Φόρμα για δημοσιεύσεις ακαδημαικού....

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 24 Ιαν 2012 23:11

Γεια σας παιδιά αυτό δεν είναι απορία απλά ζητάω μια γνώμη από πιο έμπειρους...

Θέλω να φτιάξω μια φόρμα για δημοσιεύσεις ακαδημαϊκού.... (άρθα σε επιστημονικά περιοδικά κτλ)
Εσείς θα την φτιάχνατε με επιλογή κατηγορίας και πολλά πεδία πχ... τίτλος, περιοδικό, συγγραφφείς κτλ;
ή θα το κάνατε με ένα textarea;;;;

Εγώ αρχικά σκέφτηκα να το κάνω με κάθε πεδίο ξεχωριστά απλά μου φαίνεται αδύνατο να κάνω κάθε κατηγορία να έχει διαφορετικά υποχρεωτικά πεδία,προαιρετικά και πεδία που κάποια πρέπει να έχουν και κάποια όχι....

ποτέ μου δεν θα βγάλω άκρη με αυτό :(

αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη φόρμα κάπου στο νετ και μπορείτε να μου την δείξετε θα με βοηθήσει πολύ!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 25 Ιαν 2012 14:41

Πολύ μπέρδεμα για να γίνει με ένα απλό textarea.
Και σχεδόν απαιτείται να ενσωματώσεις έναν text editor. Και φυσικά να ξέρει ο χρήστης να τον χειρίζεται. Αλλιώς το όλο κείμενο θα είναι μπάχαλο.

Αν θέλεις να κάνεις κάποια πεδία υποχρεωτικά μπορείς είτε να το βάλεις σαν NOT NULL πεδίο στην βάση είτε να τσεκάρεις την POST/GET μεταβλητή για τα συγκεκριμένα πεδία και να δεις αν ο χρήστης έχει καταχωρήσει δεδομένα.
Ακόμα καλύτερα, μπορείς να κάνειος και τα δύο.

rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 25 Ιαν 2012 16:33

ίσως να μη με κατάλαβες.... εννοώ δημοσιεύσεις που έχουν γίνει από ακαδημαϊκούς και τις χρησιμοποιούν στο βιογραφικό τους...
για παράδειγμα:
"Άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά"
"Μεταπτυχιακές διατριβές"
"Βιβλία"
κτλ....

απλά δεν υπάρχουν τα ίδια υποχρεωτικά πεδία και προαιρετικά σε κάθε δημοσίευση...

πχ..

Άλλα πεδία θα πρέπει να έχει αν η δημοσίευση είναι ένα βιβλίο,
άλλα θα έχει αν είναι άρθρο σε επιστημονικό περιοδικό και πάει λέγοντας...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 25 Ιαν 2012 21:05

Μάλιστα. τώρα κατάλαβα.
Μπορείς να δώσεις παράδειγμα από δύο φόρμες;

rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 25 Ιαν 2012 22:47

τώρα δεν κατάλαβα εγώ;;;

για παράδειγμα να σου πω μια φόρμα για επιστημονικά άρθα και μία για βιβλία ας πούμε;

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 25 Ιαν 2012 22:55

Ας είναι αυτές.
Για να δούμε αν μπορεί να γίνει κάποιου είδους ομαδοποίηση.
Γιατί αν εχεις πολλές κατηγορίες, ή αν αυτές θα αυξάνονται συνεχώς.
Αν κι ακόμα τα άρθρα μιας ίδιας κατηγορίας έχουν διαφορές μεταξύ τους και δεν μπορούν να ομαδοποιηθούν, τότε είναι σκούρα τα πράγματα και μάλλον θα πας σε μια κοινή λύση για όλα.
Αυτό όμως αργότερα μάλλον θα σου δημιουργήσει προβλήματα.
για παράδειγμα πως θα κάνεις αναζήτηση βάση κατηγορίας; με κανένα query του στυλ WHERE author LIKE "ΠΑΠΑΚΩ";
Τρέχα γύρευε.

Αν όντως υπάρχει θέμα με την κατηγοριοποίηση τότε μάλλον θα πρέπει να πιέσεις (αν πρόκειται για δουλειά κι όχι για άσκηση) προς αυτή την κατεύθυνση.
Υπάρχει και άλλος τρόπος για να κάνεις κάποια πεδία υποχρεωτικά αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά.

rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 25 Ιαν 2012 23:03

Για την ακρίβεια θα μπορούσες να το πείς και άσκηση....
αλλά είναι ένα κομμάτι τις πτυχιακής μου εργασίας... μου έχει ζητηθεί να φτιάξω έναν ιστότοπο διαχείρισης βιογραφικών για ακαδημαϊκούς.... και οι ακαδημαϊκοί έχουν δημοσιεύσεις πανάθεμά τους :P

και εγώ αυτό που σκέφτηκα είναι ότι το όνομα τις κατηγορίας θα δημιουργεί πρόβλημα στα ερωτήματα....

οπότε θα πρέπει να πάω σε μια κοινή λύση αλλά πολύ δύσκολο να βρεθεί μία και επίσης πρέπει οποσδήποτε να δημιουργηθούν κάποιες κατηγορίες έστω λίγες......... :(

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Ιαν 2012 00:04

Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά μπορεί να έχει ένα άρθρο για διατριβή από ένα άρθρο σε επιστημονικό περιοδικό, αν δεν μου δώσεις κάτι συγκεκριμένο. Αρθρα είναι και τα δύο.

Από κει και πέρα.
Πρόχειρα πρόχειρα, ένας πίνακας για κατηγορίες, ένας για τους συγγραφείς και ένας για τα άρθρα που να περιέχει και πληροφορίες από τους άλλους δύο πίνακες.
Εκεί μπορεί να προσθέσεις κι άλλα πεδία όπως π.χ. τίτλος, σύντομη περιγραφή κ.λ.π.

Δεν βλέπω γιατί να μην μπορείς να το κάνεις με αυτό τον τρόπο.
Πσάκσου :D

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 26 Ιαν 2012 16:09

Νομίζω ότι εχεις πέσει σε μια παγίδα "λογικής" και πελαγοδρομείς και σε φοβίζει.. κλπ..

όλες οι δημοσιεύσεις έχουν μερικά κοινά 'υποχρεωτικά' στοιχεία:
συγραφείς [1 ή περισσότερους], τίτλο, και χρονολογία

μετά, ανάλογα με το είδος της δημοσίευσης έχει κι άλλα..
πχ. για τα βιβλία τον εκδότη της πρώτης έκδοσης, και χρονολογία [τουλάχιστον] της τελευταίας εκδοσης, αν υπάρχει άλλη
πχ. για ακαδημαϊκές δημοσιεύσεις, το ίδρυμα [πανεπιστήμιο] και το αντίστοιχο τμήμα του
για άρθρα-σε-περιοδικά το όνομα περιοδικού και το τεύχος
κλπ..

για να βρεις ένα έγκυρο κατάλογο με το τί ακριβώς είναι σημαντικό για κάθένα, αναζήτησε ένα οδηγό γισ το πώς συντάσουμε βιβλιογραφία (σε ακαδημαϊκές μελέτες),
ή ζήτα απο κάποιο γνωστό/φίλο σου που σπουδάζει (κοντά στο πτυχίο), να το ζητήσει απο καθηγητή του - αυτό λέει τί ακριβώς πρέπει απαραίτητα να αναφέρουμε για κάθε είδος δημοσίευσης
- κι ισχύει το ίδιο είτε κάνεις μια εργασία στο δημοτικό, είτε την πτυχιακή σου στα ΤΕΙ, είτε το διδακτορικό σου στην οξφόρδη, είτε το βογραφικό σου για να σε προσλάβουν στην οξφόρδη, πάντα πρέπει να γράφεις προσεγμένα και σωστά τη βιβλιογρφία σου, γι αυτό και κυκλοφορούν πολλοί τέτοιοι οδηγοί για μαθητές/σπουδαστές
Σιγουρα υπάρχουν τέτοιοι οδηγοί στο διαδίκτυο, και στα ελληνικά.

Μετά .. οργανώνεις τη "βάση" σου ώστε να έχει όλα τα πεδία, αλλα σε κάθε κατηγορία δημοσίευσης να είναι ενεργά μόνο όσα ταιριάζουν (πχ. τα βιβλία δεν εχουν όνομα περιοδικού ούτε τεύχος, οι ακαδημαϊκές μελέτες δεν είναι απαραίτητα δημοσιευμένες σε έντυπα, αν και δεν αποκλείεται..
και θα χρειαστεί να διαφέρουν οι φόρμες καταχώρησης, ανάλογα με το είδος της δημοσίευσης που καταχωρείται, να σου εμφανίζουν τα ανάλογα πεδία

Μην ξεχνάς ότι πρέπει όλα να είναι ευέλικτά, και σίγουρα όλες να έχουν κι ένα προαιρετικό πεδίο 'πρόσθετες πληροφορίες' πχ, μπορεί να έχουμε πια και ηλεκτρονικά δημοσιευμένα άρθρα (αποκλειστικά ή σε συμπλήρωμα έντυπης πρώτης δημοσίευσης)

Επίσης, δεν είναι κακό να εμφανίζονται μάλλον περισσότερα πεδία καταχώρησης (με ό,τι θα μπορούσε να προσθέσει κάποιος), παρά λιγώτερα.

Πάντως τα βασικά πεδία αναζήτησης είναι συγγραφέας, τίτλος και χρονολιγία,
αν και για ακαδημαϊκές δημοσιεύσεις (διατριβές),, μπορεί επίσης κάποιος να θέλει να ψάξει ανα πανεπιστήμιο ή ανα ακαδημαϊκό τομέα (πχ. ενέργεια, φυσική, λογοτεχνία..)
- αλλα αυτά δεν είναι απαραίτητο να τα κάνεις εσύ, εφόσον θα υπάρχει κάπου η βάση δεδομένων, μπορεί κάθε ερευνητής να την ψάξει με ένα ειδικά σχεδιασμένο query
- εσένα τώρα σε νοιάζει
1. να υποστηρίζεις όλα τα πιθανά πεδία που μπορεί να ταιριάζουν
και
2. να έχεις σαφώς δηλωμένα πια είναι τα υποχρεωτικά πεδία για κάθε είδος δημοσίευσης

καλή επιτυχία κι ελπίζω να μην σε μπέρδεψα που έφυγα λίγο (στον πιθανό ερευνητή της db)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 26 Ιαν 2012 17:55

ftiaxneis sthn diaxeirish enan form generator..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Ιαν 2012 18:55

fafos έγραψε:ftiaxneis sthn diaxeirish enan form generator..
Κάποτε σκέφτηκα το ίδιο και κατέληξα να φτιάξω το Odyssey CMS :lol:

rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 26 Ιαν 2012 21:28

φίλε Hermeia θέλω να κάνω ακριβώς αυτό που λές.... απλά δεν βρίσκω αυτό με την βιβλιογραφία κάποτε είχα ένα αρχειάκι....

θέλετε να μου εξηγήσετε λίγο τι εννοείται με το "form generator" ;;;;
(μάλλον εννοείτε να δημιουργείται διαφορετική φόρμα ανάλογα με την κατηγορία αλλά αυτό μου φαίνεται δύσκολο... εκτός και αν εννοείται κάποιο στύλ editor με επιλογές των πεδίων που χρειαζόμαστε κτλ)

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 17 Φεβ 2012 03:11

ρώτησα μια μηχανή αναζήτησης
"πώς γράφουμε βιβλιογραφία"

και μου έδωσε ένα σκασμό απο συνδέσμους..
απο την πρώτη σελίδα, για δικούς μου λόγους διάλεξα αυτούς τους 3..
- που ο καθένας τους σίγουρα σε καλύπτει (στα περισσότερα)

. απο λύκειο της πάτρας
http://13lyk-patras.ach.sch.gr/website/ ... on_enc.pdf
(αξία 25/20 και χιλια μπράβο στον συντάκτη του!)

Μαρνελάκης, Γιώργος. (επιμ) "Περί βιβλιογραφικών αναφορών", http://courses.arch.ntua.gr/fsr/135342/ref.pdf
[πανεπιστημιακές σημειώσεις, ΕΜΠ, τμήμα Αρχιτεκτόνων, Διατμηματικό μεταπτυχιακών σπουδών], ----,
τελευταία επίσκεψη: 17 Φεβρουαρίου 2012
(σημ. αυτό είναι γραμμένο καθωσπρέπει, τα άλλα είναι απλά βιαστικά λινκς του συρμού.. Τιμής ένεκεν και φιλιά στο Γιωργη)
[σημ.2 ΔΕΝ αναφέρει ημερομηνία δημοσίευσης, το οποίο δεν είναι δικό μου λάθος, έβαλα λοιπόν τις 4 παυλίτσες εκεί στο τέλος.. για να τονίζω την έλλειψη - μάλλον αμερικάνικα ερωτηματικά θα έβαζα αυθορμητως, αν δεν ειχα μόλις διαβάσει τα παραπάνω.. αλλά είναι τελείως απαράδεκτο το να βαζεις αμερικάνικα ερωτηματικά σε ελληνικά κείμενα... και τα ελληνικά ερωτηματικά δεν κάνουν καθόλου μπούγιο..)

. από παν/μιο Αιγαίου
http://www.pse.aegean.gr/pms-pe/index.a ... enu=&id=20

η γνώμη μου - τα ίδια λένε, λίγο παραπάνω πληροφορία στο 2ο αναμενόμενη αλλά και απαιτεί περισσότερη προσπάθεια κατανόησης (με μπερδεύει, κι ας είναι φιλαράκι που το έγραψε.. Η δουλειά των ακαδημαϊκών βλέπεις .. δεν είναι να μιλάνε απλά)
Καλύτερα χρησιμοποίησε το 1ο (πιο απλό και πιο σαφές),
- α, και με την ευκαιρία όπως μόλις έμαθα, εγώ γράφω την χρονολογία μετά τον εκδότη, στο τέλος, κι όπως λέει ο Γιωργής αυτό είναι το Γαλλικό σύστημα (πες ευρωπαϊκό), ενώ το harvard (κι οι ηπα) τη γράφουνε πριν τον τίτλο, αμεσως μετά το όνομα

.. και το τρίτο έχει μάλλον περισσότερες /καλύτερες λεπτομέρειες αναφοράς ακαδημαϊκών κειμένων
(αν και "τελείως" πιο αμερικάνικο, δηλωμένο τουλάχιστον.. και του λειπουν άλλα σημεία )

.. και στην τελική κανένας δεν καλύπτει τόσο καλά όλες τις περιπτώσεις.. Αν σου τύχει κάτι που δεν καλύπτεται απο αυτά, ξαναερεύνησε με περισσότερη λεπτομέρεια (πχ. σύνταξη βιβλιογραφικών αναφορών ακαδημαϊκών δημοσιεύσεων .. ή ό,τι άλλο σου λείπει)

τελική σημείωση: αυτά που λένε για "στο κείμενο.. (μονο συγγραφεα και χρονολογία) - ξέχασέ τα προς το παρόν, πες πώς δεν τα βλέπεις. Σε αφορούν μόνο η πλήρεις βιβλιογραφικές αναφορές
(η σύντομη αναφορά συγραφέα και χρονολογίας "στο κείμενο" απλά παραπέμπει να βρεις στην πλήρη βιβλιογραφία όλες τις λεπτομέρειες της δημοσίευσης)

καλη επιτυχία

rafinos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rafinos » 07 Μαρ 2012 17:47

Παιδιά έφτιαξα την φόρμα με βάση τα πεδία που έχει η Latex (δεν έχω χρησιμοποιήσει Latex ούτε δευτερόλεπτο για να μην σας μπερδεύω)...
Για παράδειγμα
τα πεδία ενός άρθρου είναι:

Κώδικας: Επιλογή όλων

author, title, journal, year, volume, number, pages, month, url.
και πάει λέγοντας...
το πρόβλημα είναι ότι τα κλασσικά βιβλιογραφικά βοηθήματα δεν περιέχουν όλα τα πεδία που έχω βάλει, άρα πώς θα εμφανίζονται οι δημοσιεύσεις μου;;; :(

Μήπως υπάρχουν στη latex κάποιοι στάνταρ τύποι βιβλιογραφικών αναφορών αλλά να γράφουν και πώς ταξινομούν τις τιμές;;;

Για παράδειγμα βρήκα τα στάνταρ bibtex π.χ. plain, abbrv, alpha κτλ αλλά βρήκα μόνο κάποια παραδείγματα... εγώ θέλω να ξέρω σε ποια θέση μπαίνει κάθε τιμή για να ξέρω πως να ταξινομώ τις τιμές που θα παίρνω από τη βάση! :(

Σας μπέρδεψα;;;; Είμαι πολύ καλός σε αυτό :P

Για παράδειγμα οι τύποι δημοσιεύσεων και οι τιμές τους είναι τα παρακάτω:

Άρθο σε επιστημονικό περιοδικό:

τίτλος *
περιοδικό *
συγγραφείς *
χρονιά *
μήνας
τόμος
αριθμός
σελίδες
url

Άρθρο σε συνέδριο:

τίτλος *
τίτλος βιβλίου *
συγγραφείς *
χρονιά *
μήνας
συντάκτες
εκδότης
τόμος
αριθμός
σειρά
σελίδες
οργανισμός
διεύθυνση
url

Βιβλίο:

τίτλος *
συγγραφείς *
χρονιά *
μήνας
isbn
συντάκτες
έκδοση
εκδότης *
τόμος
αριθμός
σειρά
διεύθυνση
url

Τμήμα βιβλίου με δικό του τίτλο:

τίτλος *
τίτλος βιβλίου *
συγγραφείς *
χρονιά *
μήνας
isbn
συντάκτες
έκδοση
εκδότης *
τόμος
αριθμός
σειρά
σελίδες
διεύθυνση
url

Συντάκτης βιβλίου:

τίτλος βιβλίου *
συγγραφείς *
χρονιά *
μήνας
isbn
συντάκτες *
έκδοση
εκδότης *
τόμος
αριθμός
σειρά
διεύθυνση
url

Διατριβή:

τίτλος *
συγγραφείς *
χρονιά *
μήνας
ίδρυμα *
διεύθυνση
url

Εγχειρίδιο:

τίτλος *
συγγραφείς
χρονιά
μήνας
έκδοση
οργανισμός
διεύθυνση
url

Άλλη δημοσίευση:

τίτλος *
συγγραφείς
χρονιά
μήνας
url

* υποχρεωτικά πεδία

ξέρει κανείς κάποιο βιβλιογραφικό σύστημα που με καλύπτει;

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 07 Μαρ 2012 19:58

Δεν έχω ιδέα τι είναι το Latex … αλλά αν έχεις καταγράψει ένα λεπτομερές data model όπως βλέπω (μόνο το πώς συνδέονται οι πίνακες μεταξύ τους δεν βλέπω) τι σε εμποδίζει να τα κάνεις αντικείμενα και να τους δίνεις τιμή από την βάση ή από άλλα resources (εικόνες για παράδειγμα) ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης