Μεγάλα αρχεία απο το scanner

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Σεπ 2003 10:22

Αγόρασα εχθές ένα scanner cannon 3000 f και μετά απο μερικές σαρώσεις που έκανα ως δοκιμές αντιλήφθηκα οτι τα αρχεία που εξάγονται έχουν πολύ μεγάλο μέγεθος που καμιά φορά ξεπερνούν το 1Μb.Tο λογισμικό που χρησιμοποιώ για τη σάρωση είναι το arcsoft phoτo studio 5 που περιεχόταν στη συσκευσία.Έχει κανείς καμιά ιδέα για τη λύση του προβλήματος;Επίσης αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα για τη δουλειά αυτή πείτε μου.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 28 Σεπ 2003 14:02

Το μέγεθος (βάρος;) που θα έχει η εικόνα εξαρτάται από την ανάλυση και το βάθος χρώματος που θα διαλέξεις πριν την σάρωση.

Ίσως να παρατήρησες ότι οι εικόνες που παράγει το scanner σου έχουν διαστάσεις περίπου 1.000 – 3.000 pixel .

Για να ελαττώσεις λοιπόν το μέγεθός τους (να τις κάνεις πιό ελαφριές;) χρειάζεται ένα πρόγραμμα που να ελαττώσει τις διαστάσεις τους (resize).

Υπάρχουν πολλά shareware και freeware προγράμματα που το κάνουν αυτό .

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 28 Σεπ 2003 14:08

Mipos stis sozei se .tif ? an nai anoikse tes me enan image editor (i kai me ti zografiki ton windows) kai kantes save as > file.jpg epilegontas JPEG simpiesi.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Σεπ 2003 14:16

greekbytes έγραψε:Mipos stis sozei se .tif ? an nai anoikse tes me enan image editor (i kai me ti zografiki ton windows) kai kantes save as > file.jpg epilegontas JPEG simpiesi.
Έχει επιλογές και τα κάνω JPEG.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Σεπ 2003 14:19

hik-hok έγραψε:Το μέγεθος (βάρος;) που θα έχει η εικόνα εξαρτάται από την ανάλυση και το βάθος χρώματος που θα διαλέξεις πριν την σάρωση.

Ίσως να παρατήρησες ότι οι εικόνες που παράγει το scanner σου έχουν διαστάσεις περίπου 1.000 – 3.000 pixel .

Για να ελαττώσεις λοιπόν το μέγεθός τους (να τις κάνεις πιό ελαφριές;) χρειάζεται ένα πρόγραμμα που να ελαττώσει τις διαστάσεις τους (resize).

Υπάρχουν πολλά shareware και freeware προγράμματα που το κάνουν αυτό .
Έχεις να προτείνεις κάποιο;

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 28 Σεπ 2003 14:32

ριξε μια ματιά στο

http://www.irfanview.com/

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Σεπ 2003 23:09

Ευχαριστώ hik-hok πολύ καλό το πρόγραμμα που μου πρότεινες.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Σεπ 2003 23:18

1MB einai poli gia ta prototipa?!
(Meta apo opiadipote epexergasia gia to web kaneis tis analoges simpieseis kai eisai ok)...

Ego exei tixei na scannaro se megali analisi eikones se megethos cd kai na bgei 40-50MB arxeio!

1MB = tipota :P:P:P

xexexexexexe

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Σεπ 2003 23:27

Cha0s έγραψε:1MB einai poli gia ta prototipa?!
(Meta apo opiadipote epexergasia gia to web kaneis tis analoges simpieseis kai eisai ok)...

Ego exei tixei na scannaro se megali analisi eikones se megethos cd kai na bgei 40-50MB arxeio!

1MB = tipota :P:P:P

xexexexexexe
Εγώ φίλε Cha0s περίμενα μετά τη σάρωση μιας φωτό να επιλέγεται η ποιότητα και το μέγεθος του αρχείου,αλλά μόνο ο τύπος επιλέγεται.Πάντως με το πρόγραμμα που μου έδωσε o hik-hok είναι εντάξει τώρα.Πρώτο scanner που αγοράζω...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Σεπ 2003 23:31

A ok tote...

Emena to HP 3200c pou exo (i mallon eixa giati ta eftise.. ta deixnei ola kitrina opos exo pei kai sto sxetiko post mou :P) to programma pou eixe eixe pliri elegxo tou ti tha scanarei kai pos... einai to kalitero pou exo dei gia scanner... poli aplo kai se leitourgies kai interface kai poli kalo se ayta pou ithela (an kai se NToidi OSes etroge kolimatakia).

ola ta programmata pou dinontai mezi me kathe scanner ektos tis HP pou exo dei einai 'frou frou kai metaxotes kordeles'... gia na kaneis ayto pou thes prepei na se perasei apo 300 programmata kai bimata... spastiko teleios...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Σεπ 2003 23:38

Cha0s έγραψε:A ok tote...

Emena to HP 3200c pou exo (i mallon eixa giati ta eftise.. ta deixnei ola kitrina opos exo pei kai sto sxetiko post mou :P) to programma pou eixe eixe pliri elegxo tou ti tha scanarei kai pos... einai to kalitero pou exo dei gia scanner... poli aplo kai se leitourgies kai interface kai poli kalo se ayta pou ithela (an kai se NToidi OSes etroge kolimatakia).

ola ta programmata pou dinontai mezi me kathe scanner ektos tis HP pou exo dei einai 'frou frou kai metaxotes kordeles'... gia na kaneis ayto pou thes prepei na se perasei apo 300 programmata kai bimata... spastiko teleios...
Το scanner που αγόρασα (canon 3000f) είχε τα παρακάτω προγράμματα:
1)ΑRCSOFT-PHOTOBASE3
2)ARCSOFT-PHOTOSTUDIO 5
3)SCANSOFT-OMNIPAGE SE
4)CANON TOOLBOX 4.1

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Σεπ 2003 23:43

Ayto ennoo... sou dinoun 2901479027 programmata gia to scanner kai to ena programma se paei sto allo mexri na pareis to teliko arxeio pou thes...

Emena to HP (kai ola ta HP pou exo dei toulaxiston) exoun to
HP Precission Scan (kapos etsi legetai).
Me ena prog scannareis kai katharises.
Sou dinei to teliko arxeio se oti format thes kai meta to kaneis oti thes :)

Apla pragmata..

..an agoraso kainourio scanner pali HP tha einai kai enas logos einai aytos :)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Σεπ 2003 23:50

Cha0s έγραψε:Ayto ennoo... sou dinoun 2901479027 programmata gia to scanner kai to ena programma se paei sto allo mexri na pareis to teliko arxeio pou thes...

Emena to HP (kai ola ta HP pou exo dei toulaxiston) exoun to
HP Precission Scan (kapos etsi legetai).
Me ena prog scannareis kai katharises.
Sou dinei to teliko arxeio se oti format thes kai meta to kaneis oti thes :)

Apla pragmata..

..an agoraso kainourio scanner pali HP tha einai kai enas logos einai aytos :)
Αγόρασα CANON επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τα προϊόντα της εταιρείας αυτής.Έχω και έναν εκτυπωτή (BJC 3000) 2.5 χρόνια και τον έχω "λιώσει".Βέβαια είχα στόχο να αγοράσω τον HP SCANJET 5500C αλλά είχα κάποια έκτακτα έξοδα και έπρεπε να μειώσω τον προυπολογισμό μου για scsnner.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Σεπ 2003 23:57

aguila21 έγραψε:Έχω και έναν εκτυπωτή (BJC 3000) 2.5 χρόνια και τον έχω "λιώσει".
Πόσες εκατοντάδες χιλιάδες δραχμές (ή αν προτιμάς πόσες χιλιάδες ευρώ) έχεις ξοδέψει σε μελάνια; Εγώ έχω έναν ΒJC-4200 που είχα κερδίσει κάπου και καταριέμαι την ώρα και την στιγμή! Το μελάνι δεν το αφήνει στο χαρτί! Με αυτό τρέφει τα κυκλώματά του λέμε! :evil: :evil: :evil:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 29 Σεπ 2003 00:14

EneMe έγραψε:
aguila21 έγραψε:Έχω και έναν εκτυπωτή (BJC 3000) 2.5 χρόνια και τον έχω "λιώσει".
Πόσες εκατοντάδες χιλιάδες δραχμές (ή αν προτιμάς πόσες χιλιάδες ευρώ) έχεις ξοδέψει σε μελάνια; Εγώ έχω έναν ΒJC-4200 που είχα κερδίσει κάπου και καταριέμαι την ώρα και την στιγμή! Το μελάνι δεν το αφήνει στο χαρτί! Με αυτό τρέφει τα κυκλώματά του λέμε! :evil: :evil: :evil:
Τα έγχρωμα όντως τελειώνουν γρήγορα,αλλά το μαύρο έχει διάρκεια.Το καλό είναι οτι εχει 4 ξεχωριστά δοχεία.Πολλές φορές έχω μείνει χωρίς έγχρωμα και κάνω τη δουλειά μου.Αλλά αυτό έχει να κάνει με τη χρ΄σησ που κάνεις.Αν π.χ θέλεις να εκτυπώσεις ένα κείμενο που θα το δοαβάσεις και μετά θα το πετάξεις μπορείς να το κανεις με την επιλογή draft και όχι με την high.Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες