Πρόβλημα στο start-up(λόγω RAM?)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
linuxs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από linuxs » 22 Ιαν 2012 16:02

Καλησπέρα, έχω ένα Desktop και μόλις έβαλα άλλα 4 gb ram(συνολικά τωρα έχω 8) πατάω το κουμπί να ανοίξει παίρνουν ρεύμα τα ανεμιστηράκια και κλείνει το PC αμέσως(μετά απο 2 sec). Έγινε 5-6 φορές αυτό. Μετά άνοιξε κανονικά αλλα δεν έβλεπα τπτ στην οθόνη. Μετά έβγαλα τα καινούρια 4 gb ΡΑΜ και δεν βλέπω τπτ στην οθόνη ΚΑΙ ακουω ένα μπιπ μπιπ μπιπ περιοδικά(λόγω επεξεργαστή :/ ίσως...).

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είχε γίνει? :/

ΥΠ. μόλις έβαζα τις RAM μαλλον το PC ηταν σε stand-by mode και δεν είχε γίνει shutdown. Παίζει ρόλο?
Always the best...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 22 Ιαν 2012 17:21

Εάν ΔΕΝ έχεις πάθει ζημιά, τότε μάλλον δεν έχουν «κουμπώσει» κανονικά οι μνήμες στην θέση τους ή η κάρτα γραφικών. Δοκίμασε τουλάχιστον μόνο με μία μνήμη. Η συχνότητα των «μπίπ» υποδηλώνει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα ανάλογα με τον κατασκευαστή της m/b. Οδηγίες στο support site....

Αυτό που έκανες είναι εξωφρενικό ! Εάν κατάλαβα καλά άνοιξες το κουτί και τοποθέτησες τις καινούργιες μνήμες.
Μα καλά δεν σιγουρεύτηκες ότι ο υπολογιστής ήταν κλειστός και ΕΚΤΟΣ τροφοδοσίας ρεύματος; Ριψοκινδυνεύεις με την ζωή σου άν έγινε έτσι...
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

linuxs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από linuxs » 22 Ιαν 2012 17:30

Τελικά το σύνδεσα και δουλευει μια χαρα! Δεν ξέρω τι εγινε
Always the best...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης