Τα τρελλά που μου κάνει το laptop μου.....!!!!!!!

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
streetboy

Δημοσίευση από streetboy » 17 Ιαν 2012 07:25

Γεια σας παιδιά κ από μένα,καινούριος εδώ κ ελπίζω να με βοηθήσετε!!Έχω ενα λαπτοπ futsitzu siemens κ όπως όλοι είχα κ γω θέμα με την υπερθέρμανση!!απλά σε μένα δε μου έσβηνε τελείως όπως λέτε οι περισσότεροι αλλά μαύριζε,όχι όμως οπως όταν κλείνει τελείως κατι σε βαθύ blue black δηλαδή!ενώ εδειχνε να λειτουργούν τα υπόλοιπα(χρησιμοποιώ κ ποντίκι το οποίο ήταν αναμμένο)!Θεώρησα λοιπόν πως ήταν υπεθέρμανση κ έκανα αυτά που λέτε να το καθαρίσω να αγοράσω βάση,αν και δεν είδα καμμιά σημαντική διαφορά.Όταν όμως το ξανανοίγω ανοίγει αμέσως απλά εάν ξαναπάω στη σελιδα που μου έσβησε θα μου ξανασβήσει(σαν να του φαινεται βαριά η σελίδα δηλαδή)σκεφτείτε πως συνήθως έσβηνε όταν άνοιγα πολλές σελίδες!!!Ώσπου σήμερα δε μου άνοιγε τελείως δε φόρτωνε καθόλου τα vista αλλά τα ανεμιστηράκια τα άκουγα κανονικά!!!Πήγα κατευθείαν σε service εδώ στο κέντρο όσα υπάρχουν αλλά κανείς δεν ήταν διαθέσιμος να μου τον ανοίξει μπροστά μου 10 λεπτα να μου πει τι γίνεται(αν και οι περισσότεροι ήταν μόνοι στο μαγαζί και χάζευαν στο ιντερνετ)έπρεπε μου είπαν να τον άφηνα να τον δουν αργοτερα κ να πληρώσω 25 ευρώ μόνο για να τον δουν αν και μου είπαν πως τη στιγμή που δεν ανοίγει εχει καεί η motherboard στα σίγουρα κα θα είναι ακριβό πολυ το κόστος!!Ώσπου ήρθα σπίτι και ανοίγοντας το συνέχεια κάποια στιγμή πήρε μπρος και τωρα μια χαρά!!τον εσβησα κ τον ξαναάνοιξα κ λειτουργεί κανονικά!!Άρα ρε παιδιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σιγουρα η motherboard λετε να ειναι το τροφοδοτικό???και αν ναι γιατι δε μου άνοιγε με την μπαταρία???δεν είναι τρελό???φυσικά αν ανοίξω πολλές σελίδες μου σβήνει η οθόνη κ πάλι αλλα άρχισα να αμφιβάλλω και για αυτό αν είναι απο υπερθερμανση η όχι!!!γιατί όλοι γράφετε πως εσάς σας έσβηνε τελείως!!Σε μένα είναι σαν να μπαίνει σε κατασταση ξακούρασης από μόνο του !!!αν το βάλω σε κατασταση που να μην ξεκουράζεται καθόλου είναι πολυ κακό για την λειτουργεία του??και να το αδρανοποιώ όταν σταματάω ας πούμε!!Σκεφτείτε πως αν το άφηνα στο service θα μου ζητούσαν λεφτά όσο κανει μια mboard και αυτοί μπορεί να μου άλλαζαν απλά το τροφοδοτικό ας πούμε!!!πείτε μου τι μπορεί να φταίει για όλα αυτά????Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 17 Ιαν 2012 09:31

Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να φταίει η μπαταρία σου. Για να σιγουρευτείς δοκίμασε χωρίς να είναι συνδεδεμένη και κάνε πάλι όλες τις κινήσεις που σου προξενούσαν το πρόβλημα και δούλεψε κανονικά τον υπολογιστή.

Επίσης άλλο ενδεχόμενο είναι η κατάσταση του δίσκου σου. Νά κάνεις έλεγχο (μονάδα δίσκου>ιδιότητες>εργαλεία>έλεγχος). Επίσης να κάνεις και προσεκτική ανασυγκρότηση.

*** Πρίν από όλα αυτά να πάρεις backup τα αρχεία σου !
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

streetboy

Δημοσίευση από streetboy » 18 Ιαν 2012 08:09

τώρα βρήκα παιδιά κάτι αλλο!!όταν το αφήσω κλειστο το laptop το παθαίνει αυτό να μην ανοίγει με τίποτα σαν να κρυώνει και να μην κάνει καλή σύνδεση με κάτι!!!!όταν ομως ρε παιδιά ανοιγει όλα κανονικα είναι τι να πω!!!καπου διάβασα πως η μνήμη RAM αν δε κουμπώνει καλά δεν ανοίγει ο υπολογιστής!!λετε να μην κανει απλα καλη επαφη για καποιο λογο???η μόνη φορα που ανοιξα το λαπτοπ ήταν για να βάλω υγρό στον επεξεργαστή για την υπεθερμανση!!λέτε να μην τα εσφιξα καλά και για αυτο να μου τα κάνει αυτά???επίσης το πρόβλημα που μου σβήνει απλά η οθόνη και οχι το λαπτοπ όταν ανογω πολλές σελίδες να είναι πάλι απο την μνήμη που είναι μικρή??1giga!δεν μπορεί να μην έχει τύχει σε κανένα,τι παθαίνει ενας υπολογιστής οταν δε του φτάνει η ram???μονο κολάει???δεν παίζει να σβήνει η οθόνη???Σας ευχαρισώ εκ των προτέρων!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης