VPS vs. Cloud - Τι είναι καλύτερο;

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
tango

Δημοσίευση από tango » 25 Μάιος 2012 13:05

Γιατί cordis?

Βάλε π.χ. ένα μηχάνημα στο AWS US West, ένα στο AWS στην Ευρώπη και ένα στο cloud της HP και κράτα τα replicated real time. Μπορείς να μου πείς πως γίνεται να μην έχεις 100% uptime υπό λογικές συνθήκες (π.χ. δεν εισβάλουν εξωγήινοι, δεν βγαίνει η προφητεία των Μάγια, δεν κόβεται το ιντερνετ στην Ελλάδα λόγω χρεωκοπίας :lol: )

Εκτός ανα αναφέρεσαι ότι σου κάνουν DDOS όλη την ώρα κτλ. οπότε αυξάνει ο κίνδυνος downtime.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Μάιος 2012 13:52

ποιο απ' όλα αυτά εξυπηρετεί τα requests;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Μάιος 2012 13:56

Και εκεί έρχεται το one point of failure :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Μάιος 2012 15:29

ένα πολύ ωραίο διάγραμμα που μας δείχνει την τεράστια διαφορά του 99% με το 99,9% και το 99,99%

http://www.editgrid.com/user/suso/Servi ... tage_Chart

Γιατί το 100% δεν είναι πραγματικό 100%; ένα άρθρο που μας βοηθάει να το καταλάβουμε.
http://royal.pingdom.com/2009/09/07/why ... nt-uptime/

Πως υπολογίζουμε το server uptime;
http://www.quantumofgeek.com/2010/02/ca ... er-uptime/
http://easyuptimecalc.com/

πως θα αυξήσω το up time του server μου;
http://www.quantumofgeek.com/2010/02/in ... er-uptime/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

tango

Δημοσίευση από tango » 25 Μάιος 2012 16:59

cordis έγραψε:ποιο απ' όλα αυτά εξυπηρετεί τα requests;
Ένα. Αν αυτό πέσει, μπαίνει μπροστά το επόμενο π.χ. με dns service που υποστηρίζει API. Γι αυτό κάνεις real-time replication.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Μάιος 2012 17:02

Θα χρειαστεί κάποιος χρόνος όμως από την αλλαγή στο A record για να μπαίνουν οι επισκέπτες στο 2ο server.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 25 Μάιος 2012 17:04

Ακόμα και να μην χρειαστεί χρόνος για το A record, θα χρειαστεί χρόνος για να γίνει timeout ο Heartbeat server (εστω 10 δευτερόλεπτα) οπότε το 100% Uptime πάει περίπατο.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Μάιος 2012 17:23

όταν λέμε 100% uptime εννοούμε ούτε κλάσμα του δευτερολέπτου κάτω... δες ξανά το διάγραμμα που έδωσα πριν...

καταλαβαίνεις ότι ακόμα και το real-time replication είναι κατά βάσει near real-time replication... ειδικά όταν δεν είσαι στο ίδιο Location...

χοντροκομμένο παράδειγμα: όταν βάζεις στον master server ένα αρχείο (εγγραφή στην βάση αν θες) και πέσει πριν περάσει το interval που εκτελείται το replication, ή πέσει πριν προλάβει να μεταφερθεί όλο στον slave server. Τότε έχεις real-time loss of data. :)
- follow me @twitter

tango

Δημοσίευση από tango » 25 Μάιος 2012 17:39

gvard έγραψε:Ακόμα και να μην χρειαστεί χρόνος για το A record, θα χρειαστεί χρόνος για να γίνει timeout ο Heartbeat server (εστω 10 δευτερόλεπτα) οπότε το 100% Uptime πάει περίπατο.
Ναι, έχεις δίκιο.

Cordis, δεν υπάρχει μόνο master-slave τοπολογία όμως.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Μάιος 2012 20:40

Προσωπικά μπορώ να δω τεράστιες διαφορές μεταξύ Cloud & VPS και παράλληλα να δω ακριβώς το ίδιο πράγμα ονομασμένο είτε Cloud είτε VPS.

Οι 2 περιπτώσεις έχουν να κάνουν με την υλοποίηση των παραπάνω τεχνολογιών.

Όπως και να έχει όμως το Cloud βασίζεται στην τεχνολογία του Virtualization.

Οπότε όταν μιλάμε για «cloud» μιλάμε για ένα VM/VPS με παραπάνω δυνατότητες.

Σε γενικές γραμμές το Cloud έχει χρησιμοποιηθεί ως όρος marketing και δεν αναφέρεται στην πραγματική υποδομή κατά την άποψη μου.

Τα λεγόμενα VPS που δίνονται από εταιρίες του χώρου που τυχαίνει κάποια στιγμή να μεταφερθούν από φυσικό host σε φυσικό host για λόγους συντήρησης ή αναβάθμισης πχ τι είναι; VPS ή «cloud»;
Ένα από τα χαρακτηριστικά του cloud δεν είναι ότι δεν ξέρεις που τρέχει το application σου; (applications ονομάζουν τα VMs - marketing όρολογία και αυτή μην καταλάβει ο κόσμος ότι μιλάνε για VPS/VMs :lol: )
Άρα που αρχίζει και που τελειώνει ένα VPS και ένα Cloud; (όχι ότι βγάζει νόημα να αναφέρεται κανείς σε οτιδήποτε ως cloud αλλά λέμε τώρα)

Τα υπέρ και τα κατά είναι όπως αναφέρθηκε στην αρχή του post.
Είτε έχεις vps είτε cloud, αν η εταιρία που είναι από πίσω τα έχει κάνει μπάχαλο τότε μπορείς να έχεις χάλια αποδώσεις και στα 2.
Και τα 2 το ίδιο είναι εφόσον η εταιρία έχει στήσει σοβαρή υποδομή και δεν κάνει overselling.
Είτε το έχει ονομάσει VPS είτε Cloud. Δεν αλλάζει κάτι. Και τα 2 Virtual Machines είναι.

Τα περί uptime πάντως, ακόμα και στο super-duper cloud με κανένα single point of failure από το πληκτρολόγιο μέχρι τον τελευταίο carrier, πάνε περίπατο για τον εξής απλό λόγο.
Όταν κάνεις ένα live migration ή ένα snapshot ή οτιδήποτε από αυτά τα νέα features που έχουμε τώρα με το virtualization (ή cloud κατά τους μαρκετινίστες), στην ουσία ο kernel κάνει pause όλο το VM για μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου.
Στην πράξη ο τελικός χρήστης δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μπορεί να μην χάσεις ούτε ένα ping και να λες έχω το καλύτερο σύστημα του κόσμου που δεν πέφτει ποτέ.
Αλλά στην πραγματικότητα για κάποια κλάσματα το VM σου δεν απάνταγε σε requests.
Αυτό εγώ το μεταφράζω σε downtime. Μπορεί να ήταν μη αντιληπτό αλλά δεν παύει να είναι downtime.

Οπότε μην τρελαίνεστε με άπιαστα όνειρα. Δεν υπάρχει 100% uptime πουθενά.
Όπως και να το ορίσει ο καθένας είτε network uptime είτε καθολικό uptime απλά δεν υπάρχει. Είναι ένα παραμύθι πως το λένε :lol:

Και για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, και τα 2 κάνουν για blogs & eshop αφού και τα 2 είναι πρακτικά το ίδιο πράγμα.

Ένα VM στο Cloud έχει φυσικούς περιορισμούς.
Μπορεί να έχει maximum RAM & CPU όση και το φυσικό μηχάνημα που τρέχει το VM.
Επομένως η παραφιλοσοφία ότι με το cloud αυξάνεις τα resources σου όσο χρειαστείς δεν ισχύει.
Αν χρειάζεσαι πολλά resources έχεις την δυνατότητα να ανοίγεις on the fly καινούρια VMs σε custer configuration και έτσι να αυξάνεις το πόσα requests μπορείς να χειριστείς.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για 1VM με άπειρα resources διαθέσιμα.

Εγώ θα πρότεινα να πας σε κάποια εταιρία που μπορεί να σου δείξει στατιστικά για το τι τρέχει στην υποδομή της ώστε να ξέρεις ότι δεν κάνει overselling.
Τώρα αν στο πουλήσουν ως VPS ή ως Cloud δεν έχει διαφορά. Το ίδιο πράγμα θα παραλάβεις :)

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 30 Μάιος 2012 10:43

Cha0s έγραψε:Προσωπικά μπορώ να δω τεράστιες διαφορές μεταξύ Cloud & VPS και παράλληλα να δω ακριβώς το ίδιο πράγμα ονομασμένο είτε Cloud είτε VPS.

Οι 2 περιπτώσεις έχουν να κάνουν με την υλοποίηση των παραπάνω τεχνολογιών.

Όπως και να έχει όμως το Cloud βασίζεται στην τεχνολογία του Virtualization.

Οπότε όταν μιλάμε για «cloud» μιλάμε για ένα VM/VPS με παραπάνω δυνατότητες.

Σε γενικές γραμμές το Cloud έχει χρησιμοποιηθεί ως όρος marketing και δεν αναφέρεται στην πραγματική υποδομή κατά την άποψη μου.

Τα λεγόμενα VPS που δίνονται από εταιρίες του χώρου που τυχαίνει κάποια στιγμή να μεταφερθούν από φυσικό host σε φυσικό host για λόγους συντήρησης ή αναβάθμισης πχ τι είναι; VPS ή «cloud»;
Ένα από τα χαρακτηριστικά του cloud δεν είναι ότι δεν ξέρεις που τρέχει το application σου; (applications ονομάζουν τα VMs - marketing όρολογία και αυτή μην καταλάβει ο κόσμος ότι μιλάνε για VPS/VMs :lol: )
Άρα που αρχίζει και που τελειώνει ένα VPS και ένα Cloud; (όχι ότι βγάζει νόημα να αναφέρεται κανείς σε οτιδήποτε ως cloud αλλά λέμε τώρα)

Τα υπέρ και τα κατά είναι όπως αναφέρθηκε στην αρχή του post.
Είτε έχεις vps είτε cloud, αν η εταιρία που είναι από πίσω τα έχει κάνει μπάχαλο τότε μπορείς να έχεις χάλια αποδώσεις και στα 2.
Και τα 2 το ίδιο είναι εφόσον η εταιρία έχει στήσει σοβαρή υποδομή και δεν κάνει overselling.
Είτε το έχει ονομάσει VPS είτε Cloud. Δεν αλλάζει κάτι. Και τα 2 Virtual Machines είναι.

Τα περί uptime πάντως, ακόμα και στο super-duper cloud με κανένα single point of failure από το πληκτρολόγιο μέχρι τον τελευταίο carrier, πάνε περίπατο για τον εξής απλό λόγο.
Όταν κάνεις ένα live migration ή ένα snapshot ή οτιδήποτε από αυτά τα νέα features που έχουμε τώρα με το virtualization (ή cloud κατά τους μαρκετινίστες), στην ουσία ο kernel κάνει pause όλο το VM για μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου.
Στην πράξη ο τελικός χρήστης δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μπορεί να μην χάσεις ούτε ένα ping και να λες έχω το καλύτερο σύστημα του κόσμου που δεν πέφτει ποτέ.
Αλλά στην πραγματικότητα για κάποια κλάσματα το VM σου δεν απάνταγε σε requests.
Αυτό εγώ το μεταφράζω σε downtime. Μπορεί να ήταν μη αντιληπτό αλλά δεν παύει να είναι downtime.

Οπότε μην τρελαίνεστε με άπιαστα όνειρα. Δεν υπάρχει 100% uptime πουθενά.
Όπως και να το ορίσει ο καθένας είτε network uptime είτε καθολικό uptime απλά δεν υπάρχει. Είναι ένα παραμύθι πως το λένε :lol:

Και για να απαντήσω στην αρχική ερώτηση, και τα 2 κάνουν για blogs & eshop αφού και τα 2 είναι πρακτικά το ίδιο πράγμα.

Ένα VM στο Cloud έχει φυσικούς περιορισμούς.
Μπορεί να έχει maximum RAM & CPU όση και το φυσικό μηχάνημα που τρέχει το VM.
Επομένως η παραφιλοσοφία ότι με το cloud αυξάνεις τα resources σου όσο χρειαστείς δεν ισχύει.
Αν χρειάζεσαι πολλά resources έχεις την δυνατότητα να ανοίγεις on the fly καινούρια VMs σε custer configuration και έτσι να αυξάνεις το πόσα requests μπορείς να χειριστείς.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για 1VM με άπειρα resources διαθέσιμα.

Εγώ θα πρότεινα να πας σε κάποια εταιρία που μπορεί να σου δείξει στατιστικά για το τι τρέχει στην υποδομή της ώστε να ξέρεις ότι δεν κάνει overselling.
Τώρα αν στο πουλήσουν ως VPS ή ως Cloud δεν έχει διαφορά. Το ίδιο πράγμα θα παραλάβεις :)
+1 8)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Μάιος 2012 14:54

Συμφωνώ πλήρως με τον Cha0s.

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 10 Ιούλ 2012 22:17

Cha0s έγραψε: Εγώ θα πρότεινα να πας σε κάποια εταιρία που μπορεί να σου δείξει στατιστικά για το τι τρέχει στην υποδομή της ώστε να ξέρεις ότι δεν κάνει overselling.
Και πως θα καταλάβω ότι δεν κάνει overselling?
Επίσης μπορώ να προσθέτω περισσότερη χωρητικότητα δίσκου,ram,cpu,bandwidth σε ένα vps? Σε vps το διατηρώ εγώ και πληρώνω extra για cpanel/whm η διατίθεται, δωρεάν?
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Ιούλ 2012 22:51

B_Dark έγραψε:
Cha0s έγραψε: Εγώ θα πρότεινα να πας σε κάποια εταιρία που μπορεί να σου δείξει στατιστικά για το τι τρέχει στην υποδομή της ώστε να ξέρεις ότι δεν κάνει overselling.
Και πως θα καταλάβω ότι δεν κάνει overselling?
Είναι λίγο περίπλοκο από την άποψη ότι παίζουν πολλοί παράμετροι που μπορούν να καθορίσουν το overselling σε μία υποδομή για virtualization.

Για να μην σε μπλέξω με ένα σπαγγέτι του τύπου «αν το ένα τότε το άλλο αλλά αν το άλλο τότε το παραάλλο» και χάσουμε την μπάλα, γενικά όσο πιο λίγα VMs παίζουν πάνω στον ίδιο φυσικό δίσκο και όσο περισσότερη ram ελεύθερη τόσο μεγαλύτερη ευελιξία και σταθερότητα θα έχεις.
Φυσικά παίζει ρόλο και η CPU να μην είναι πολύ φορτωμένη, αλλά γενικά η μέχρι τώρα εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι με της τελευταίας γενιάς επεξεργαστές η CPU είναι το τελευταίο πράγμα που γεμίζει σε έναν server για virtualization (ανάλογα φυσικά και το φορτίο των VMs που τρέχουν σε αυτόν)
Ας συμπληρώσει όποιος έχει να συμβουλέψει επί του θέματος :)

Επίσης μπορώ να προσθέτω περισσότερη χωρητικότητα δίσκου,ram,cpu,bandwidth σε ένα vps?
Ναι γίνονται όλα αυτά. Αναλόγως την πλατφόρμα που τρέχουν τα VM μπορούν να γίνουν ακόμη και χωρίς καν επανεκκίνιση του VM :)

Σε vps το διατηρώ εγώ και πληρώνω extra για cpanel/whm η διατίθεται, δωρεάν?
Ένα VM πρακτικά είναι σαν ένα dedicated μηχάνημα από την οπτική του πελάτη. Δεν διαφέρει πολύ (αναλόγως την πλατφόρμα το λειτουργικό μπορεί να το δει σαν κανονικό hardware ή ακόμα μπορείς να κάνεις pass-through εξειδικευμένο hardware απευθείας πάνω στο VM).

Οπότε το αν θα διατίθεται cpanel και σε τι τιμή εξαρτάται από τον πάροχο του VM.
Και να μην έχει απλά παίρνεις ένα license δεν είναι κάτι που έχει να κάνει με την τεχνολογία αυτή δηλαδή ώστε να αλλάξει κάτι.

Το μόνο που αλλάζει συγκεκριμένα για το cpanel είναι ότι είναι πιο φθηνό το license του αν το στήσεις σε VM.

ΥΓ: όπου αναφέρω VM μπορεί να γίνει replace με VPS για όσους μπερδεύονται.
Προσωπικά προτιμώ τον όρο VM και θεωρώ πως είναι το ίδιο πράγμα με το VPS αν και κάποιοι του marketing τα έχουν παρουσιάσει ως 2 διαφορετικά πράγματα μπλα μπλα μπλα :kaloe:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες