μεταφορά σε αλλο server | links / Συλλογή πολυμέσων |

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
sam66

Δημοσίευση από sam66 » 28 Ιαν 2012 14:56

γεια σας,
> (το έφτιαξα) γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω απο τον παλιό server που είχα το wordpress στο νεο τους συνδέσμους;
εχω καταφέρει να μεταφέρω με επιτυχία ολα τα άρθρα και τα σχόλια, αλλα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τους συνδεσμους...

>εχω μεταφέρει στο νεο server το φάκελο wp-content με ολα τα αρχεία που είχε μέσα, όμως επειδη το νεο site εχει τη μορφη : to_site_moy.gr/wordpress/ ενω παλιά είχε to_site_moy.gr/fakelos1/wordpress/ δεν εμφανίζονται οι παλιές εικόνες στη καρτέλα "συλλογη πολυμεσων" (οι νεες εικονες εμφανιζονται κανονικά).
ξερει κανεις πως μπορω να "φορτώσω και τις παλιές εικονες".
(στα άρθρα έκατσα και άλλαξα τις διευθύνσεις του πολυμεσικου υλικού και τώρα εμφανίζονται κανονικα)

ευχαριστω εκ των προτέρων

*ο νεος server -cpanel / παλιος κατι παρόμοιο (ημουν στη freehostia.com)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sam66 την 30 Ιαν 2012 14:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Ιαν 2012 00:16

Prepei na kaneis ena find and replace sthn Vash dedomenwn, me ena query kai na alakseis to URL apo to palio sto kainourgio...

sam66

Δημοσίευση από sam66 » 30 Ιαν 2012 13:23

θα μπορούσες να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο τι προτείνεις να κάνω;
μάλλον αναφέρεσαι στο δεύτερο κομμάτι που ρωτάω (να εμφανίζεται και το παλιό πολυμεσικο υλικο στη "συλλογή πολυμέσων" , στα ποστ το έφτιαξα)
μπορείς λίγο να βοηθήσεις;

Άβαταρ μέλους
agelos89
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agelos89 » 26 Ιουν 2013 15:34

Ναι μπορει να εξηγήσει κάποιος ? γιατι έχω και εγώ το ιδιο θέμα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιουν 2013 16:30

νομίζω ότι οι οδηγίες που έχει εδώ http://www.craniumstorm.com/how-to-move ... ress-site/ είναι πολύ κατατοπιστικές.

εάν κολλήσεις κάπου μας λες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
agelos89
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agelos89 » 26 Ιουν 2013 16:45

Με τον παραπανω οδηγο θα εμφανιστουν οι φωτογραφιες μεσα απο τα πολυμεσα ?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιουν 2013 16:47

ναι.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
agelos89
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agelos89 » 26 Ιουν 2013 17:08

και ποιο ειναι ακριβως αυτο το σημειο οπου ειναι για τα πολυμεσα διοτι βλεπω γενικα για ολο το site και οχι για τα πολυμεσα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιουν 2013 19:20

Step 4: Apply Database Migration Fixes
εκεί θα βρεις και το " fixing broken image links in WordPress posts "
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
agelos89
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agelos89 » 27 Ιουν 2013 17:13

To δοκιμασα αυτο το οποιο λεει να κανω στο phpmyadmin και εκει που λεει το παλιο site βαλω

www.site.com/focus και στο νεο www.site.com/news αλλα δεν γινεται απολυτως τιποτα

Άβαταρ μέλους
agelos89
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agelos89 » 27 Ιουν 2013 18:37

Ποιο από όλα να κάνω που λέει ;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 27 Ιουν 2013 18:40

Εγώ χρησιμοποιώ το "Edit functions.php"

Άβαταρ μέλους
_tasos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από _tasos » 19 Αύγ 2013 23:36

Καλησπέρα,

Μόλις έκανα κ εγώ μία μεταφορά ενός WordPress στο root του site, ενώ αρχικά υπήρχε μέσα σε φάκελο. Με ένα find / replace στο export της ΒΔ όλα πήγαν καλά, με εξαίρεση τα settings του theme.

Ενώ υπήρχε η σχετική εγγραφή στη ΒΔ (με όλα τα settings σε JSON), μετά την μεταφορά δεν τα διάβαζε και φόρτωνε τα default. Τελικά σέταρα ξανά τα theme.

Ξέρει κανείς γιατί χάθηκαν τα data αυτά; Υπάρχει κάποια περίπτωση όπου το find / replace δεν είναι αρκετό;

_migf1

Δημοσίευση από _migf1 » 19 Σεπ 2013 22:03

_tasos έγραψε:Καλησπέρα,

Μόλις έκανα κ εγώ μία μεταφορά ενός WordPress στο root του site, ενώ αρχικά υπήρχε μέσα σε φάκελο. Με ένα find / replace στο export της ΒΔ όλα πήγαν καλά, με εξαίρεση τα settings του theme.

Ενώ υπήρχε η σχετική εγγραφή στη ΒΔ (με όλα τα settings σε JSON), μετά την μεταφορά δεν τα διάβαζε και φόρτωνε τα default. Τελικά σέταρα ξανά τα theme.

Ξέρει κανείς γιατί χάθηκαν τα data αυτά; Υπάρχει κάποια περίπτωση όπου το find / replace δεν είναι αρκετό;
Το Wordpress κάνει serialize τα strings πριν τα περάσει στην ΒΔ, οπότε αν το μήκος του παλιού και του νέου domain διαφέρουν, βγαίνουν διαφορετικά πράγματα τα οποία τα "κόβει" τελείως. Για αυτό π.χ. χάνονται και όλα τα text-widgets που τυχόν έχεις στο site.

Για τον ιδιο ακριβώς λόγος δεν αρκεί μια απλή Αναζήτηση & Αντικατάσταση στο exported .sql αρχείο της βάσης του παλιού domain.

Υπάρχει αυτό εδώ το σωτήριο php σκριπτάκι για αυτή την δουλειά, το οποίο προσωπικά με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο όπου κι αν το έχω χρησιμοποιήσει.

Οπότε, τα βήματα που ακολουθώ εγώ είναι τα εξής (σημείωση: δουλεύω πάντα σε Apache servers με Unix/Linux):

1. Συμπίεση όλων των αρχείων από το παλιό domain σε ένα αρχείο (.tar.gz, .rar, ή ότι άλλο υποστηρίζεται στο νέο domain... αν υπάρχει SSH).

2. Ανέβασμα κι αποσυμπίεση αυτού του αρχείου στο νέο domain (π.χ. μέσω SSH... αν δεν υπάρχει SSH τότε αναγκαστικά ανέβασμα με FTP όλα τα αρχεία από το παλιό domain στο νέο ).

3. Ανέβασμα του παραπάνω αναφερθέντος σκριπτ στο νέο domain.

4. Δημιουργία νέας, κενής, βάσης στο νέο domain (π.χ. με phpmyadmin).

5. Export τη βάση από το παλιό domain και import στο νέο domain (π.χ. με phpmyadmin).

6. Τρέχουμε το σωτήριο σκριπτάκι στο νέο domain, δίνουμε τα στοιχεία της βάσης που φτιάξαμε στο νέο domain (για host συνήθως αφήνουμε το localhost) και κατόπιν του λέμε να αντικαταστήσει όλες τις αναφορές του παλιού domain με το νέο (διατηρώντας προφανώς το ίδιο path...αν π.χ. το παλιό site ήταν στο domain ήταν old.gr/wordpress του λέμε να το αλλάξει σε new.gr/wordpress.

7. Στο νέο domain, ανοίγουμε το αρχείο wp-config.php με έναν editor κι αλλάζουμε τα DB_NAME, DB_USER και DB_PASSWORD με τα στοιχεία που αντιστοιχούν στο νέο μας domain (το DB_HOST συνήθως είναι 'localhost', αλλά αν χρειαστεί το αλλάζουμε κι αυτό).

8. Κάνουμε login στο site μας στο νέο domain και πάμε αμέσως Settings->Permalinks και κάνουμε ένα Save, για να ενημερωθεί σωστά το αρχείο .htaccess (αν δεν είναι writable, το κάνουμε... π.χ. μέσα από το FTP πρόγραμμά μας και δοκιμάζουμε ξανά... ή αντιγράφουμε χειροκίνητα μέσα του τον κώδικα που μας δίνει το Wordrpess όταν σώζουμε τα Permalinks).

9. Σβήνουμε τελείως το σωτήριο σκριπτάκι από τον server στο νέο domain (γιατί αν τύχει και το βρει κανείς, έχει πρόσβαση σε όλη μας τη βάση).

That's it!

Φαίνεται πολύπλοκο, αλλά στην πράξη είναι δεν είναι μισή ώρα δουλειά (εκτός αν δεν υπάρχει SSH, οπότε παίρνει πολύ ώρα η μεταφορά των αρχείων μέσω FTP).

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης