Πρόβλημα με Μνήμη Ram!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
diamag

Πρόβλημα με Μνήμη Ram!

Δημοσίευση από diamag » 17 Ιαν 2012 01:42

Γειά σε όλους!

Πάνω στον υπολογιστή μου έχω 2 μνήμες των 2gb εδώ και πολύ καιρό. Πρόσθεσα επιπλέον μία μνήμη των 4gb αλλά μετά από κάποια ώρα λειτουργίας το pc κολλάει.

Οι μνήμες των 2gb είναι αυτές: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... m-Dimm.htm

Η μνήμη των 4gb είναι αυτή: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardwar ... m-Dimm.htm

Και η μητρική μου είναι η Asus P5Q3 Motherboard

Παρατήρισα ότι οι μνήμες έχουν διαφορά στα timings. Πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει αυτό; Και αν ναι, τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει software που μπορώ να τα κατεβάσω;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Μνήμη Ram!

Δημοσίευση από hitca » 17 Ιαν 2012 09:41

Δεν νομίζω να φταίνε οι μνήμες για το θέμα που αντιμετωπίζεις, μοιάζει με πρόβλημα υπερθέρμανσης ή δίσκου.
Οι μνήμες συγχρονίζονται με τις χαμηλότερες κοινές ρυθμίσεις που έχουν και εάν είχες πρόβλημα μάλλον δεν θα έκανε ούτε εκκίνηση ο υπολογιστής.

Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις ενναλάξ τις ανόμοιες μνήμες και να δοκιμάσεις την λειτουργία του υπολογιστή. Καλύτερα ακόμα θα ήταν να δοκίμαζες και ένα burn in test που φτάνει τον υπολογιστή (και τις μνήμες) στα όριά τους αποτελώντας ένα πρώτης τάξης τέστ αξιοπιστίας.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

georgios26
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με Μνήμη Ram!

Δημοσίευση από georgios26 » 19 Μαρ 2012 22:23

Η μνήμη συγρονίζει πάντα στο ρολόι της πιό αργής. Αν έχεις 4 slot και χρησιμοποιείς τα 3 τότε χάνεις το dual channel και ρίχνεις την ροή δεδομένων στο single channel για αυτό είναι πιο αργό.... Στην αρχή δεν το καταλαβαίνεις γιατί δεν χρειάζεσαι τo dimm των 4gb... Επίσης κάνε defrag to hdd σου...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες