Αναποδογύρισαν διπλοπαρκαρισμένο αυτοκίνητο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 26 Ιαν 2012 18:24

Ναι να πάρεις αποφάσεις αλλά μέσα στο νομιμκό πλαίσιο. Αν ο γείτονας δέρνει την γυναίκα του υπάρχουν φορείς που μπορείς να το καταγγείλεις. Δεν θα πας σπίτι του να τον δείρεις γιατί
πρώτον αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και δεύτερον γιατί σε ενοχλεί ο θόρυβος από τις σφαλιάρες και τα σπασμένα βάζα.
Το να μείνεις αμέτοχος και εγώ το θεωρώ λάθος. Απλά να αντιδράσεις στο πλαίσιο της λογικής και υπό ήρεμη σκέψη.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Ιαν 2012 18:34

Pesoner βλέπεις να μην είμαι λογικός και ήρεμος; Αν συμφωνώ με την ανατροπή του εμποδίου από τους εμποδιζόμενους συμπολίτες μου, είναι γιατί εντελώς λογικά και ήρεμα κρίνω ότι η ζημιά που αποφεύχθη με την ανατροπή του εμποδίου είναι μεγαλύτερη από τη ζημιά που υπέστη το ίδιο το εμπόδιο. Η κρίση μου είναι εξίσου μαθηματική με τη δική σου κρίση. Φρονώ μάλιστα ότι στις εξισώσεις μου έχω συνυπολογίσει τόσο τις κύριες όσο και τις δευτερεύουσες παραμέτρους, και έχω εκτιμήσει ικανοποιητικά την τιμή της κάθε μίας από αυτές.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Ιαν 2012 18:37

O σεβασμος κερδιζεται :wink:

Ελα skeftomilos, αυτοι εκαναν πραξη τους προβληματισμους σου! Παραδειγματησου!
http://www.youtube.com/watch?v=hohnzMe0cWw

(αστειευομαι φυσικα) :D
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Ιαν 2012 18:44

skeftomilos έγραψε:, είναι γιατί εντελώς λογικά και ήρεμα κρίνω ότι η ζημιά που αποφεύχθη με την ανατροπή του εμποδίου είναι μεγαλύτερη από τη ζημιά που υπέστη το ίδιο το εμπόδιο. Η κρίση μου είναι εξίσου μαθηματική με τη δική σου κρίση. Φρονώ μάλιστα ότι στις εξισώσεις μου έχω συνυπολογίσει τόσο τις κύριες όσο και τις δευτερεύουσες παραμέτρους, και έχω εκτιμήσει ικανοποιητικά την τιμή της κάθε μίας από αυτές.
ΤΡΟΛΛΑΡΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ! :lol:

Πηγες στο σημειο οπου εγινε το συμβαν, ρωτησες ολους οσους ηταν μπλοκαρισμενοι εκει τι δουλεια κανουνε, υπολογισες την χασουρα σε Ευρω και μετα πηρες τηλεφωνο στον φαναρτζη να ρωτησεις τι κοστος επισκευης εχει το αναποδογυρισμενο AUDI και αποφασισες οτι συμφερει να το κανουνε;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Ιαν 2012 18:49

Paink1ller πιστεύω ότι έχω κερδίσει το σεβασμό αρκετών μελών αυτού το φόρουμ, και πολλών ακόμα σε άλλα forums. Σκοπεύω να προσπαθήσω να κερδίσω και τον δικό σου, αλλά υπάρχει ένα όριο στην προσπάθεια που είμαι πρόθυμος να καταβάλλω.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 26 Ιαν 2012 18:58

skeftomilos, μετα απο αυτο που εγραψες, το να κερδισεις τον σεβασμο μου ειναι το λιγοτερο που πρεπει να σ' απασχολει.

Ειναι δυνατον να γραφεις οτι υπολογισες την ζημια απο την καρεκλα του pc σου και οτι ηταν μεγαλυτερη απο την ζημια του AUDI;;;
:o
Τι εντυπωση πρεπει να μας αφησει αυτο για τις νοηματικες διαδρομες που εκτελει το μυαλο σου στις ληψεις αποφασεων;

Τεσπα, εγω εχω δουλιτσα τωρα, παιξε με τους αλλους. Παντως, μιας κι εχεις κερδισει τοσους οπαδους στα φορουμ, ξανασκεψου την προταση μου να πολιτευτεις!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 26 Ιαν 2012 19:12

...υπολογισες την χασουρα σε Ευρω...
Μια συνένευξη που δεν έδωσες, όντας μακροχρόνια άνεργος, επειδή καθυστέρησε το λεωφορείο, πόσο κοστίζει σε ευρώ;
Ενα ραντεβού με τη γκόμενα που γουστάρεις που έχασες, επειδή καθυστέρησε το λεωφορείο, πόσο κοστίζει σε ευρώ;
Το καράβι/αεροπλάνο/τρένο που δεν πήρες, επειδή καθυστέρησε το λεωφορείο, πόσο κοστίζει σε ευρώ;
Το μάθημα που δεν έδωσες στην εξεταστική, επειδή καθυστέρησε το λεωφορείο, πόσο κοστίζει σε ευρώ;
Η τρομάρα που πήρε το (μικρό) παιδί σου που δεν ήσουν εκεί για να το πάρεις από το σχολείο όταν σχόλασε, επειδή καθυστέρησε το λεωφορείο, πόσο κοστίζει σε ευρώ;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 26 Ιαν 2012 20:51

Paink1ller έχω κι εγώ λίγη δουλίτσα, και δε θα διαφωνούσα να απαλλάσσαμε αλλήλους από τη βάσανο της συνέχισης μιας φιλόνικης αντιδικίας που διεξάγεται υπό συνθήκες κακής πίστης.
cordis έγραψε:εγώ λέω πως αν δεν ήταν AUDI αλλά SKODA δε θα το είχε πειράξει κανείς... άλλα απωθημένα πλήρωσε αυτός, και όχι το διπλοπαρκάρισμα.
Μπορεί, δεν αποκλείεται, όλα παίζουν.

Πάντως ας μην είμαστε προκατειλημμένοι απέναντι σε μια πράξη που με τη πρώτη ματιά παρουσιάζει την εικόνα ενός κοινού βανδαλισμού, αλλά με τη δεύτερη αναβαθμίζεται σε μια πρωτοβουλία δυναμική, διδακτική, αξιέπαινη, και κοινωνικά ωφέλιμη. Θα ήταν ακόμα περισσότερο ωφέλιμη αν ήταν δυνατό οι δεκάδες ζημιωμένοι επιβάτες του λεωφορείου και οι οδηγοί των μποτιλιαρισμένων οχημάτων να καταθέσουν μαζικά μηνύσεις ενάντια στον ασυνείδητο οδηγό για ηθική και οικονομική βλάβη. Προσωπικά θα ήμουν παραπάνω από ευτυχής αν μπορούσα να συμβάλλω στη νομική δίωξη του υπαίτιου οδηγού, προκαταβάλλοντας το παράβολο της μήνυσης όσων από τους μηνυτές αδυνατούσαν να το πληρώσουν, και παράλληλα συμμετέχοντας στα δικαστικά έξοδα. Χαλάλι τα λεφτά αν τα έχανα για ένα τέτοιο σκοπό (αν και φοβάμαι ότι στο φινάλε θα έβγαινα και κερδισμένος).

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιαν 2012 22:40

dva_dev έγραψε: Ενα ραντεβού με τη γκόμενα που γουστάρεις που έχασες, επειδή καθυστέρησε το λεωφορείο, πόσο κοστίζει σε ευρώ;
Σε αυτή τη περίπτωση έβγαλες και κέρδος γιατί γλίτωσες το κέρασμα. :kaloe:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιαν 2012 08:34

Δεν έχω χρόνο να απαντήσω σε έναν προς έναν,αλλά θα πω τα εξής:
Αν δεν ήταν στα εξάρχεια και ήταν π.χ στο Περιστέρι/Κερατσίνι κλπ,κανείς δε θα τολμούσε να το αγγίξει το αμάξι.Εκεί που ήταν όμως δεν πάει η ΕΛ.ΑΣ "για να μην προκαλέσει".Την ίδια ώρα στη Στουρνάρη το εμπόριο ναρκωτικών έχει την τιμητική του,αλλά κανείς δεν τολμάει να "επιβάλει το νόμο" όπως στο αμάξι.

Για τον φίλο που επικαλέστηκε σενάρια (ραντεβού με γκόμενα,εξεταστική,πτήση/απόπλου κλπ) θα ήθελα να τον ρωτήσω,στην περίπτωση που το λεωφορείο πέρναγε από εκεί,και ακινητοποιούταν λόγω βλάβης (δεν είναι σπάνιο) ή λόγω ότι μια ομάδα "παλικαράδων" που βαριόντουσαν στην πλατεία αποφάσισαν να σπάσουν την ανία τους σπάζοντας παρκαρισμένα αυτοκίνητα και βιτρίνες και μετά "παίζοντας" πετροπόλεμο με την αστυνομία,στην πρώτη περίπτωση θα έσπαγε στο ξύλο τον οδηγό,και στη δεύτερη θα τολμούσε να τα βάλει με τους "παλικαράδες";Εσύ στα ραντεβού σου ή στο αεροδρόμιο/λιμάνι/ΚΤΕΛ/σταθμό πας τελευταία στιγμή με ακρίβεια δευτερολέπτου;Δεν υπολογίζεις ότι θα βρεθείς και πίσω από παράνομα σταθμευμένο όχημα,σε κίνηση,ή μπορεί να πάθει βλάβη το λεωφορείο κλπ;
Επαναλαμβάνω δεν είμαι υπέρ των παρανόμως σταθμευμένων οχημάτων,αλλά δεν είμαι υπέρ και της αυτοδικίας.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιαν 2012 08:42

Cha0s έγραψε:Αυτό που περιγράφεις aguila21 είναι 2 μέτρα και 2 σταθμά.

Και να σεβαστούμε την περιουσία του π*π*ρα που έκλεισε τον δρόμο και να μην σεβαστεί τους γύρω του.
Αυτό είναι δικό σου,αυθαίρετο συμπέρασμα.
Να σε ρωτήσω όμως,όταν κλείνουν δεκάδες δρόμοι από τα...καλόπαιδα που πετάνε πέτρες και σπάνε μαγαζιά και ξενοδοχεία στο κέντρο της πόλης και φορτώνεται η Λεωφόρος Αλεξάνδρας και άλλοι περιφερειακοί δρόμοι,δεν κινδυνεύουν οι ασθενείς επιβαίνοντες στα ασθενοφόρα;Μήπως σεβάστηκαν αυτοί τους γύρω τους;

Έχουν βρει και τα κάνουν όμως,σε μια χώρα που δεν εφαρμόζονται οι νόμοι.Και αυτός/ή που πάρκαρε εκεί έπρεπε να συλληφθεί,και αυτοί που πρόλαβαν να διαλύσουν το αμάξι του/της έπρεπε να πάνε στον εισαγγελέα.Φυσικά όταν παρκάρουν οι άλλοι είναι κατακριτέοι,ενώ αν το κάνουμε εμείς είναι μαγκιά.Δεν αποκλείεται και αυτοί που έσπασαν το αμάξι-οι "αγανακτησμένοι"-να είχαν παρκάρει παράνομα πριν μία ώρα,ή να κυκλοφορούσαν στο δακτύλιο ενώ δεν είχαν δικαίωμα (και δεν είναι σπάνιο να βλέπεις τις ζυγές ημέρες να κυκλοφορούν μονά) και μετά να το έπαιζαν ιστορία.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2012 09:58

Σε αυτό που αναφέρεις για τις διαδηλώσεις έχεις δίκιο.
Γι αυτό εδώ και πολύ καιρό πολλοί συμπολίτες μας (γιατί στις άλλες πόλεις δεν υπάρχει αυτό το κακό) αγανακτούν.

Από εκεί και πέρα, νομίζω πως έχετε ξεφύγει.
Το πρόβλημα του παράνομου παρκαρίσματος είναι εδώ και ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ και η κατάσταση έχει ξεφύγει ΤΕΛΕΙΩΣ.
ΟΠΟΙΟΣ γουστάρει παρκάρει ΟΠΟΥ γουστάρει για ΟΣΟ του κάνει κέφι.
Και όχι μόνο αυτό βέβαια. Ρεύματα κυκλοφορίας, σηματοδότηση, προτεραιότητες είναι γραμμένα στο pennis του καθενός. ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.
Και μπορεί οι πολίτες να έχουν κάποιο δίκιο σε ότι έχει να κάνει στο θέμα του παρκαρίσματος μιας και οι θέσεις parking είναι δυσεύρετες ή πανάκριβες αλλά νισάφι πια.
Πάρε το λεωφορείο ρε μεγάλε. Το μετρό, το πατίνι, περπάτα σε μια τελική.
Μου πήρες το Ελληνικό όνειρο (βλέπε η αυτοκινητάρα μου, το καμάρι μου) για να ανέβεις σε μια γειτονιά που δεν χωράνε ούτε ποδήλατα.
Ελεος πια.
Ειδικά οι Ελληνες ποτέ δεν ήταν ΓερμανοΟλλανδοΑγγλοι να σε επιπλήτουν, να σε καρφώνουν και να σε σκίζουν με το παραμικρό. Οπως κάνουν εκεί.
Αλλά όλα έχουν κάποιο όριο.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιαν 2012 10:16

Κατά την άποψή μου θα πρέπει να απαγορευθεί η στάθμευση σε όλο το κέντρο.Οι μόνιμοι κάτοικοι αν θέλουν αμάξι να το έχουν σε κλειστό ή υπαίθριο νόμιμο πάρκινγκ και να πληρώνουν.Οι μεταφορές να γίνονται μόνο με ΜΜΜ,και ο εφοδιασμός των καταστημάτων μόνο τη νύχτα.Όταν ο άλλος παρκάρει το φορτηγό αριστερά στην Πανεπιστημίου για να ξεφορτώσει,δεν δημιουργεί πρόβλημα;Αν του το πεις όμως θα πει-και δικαιολογημένα-"αν δεν ξεφορτώσω τώρα,θα με διώξει το αφεντικό".Πρέπει λοιπόν να τον πλακώσουμε στο ξύλο επειδή μας εμπόδισε;Πριν 2 μήνες πέρναγα-δε σταμάτησα,όσες φορές έχω κατέβει στο κέντρο πληρώνω πάρκινγκ στην Κάνιγγος στο υπόγειο-από την Ομονοια για να πάω στο Περιστέρι,και στην Αγίου Κων/νου σταμάτησε ένα αμάξι.Είχε μείνει από συμπλέκτη.Προκάλεσε απίστευτο κομφούζιο και ήμουν εγκλωβισμένος για 30 λεπτά.Μήπως να κατέβαινα να τον πλακώσω στο ξύλο;Ήρθε η οδική βοήθεια και το πήρε.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2012 10:31

Τα έχεις μπλέξει.
Αλλο ο άνθρωπος που έμεινε από συμπλέκτη, άλλο ο οδηγός που ξεφορτώνει και άλλο ο ασυνείδητος που παρκάρει όπου του ξημερώσει.
Τα περιστατικά ξεχωρίζουν άνετα και πανεύκολα.
Κανένας δεν είναι τόσο γαϊδούρι ώστε να αρχίσει τα μπινελίκια όταν βλέπει οτι ο άλλος έχει πρόβλημα. Η, άντε να υπάρχουν ένας, δύο το πολύ. Οχι ολόκληρο λεωφορείο ή ομάδα ανθρώπων ή οτιδήποτε.
Ξαναδιάβασε το άρθρο να δεις πως λέει οτι ο οδηγός κόρναρε αρκετές φορές.
Εμφανίστηκε κανένας να πει "μισό ρε μεγάλε, υπάρχει πρόβλημα."
Δεν νομίζω.
Και ξαναλέω, ΦΑΙΝΕΤΑΙ πότε υπάρχει πρόβλημα.

Και σε μια τελική, ο οδηγός που ξεφορτώνει κι έχει κλείσει όλο τον κόσμο, έχει συναίσθηση του τι κάνει και τις περισσότερες φορές κάνει σαν τρελλός για να τελειώνει και να φύγει.
Το ίδιο και όποιος του έμεινε το αμάξι.
Επεσες στην περίπτωση και αυτός που το κάνει συμπεριφέρεται σαν να είναι το τσιφλίκι του και σε γράφει στα τέτοια του;
Σκίστου τον πρωκτό κι ας είναι όποιος γουστάρει κι ας κάνει οτι θέλει.

Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Γι αυτό γεννιώμαστε με εγκέφαλο. Για να τον χρησιμοποιούμε...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιαν 2012 10:51

Εσύ πού ξέρεις το λόγο που είχε σταματήσει;Ήσουν εκεί;Οι άλλοι που αναποδογύρισαν το αμάξι ήταν εκεί από την στιγμή που το άφησε;Και αν μετέφερε ηλικιωμένο άνθρωπο και έπρεπε να τον ανεβάσει στο διαμέρισμα του,εσύ και οι άλλοι το ξέρετε;Πώς τον δικάσατε και τον καταδικάσατε σε καταστροφή της περιουσίας του;

Όσον αφορά το τελευταίο που έγραψες,σου το επιστρέφω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες