βρω και από μόνος μου.
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
--------------------------------------------------------------------------------------------
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΝΑ ΤΟΝΙΖΕΤΕ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΥΘΕΙ ΟΤΙ [SOLVED], ελπίζω να μην αργήσω να το δω και στο δικό μου θέμα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioannisls την 11 Ιαν 2012 21:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 11 Ιαν 2012 17:31

Ένα γρήγορο παράδειγμα για να σε βοηθήσει στην αρχή, με χρήση php.
Συνημμένα
example.zip
(1.84 KiB) Μεταφορτώθηκε 305 φορές

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 11 Ιαν 2012 18:22

Αν τρέξεις τις σελίδες θα δεις πως γράφουν 2-3 πράγματα που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τι γίνεται. Διάβασε και τον κώδικα φυσικά και ψάξε ό,τι δεν καταλαβαίνεις. Για παράδειγμα, πληροφορίες για το τι κάνει η require_once θα βρεις εδώ.

Η γενική ιδέα είναι πως έχεις 2 σταθερά αρχεία (header.php & footer.php) τα οποία επαναχρησιμοποιείς σε όλες τις σελίδες. Στο παράδειγμα έχω βάλει το menu στο header.php.

Επίσης, έχει και ένα παράδειγμα για το πως μπορείς να περάσεις μεταβλητές από το URL ώστε να καλέσεις αργότερα από τη βάση τα προϊόντα που ανέφερες πως έχεις.

Καθώς είναι php, για να τα τρέξεις θα χρειαστεί να στήσεις έναν local web server. Μία πολύ γρήγορη κι εύκολη λύση είναι το xampp.

ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 11 Ιαν 2012 21:40

Σε ευχαριστώ πολύ μεγάλε !!!!!!!!!!
Καθώς είναι php, για να τα τρέξεις θα χρειαστεί να στήσεις έναν local web server. Μία πολύ γρήγορη κι εύκολη λύση είναι το xampp.
Σε αυτό είχα κολλήσει και δε μπορούσα να καταλάβω τι γίνεται

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 11 Ιαν 2012 22:04

Παρακαλώ. :)

Καλή συνέχεια!

ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 12 Ιαν 2012 20:18

Αν και δεν κατάφερα να τρέξω ακόμα το php αρχεία. Και διαβάζοντας μόνο το κώδικα των αρχείων και το βοήθημα που μου δίνει μου λες ότι:
1ον) θα πρέπει να φτιάξω μία βάση δεδομένων για τα προϊόντα (αν δεν κάνω λάθος με χρήση MySQL)
2ον) Και με τη χρήση php θα μένει και σταθερό το index

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Ιαν 2012 21:05

Άσχετο, αλλά πάνε οι καλές μέρες που ξεκινούσαμε με το Hello World! :D

Νομίζω φίλε μου καλέ πως βιάζεσαι λιγάκι.
Τρέξε πρώτα το <?php echo "Hello World"; ?> βλέποντας πως ο browser εμφανίζει "Hello World" (δηλαδή τρέχει η php), μετά κάλεσε το ίδιο από include, και αρκετά αργότερα θα πρέπει να ακουμπήσεις την mysql.

ioannisls
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ioannisls » 13 Ιαν 2012 00:20

Φίλε korgr δε διαφωνώ με τα όσα λες. Ο λόγος που αναφέρω την MySQL είναι για να μην αναπαυτώ με την ιδέα ότι η php έμεινε και τελείωσα (δεν είπα ότι είναι και εύκολη δουλειά), και απλά να βεβαιωθώ ότι έχω php και MySQL να μάθω ακόμα.

Παρεμπιπτόντως βρήκα και ένα βιβλίο στα ελληνικά και για την php και την MySQL οπότε πιστεύω ένα καλό σύμμαχο στο πλάι μου που λέγεται ΒΙΒΛΙΟ, και με λίγη φαντασία και όλα θα γίνουν πραγματικότητα.

ΜΑΚΑΡΙ αυτό που έχω σκεφτεί σε λιγότερο από 2 μήνες να το έχω τελειώσει, και να το έχω τελειώσει έτσι ακριβώς όπως το θέλω και το φαντάζομαι.

ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ !!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 14 Ιαν 2012 19:42

@ioannisls: Έχει δίκιο σ'αυτά που σου λέει ο korgr. Αφιέρωσε χρόνο, ξεκίνα από τα βασικά και κοίτα να έχεις πολύ πολύ (μα πολύ) υπομονή! :lol:

Όταν ανέφερες πως έχεις 4000 προϊόντα φαντάστηκα πως ήδη τα έχεις σε μία βάση και γι'αυτό σου το ανέφερα στο παράδειγμα.

Για να τα τρέξεις (αν και φαντάζομαι το έχεις καταφέρει ήδη μέχρι τώρα), απλά εγκαθιστάς το xampp που σου ανέφερα πριν, φτιάχνεις έναν φάκελο (πχ test) μέσα στον φάκελο htdocs, τα βάζεις εκεί μέσα και μετά στον browser σου ανοίγεις το http://localhost/test/.

Όσον αφορά τα βιβλία, ναι είναι ένας πολύ καλός σύμμαχος (όπως και τα tutorials που θα βρεις στο internet για συγκεκριμένα πράγματα), απλά φρόντισε να διαβάζεις σχετικά πρόσφατα πράγματα και καλύτερο θα είναι να στα έχει προτείνει κάποιος γιατί πολλά (βιβλία & tutorials) είναι κακογραμμένα και πιο πολύ θα σε μπερδέψουν, παρά θα σου μάθουν πράγματα.

Τέλος, θα σου πρότεινα να τα διαβάζεις στα Αγγλικά (αρκετά από τα Ελληνικά είναι απλές μεταφράσεις των αντίστοιχων Αγγλικών) ώστε να μάθεις τη σωστή ορολογία που θα σε βοηθήσει στις μετέπειτα αναζητήσεις και συνομιλίες σου.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιαν 2012 21:54

καλός ήρθες. Πολύ ενδιαφέρον το project σου. Αναμένουμε τις απορίες σου :D

κάποια θέματα για να ξεκινήσεις PHP μπορείς να βρεις εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=19080 ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης