Με τι παραπάνω να ασχοληθώ?

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dimitrispl

Δημοσίευση από dimitrispl » 24 Ιαν 2012 23:08

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα !!!
θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση προς όσους έχουν την καλή διάθεση να απαντήσουν σχετικά με έναν προβληματισμό που έχω. Λοιπόν , σπουδάζω Πληροφορική και πέρα απο τα μαθήματα της σχολής (Java,C,C++,SQL,Networks κτλ) θα ήθελα να ασχοληθώ και εγώ με κάτι πέρα απο τη σχολή σε προσωπικό επίπεδο το οποίο θα με βοηθήσει μεταγενέστερα.
Σκέφτομαι ή να προσπαθήσω να μάθω κάποια ruby , ή να ασχοληθώ με το Microsoft Robotics ή με προγραμματισμό Android εφαρμογών ή τέλος με την κατασκευή κάποιου site αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα με τι άλλο να πιαστώ και εδώ θέλω τη βοήθεια σας.
Να σημειώσω ότι μπορώ να αφιερώνω 4-5 ώρες την εβδομάδα στο συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα να μην πάει χαμένος ο κόπος μου και να μην καταλαβαίνω τι κάνω , αλλά να επωφεληθώ απο αυτό έστω και σε ένα μικρό βαθμό.
Εσείς πέρα απο αυτά που σας ανέφερα παραπάνω τι άλλο έχετε να μου προτείνετε και γιατί ?
Ευχαριστώ πολύ.
Δημήτρης!!!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 25 Ιαν 2012 08:14

Ο προγραμματισμός για mobile έχει και θα έχει πολύ ζήτηση στο μέλλον. Η ενασχόληση σου με αυτό μόνο καλό βλέπω να σου κάνει.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Ιαν 2012 09:32

ALR έγραψε:Ο προγραμματισμός για mobile έχει και θα έχει πολύ ζήτηση στο μέλλον. Η ενασχόληση σου με αυτό μόνο καλό βλέπω να σου κάνει.
Ως έχει σήμερα δεν νομίζω!
Ως διαδικτυακές εφαρμογές σε HTML5, js κλπ ώστε να είναι universal για όλες τις πλατφόρμες, ναι έχει πολύ μέλλον. Όχι όμως ως mobile use only. Αυτό τείνει μέσω του responsive design να καλύπτει με μία επένδυση του πελάτη και τις ανάγκες web site για desktop ανάγκες.
Θα κινούμαστε σε ένα πλαίσιο που θα καλύπτει όλα τα ανωτέρω σε μία δημιουργία...

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 25 Ιαν 2012 09:48

Εξαρτάται σε πόσα χρόνια θα βγεις στην αγορά εργασίας!

Αν βγεις του χρόνου πχ τότε σίγουρα το mobile θα είναι ακόμα hot.

Αν βγεις σε 3-4 χρόνια τότε πολύ πιθανό να έχει γίνει αυτό που λέει ο korgr.

Αν πόνταρα σε μια γλώσσα για τα επόμενα 5 χρόνια αυτή θα ήταν η scala. Όχι στην ελλάδα βέβαια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες