Αποδίδει η διαφήμιση στο facebook;

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 12 Ιαν 2012 20:44

Παιδιά, απ' ότι έχω δει, το facebook σου δίνει τη δυνατότητα να διαφημίσεις το προιόν/site σου με 0,14 - 0,20ευρώ το click (ή 0,07ευρώ η εμφάνιση) και μάλιστα μπορείς να κάνεις και στοχευμένη διαφήμιση (δλδ να εμφανίζεται η διαφήμιση σε άτομα που έχουν δηλώσει συγκεκριμένα ενδιαφέροντα στο προφίλ κτλ).
Έχετε δοκιμάσει να χρησιμοποιήσετε το πρόγραμμα διαφήμισής του; Αξίζει;

Σκέφτομαι να διαθέσω 100ευρώ για διαφήμιση του site μου (Forum είναι). Αν κάποιος έχει εμπειρία από το facebook ως διαφημιζόμενος, ας πει δυο λόγια (τι να προσέξουμε κτλ).

airy

Δημοσίευση από airy » 13 Ιαν 2012 13:23

Έχω τρέξει μια δύο καμπάνιες. Ποτέ δεν πλήρωσα πάνω από 0,07 ευρώ ανα κλίκ και μπορώ να πω ότι είχα πολύ καλό ROI. Αν στοχεύσεις σωστά τα target group σου (ηλικία, περιοχές, ενδιαφέροντα) κι έχεις ένα έξυπνο κείμενο πιστεύω θα αποδόση.

Άβαταρ μέλους
philos

Δημοσίευση από philos » 30 Ιαν 2012 20:28

Στη σελίδα υποβολής της διαφήμισης, εμένα μου βγάζει ότι θα πληρώσω 0,15 ευρώ το click. Δηλαδή στην πραγματικότητα θα πληρώσω πολύ πιο κάτω ή παλιά το κόστος ήταν 0,07;

Άβαταρ μέλους
gagger

Δημοσίευση από gagger » 17 Φεβ 2012 00:07

το κοστοσ κειμενεται αναλογα με τις ρυθμησεις που εχεις βαλει πχ. ηλικιες περιοχες ενδιαφεροντα και τα λοιπα

airy

Δημοσίευση από airy » 23 Φεβ 2012 11:43

philos έγραψε:Στη σελίδα υποβολής της διαφήμισης, εμένα μου βγάζει ότι θα πληρώσω 0,15 ευρώ το click. Δηλαδή στην πραγματικότητα θα πληρώσω πολύ πιο κάτω ή παλιά το κόστος ήταν 0,07;
Το κόστος μπορείς να το ορίσεις εσύ (αν είναι πολύ χαμηλό απλά δεν θα σου δώσει εμφανίσεις). Ξεκίνα με κάποια τιμή, κοίτα στην πορεία το μέσο κόστος και ρίχνε την τιμή σου μέχρι να βρεις το ιδανικό που θα σου αποφέρει κλικ και θα είναι χαμηλό.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 23 Φεβ 2012 12:12

Ναι μπορεί να αποδόσει. Μερικές συμβουλές:
- Κάνε track τα conversions όπωσδηποτε
- Ξεκίνησε broad και μετά χρησιμοποιόντας τα στατιστικά που θα πέρνεις από τα clicks κτλ μπορείς να κάνεις πιο specific τη διαφήμισή σου
- Πειραματίσου με το CPC
- Πειραματίσου με την εικόνα + promotion text
- Δεν ξέρω αν έχεις Facebook page αλλά αν έχεις και είναι ενεργή μπορείς να διαφημίσεις αυτήν και μετά να ορίσεις σαν target group τους φίλους αυτών που έχουν κάνει like στη σελίδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης