Αναποδογύρισαν διπλοπαρκαρισμένο αυτοκίνητο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Ιαν 2012 00:22

fiskilis έγραψε:Ποιος σεβαστηκε τους νομους για να το κανει και ο κατοχος του ΙΧ;
Ποιος σεβαστηκε τους νομους για να το κανουν και αυτοι που αναποδογυρισαν το ΙΧ;

Εχουμε καταντησει Ζουγκλα και αυτα ειναι τα αποτελεσματα η αυτοδικια που σημερα ειναι...

λιγες λαμαρινες γρατζουνισμενες
αυριο θα ειναι ενα λιντζαρισμα
και μεθαυριο θα ειναι μια κρεμαλα

Ωμορφος Κοσμος Αγγελικα Πλασμενος
Οποιος επικροτει την κινηση αυτη ειναι αυτος που θα δεσει κομπο την κρεμαλα μεθαυριο!
Fiskilis δεν είμαστε καθόλου ζούγκλα. Υπήρξαμε ζούγκλα σε αρκετούς τόπους και χρόνους στο παρελθόν, και μάλλον θα υπάρξουμε αρκετούς και στο μέλλον, αλλά σε χρόνο ενεστώτα και τόπο ευρωπαϊκό - νοτιοβαλκανικό διανύουμε μια παρακμιακή φάση που χαρακτηρίζεται από υπερβολική δόση πολιτισμού. Μερικά από τα αναρίθμητα συμπτώματα που μπορώ να σου παραθέσω είναι σοκολατοθεραπείες, οινογνωσίες, mocha frappuccino, home theaters, πεντικιούρ σε κατοικίδια, σπουδές history of art, πράσινες ενέργειες και βιολογικά αγγούρια. Τα οποία θα μπορούσες να τα πεις υπέροχα αν δεν συνδυάζονταν με τοίχους και ρολά καταστημάτων γεμάτα μουτζούρες, παραεμπόριο, εγκληματικότητα, φοροδιαφυγή, διαφθορά, ανεργία, απέραντα χρέη, απέραντη απρονοησία, και απέραντη αδιαφορία για το τι κάνει ο διπλανός μας αν δεν βλάπτει προσωπικά εμάς.

Ο πολιτισμός ακμάζει όταν ο κόμπος σφίγγει έγκαιρα γύρω από τους σωστούς λαιμούς. Όταν χαθεί το σθένος και το σφίξιμο δεν γίνεται έγκαιρα, όταν η διαφθορά έχει εξαπλωθεί σε όλον τον πληθυσμό και το ερώτημα "ποιος σεβάστηκε τους νόμους" δεν μπορεί να απαντηθεί, τότε όλοι οι λαιμοί γίνονται άξιοι για σφίξιμο. Κατά κει οδεύουμε, και πιστεύω ότι όλοι λίγο-πολύ το έχουμε πάρει χαμπάρι.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Ιαν 2012 01:21

fiskilis έγραψε:Ποιος σεβαστηκε τους νομους για να το κανει και ο κατοχος του ΙΧ;
Ποιος σεβαστηκε τους νομους για να το κανουν και αυτοι που αναποδογυρισαν το ΙΧ;

Εχουμε καταντησει Ζουγκλα και αυτα ειναι τα αποτελεσματα η αυτοδικια που σημερα ειναι...

λιγες λαμαρινες γρατζουνισμενες
αυριο θα ειναι ενα λιντζαρισμα
και μεθαυριο θα ειναι μια κρεμαλα

Ωμορφος Κοσμος Αγγελικα Πλασμενος
Οποιος επικροτει την κινηση αυτη ειναι αυτος που θα δεσει κομπο την κρεμαλα μεθαυριο!
Η ζούγκλα είναι ένας καθόλα αξιοσέβαστος χώρος.
Κανείς δεν ενοχλεί τον άλλο αν δεν τίθεται άμεσο θέμα επιβίωσης.
Εχει τον τρόπο της να αυτορυθμίζεται και να βάζει τον καθένα στη θέση του. :wink:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιαν 2012 12:27

με την ίδια λογική, εάν ο τύπος που είχε το αυτοκίνητο γύριζε την ώρα που το αναποδογύριζαν, θα δικαιούταν να τους σπάσει τα πόδια χωρίς νομικές κυρώσεις από την στιγμή που του χάλασαν κάτι που του ανήκε.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Ιαν 2012 14:02

Cordis δε νομίζω ότι είναι η ίδια λογική. Δύο λογικές μπορούν να εμπεριέχουν στοιχεία βίας, και παρόλα αυτά να μην είναι οι ίδιες. Άλλο πράμα είναι να πολεμάει κανείς για το κοινό καλό, και άλλο να πολεμάει για να επεκτείνει την ελευθερία του πέρα και πάνω από τα όρια της ελευθερίας των συνανθρώπων του.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Ιαν 2012 15:32

Μου αρεσει που παιρνετε στα σοβαρα τα τρολλαρισματα του skeftomilos ! :)

Μπορει ο ανθρωπος να ανεβηκε 1 λεπτο στο σπιτι του γιατι αφησε το σιδερο στην πριζα και καθως γυρνουσε να γλυστρισε και πεφτοντας να κτυπησε το κεφαλι του, χανοντας ετσι τις αισθησεις του.

Το κακο με την αυτοδικια ειναι οτι το δικαιο αφηνεται στην κριση του καθενως που τις περισσοτερες φορες δρα υπο συναισθηματικη φορτιση.

Ετσι κι εγω μπορω, επειδη ο απο πανω εχει δυνατα την μουσικη και μ' εκνευριζει αφου δεν μπορω να δουλεψω (το οποιο συνεπαγεται απωλεια παραγωγηκοτητας και εργατοωρων), να ανεβω με το ροπαλο να του σπασω την πορτα, την μουρη του και την μουρη της γκομενας του -επειδη δεν του ελεγε να χαμηλωσει την μουσικη- και να πεταξω το ηχοσυστημα απο το μπαλκονι για να μη το επαναλαβει!

Αν δεν σου αρεσει το πολιτικο συστημα, steftomilos, μπορεις να πολιτευτεις και να το αλλαξεις. Διαφορετικα, αν σου αρεσουν τα μπακουνινιανα συστηματα μπορεις καλλιστα να μεταναστευσεις στο αφγανισταν και να αναποδογυριζεις οτι θελεις.

Αυτη η κινηση δειχνει το επιπεδο του μεσου ελληναρα και αποδεικνυει περιτρανα οτι εχει ακριβως το πολιτικο συστημα που του αξιζει, αν οχι καλυτερο...
:-?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paink1ller την 26 Ιαν 2012 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 26 Ιαν 2012 15:48

Εαν αυτός ο άνθρωπος το άφησε εκεί για να παραλάβει κάποιον ανάπηρο παράδειγμα θα ήθελα να δώ την φάτσα όλων αυτών των νταήδων όταν θα έβλεπαν να έρχεται ο ιδιοκτήτης κουβαλώντας το αναπηρικό καροτσάκι.

Εαν αυτός ο άνθρωπος το άφησε εκεί για να τρέξει να παραλάβει κάποιον που ίσως πέθαινε ή την γυναίκα του που γεννούσε και γύριζε και δεν μπορούσε να πάει στο νοσοκομείο επειδή το αυτοκίνητο του ήταν τούμπα θα ήθελα να δώ ποιός "μάγκας" θα αναλάμβανε την ευθύνη εαν συνέβαινε κάτι κακό.

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι πραγματικά έγινε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Ιαν 2012 16:20

Αν υπάρχει ανάγκη το αφήνεις όπου θες με alarm. Αν οδηγάς περνάς και κόκκινα άνετα με κόρνες και alarm.
Ανάγκη = γεννάς, πεθαίνεις κτλ

http://www.autoblog.gr/2011/11/30/toump ... eksarxeia/

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Ιαν 2012 16:37

Paink1ller σε όλα μου τα posts σε αυτό το thread έχω μιλήσει εντελώς σοβαρά. Αστείο είναι μόνο το demotivational poster που σκάρωσα στο πρώτο post.

Το επιχείρημά σου περί αυτοδικίας δεν έχει εφαρμογή σε αυτήν την περίπτωση. Δεν συνέβη αυτοδικία, οι άνθρωποι παραμέρισαν ένα εμπόδιο που δεν τους επέτρεπε να πάνε στη δουλειά τους. Δεν έκαναν περισσότερη ζημιά στο όχημα από αυτή που ήταν αναγκαίο να γίνει για να μπορέσουν να περάσουν.

Pesoner έχεις δίκιο, ο οδηγός που προκάλεσε αναστάτωση σε εκατοντάδες συμπολίτες του παραβιάζοντας τον ΚΟΚ, μπορεί να είχε μια καλή δικαιολογία. Η προσωπική μου εμπειρία από παρόμοιες περιπτώσεις είναι ότι η δικαιολογία είναι συνήθως ανεπαρκής, και καμιά φορά προκλητική. Προχτές έκανα παρατήρηση σε έναν οδηγό που είχε αποκλείσει τη ράμπα σε διάβαση των πεζών, ο οποίος μου εξήγησε ότι περίμενε να παραλάβει τη γυναίκα του από το νοσοκομείο. Του ευχήθηκα να πάνε όλα καλά με τη υγεία της γυναίκας του και έφυγα. Πέρσι που έκανα παρατήρηση σε ένα γείτονα που είχε παρκάρει όλο το αμάξι πάνω στο πεζοδρόμιο, μου απάντησε ότι το πάρκαρε εκεί γιατί έχει α...δια (αυτό μου είπε κατά λέξη). Μια άλλη φορά μια νεαρή οδηγός που είχε παρκάρει το αμάξι της πάνω στο πεζοδρόμιο, μου απάντησε ότι είχε νοικιάσει το πεζοδρόμιο, πλήρωνε ενοίκιο, άρα εγώ έπρεπε να απευθυνθώ στον ιδιοκτήτη του πεζοδρομίου. Πιο πρόσφατα υπέδειξα σε μια άλλη οδηγό ότι είχε παρκάρει παράνομα κάτω από πεζοφάναρο, αυτή σήκωσε βαριεστημένα το κεφάλι της και μου απάντησε "Α ναι ε;". Την είδα μετά να μετακινεί απρόθυμα το αμάξι της από τη διάβαση, και να το παρκάρει αντικανονικά στην ακριβώς απέναντι γωνία.

Με λίγα λόγια μπορεί να μην ξέρουμε σε κάθε περίπτωση τον λόγο που συμβαίνει μια παρανομία, αλλά αυτή δεν είναι η μοναδική περίπτωση που καλούμαστε να κρίνουμε και να πάρουμε αποφάσεις βασιζόμενοι σε ελλειπή γνώση. Αν το καλοσκεφτείς, όλες τις αποφάσεις στη ζωή μας τις παίρνουμε σε συνθήκες μερικής άγνοιας. Όποιος περιμένει να αποκτήσει πλήρη γνώση πριν πάρει μια απόφαση, δεν πρόκειται να αποφασίσει ποτέ τίποτα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιαν 2012 16:42

cherouvim έγραψε:Αν υπάρχει ανάγκη το αφήνεις όπου θες με alarm. Αν οδηγάς περνάς και κόκκινα άνετα με κόρνες και alarm.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά ένας απάντησε ότι ήταν η ξαδέρφη του που ήταν να πάει σε οδοντίατρο και φοβήθηκε μην χάσει το ραντεβού. Και ανέφερε ότι είχε ασφάλεια για βανδαλισμούς το αυτοκίνητο. :kaloe:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 26 Ιαν 2012 16:52

Παρκαρισμένο σε πεζοδρόμιο πάνω στην Περικλέους. Έχω δύο επιλογές: είτε κατεβαίνω στο δρόμο (χαχα καλό ε;), είτε περνάω ανάμεσα στο αυτοκίνητο και κάτι σύρματα. Αποτέλεσμα; Σκισμένη μπλούζα (η άλλη επιλογή θα είχε ως αποτέλεσμα να με χτυπήσει κανένα αυτοκίνητο)

Δύο διπλοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα στη διαδρομή του 608 (πάω στη σχολή με αυτό). Αποτέλεσμα; χάνω εξέταση μαθήματος.

Και τα δύο αληθινές και προσωπικές εμπειρίες

Η ουσία; Στα αρτίδια μου γιατί έχει παρκάρει παράνομα. Η ουσία είναι ότι έχει παρκάρει παράνομα και κάνει τη ζωή δύσκολη στους άλλους (ή/και προκαλείς οικονομική ζημιά) για να βολευτεί αυτός.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιαν 2012 17:05

εγώ λέω πως αν δεν ήταν AUDI αλλά SKODA δε θα το είχε πειράξει κανείς... άλλα απωθημένα πλήρωσε αυτός, και όχι το διπλοπαρκάρισμα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Ιαν 2012 17:06

CyberCr33p έγραψε:
cherouvim έγραψε:Αν υπάρχει ανάγκη το αφήνεις όπου θες με alarm. Αν οδηγάς περνάς και κόκκινα άνετα με κόρνες και alarm.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά ένας απάντησε ότι ήταν η ξαδέρφη του που ήταν να πάει σε οδοντίατρο και φοβήθηκε μην χάσει το ραντεβού. Και ανέφερε ότι είχε ασφάλεια για βανδαλισμούς το αυτοκίνητο. :kaloe:
Ασφάλεια για βανδαλισμούς έχει. Ασφάλεια για μηνύσεις έχει;
Οι πεζοί παίρνουν σύνολο 1.280 ευρώ, ο ιδιοκτήτης παίρνει σύνολο 745 ευρώ, κάνε την αφαίρεση και δες ποιος κερδίζει οικονομικά.
- Αποζημίωση πεζών λόγω κατάληψης πεζοδρομίου από τζιπ
- Νίκη των πεζών - Αποζημίωση λόγω κατάληψης πεζοδρομίου

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 26 Ιαν 2012 17:52

Ναι αλλά αν δεν είναι δικιά μας δουλειά να παίρνουμε αποφάσεις για τέτοια θέματα. Αν είναι έτσι έπρεπε να παίρνουμε χιλιάδες αποφάσεις την μέρα και δεν θα χρειαζόνταν να έχουμε τα θεσμικά όργανα( άσχετα με τον αν έχουν απόδοση ή όχι). Το περιστατικό αυτό το θεωρώ σε πολιτισμικό επίπεδο ισάξιο με τον λιθοβολισμό μέχρι θανάτου γυναίκας που διέπραξε μοιχεία σε τριτοκοσμικλη μουσουλμανική χώρα, που ο κάθε ένας βγάζει το απωθημένο του γιατί θεωρεί ότι αυτό είναι το σωστό.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Ιαν 2012 17:57

skeftomilos έγραψε: Το επιχείρημά σου περί αυτοδικίας δεν έχει εφαρμογή σε αυτήν την περίπτωση. Δεν συνέβη αυτοδικία, οι άνθρωποι παραμέρισαν ένα εμπόδιο που δεν τους επέτρεπε να πάνε στη δουλειά τους. Δεν έκαναν περισσότερη ζημιά στο όχημα από αυτή που ήταν αναγκαίο να γίνει για να μπορέσουν να περάσουν.
Αν και εισαι σεσημασμενο τρολλακι, θα σου απαντησω. Οπως παραμερισαν αυτοι το εμποδιο που δεν τους του αφηνε να εργαστουνε, ετσι μπορω να παραμερισω κι εγω οποιοδηποτε εμποδιο δεν μ'αφηνει να εργαστω. Ειναι ακριβως το ιδιο...
Aντιλαμβανεσαι πιστευω οτι το αυτοκινητο δεν ηταν παρκαρισμενο στο στενο των θερμοπυλων και οτι υπηρχαν εναλλακτικες διαδρομες.
skeftomilos έγραψε: Η προσωπική μου εμπειρία από παρόμοιες περιπτώσεις είναι ότι η δικαιολογία είναι συνήθως ανεπαρκής, και καμιά φορά προκλητική. .... Πέρσι που έκανα παρατήρηση σε ένα γείτονα που είχε παρκάρει όλο το αμάξι πάνω στο πεζοδρόμιο, μου απάντησε ότι το πάρκαρε εκεί γιατί έχει α...δια (αυτό μου είπε κατά λέξη). Μια άλλη φορά μια νεαρή οδηγός που είχε παρκάρει το αμάξι της πάνω στο πεζοδρόμιο, μου απάντησε ότι είχε νοικιάσει το πεζοδρόμιο, πλήρωνε ενοίκιο, άρα εγώ έπρεπε να απευθυνθώ στον ιδιοκτήτη του πεζοδρομίου. Πιο πρόσφατα υπέδειξα σε μια άλλη οδηγό ότι είχε παρκάρει παράνομα κάτω από πεζοφάναρο, αυτή σήκωσε βαριεστημένα το κεφάλι της και μου απάντησε "Α ναι ε;". Την είδα μετά να μετακινεί απρόθυμα το αμάξι της από τη διάβαση, και να το παρκάρει αντικανονικά στην ακριβώς απέναντι γωνία.
Δυστυχως, αξιολογεις το γεγονος διαστρεβλωμενο υπο το πρισμα ενος συνοθηλευματος συμπλεγματικων βιωματων...
Το να υπερθεματιζετε τετοιες ενεργειες οι οποιες υποκινουνται απο ενα ανεξελεγκτο θυμικο, εν απουσια λογικης κρισης, σε συνδιασμο με απωθημενα, ειναι εκρηκτικο κοκτειλ που αργα η γρηγορα θα κτυπησει και την δικια σας πορτα. :-?
cordis έγραψε:εγώ λέω πως αν δεν ήταν AUDI αλλά SKODA δε θα το είχε πειράξει κανείς... άλλα απωθημένα πλήρωσε αυτός, και όχι το διπλοπαρκάρισμα.
Ο Cordis το επιασε το νοημα...
Κατα πασα πιθανοτητα οι μπροσταριδες αυτης της πραξεως ηταν ατομα που αναγκαστηκαν να γυρισουν στο πατρικο τους λογω της οικονομικης κρισης...
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Ιαν 2012 18:11

Pesoner κάθε μέρα παίρνουμε χιλιάδες αποφάσεις έτσι κι αλλιώς. Κάθε φορά που βρισκόμαστε μπροστά σε μια παρανομία και αδιαφορούμε, η αδιαφορία μας είναι μια απόφαση. Αποφάσεις δεν παίρνουμε μόνο όταν πράττουμε, αλλά και όταν αδρανούμε. Και θα κρινόμασταν εξίσου τόσο για τις πράξεις όσο και για τις παραλείψεις μας, αν δεν ήμασταν οι μοιρολάτρες που είμαστε.

Paink1ller σόρρυ, δε μπορεί να γίνει συζήτηση χωρίς την προϋπόθεση του αμοιβαίου σεβασμού μεταξύ των συνομιλητών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες