Ιmage Optimization Web Service - Beta Testing

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 02 Φεβ 2012 23:11

gvre έγραψε:Επίσης, θεωρώ μειονέκτημα για ένα site να εξαρτάται από το cdn για να λειτουργεί σωστά.
[..] απλά δε νομίζω ότι μια τέτοια υπηρεσία έχει πραγματικό όφελος για τον ιδιοκτήτη κάποιου site (έχει μόνο τη μειωμένη χρήση traffic αλλά αυτό δεν είναι και τόσο ακριβό).
Χαχα. Καλό. :)

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 02 Φεβ 2012 23:12

Ποιο από όλα; :)

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 03 Φεβ 2012 01:10

Δεν είναι μόνο θέμα bandwidth είναι θέμα και access/seek στο raid και παραπάνω request στον webserver.
Βέβαια το amazonaws είναι ήδη αρκετά affordable για media farm.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 03 Φεβ 2012 02:23

Ιδέες για ονομασία του Service:
optimizor
imageoptimizer
imagelight
imagelite
liteimage
lightimage
fastimage
freeimageoptimization
imageoptimized
imgoptimized
imgopt.com
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 04 Φεβ 2012 12:21

gvre έγραψε: Έκανα μια δοκιμή με τις εικόνες του παραδείγματος και δεν είδα σημαντική διαφορά στο μέγεθος (1.5ΚΒ). Γενικά, to jpeg επειδή είναι ήδη συμπιεσμένο δεν έχει πολλά περιθώρια επιπρόσθετης συμπίεσης χωρίς εμφανείς απώλειες. Επίσης, θεωρώ μειονέκτημα για ένα site να εξαρτάται από το cdn για να λειτουργεί σωστά.
Η δουλειά που έχει γίνει φαίνεται αρκετά καλή απλά δε νομίζω ότι μια τέτοια υπηρεσία έχει πραγματικό όφελος για τον ιδιοκτήτη κάποιου site (έχει μόνο τη μειωμένη χρήση traffic αλλά αυτό δεν είναι και τόσο ακριβό).
Η διαφορά του μεγέθους δεν είναι το μεγαλύτερο bonus της υπηρεσίας. Μόλις βρω τον χρόνο να φτιάξω επιτελούς τα benchmarks θα δεις την διαφορά.
Όσο για το μειονέκτημα τότε τι έχεις να πεις για όλα αυτά sites που λειτουργούν με CDN? Είναι ένα ρίσκο, αλλά το uptime του CDN είναι κατά κανόνα πολύ μεγαλύτερο του ίδιου του server του site.

Μόλις φτιάξω τα charts θα περιμένω να μου ξαναπείς την γνώμη σου :)
telas έγραψε: Ιδέες για ονομασία του Service:

optimizor
imageoptimizer
imagelight
imagelite
liteimage
lightimage
fastimage
freeimageoptimization
imageoptimized
imgoptimized
imgopt.com
Thanks για τις ιδέες, αν σκεφτείς και άλλα μου λες :)

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 04 Φεβ 2012 16:10

Jimaek έγραψε:Η διαφορά του μεγέθους δεν είναι το μεγαλύτερο bonus της υπηρεσίας. Μόλις βρω τον χρόνο να φτιάξω επιτελούς τα benchmarks θα δεις την διαφορά.
Εσύ ξέρεις καλύτερα τη διαφορά γιατί έχεις μετρήσεις.
Jimaek έγραψε:Όσο για το μειονέκτημα τότε τι έχεις να πεις για όλα αυτά sites που λειτουργούν με CDN? Είναι ένα ρίσκο, αλλά το uptime του CDN είναι κατά κανόνα πολύ μεγαλύτερο του ίδιου του server του site.
Υπάρχουν μερικές διαφορές των άλλων cdn με το δικό σου. πχ Αν όλα τα sites ενσωματώνουν το jquery από το cdn του google, τότε ωφελείται ο επισκέπτης επειδή δε χρειάζεται να το κατεβάζει κάθε φορά που μπαίνει σε ένα site επειδή ο browser του θα το έχει ήδη στην cache. Αυτό είναι το βασικό όφελος από τη χρήση cdn. Επίσης το google μπορεί να έχει servers σε πολλές χώρες και να σου σερβίρει το αρχείο από τον κοντινότερο. Τέλος, δε νομίζω να έχει νόημα να συγκρίνεις το uptime του cdn του google με αυτό κάποιου άλλου cdn που στηρίζεται σε ένα server.
Jimaek έγραψε:Μόλις φτιάξω τα charts θα περιμένω να μου ξαναπείς την γνώμη σου :)
Ευχαρίστως :)

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 04 Φεβ 2012 17:17

gvre έγραψε:Υπάρχουν μερικές διαφορές των άλλων cdn με το δικό σου. πχ Αν όλα τα sites ενσωματώνουν το jquery από το cdn του google, τότε ωφελείται ο επισκέπτης επειδή δε χρειάζεται να το κατεβάζει κάθε φορά που μπαίνει σε ένα site επειδή ο browser του θα το έχει ήδη στην cache. Αυτό είναι το βασικό όφελος από τη χρήση cdn. Επίσης το google μπορεί να έχει servers σε πολλές χώρες και να σου σερβίρει το αρχείο από τον κοντινότερο. Τέλος, δε νομίζω να έχει νόημα να συγκρίνεις το uptime του cdn του google με αυτό κάποιου άλλου cdn που στηρίζεται σε ένα server.
Μου φαίνεται πως έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Αυτό που λες είναι απλός ένα service της Google που χρησιμοποιεί τις δυνατότητες ενός CDN. Αυτός δεν είναι ήταν πότε ο σκοπός ενός CDN και ούτε είναι σε μένα. Ας με υποστηρίξει κάποιος εδώ

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 04 Φεβ 2012 21:59

Διάβασα όλο το thread και κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις (έχει νόημα για sites με αρκετή επισκεψιμότητα).
Αυτό που είπα/εννοούσα είναι ότι είναι μειονέκτημα για ένα site να εξαρτάται από έναν άλλο server. Όταν έχεις > 1 servers αλλάζει το πράγμα. Είδα ότι είναι στα πλάνα σου να επεκταθείς όταν το service γίνει δημοφιλές οπότε όλα καλά :)

Σχετικά με το όνομα, νομίζω ότι δεν θα πρέπει να είναι σχετικό με images γιατί μπορεί να επεκταθείς και σε άλλους τύπους αρχείων μελλοντικά.

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 04 Φεβ 2012 22:02

Αυτό με το όνομα το σκέφτηκα και εγώ. Γιαυτό δεν μπορώ να σκεφτώ ένα generic όνομα με ελεύθερο domain

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 14 Απρ 2012 21:29

Τα οικονομικά πάνε κατά διαόλου και δεν μπορώ να πληρώνω τους servers. Το service κλείνει. Όσοι το χρησιμοποιούσαν ειδοποιήθηκαν προ πολλού (και τα 2 άτομα :p)
Επίσης ψάχνω ιδέες για χρήσιμα web services που μπορούν να τρέξουν σε shared hosting ή μικρό vps.
Thanks

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 16 Απρ 2012 16:59

Το http://aws.amazon.com/free/ δεν σε καλύπτει προσωρινά για να κάνεις τη δουλειά σου;

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 16 Απρ 2012 17:08

Κάνω quote ότι είπε ένας γνωστός που το δοκίμασε
"...ποιο αργό και από ένα κινητό Sony Ericsson με apache πάνω"

Γιαυτό και δεν θέλω να πάω εκεί :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης