Αναποδογύρισαν διπλοπαρκαρισμένο αυτοκίνητο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 29 Ιαν 2012 11:39

cordis έγραψε:εγώ λέω πως αν δεν ήταν AUDI αλλά SKODA δε θα το είχε πειράξει κανείς... άλλα απωθημένα πλήρωσε αυτός, και όχι το διπλοπαρκάρισμα.
εγώ λέω πως αν το περιστατικό είχε γίνει στο κολονάκι δε θα έγραφες το παραπάνω σχόλιο από εμπάθεια :P
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2012 11:47

και είχανε γυρίσει και SKODA... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 29 Ιαν 2012 11:51

aguila21 έγραψε:Την ίδια ώρα στη Στουρνάρη το εμπόριο ναρκωτικών έχει την τιμητική του,αλλά κανείς δεν τολμάει να "επιβάλει το νόμο" όπως στο αμάξι.
ο "νόμος" έχει σπρώξει τους ναρκομανείς και τους ντήλερς στο πολυτεχνείο από την ομόνοια εδώ και ενάμιση χρόνο. Όταν ο νόμος θέλει σε άλλες περιπτώσεις αλωνίζει τα εξάρχεια και συλλαμβάνει κόσμο, το "αλωνίζει" σε σημείο που δίκυκλα ΔΕΛΤΑ να ποζάρουν βγάζοντας φωτογραφίες στην πλατεία εξαρχείων. "Παραδόξως" δεν πειράζει ούτε τους ναρκομανείς, ούτε τους ντήλερς.
Έδω που τα λέμε η μόνη κίνηση να αντιμετωπιστεί στα εξάρχεια η διακίνηση ναρκωτικών έγινε με συντονισμένες προσπάθειες πολιτικών οργανώσεων και πολιτών, χωρίς καμία βοήθεια δημοτικής ή άλλης αρχής. Αυτό δεν είναι αυτοδικία άραγε? ή να περιμένουν οι κάτοικοι μερικά ακόμη χρονάκια να ολοκληρωθεί η υποβάθμιση του ..."άβατου"
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2012 11:55

εγώ φέτος που κατέβηκα αρκετές φορές Εξάρχεια δεν είδα ναρκομανείς και ντήλερς... παλιά, ναι έβλεπες, αλλά η πλατεία δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήταν πριν χρόνια.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 29 Ιαν 2012 12:02

όταν ξανακατέβεις, ρώτα πως έγινε αυτό και δεν υπάρχουν πρεζέμποροι και ναρκωμανείς στην πλατεία και από πότε εμφανίστηκαν στα πέριξ του πολυτεχνείου...

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2012 12:40

θα ρωτήσω τον περιπτερά. ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 29 Ιαν 2012 12:43

gdimi έγραψε:ο "νόμος" έχει σπρώξει τους ναρκομανείς και τους ντήλερς στο πολυτεχνείο από την ομόνοια εδώ και ενάμιση χρόνο. Όταν ο νόμος θέλει σε άλλες περιπτώσεις αλωνίζει τα εξάρχεια και συλλαμβάνει κόσμο, το "αλωνίζει" σε σημείο που δίκυκλα ΔΕΛΤΑ να ποζάρουν βγάζοντας φωτογραφίες στην πλατεία εξαρχείων. "Παραδόξως" δεν πειράζει ούτε τους ναρκομανείς, ούτε τους ντήλερς.
Έδω που τα λέμε η μόνη κίνηση να αντιμετωπιστεί στα εξάρχεια η διακίνηση ναρκωτικών έγινε με συντονισμένες προσπάθειες πολιτικών οργανώσεων και πολιτών, χωρίς καμία βοήθεια δημοτικής ή άλλης αρχής. Αυτό δεν είναι αυτοδικία άραγε? ή να περιμένουν οι κάτοικοι μερικά ακόμη χρονάκια να ολοκληρωθεί η υποβάθμιση του ..."άβατου"
Ο "νόμος" έχει τη δυνατότητα να σπρώχνει τους ναρκομανείς από δω κι από κει, αλλά όχι να τους εξαφανίσει. Παρόλο που κάθε λογικός κάτοικος αυτής της χώρας θα ήταν ευτυχής με την εξαφάνισή τους, δε θα ήταν ευτυχής να φορτωθεί ο ίδιος το ηθικό βάρος αυτής της εξαφάνισης. Ακριβώς όπως θα ήταν ευτυχής αν τα διπλοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα ανατρέπονταν από μόνα τους, αρκεί να μην έχει ο ίδιος καμιά ευθύνη γι αυτό. Ας εναποθέσουμε λοιπόν τις ελπίδες μας στους (υπερ)φυσικούς νόμους, αφού δεν δυνάμεθα να τις εναποθέσουμε στους ώμους μας.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2012 13:05

Εγώ δε θα ήθελα να "εξαφανιστούν" οι ναρκομανείς ούτε από εδώ ούτε από εκεί, αλλά να "εκλείψουν".

Να μην τους έχει ανάγκη η κοινωνία για εκφοβισμό ή άλλα, και να μην έχουν ανάγκη αυτοί την χρήση και την παραμύθα.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 29 Ιαν 2012 13:37

Cordis με την ίδια λογική θα ήθελες να εκλείψουν και οι οδηγοί παραβάτες του ΚΟΚ, με το να μην έχουν λόγους να παραβιάζουν τον κώδικα. Αν για παράδειγμα η συγκεκριμένη κοπέλα που διπλοπάρκαρε στη Στουρνάρη για να προλάβει το ραντεβού με τον οδοντίατρο διέθετε τη δική της θέση πάρκινγκ ακριβώς κάτω από το οδοντιατρείο, δε θα χρειαζόταν να διπλοπαρκάρει στη γωνία, να κλείσει την κυκλοφορία, και να προκαλέσει μποτιλιάρισμα μέχρι την Αλεξάνδρας. Άρα αρκεί η πολιτεία να φροντίσει ώστε ο κάθε πολίτης να έχει τη δική του θέση στάθμευσης κάτω από κάθε πιθανό προορισμό του. Ακόμα καλύτερα αν εφοδιάσει τους πολίτες με συσκευές διακτίνισης, για να φτάνουν πάντα έγκαιρα στα ραντεβού τους.

Δυστυχώς η πραγματικότητα θέτει περιορισμούς στις επιθυμίες μας. Άτιμο πράγμα η πραγματικότητα. :-)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2012 13:39

η πολιτεία να φροντίσει να μη μπαίνουν καθόλου αυτοκίνητα στο κέντρο και να υπάρχουν 24ώρες και σωστές συγκοινωνίες.

πολύ πιο εύκολο από τον "κάθε ένας δικό του πάρκινγ, ακόμα και για τις δουλειές"
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2012 13:47

Και μη προσπαθείς να μου βάλεις λόγια, δεν έγραψα πουθενά ότι επικροτώ το διπλοπαρκάρισμα. Με την αυτοδικία δεν συμφώνησα.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Ιαν 2012 13:52

Σκέψου ότι στο μέλλον μπορεί να βγουν αυτοκίνητα που να παρκάρουν στα πλάγια. Έτσι θα κερδίσουμε πολύ σε χώρο παρκαρίσματος και θα γλιτώσουμε και το να μας τουμπάρουν εάν κλείνουμε την κυκλοφορία :lol:

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 29 Ιαν 2012 14:01

Cordis το ίδιο πρότεινε και ο Aguila21 πιο πριν. Αν δεν υπάρχουν αυτοκίνητα στο κέντρο δε θα υπάρχουν και διπλοπαρκαρισμένα στη Στουρνάρη. Θα υπάρχουν όμως διπλοπαρκαρισμένα στους Αμπελοκήπους και το Παγκράτι. Αν μετά τουμπάρει κανένα αμάξι στοι Παγκράτι θα προτείνεις να απαγορευτεί η κυκλοφορία και εκεί; Μήπως σπρώχνεις το πρόβλημα από δω κι από κει, όπως σπρώχνει ο "νόμος" τους ναρκομανείς από το ένα μέρος στο άλλο; Όπως σπρώχνουν οι οικονομικοί σύμβουλοι τα ελλείμματα από τη μια μαύρη τρύπα στην άλλη;
cordis έγραψε:Και μη προσπαθείς να μου βάλεις λόγια, δεν έγραψα πουθενά ότι επικροτώ το διπλοπαρκάρισμα. Με την αυτοδικία δεν συμφώνησα.
Σύμφωνοι. Αλλά επειδή είσαι δίκαιος θα θυμηθείς ότι προηγουμένως με έβαλες να παραδέχομαι ότι είμαι ο όχλος της πυράς. Δεν παραδέχτηκα ποτέ κάτι τέτοιο. Ούτε με την αυτοδικία συμφωνώ να γίνεται κανόνας, και έχω ήδη επισημάνει ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν συνέβη αυτοδικία αλλά απομάκρυνση εμποδίου. Δεν έγινε ζημιά στο όχημα για εκδικητικούς σκοπούς. Δεν άκουσα κανέναν να αντικρούει αυτό το επιχείρημα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Ιαν 2012 14:59

Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά, απλώς για να ξεχωρίσουμε μερικά πράγματα που τα έχουμε βάλει στο ίδιο τσουβάλι.
http://wikilaw.gr/law/civic/art282.html
http://wikilaw.gr/law/civic/art283.html
http://wikilaw.gr/law/civic/art285.html

Και μια "σχετική" συζήτηση με περισσότερα links στο
http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=6900.385

Πάντα βέβαια ο ιδιοκτήτης του αναποδογυρισμένου οχήματος μπορεί να καταφύγει στη δικαιοσύνη. Κάτι τέτοιο φυσικά περιλαμβάνει και το ενδεχόμενο να πάει για μαλλί και να βγει κουρεμένος.

[edit]
Μετά τη C,PHP,SQL,HTML, κ.λπ., κ.λπ., το κόβω να ανοίγουμε σε λίγο και ξεχωριστή περιοχή με νομικά θέματα. :D
[/edit]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dva_dev την 29 Ιαν 2012 15:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2012 15:03

Πάλι προσπαθείς να θολώσεις τα νερά ανακατεύοντας λέξεις και προτάσεις που είπα. Δεν είπα ούτε συμφώνησα ποτέ με το να "σπρώχνει ο "νόμος" τους ναρκομανείς από το ένα μέρος στο άλλο". Από την πλευρά σου έχεις το απόλυτο δίκιο, το καταλαβαίνω αυτό, αλλά άσε να έχω κι εγώ το δικό μου δίκιο.

Και το αν δεν ήταν για "εκδικητικούς σκοπούς" το ντελαπάρισμα, νομίζω ότι δεν το έκανες εσύ για να είσαι σίγουρος και ούτε ήσουν εκεί για να μπορείς να είσαι σίγουρος για αυτούς που το έκαναν.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες