Αναστολή λειτουργίας www.pHox.gr

Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου από εταιρείες. Η πρόσβαση είναι περιορισμένη μόνο σε εταιρείες.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 27 Ιαν 2012 01:10

Καλα κανω και γραφω σπανια εδω..
Anyway, λοιπον:
1) επειδη αναφερθηκε - τοσο η 1host οσο και οι dnhost,hyperhosting,cretaforce ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κερδισουν πελατες απο εδω, καθως εχουν εντελως διαφορετικα πακετα, μη απεριοριστα αρα και εντελως διαφορετικο target group. Γραψαμε καποιες γνωμες και δινω απειρα likes στο post του φιλου που "συμπονει" τον phox που πραγματικα περναει αρκετα δυσκολες ωρες με την ολη κατασταση - τουλαχιστον σεβαστειτε το.
2) καποιος ανεφερε οτι ειχε φιλοξενια και ηταν ολο down... Ok..και εγω ειχα 1εκ και μου το κλεψαν...
Συγνωμη για τη γραφη μου, αλλα υπαρχουν τηλεφωνα επικοινωνιας,support με tracking αν απαντηθηκαν κτλ.. Ειμαστε offtopic opote τελος εδω και δε ζηταω ουτε domain για επαληθευση ουτε τιποτα...

Προς ολους:
Δωστε χρονο στον phox και θα σας δωσει οσα backup μπορει και υπαρχουν. Σκεφτειτε ποσα ατομα εχει να εξυπηρετησει καθως και τη συνεργασια που εκλεισε για οσους θελουν να την εκμεταλευτουν. Μην τον βριζετε και σκεφτειτε να ησασταν στη θεση του για 5'..
Και οπως οοολοι γραφουμε εδω στο forum.... Ο τελικος υπευθυνος για τα backup ειναι ο χρηστης...
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 27 Ιαν 2012 01:31

Σχετικά με τον Epp κωδικό, ο καινούργιος καταχωρητής μπορεί να ζητήσει αποστολή του στο email του ιδιοκτήτη.

Αν δεν έχετε πρόσβαση στο email του ιδιοκτήτη, μπορείτε να απευθυνθείτε στον hostmaster αποδεικνύοντας την κατοχή του domain και να πάρετε τον κωδικό από εκεί.

Αν το domain έχει λήξει και είναι εντός των 15 ημερών, ο καινούργιος καταχωρητής μπορεί να το ανανεώσει και γίνεται αυτόματα μεταφορά σε αυτόν.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Ιαν 2012 02:12

1host έγραψε:Γραψαμε καποιες γνωμες και δινω απειρα likes στο post του φιλου που "συμπονει" τον phox που πραγματικα περναει αρκετα δυσκολες ωρες με την ολη κατασταση - τουλαχιστον σεβαστειτε το.
na sevastoun oi anthropoi ti? to oti den tous dinei oute thn dynatothta na paroun backup meso tou cpanel kai prepei na katevasun ta arxeia ena pros ena meso ftp kai thn vash meso phpmyadmin? apoti mou leei enas filos pou katevazei apo to meshmeri sites, den dinei kanena backup h phox! edose ena link kai tous eipe mpeite mesa,i kofte ton laimo sas kai exafanisthke..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 27 Ιαν 2012 02:26

Άλλη μία φούσκα του κ. Κασάπη που έσκασε. Μετά την adhost ήρθε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και η σειράς της phox

karamelos

Δημοσίευση από karamelos » 27 Ιαν 2012 02:46

Παιδιά

notepad c:\windows\system32\drivers\etc\hosts

προσθέστε τον πρώτο cloud px.
88.198.14.78 www.domain.gr

Σώστε , τρέξτε το ftp με τα παλια username / password και πάρτε τα αρχεία , και βιαστείτε γιατι 3/2 κλείνει μια και καλή!

μπορείτε να μπείτε και στο cpanel με το ip αυτο Στην 2082.

απο μένα ενα μεγάλο άκυρο στον τύπο , όχι για την ΤΩΡΑ κατάσταση αλλα γενικά και παλαιότερα , όποτε του έστελνα mail μετά απο μέρες και αν απαντήσει , γενικότερα ήταν αντι επαγγελματικός ! και φυσικά ακόμα μεταφέρω τους πελάτες μου σε άλλο hosting! μπαλάκι παει το πραγμα , εμεις βρ.. αυτόν οι πελάτες εμάς και παει λέγοντας ;)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Ιαν 2012 03:00

adiaforosgr έγραψε:Άλλη μία φούσκα του κ. Κασάπη που έσκασε. Μετά την adhost ήρθε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και η σειράς της phox
Ήθελα να το αναφέρω αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν επρόκειτω για τον ίδιο.

Πάντως επειδή ακούστηκαν σχόλια τύπου «Όλες οι Ελληνικές εταιρίες είναι τα ίδια χάλια» (ελεύθερη απόδωση :P ) θα πρέπει να πούμε πως υπάρχουν Ελληνικές εταιρίες του χώρου που είναι αξιόλογες, με άψογο support και σωστές υποδομές.

Πολλά μεγάλα και σημαντικά sites του Ελληνικού internet τρέχουν σε Ελληνικές εταιρίες.

Δεν θεωρώ δίκαιο επειδή βρέθηκε ένας που «είδε φως και μπήκε» άρπαξε ότι μπορούσε (2η φορά απότι φαίνεται) και την έκανε με ελαφρά, να πρέπει να χαρακτηρίστεί από μία/έναν εταιρία/άνθρωπο μία ολόκληρη αγορά, ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν αποδειγμένα εταιρίες που κάνουν σωστά την δουλειά τους. (βλέπε σχόλια των ίδιων των πελατών τους: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=59954 )

ΥΓ: γράφω ως χρήστης του φόρουμ και δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένη εταιρία του χώρου.

Άβαταρ μέλους
myle
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από myle » 27 Ιαν 2012 03:10

Από όλο το thread, μετά το πρώτο μήνυμα κρατάω μόνο αυτό.
SoUpEr_PiLaS έγραψε:
nikolas27 έγραψε:απερισκεψια 1) εμπιστευεσαι την φιλοξενια σου στην ποιο χαλια εταιρια.

απερισκεψια 2) κραζεις τους αλλους για το λαθος σου.
Παιδιά μία εταιρεία έκλεισε. Προκάλεσε πλήγμα σε όλους μας αλλά σκεφτείτε τώρα ειλικρινά την θέση ΑΥΤΟΥ του ανθρώπου. Δεν θα θέλατε να είσαστε στην ΔΙΚΗ ΤΟΥ θέση...

και μην ακούσω τις γνωστές χαζομάρες ΕΓΩ δεν θα έφτανα σε αυτό το σημείο και ΕΓΩ είμαι αυτό κι ΕΓΩ εκείνο.... ειλικρινά τα σιχαίνομαι!

Απ' την στιγμή που κατα καιρούς είχατε προβλήματα ας φεύγατε...!
Ας σεβαστούμε λίγο και την δική του θέση και ας κρατήσουμε ένα επίπεδο στο όλο θέμα.

"Χάλια" εταιρεία; Ποιος το κρίνει αυτό το "ΧΑΛΙΑ";
Ο ιδρώτας του ανθρώπου; Τα χρήματα που έδωσε από την τσέπη του θέλοντας να έχει ευτυχισμένους πελάτες; ή οι πελάτες (συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου) που παρ' όλα τα ευτράπελα συνεχίζαμε να είμαστε πιστοί του ακόλουθοι απολαμβάνοντας τα καλούδια σε χαμηλές τιμές.

Κε Κασσάπη. Λυπάμαι πάρα πολύ για το πλήγμα σας...! Λυπάμαι που έγιναν έτσι τα πράγματα. Είμαι περήφανος που συνεργάστηκα με άνθρωπο που ακόμα και τώρα που τον βρίζουν αυτός κρατάει επίπεδο. Ελπίζω το μέλλον να σας δικαιώσει και να σας τα φέρει όλα δεξιά...

Αγαπητοί συμφορουμίτες. ΛΥΠΑΜΑΙ για τον τρόπο που φέρεστε... ΛΥΠΑΜΑΙ που συνεχίζεται 300 άτομα να ξεφτυλίζετε τον ΕΝΑΝ....!

Φιλικά και χωρίς καμία διάθεση να λογοφέρω!
Καλή δύναμη κε Κασσάπη. Σας ευχαριστούμε για όσα μας προσφέρατε τόσο καιρό. Μακάρι τα πράγματα να είχαν πάει καλύτερα.

Φιλικά,
Δημήτρης
Εικόνα

mitsiuz

Δημοσίευση από mitsiuz » 27 Ιαν 2012 03:12

Αυτό που γίνεται τις τελευταίες 4 ημέρες δεν το έχω ξανασυναντήσει ειλικρινά πουθενά.
Ούτε σε free hosting τέτοια αντιμετώπιση...... ντροπή....

To cloud έγινε πιστολιά...

:hammer:

karamelos

Δημοσίευση από karamelos » 27 Ιαν 2012 03:23

mitsiuz έγραψε:Αυτό που γίνεται τις τελευταίες 4 ημέρες δεν το έχω ξανασυναντήσει ειλικρινά πουθενά.
Ούτε σε free hosting τέτοια αντιμετώπιση...... ντροπή....

To cloud έγινε πιστολιά...

:hammer:
χαχαχα πιστόλα!!!!!!! Μπαααααμμμμμμ!! :kaloe:

Ρε παιδια συγνώμη εχω μπερδευτεί! Οι μέν κράζουν οι δέ δικαιολογούν και χαιδεύουν. Συγνώμη .. παίζουμε τώρα εδω? το πράγμα δε θέλει λύπες και στεναχώριες! , η δουλειά οταν γίνεται καλά επιβραβεύεσαι όταν δεν γίνεται καλά τα ακούς! Λοιπόν , η συμπόνια και τα ρέστα να την πείτε στους πελάτες που πληρώσανε και αυτοί περιμένουν επισκέψεις και πιθανούς πελάτες, εχω εμπειρία απο ISP και ποτέ δεν υπήρχε τέτοια προχειρότητα. Το να βάζουμε όλες τις Ελληνικές εταιρίες σε ενα κουβά είναι μέγα λάθος! υπάρχουν εταιρίες και εταιρίες και παλικάρια που έχουν στήσει κόλο για προσφορά καλών υπηρεσιών.

Ερώτηση , ο 4uhost.gr ειναι καλός ? έχει κανείς εμπειρία ?

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 27 Ιαν 2012 03:42

Cha0s έγραψε:
adiaforosgr έγραψε:Άλλη μία φούσκα του κ. Κασάπη που έσκασε. Μετά την adhost ήρθε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και η σειράς της phox
Ήθελα να το αναφέρω αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν επρόκειτω για τον ίδιο.

Πάντως επειδή ακούστηκαν σχόλια τύπου «Όλες οι Ελληνικές εταιρίες είναι τα ίδια χάλια» (ελεύθερη απόδωση :P ) θα πρέπει να πούμε πως υπάρχουν Ελληνικές εταιρίες του χώρου που είναι αξιόλογες, με άψογο support και σωστές υποδομές.

Πολλά μεγάλα και σημαντικά sites του Ελληνικού internet τρέχουν σε Ελληνικές εταιρίες.

Δεν θεωρώ δίκαιο επειδή βρέθηκε ένας που «είδε φως και μπήκε» άρπαξε ότι μπορούσε (2η φορά απότι φαίνεται) και την έκανε με ελαφρά, να πρέπει να χαρακτηρίστεί από μία/έναν εταιρία/άνθρωπο μία ολόκληρη αγορά, ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν αποδειγμένα εταιρίες που κάνουν σωστά την δουλειά τους. (βλέπε σχόλια των ίδιων των πελατών τους: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=59954 )

ΥΓ: γράφω ως χρήστης του φόρουμ και δεν αναφέρομαι σε κάποια συγκεκριμένη εταιρία του χώρου.

Ναι δυστυχώς πρόκειται για επανάληψη της ιστορίας. Φυσικά και υπάρχουν εταιρείες ελληνικές που κοντράρουν στα ίσια εταιρείες εξωτερικού με τις υπηρεσίες τους αδιαμφισβήτητα για εμένα.

mitsiuz

Δημοσίευση από mitsiuz » 27 Ιαν 2012 03:48

και για ποιο λόγο είχε κλείσει τότε;

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 27 Ιαν 2012 03:56

Δε γνωρίζω το λόγο καθώς ποτέ δεν ήμουν πελάτης και δε το θυμάμαι καθαρά, ωστόσο θυμάμαι ότι κάποιος εξοργισμένος πελάτης είχε φτάσει μέχρι και στο σπίτι του για να τον βρει :D Απ' ότι θυμάμαι στο insomnia ή στο adslgr το είχα διαβάσει

Άβαταρ μέλους
pHox Managed
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pHox Managed » 27 Ιαν 2012 05:24

Ζητώ συγγνώμη σε όσους προκάλεσα προβλήματα, και ευχαριστώ αυτούς που δείχνουν την συμπαράσταση τους.

Επειδή ακούστηκαν διάφορα, να αναφέρω ότι

πότε δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω πρόβλημα

ποτέ δεν είχα σκοπό και δεν το έχω κάνει πότε να κλέψω χρήματα

την phox 6-7 μήνες τώρα την συντηρούσα με χρήματα από 2η δουλειά, δεν πήγαινε καθόλου καλά και τα έξοδα της ήταν πάνω από 800-900 ευρώ κάθε μήνα.

Ξεκίνησα με όλη την καλή διάθεση να δημιουργήσω μια επιχείριση βιώσιμη, αλλά έγιναν πολλά λάθη, όπως τα πακέτα unmetered καθώς κανένας η σχεδόν κανένας πελάτης δεν ενδιαφέρετε για κανένα server, αν μπορεί να ανταπεξέλθει στο load του, αυτό ήταν λάθος από εμένα.

Από 8 servers προσπάθησα να βάλω όλα τα site σε 2 για λίγο ώστε να μπορέσω να αντεπεξέλθω οικονομικά, κάτι που όπως καταλάβατε δεν γινόταν. Δυστυχώς ο μοναδικός λόγος που έκλεισα την phox είναι καθαρά οικονομικός, και όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, από την phox δεν υπάρχει ούτε 1 ευρώ αποθηκευμένο, όλα πήγαιναν στους servers.

Πάρα πολλοί πελάτες δεν άρμοζαν σε shared hosting, και πάντα αγόραζα περισσότερους server και ποτέ δεν έδιωξα κανένα πελάτη. Ίσως να είναι λάθος, ίσως και όχι.

Στην αρχή που ξεκίνησα την pHox, έδωσα αρκετά δωρεάν πακέτα σε όλους, ακόμα και αρκετά αργότερα, όποιος μου έστελνε ticket ότι δεν μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει καθώς δεν έχει χρήματα, του το έδινα δωρεάν για ένα χρόνο ακόμα.
Μερικά ήταν λάθη, μερικά όχι, σίγουρα έπαιξε στην αρχή ο παράγοντας εμπειρία.

Υπάρχουν καταξιωμένα ονόματα hosting στην Ελλάδα, και πολύ σωστή επαγγελματίες όπως, hyperhosting, cretaforce, intechs, 1host, tophost, dnhost, και διάφορες άλλες μικρές η μεγάλες εταιρείες, μην τους κατακρίνετε όλους για την δική μου αποτυχία, και πάντα να στηρίζετε τους Έλληνες.

Ποτέ δεν βγήκαν πολλά χρήματα από την phox, ποτέ δεν είχα καμία ευκαιρία να αγοράσω υλικά αγαθά όπως θα άρμοζε σε κάποιον που βγάζει η κλέβει χρήματα όπως λέτε, αλλά το προσπαθούσα πάντα, μερικές φορές με δανικά, μερικές φορές από άλλες δουλείες και μερικές φορές με το άγχος να πληρωθούν τα μηχανήματα.

Η pHox ήταν πάντα one man show όπως καταλάβατε, ένας έτρεχε για τους servers, ένας για το support, ένας για το marketing, ένας για τα προβλήματα, ένας για όλα, και έκανα πάντα την προσευχή μου να μην αρρωστήσω..

Σας ζητώ συγγνώμη για την αποτυχία μου, θα είμαι εδώ για οτιδήποτε χρειαστείτε για τα backup η για κάτι άλλο.

Παναγιώτης Κασσάπης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pHox Managed την 27 Ιαν 2012 05:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

andy12gr

Δημοσίευση από andy12gr » 27 Ιαν 2012 05:53

κε Κασάπη όσα είπες με καλυπτουν. Δεν προκειται να σε ενοχλησω με κανενα νομιμο τροπο οπως εχω δηλωσει σε αλλο ποστ. Φορτωνω ηδη αλλου οπως δηλωσα παλια μπακαπ.Δεν εχω επιλογη.
Καλη συνεχεια.

ignite-gr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ignite-gr » 27 Ιαν 2012 06:25

κ. Κασσάπη,

Εκ των υστέρων μιλάμε βέβαια, αλλά όλο αυτό θα μπορούσε να αποφευχθεί, ή να ήταν κατά πολύ ηπιότερο. Η phox ήταν πράγματι ένα εντυπωσιακό εγχείρημα για one man show (δεν το γνώριζα μέχρι τώρα που έγινε η ιστορία).

Λόγω των πολύ χαμηλών τιμών σας, και των προσφορών (μέσω affiliates κλπ), δίνατε την εντύπωση ότι η εταιρία πάει πολύ καλά. Αυτό ήταν λάθος, θα μπορούσατε να αυξήσετε τις τιμές και να μειώσετε τις προσφορές από ένα σημείο και έπειτα, τουλάχιστον για τις ανανεώσεις και για νέους πελάτες. Είχατε ήδη μια δυναμική και μια φήμη στο χώρο, θα μπορούσατε ενδεχομένως να αυξήσετε τα έσοδα σας έτσι. Λίγοι είναι αυτοί που θα έμπαιναν στη διαδικασία να αλλάξουν host (και να μεταφέρουν sites κλπ), επειδή στην επόμενη ανανέωση θα έπρεπε να πληρώσουν μερικά ευρώ παραπάνω.

Δεύτερον, η αλλαγή σε cloud servers που επιχειρήσατε έπρεπε να έχει προηγηθεί από ειδοποίηση τουλάχιστον 1 εβδομάδα πριν. Θα άφηνε περιθώρια στους πελάτες σας για προληπτικά backups χωρίς να μπουκώσουν τους server. Επίσης, θα έπρεπε να γίνει σταδιακά, όχι σε όλα τα sites μαζεμένα.

Κοινή λογική όλα αυτά θα μου πείτε... αλλά δεν έγιναν. Στην επόμενη επιχειρηματική σας δραστηριότητα κ. Κασσάπη, φροντίστε να αναθέσετε την οικονομική και πελατειακή διαχείριση σε κάποιον άλλον που θα έχει εντονότερο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Στα υπόλοιπα νομίζω ήσασταν εντάξει και εμείς σαν πελάτες σας δεν είχαμε σημαντικά προβλήματα για τον πάνω από 1 χρόνο μας στην phox.

Ελπίζω όλα να καταλήξουν καλά για όλους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εταιρικές Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης