Wifi access page

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
p_pan

Wifi access page

Δημοσίευση από p_pan » 11 Ιαν 2012 19:07

καλησπερα σε ολους!!!

ψαχνω κατι και δεν μπορω να το βρω με τπτ! :P

ολοι εχουμε παει σε μερη που εχει wifi και μολις κανεις συνδεση τοτε σε στελνει αμεσως σε μια σελιδα που σου λεει διαφορα οπως πχ: καλως ηρθατε στο ταδε wifi ή οι χρεωσεις για το wifi ειναι τοσο!

ξερει κανεις πως μπορω να εχω κατι αναλογο σε ενα wifi rooter;

ευχαριστω!
Αγράματος...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Wifi access page

Δημοσίευση από dva_dev » 11 Ιαν 2012 19:26

Σε ένα ξενοδοχείο που είχα πετύχει κάτι τέτοιο απ' ότι κατάλαβα πρέπει να έχουν απενεργοποιήσει τον dhcp server του router (αλλά όχι απαραίτητα αν το wifi router είναι σε άλλο δίκτυο από το δίκτυο των clients), να έχουν στήσει κάποιον άλλο να δίνει διευθύνσεις στους clients και να στέλνει την κίνηση μέσα από κάποιον proxy server.
Σε αυτόν τον proxy (λογικά πρέπει να έχουν ορίσει να απαιτείται authentication για να επιτρέψει την κίνηση) και σου βγάζει την σελίδα που λες. Μόλις πάρεις username/password μπορείς να συνδεθείς κανονικά.

Αυτά από το λίγο ψάξιμο που έχω ρίξει σχετικά με στήσιμο proxy server σε ένα τοπικό δίκτυο. Δεν ξέρω πόσο μέσα ή έξω ή έξω μπορεί να πέφτω σε αυτό που φαντάζομαι, αλλά νομίζω σου είναι αρκετά για ένα ξεκίνημα να αρχίσεις να το ψάχνεις αν σε ενδιαφέρει.

Άβαταρ μέλους
p_pan

Wifi access page

Δημοσίευση από p_pan » 11 Ιαν 2012 19:58

σε ευχαριστω για την βοηθεια καταρχας! :)

Εγω αυτο που θελω να κανω ειναι μολις συνδεεται καποιος πελατης μου στο wifi του καταστηματος να των προωθει σε μια σελιδα που να εχει ενα μηνυμα για να τον ενημερωνει οτι εχει συνδεθει και γενικα πληροφοριες για την επιχηρηση! δλδ θελω μια σελιδα που να μπορω να την φτιαξω οπως θελω εγω! :)
Αγράματος...

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Wifi access page

Δημοσίευση από nbc » 11 Ιαν 2012 20:20

Άβαταρ μέλους
p_pan

Wifi access page

Δημοσίευση από p_pan » 11 Ιαν 2012 20:38

thanksssssss
Αγράματος...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Wifi access page

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Ιαν 2012 20:43

Στην ουσία αυτό που θες είναι Hotspot software.

Το Mikrotik το υποστηρίζει από default ( http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/Hotspot ), και σε linux θυμάμαι υπήρχε το Chillispot ( http://www.chillispot.info/ ) που είναι και Opensource αλλά απότι βλέπω μάλλον το έχουν παρατήσει.

Σίγουρα υπάρχουν πολλά παρόμοια ακόμα. Ένα search στο google με hotspot software (ή captive portal όπως πολύ σωστά ανέφερε ο nbc) θα σου βγάλει πολλές επιλογές να διαλέξεις ;)

Προσωπικά προτιμώ ένα Mikrotik που κάνει παπάδες σε επίπεδο wifi/firewall/management, και έχει ενσωματωμένο το Hotspot & Radius server (usermanager) οπότε δεν χρειάζεται να στήνω άλλα μηχανήματα για αυτή τη δουλειά και θεωρώ πως ενδεχομένως λόγω του ότι είναι μαζεμένα όλα σε ένα μηχάνημα, είναι πιο εύκολο να γίνει πιο secure το setup χωρίς να φάει κάποιος ώρες.

Πχ απενεργοποιώντας τον DHCP Server και σηκώνοντας έναν άλλον σε άλλο subnet αν δεν παίξεις με vlans να διαχωρίσεις την κίνηση, ο κακόβουλος χρήστης και πάλι μπορεί να δει την κίνηση των άλλων subnets πάνω στο ίδιο φυσικό μέσο άρα η ασφάλεια πάει περίπατο.
Από την άλλη για τα vlans θέλει συνήθως ακριβά switch και APs που να υποστηρίζουν τέτοια πράγματα.

Γιαυτό ψήνω άσχημα τα Routerboards με Mikrotik RouterOS πάνω που τα κάνουν όλα (Linux based με windows ή web based interface διαχείρισης)

Στην ουσία (τουλάχιστον στο mikrotik που έχω κάνει πολύ λίγες με το hotspot όταν ήμουν στο AWMN) φτιάχνει ένα virtual AP πάνω στο κανονικό AP το οποίο έχει δικό του ssid και είναι απομονωμένο από το κανονικό AP (αν και νομίζω δεν είναι υποχρεωτικό αυτό - αλλά βολεύει).

Συνδέοντας εκεί κάποιος χρήστης, παίρνει IP από τον DHCP κανονικά, και όταν πάει να ζητησει κάποια σελίδα από το internet, τότε βλέπει ότι δεν είναι authenticated, και παρεμβαίνει (με DST-NAT) στο request του χρήστη και τον πετάει στην login σελίδα ότι και να ζητήσει (το έχουμε δει όλοι αυτό όσοι έχουμε συνδεθεί σε hotspots καταστημάτων, ξενοδοχείων κλπ).
Παράλληλα μέχρι να γίνει το authentication κόβει όλα τα εξερχόμενα requests σε οποιοδήποτε άλλο port.

Η login σελίδα τώρα, μιλάει συνήθως με έναν Radius server (AAA) για το authentication.

Μόλις ο χρήστης κάνει login, τότε τον περνάει στην 'allow list' και έτσι την κίνηση του μετά την περνάει κανονικά προς τα έξω.

Παράλληλα έχει και επιλογές πχ πόσα MB θα κάνει, τι limit θα έχει, πόση ώρα έχει διαθέσιμη και διάφορα άλλα καλούδια.

Ωστόσο, τα hotspot έχουν το εξής μειονέκτημα. Συνήθως είναι ανοιχτά (χωρίς WPA/WPA2) οπότε ότι κίνηση κάνουν οι χρήστες κυκλοφορεί χύμα στον αέρα unencrypted, οπότε κάποιος μπορεί εύκολα να snifάρει την κίνηση αυτή με ότι συνεπάγεται αυτό στο θέμα της ασφάλειας των χρηστών.

Κατά τα άλλα όταν είχα ασχοληθεί για λίγο, ψίλο έχασα την μπάλα και μιας και δεν υπήρχε ζήτηση (ούτως ή άλλως το AP μου στο AWMN ήταν ανοιχτό για όλους) δεν το έψαξα περισσότερο.

Ένα ελληνικό tutorial παίζει εδώ:
http://www.awmn.net/showthread.php?t=19 ... t+tutorial
Αλλά όπως θα δεις είναι αρκετά παλιό (2006)...

chrisalinho
Επικοινωνία:

Wifi access page

Δημοσίευση από chrisalinho » 01 Σεπ 2012 08:45

Παιδιά μιας και είδα την συσζήτηση και με ενδειαφέρει να μην ανοιξω άλλο θέμα!

Τι εξοπλισμό μπορεί να χρειαζόμαστε για να στήσουμε κάτι ένα ασύρματο δύκτιο με omni κεραια και με εμβέλεια γύρω στα 3χλμ?

Τι κεραια χρειαζόμαστε?
Χρειάζεται ενυσχυτής?
Router?

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Wifi access page

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Σεπ 2012 18:02

Καλύτερα κάνε άλλο topic, είσαι offtopic σε αυτό.

Δεν είναι τόσο απλό άντε βάζεις μία omni και κάλυψες 3χιλιόμετρα.

Ούτε είναι σωστό (και νόμιμο) να βάλεις ενισχυτή και να καπελώσεις όποιον άλλον θελήσει να χρησιμοποιήσει μία ανοιχτή μπάντα προς όλους.

Αν πεις ότι το κάνεις σωστά όλο αυτό ώστε να έχεις πραγματική κάλυψη ακτίνας 3χιλιομέτρων, δεν θες να είσαι παράνομος και δεν θες να είσαι άπληστος να πάρεις όλη την μπάντα για σένα, τότε θες πολλές κεραίες, πολλούς routers και πολλές ταράτσες για να το στήσεις όλο αυτό.

Το Wifi δεν είναι κινητή τηλεφωνία, άντε στήσαμε μία κεραία και καλύψαμε ολόκληρη περιοχή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες