Οταν δουλευει το Laptop με ρευμα πρεπει να βγαζω την μπαταρια;

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
tzitzikas

Δημοσίευση από tzitzikas » 27 Ιαν 2012 10:21

Καλημέρα. Εχω αγοράσει ένα καινούργιο λαπτοπ Dell. Φορτισα αρχικά την μπαταρία του 12 Ωρες.
Θα ηθελα να ρωτήσω, όταν δουλεύω το λαπτοπ στο σπιτι με ρευμα θα πρέπει να έχω βγαλει την μπαταρια?
(ετσι έχω ακουσει). ευχαριστω.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2012 10:44

Ετσι μου είπαν κι εμένα στο μαγαζί που αγόρασα το δικό μου.
Χωρίς όμως να έχω την ευκαιρία να μου εξηγήσουν γιατί.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 27 Ιαν 2012 12:22

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα, είναι καλό να δουλεύεις το laptop χωρίς την μπαταρία όταν είναι στο ρεύμα για τον εξής απλό λόγο: Η μπαταρία παραμένει καινούργια!

Έχω ένα laptop 5+ χρόνων που το λειτουργούσα μόνο στο ρεύμα και σπάνια με την μπαταρία και είναι ακόμη καινούργια!
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Ιαν 2012 12:40

Ναι καλό είναι αυτό γιατί όταν είναι με την μπαταρία επάνω, ο υπολογιστής τραβάει ρεύμα από την μπαταρία η οποία διαδοχικά φορτίζεται-εκφορτίζεται.
Όσο καλή και να είναι η τεχνολογία ιόντων λιθίου, όταν αυτό γίνεται συνεχόμενα τα στοιχεία της μπαταρίας εξαντλούνται με αποτέλεσμα σε 1 χρόνο τέτοιου είδους λειτουργίας η μπαταρία να είναι εντελώς εξαντλημένη.

Πάντως καλό θα ήταν όταν δεν είστε με την μπαταρία, να έχετε ένα UPS πάνω στο οποίο θα συνδέετε το laptop. Αυτό θα βοηθήσει να αποφευχθούν ζημιές από αυξομειώσεις ρεύματος και τυχόν διακοπές.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Ιαν 2012 20:03

Οταν η μπαταρια ειναι 100% φορτισμενη, το συστημα την παρακαμπτει και τροφοδοτειται απο την παροχη.

Σε ενα φτηνιαρικο λαπτοπ(500-600E) το οποιο λειτουργει σε υψηλες θερμοκρασιες ανω των 50C(κοντα στην μπαταρια) μπορεις να χασεις ως και 40-50% της χωρητικοτητας σε μισο χρονο αν την εχεις διαρκως φορτισμενη στο 100%.
Γι'αυτο και πολλα λαπτοπ εχουν ειτε ρυθμιση στο BIOS ειτε καποιο software που σταματαει την φορτιση στο 50% πχ οταν το εχεις συνεχεια στο ρευμα.

Καλα ειναι, αν δεν την χρησιμοποιεις, να την βγαλεις ενω ειναι φορτισμενη στο 50-60% και να την αφησεις σε δροσερο μερος.
O μεγαλος εχθρος αυτων των μπαταριων ειναι κυριως η ζεστη.
Στους 0 βαθμους κελσιου πχ δεν παιζει τοσο ρολο το ποσοστο φορτισης στη "γηρανση" της μπαταριας.

Αλλα για 50-100Ε που κοστιζει μια μπαταρια δεν αξιζει να αγχωνεσαι και πολυ... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paink1ller την 27 Ιαν 2012 23:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 27 Ιαν 2012 23:21

Σε κάποια laptop πάντως δε γίνεται να δουλέψεις χωρίς την μπαταρία γιατί σχεδιαστικά "δε στέκονται" χωρίς αυτή

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Ιαν 2012 11:33

Να πω και εγώ την δική μου παρατήρηση :) Όταν φορτίσει το laptop το βγάζουμε από το ρεύμα ... αν δεν το κάνουμε αυτό τότε έχουμε επιλέξει λάθος συσκευή. Desktop σου χρειαζόταν και όχι laptop...
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 29 Ιαν 2012 12:18

Η εμπειρία μου μου έδειξε πως η καλύτερη βιωσιμότητα της μπαταρίας επιτυγχάνεται όταν έχουμε το laptop στην πρίζα μόνο για να φορτίσει και να το δουλεύουμε πάντα με μπαταρία ακόμα και όταν είμαστε κοντά σε πρίζα...
Να αφήσουμε δηλαδή την μπαταρία να εξαντλήσει τον κύκλο ζωής της με normal φορτίσεις - εκφορτίσεις.

Themis-T
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Themis-T » 29 Ιαν 2012 13:31

korgr έγραψε:...η καλύτερη βιωσιμότητα της μπαταρίας επιτυγχάνεται όταν έχουμε το laptop στην πρίζα μόνο για να φορτίσει και να ... αφήνουμε την μπαταρία να εξαντλήσει τον κύκλο ζωής της με normal φορτίσεις - εκφορτίσεις.
Πράγματι έτσι είναι...
Το service της Asus λέει ότι αν η μπαταρία με στοιχεία λιθίου παραμείνει αποσυνδεδεμένη από τον υπολογιστή, τα στοιχεία εκφορτίζονται και η μπαταρία καταστρέφεται. Μετά θέλει αλλαγή των στοιχείων. Αυτό έπαθε και η δική μου...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιαν 2012 22:58

Σε καμια περιπτωση δεν δουλεουμε το laptop χωρις μπαταρια! εχουμε τον κινδυνο να το καταστρεψουμε , αυτο θα το κανεις μονο οταν το αναφερει το manual της συσκευης

οπως αναφερθηκε το laptop το φορτιζουμε και καλο ειναι να το δουλευουμε με την μπαταρια του εως και 15% υπολοιπο και ξανα φορτιση για να κρατας και την μπαταρια σε εγρηγορση και καλη κατασταση

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 31 Ιαν 2012 13:13

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος καταστροφής ! ...μην υπερβάλλουμε τόσο πολύ.

Η μπαταρία είναι για χρήση εκτός ρεύματος. Εάν θέλουμε να την διατηρήσουμε απλώς ΔΕΝ την χρησιμοποιούμε ώστε να εξοικονομήσουμε τούς κύκλους φόρτισης πού έχει.
Την διατηρούμε φορτισμένη σε δροσερό μέρος και κάθε δύο-τρείς βδομάδες ελέγχουμε το επίπεδο φόρτισής της.
Με τέτοια χρήση η ζωή της είναι πρακτικά απεριόριστη και σίγουρα πάνω από 5 χρόνια, το γνωρίζω προσωπικά το θέμα και το εφαρμόζω βεβαίως...
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Ιαν 2012 16:58

If the battery is removed from a MacBook or MacBook Pro, the computer will automatically
reduce the processor speed. This prevents the computer from shutting down if it demands
more power than the A/C adaptor alone can provide.

Το παραπάνω είναι απο εδώ.
http://support.apple.com/kb/HT2332?viewlocale=en_US
Μ'άλλα λόγια δεν το συνιστούν ούτε οι ίδιες οι εταιρείες.
Οι μπαταριες εχουν σχεδιασθει για να ειναι μονιμα πανω στα laptop και οι φορτιστες εινα αρκετα εξυπνοι για να το κρατανε σε βελτιστη φορτιση.
Δεν χρειαζεται ουτε να το βγαζουμε απο τη πριζα, ουτε να το δουλεουμε υποχρεωτικα με τη μπαταρια.
Αντιθετα η αποφυγη μικρων, αχρειαστων κυκλων φορτισης /εκφορτισης βοηθαει σε μεγαλυτερη διαρκεια.
Μεσα σε διαστημα ενος μηνος, ολο και καποια αναγκη θα το εκφορτισει, εξαλλου οι μπαταριες πλεον ελαχιστα πασχουν απο φαινομενο μνημης ετσι κι αλλιως.

Άβαταρ μέλους
ilectrologos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ilectrologos » 31 Ιαν 2012 17:06

Οι κύκλοι φόρτισης αυτών των μπαταριών μετρώνται σε χιλιάδες και δεν τίθεται πρακτικά θέμα να τις ξεπεράσουμε.

Τα laptop δεν φορτίζουν την μπαταρία όταν είναι ήδη φορτωμένη και στο 100% άρα ούτε απο εκεί έχουμε κίνδυνο.

Το χειρότερο για τις μπαταρίες είναι όταν βγάζουμε το καλώδιο πριν φτάσουν στο 100% και όταν βάζουμε το καλώδιο πριν πέσει στο ελάχιστο δυνατό.

Η φόρτιση πρέπει να ξεκινάει όταν είναι κάτω από 8% για την καλύτερη δυνατή απόδοση και διάρκεια ζωής.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Ιαν 2012 17:08

ilectrologos έγραψε:Η φόρτιση πρέπει να ξεκινάει όταν είναι κάτω από 8% για την καλύτερη δυνατή απόδοση και διάρκεια ζωής.
αυτο δεν ισχυει στις νεες μπαταριες που δεν εχουν το φαινομενο μνημης

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 31 Ιαν 2012 17:23

fiskilis έγραψε:If the battery is removed from a MacBook or MacBook Pro, the computer will automatically
reduce the processor speed. This prevents the computer from shutting down if it demands
more power than the A/C adaptor alone can provide.

Το παραπάνω είναι απο εδώ.
http://support.apple.com/kb/HT2332?viewlocale=en_US
Μ'άλλα λόγια δεν το συνιστούν ούτε οι ίδιες οι εταιρείες.
Καλά, το τι έχει επιλέξει να κάνει η apple σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρείες απέχει αρκετά. Για παράδειγμα, στα περισσότερα laptops το ρεύμα που δέχεται ο επεξεργαστής μειώνεται όταν το laptop δουλεύει μόνο με τη μπαταρία και δεν είναι συνδεμένο στο ρεύμα. Αντίθετα, όταν είναι συνδεμένο, παίρνει πλήρες ρεύμα είτε έχει τη μπαταρία πάνω είτε όχι.

Μιλάμε για μια εταιρεία που για να αλλάξεις sim στα τηλέφωνά της χρειάζεσαι ειδικό εξάρτημα (δε ξέρω αν το κάνει πλέον, αλλά το έκανε σίγουρα όταν κυκλοφόρησαν) και για να περάσεις οποιοδήποτε αρχείο στις φορητές συσκευές της πρέπει να το κάνεις μέσω συγκεκριμένου software. Οπότε οι απόψεις και οι συμβουλές της είναι το λιγότερο αμφιλεγόμενες.

(όχι, δε θέλω να ξεκινήσω ένα apple vs the universe flame :D )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης