Αναποδογύρισαν διπλοπαρκαρισμένο αυτοκίνητο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Ιαν 2012 15:50

cordis έγραψε:να υπάρχουν 24ώρες και σωστές συγκοινωνίες.
Για το 24ωρες συμφωνώ. Για το σωστές είναι και δική μας ευθύνη. Γιατί, όταν διπλοπαρκάρει ο καθένας, τότε έχουμε το γνωστό φαινόμενο να περιμένεις στη στάση, το Α8 π.χ., για καμιά ώρα και να μην περνάει με τίποτα, και μετά να σου έρχονται 4 μαζεμένα. Τότε δε φταίει ο ΟΑΣΑ, αφού φρόντισε να φύγουν 4 Α8 ώστε να εξυπηρετήσουν τους επιβάτες, αλλά ο κάφρος που άφησε για 1 ώρα το αυτοκίνητό του διπλοπαρκαρισμένο, κι έτσι κόλλησαν τα λεωφορεία.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2012 16:58

τα ισοπεδώνετε πάλι όλα... δε μπορεί ΟΛΑ τα λεωφορεία να κολλάνε ΠΑΝΤΑ σε διπλοπαρκαρισμένο!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 30 Ιαν 2012 03:14

Cordis συζήτηση κάνουμε. Ο σκοπός μιας έντιμης συζήτησης είναι να αναδειχτούν τα επιχειρήματα που στηρίζουν την κάθε θέση, όχι να βάζει τρικλοποδιές ο ένας συνομιλητής στον άλλο. Αν η θέση που υποστηρίζεις είναι ισχυρή, θα είναι κρίμα να την αδικήσεις υπερασπίζοντάς την με ασθενή επιχειρήματα. Αν πάλι είναι ισχυρή και την υπερασπιστείς με ισχυρά επιχειρήματα, θα είναι καλό για όλους. Θέλω εγώ νομίζεις να είμαι φορέας σαθρών απόψεων; Μήπως δεν έχω εγκαταλείψει στο παρελθόν ακόμα και θέσεις που υποστήριξα με πείσμα;
cordis έγραψε:Και το αν δεν ήταν για "εκδικητικούς σκοπούς" το ντελαπάρισμα, νομίζω ότι δεν το έκανες εσύ για να είσαι σίγουρος και ούτε ήσουν εκεί για να μπορείς να είσαι σίγουρος για αυτούς που το έκαναν.
Το ντελαπάρισμα είχε ως άμεση συνέπεια την απελευθέρωση του δρόμου και την αποκατάσταση της κυκλοφορίας. Είχε δηλαδή μια άμεση θετική συνέπεια, και αυτό μου αρκεί. Φυσικά δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη συμπληρωματικών κινήτρων, αλλά το να αποδίδω καλές πράξεις σε κακές προθέσεις δεν είναι γενικά του χαρακτήρα μου.
dva_dev έγραψε:Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά, απλώς για να ξεχωρίσουμε μερικά πράγματα που τα έχουμε βάλει στο ίδιο τσουβάλι.
- Άρθρο 282 - Αυτοδικία
- Άρθρο 283 - Αυτοδικία
- Άρθρο 285 - Κατάσταση ανάγκης
Thanks, ωραία links. Φαίνεται ότι νομικά η έννοια της αυτοδικίας είναι πιο ευρεία απ' ότι νόμιζα. Δεν περιλαμβάνει μόνο πράξεις εκδίκησης αλλά και αποτροπής. Το άρθρο 282 έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον: Η ικανοποίηση της αξίωσης από το δικαιούχο αυτοδύναμα και χωρίς τη βοήθεια της αρχής (αυτοδικία) επιτρέπεται μόνο όταν η βοήθεια της αρχής δεν μπορεί να φτάσει έγκαιρα, και υπάρχει κίνδυνος από την αναβολή να ματαιωθεί ή να δυσκολευτεί σημαντικά η πραγμάτωση της αξίωσης.

adoupas

Δημοσίευση από adoupas » 03 Φεβ 2012 01:39

Νομίζω το θέμα δεν είναι τι μάρκα είναι το αυτοκίνητο, σε ποιά πειριοχή ήταν παρκαρισμένο ή γιατί διπλοπάρκαρε αλλά το πόσο συχνά συμβαίνει αυτό στον καθένα και σε αυτούς που το τούμπαραν. Άν οι περισσότεροι Έλληνες διπλοπάρκαραν μόνο όταν γεννάει η γυναίκα τους δε θα είμασταν τόσο αγανακτησμένοι όλοι όταν πιάνουμε το τιμόνι. Η κατάσταση στους δρόμους, και όχι μόνο, είναι άναρχη και το να προσπαθείς να είσαι σωστός και νομοταγής είναι καταθλιπτικό.

Όσο για το αν νομιμοποιείται μια τέτοια πράξη να φέρω ένα ακραίο παράδειγμα. Ας πούμε ότι είσαι μαύρος στην Αλαμπάμα το 1800, η ελευθερία σου είναι παράνομη, νομιμοποιείσαι να την αποζητάς;[*] Δεν είμαστε Αλαμπάμα και δεν είναι 1800 αλλά τηρουμένων των αναλογιών εγώ μπορώ να δικαιολογήσω μια τέτοια πράξη αν και παράνομη.

Βεβαίως μπορεί να είχε πολύ καλούς λόγους που διπλοπάρκαρε αλλά και η τροχαία να ερχόταν δε θα τον ρωτούσε. Απλά στην προκειμένη περίπτωση θα πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο. Όπως θα πλήρωνε μεγαλύτερο πρόστιμο σήμερα από ότι πρίν 10 χρόνια. Ίσως ήρθε η ώρα η εντεταλμένη πολιτεία που αποδεχόμασται όλοι ως εκφραστή της νομιμότητας να ξαναασχοληθεί με το κυκλοφοριακό και τους χώρους στάθμευσης. Αλλά δε πρόκειται να το κάνει μόνη της αν δεν αγριέψουν τα πράγματα (αυτό είναι συμπέρασμα όχι άποψη). Άλλωστε τέτοια περιστατικά (βία με καλές προθέσεις) συμβαίνουν όταν ο κόσμος νιώθει ότι το κράτος δε μπορεί να τον βοηθήσει. Βέβαια τότε βρίσκουν ευκαιρία και άλλοι να ασκήσουν βία με κακές προθέσεις και εκέι είναι που το χάνεις. Στην προκειμένη περίπτωση όμως έχουμε ήδη τη βία του ασυνείδητου που εκμεταλεύεται την αδυναμία του κράτους και αυτή η βία είναι πολύ πιο συχνή. Το συγκεκριμένο περιστατικό πιστεύω βελτιώνει τη γενική εικόνα στους Ελληνικούς δρόμους και δε με ενοχλεί.

* on second thought: λίγο ατυχές το παράδειγμα. Το σκεπτικό είναι ότι η νομιμότητα δεν είναι το μόνο κριτήριο για να κρίνεις μια πράξη.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 03 Φεβ 2012 03:03

Adoupas είναι αυτό το πρώτο σου post στο forum; Δεν ξέρω αν το έκανες επίτηδες ή τυχαία, πάντως εγώ δε νομίζω ότι θα έκανα πότε την είσοδό μου σε ένα νέο χώρο με τον τρόπο που το έκανες εσύ. Το σχόλιό σου είναι άψογο από κάθε άποψη, καλογραμμένο, ισορροπημένο, φιλοσοφημένο, εύστοχο, και με την κατάλληλη δόση αυτοκριτικής. Τα προβλήματα που προκύπτουν είναι τα παρακάτω δύο:

α) Δημιουργείς την προσδοκία ότι τα μελλοντικά σου σχόλια θα είναι της ίδιας υψηλής ποιότητας.
β) Κερδίζεις με την πρώτη το σεβασμό των μελών, και έτσι χάνεις ένα βασικό κίνητρο για προσωπική αυτοβελτίωση.

:-)

Σχετικά με τη νομιμότητα, προσωπικά δε με ενοχλεί να την παραβιάσω μια φορά και λίγο, αν με αυτό καταφέρνω να αποτρέψω κάποιον να την παραβιάζει πολύ και κατ' εξακολούθηση. Το άριστο θα ήταν βέβαια να μη χρειάζεται να την παραβιάσω καθόλου, αλλά όπως έλεγε ο Πάττον το άριστο είναι ο εχθρός του καλού.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες