Αναστολή λειτουργίας www.pHox.gr

Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου από εταιρείες. Η πρόσβαση είναι περιορισμένη μόνο σε εταιρείες.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pHox Managed
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pHox Managed » 26 Ιαν 2012 12:48

Αγαπητοί πελάτες,

Όλα αυτά τα χρόνια προσφέραμε πρωτοποριακές υπηρεσίες για τα Ελληνικά δεδομένα, τολμώντας να φέρουμε στην Ελλάδα την απεριόριστη φιλοξενία πολύ νωρίτερα από τους ανταγωνιστές μας. Κερδίσαμε την εμπιστοσύνη σας όλα αυτά τα χρόνια με την παροχή ποιοτικής υπηρεσίας στις καλύτερες τιμές της αγοράς.

Δυστυχώς η κρίση ανάγκασε κάποιους από τους πελάτες μας να κλείσουν τη σελίδα τους, με αποτέλεσμα ο αριθμός των servers που είχε μείνει να μην ήταν οικονομικά βιώσιμος. Για αυτό τον λόγο πήραμε την απόφαση να συνενώσουμε τους servers σε μικρότερο αριθμό αλλά πιο δυνατούς, με cloud περιβάλλον για μεγαλύτερη σταθερότητα.

Με την ολοκλήρωση της μεταφοράς ξεκίνησαν τα προβλήματα, καθώς από ότι φαίνεται έγινε ελλειπής εγκατάσταση του Cloud οπότε σε συνδυασμό με τις αυξημένες απαιτήσεις κάποιον πελατών, δημιουργήθηκε ανεπανόρθωτο πρόβλημα στην εμφάνιση των sites λόγω αυξημένου load κάποιων websites (οι οποίοι δεν δημιουργούσαν πρόβλημα καθώς ήταν σε server με μη απαιτητικούς πελάτες).

Καθώς η μοναδική λύση συνέχισης παροχής ποιοτικής φιλοξενίας θα ήταν η διατήρηση του αρχικού αριθμού των servers (η οποία είναι μη βιώσιμη), δυστυχώς πήραμε την απόφαση της διακοπής της λειτουργίας της Phox. Εξετάστηκαν διεξοδικά όλες οι εναλλακτικές λύσεις αλλά καμία δεν ήταν βιώσιμη ώστε να αποτρέψει αυτό το δυστυχές γεγονός.

Προκειμένου να προσπαθήσουμε να αποζημιώσουμε τους πελάτες στους οποίους δεν έχει λήξει ακόμη η συνδρομή τους, ήρθαμε σε συμφωνία με την HyperHosting ώστε να γίνει μία ειδική προσφορά για τους πελάτες της Phox.

Οι πελάτες της Phox οι οποίοι θα επιλέξουν να μεταφερθούν στη HyperHosting θα έχουν δωρεάν επέκταση της φιλοξενίας τους μέχρι την ημερομηνία λήξεως αυτής (με μέγιστο όριο τους 6 μήνες), εφόσον επιλέξουν το κάτωθι πακέτο το οποίο δημιουργήθηκε με γνώμονα τις απαιτήσεις του μεγαλύτερου ποσοστού των πελατών μας, σε συνδυασμό με την διατήρηση της παροχής φιλοξενίας σε άριστα επίπεδα (όπως έχει συνηθίσει η HyperHosting τους πελάτες της). Το πακέτο είναι το κάτωθι:

Πακέτο Phox:
2GB Disk Space
30 POP3 Emails
100GB Traffic
3 MySQL Databases

Κόστος: 36 ευρώ + ΦΠΑ για 1 έτος

Εφόσον λοιπόν προμηθευτείτε το εν λόγω πακέτο, αν κάποιος πχ έχει συνδρομή μέχρι τις 1/6/2012 τότε θα πάρει δώρο τους μήνες που απομένουν, άρα το πακέτο του θα έχει διάρκεια 27/1/2012 - 1/6/2013 οπότε θα έχει δωρεάν τους μήνες που απομένουν στην Phox (με ανώτερο όριο τους 6 μήνες). Μετά τη λήξη του πακέτου που θα πληρωθεί (συν την δωρεάν επέκταση), μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα στο να συνεχίσετε σε κάποιο από τα κανονικά πακέτα της HyperHosting ή να μεταβείτε σε άλλη εταιρία φιλοξενίας. Η συγκεκριμένη προσφορά είναι ο,τι καλύτερο μπορούσε να γίνει για να διασφαλιστούν τα συμφέροντα των πελατών μας (στη διάρκεια φιλοξενίας που είχαν ακόμη). Η HyperHosting παρέχει τηλεφωνική υποστήριξη με αστική χρέωση από όλη την Ελλάδα στο 801-11-49737 και υποστήριξη μέσω του Helpdesk όλο το 24ωρο. Επίσης είναι cPanel NOC partner στην Ελλάδα, πράγμα το οποίο την κάνει να έχει την απαιτούμενη τεχνογνωσία να λύνει άμεσα τα περισσότερα προβλήματα του cPanel inhouse, αλλά και να έχει υψηλότερη προτεραιότητα επίλυσης από την cPanel για πιο δύσκολα προβλήματα.

Εφόσον έρθετε σε επικοινωνία με την HyperHosting και παραγγείλετε το πακέτο, θα καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια για την μεταφορά όλων των αρχείων σας. Σημειώστε ότι ενδέχεται κάποια αρχεία σας ή βάσεις να έχουν χαθεί λόγω της μεταφοράς, οπότε κάποιο τέτοιο πρόβλημα θα λύνεται με την παροχή backUp από εσάς απευθείας στην HyperHosting.

Η μεταφορά θα πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί μέχρι και 03/02/2012

Εικόνα

Http://www.hyperhosting.gr
Τηλ: 801-11-49737

Σας ευχαριστούμε
pHox Managed

E-mail : phoxgr@gmail.com
Msn : msn@phox.gr

heisenberg

Δημοσίευση από heisenberg » 26 Ιαν 2012 13:17

Συγγνώμη αλλά η λύση που δίνετε είναι απαράδεκτη.

1. Ανανέωσα το πακέτο μου πριν από λίγο (14/1/2012 - 14/1/2013).
Γιατί να υπάρχει ανώτατο όριο το 6 μήνες;
Να είναι όσο κανονικά απομένει.

2. Το Backup για το οποίο πληρώναμε και είναι καθημερινό θα πρέπει να το παρέχετε εσείς αν χρειαστεί στην hyperhosting. Πρέπει να μας πείτε από πριν αν υπάρχει ή όχι το website μας. Αν είναι να πληρώσουμε κιόλας στην hyperhosting (αντί γι άλλες εταιρείες που έχουμε ήδη πακέτα) και τελικά να μας πείτε ότι δεν υπάρχει το site μας, τότε τσάμπα έχουμε πληρώσει την hyperhosting.

3. Το deadline 3/2 που δώσατε είναι πολυ μικρό για να λυθούν όλα αυτά τα προβλήματα.

4. πρέπει να υπάρχει επιστροφή χρημάτων έστω και μόνο για τους μήνες που μας απομένουν στο πακέτο.

Παρακαλώ βρείτε καλύτερη λύση, ειδικά του back up, αλλιώς θα τα πούμε νομικά. Παρακαλώ όποιος άλλος θέλει να καταθέσουμε κοινή/ομαδική προσφυγή αν δεν βρεθεί λύση, να μου στείλει pm. Η γυναίκα μου είναι δικηγόρος...

Με εκτίμηση,
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να έχεις γυναίκα δικηγόρο ...

Άβαταρ μέλους
pHox Managed
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pHox Managed » 26 Ιαν 2012 13:24

Τα περισσότερα αρχεία αν όχι όλα είναι κανονικά σε server.
Επικοινωνήστε με την hyperhosting.gr και θα αναλάβει ότι χρειαστεί για την μεταφορά.

smartsales
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από smartsales » 26 Ιαν 2012 13:29

Kυριε Παναγιώτη Κασσαπη το paypal μου είναι το info@smartsales.gr μπορείτε να μου επιστρέψετε τα λεφτά μου και να πάτε στην ευχή τις ΠΑΝΑΓΊΑΣ διαφορετικά όπως είπε και ο heisenberg θα κινηθούμε νομικά.Μέσα σε 36 ώρες παρακαλώ να γίνει η επιστροφή χρημάτων στον λογαριασμό paypal που σας αναφέρω πιο πάνω ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ παρανόμως με παρακρατήσατε χωρίς να μου προσκομίσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά εδώ και μήνες.

thundergr

Δημοσίευση από thundergr » 26 Ιαν 2012 13:42

με τα domain names τι θα γίνει? ουτε namservers δεν μπορούμε να αλλάξουμε...

sintos

Δημοσίευση από sintos » 26 Ιαν 2012 13:46

Μία ερώτηση... γιατί δεν ενημερώσατε νωρίτερα τους πελάτες σας να πάρουν τα site τους;

heisenberg

Δημοσίευση από heisenberg » 26 Ιαν 2012 13:55

να ενημερώσει ...???!!!! χαχααχ

το θέμα είναι να φανεί άντρας - επαγγελματίας έστω και την τελευταία στιγμή και να επιστρέψει τα χρήματα, (έστω και αναλογικά - όσους μήνες απομένουν)
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να έχεις γυναίκα δικηγόρο ...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιαν 2012 14:00

sintos έγραψε:Μία ερώτηση... γιατί δεν ενημερώσατε νωρίτερα τους πελάτες σας να πάρουν τα site τους;
Προφανώς προσπαθούσαν μέχρι και τελευταία στιγμή να το διορθώσουν το πρόβλημα.

Το να κάνεις merge 3-4 servers σε 1 δεν είναι και ότι πιο εύκολο ειδικά όταν αρκετοί πελάτες έχουν σελίδες που χρησιμοποιούν πολλά GB δίσκου. Γιατί εκτός του ότι θα πάρει ώρα να γίνει το backup θα πάρει και ώρα να γίνει η μεταφορά στο νέο server του backup. Επίσης θα πάρει ώρα να γίνει η αποσυμπίεση και η επαναφορά του στο νέο server. Και ειδικά όταν υπάρχει πανικός και συνδέονται οι πελάτες για να πάρουν τα δικά τους backups η κατάσταση χειροτερεύει γιατί υπερφορτώνεται ο server.

sintos

Δημοσίευση από sintos » 26 Ιαν 2012 14:12

CyberCr33p έγραψε:
Προφανώς προσπαθούσαν μέχρι και τελευταία στιγμή να το διορθώσουν το πρόβλημα.

Το να κάνεις merge 3-4 servers σε 1 δεν είναι και ότι πιο εύκολο ειδικά όταν αρκετοί πελάτες έχουν σελίδες που χρησιμοποιούν πολλά GB δίσκου. Γιατί εκτός του ότι θα πάρει ώρα να γίνει το backup θα πάρει και ώρα να γίνει η μεταφορά στο νέο server του backup. Επίσης θα πάρει ώρα να γίνει η αποσυμπίεση και η επαναφορά του στο νέο server. Και ειδικά όταν υπάρχει πανικός και συνδέονται οι πελάτες για να πάρουν τα δικά τους backups η κατάσταση χειροτερεύει γιατί υπερφορτώνεται ο server.
Άρα θα έπρεπε να μεριμνήσουν να γίνει η μεταφορά σταδιακά πριν ανακοινώσουν τη διάλυση για να μην πιάσει πανικός τους πελάτες τους. Τώρα θα έχουν πολύ έντονες αντιδράσεις..
Κρίμα ο κόσμος που κάνει εκεί hosting...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Ιαν 2012 14:19

@phox: μου χαλασες το ταξιδι μου...θα κινηθω και εγω νομικα για αποζημιωση. Το 3/2/2011 πρεπει να αλλαχτει, ειναι πολυ μικρο διαστημα.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
DrJim

Δημοσίευση από DrJim » 26 Ιαν 2012 14:22

Όταν έδινε 60% και 50% έκπτωση στις ήδη ξεφτίλα τιμές δεν είχε δει το πρόβλημα??
Αυτός ο άνθρωπος δεν λέγεται επαγγελματίας.
Απαιτώ τα χρήματα μου πίσω σου έχω στείλει pm κε. Κασσάπη.
Αν δεν γίνει θα κινηθώ και γω νομικά.

andy12gr

Δημοσίευση από andy12gr » 26 Ιαν 2012 14:26

θελω BACKUP ΤΟΥ kindermania.gr στο kindermania1@gmail.com ή το δικαιωμα να παρω το backup μου και της βασης αλλιως θα κινηθω και εγω νομικα και ισως και στη ΣΔΟΕ. περιμενω απαντηση μεχρι αυριο το μεσημερι
το να με υποχρεωνετε να παω σε αλλη εταιρεια που εσεις επιλεξατε δεν ειναι καλο...αν και η εταιρεια που προτεινετε ειναι πολυ καλη.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andy12gr την 26 Ιαν 2012 14:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιαν 2012 14:36

sintos έγραψε:Άρα θα έπρεπε να μεριμνήσουν να γίνει η μεταφορά σταδιακά πριν ανακοινώσουν τη διάλυση για να μην πιάσει πανικός τους πελάτες τους
Πανικός φαντάζομαι άρχισε να επικρατεί στην δεύτερη μέρα που ήταν down οι ιστοσελίδες.
DrJim έγραψε:Όταν έδινε 60% και 50% έκπτωση στις ήδη ξεφτίλα τιμές δεν είχε δει το πρόβλημα??
Ευθύνη σε αυτή τη περίπτωση έχουν και οι πελάτες. Και εάν δεν κάνω λάθος αρκετοί είχαν και δωρεάν hosting.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Ιαν 2012 14:36

εγω θελω προσβαση στο FTP αμεσα
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 26 Ιαν 2012 14:42

Έκλασε η νύφη, σχόλασε ο γάμος
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εταιρικές Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου”