Λίστες τιμών

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
lios1984

Λίστες τιμών

Δημοσίευση από lios1984 » 30 Ιαν 2012 20:46

Καλησπέρα σε όλους,

Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένας πίνακας το οποίο θα έχει ένα πεδίο Περιφέρεια και ένα άλλο Δήμος.

Αυτό που θέλω είναι να επιλέγει από Λίστα Τιμών την Περιφέρεια και στο πεδίο Δήμος να επιλέγει από παρόμοια λίστα όμως μόνο για τους Δήμους της περιφέρειας που επιλέχθηκε.
Πχ επιλέγω από Λίστα Τιμών Περιφέρεια Θεσσαλίας και έπειτα στο επόμενο πεδίο Δήμος μου βγαίνουν μόνο οι δήμοι της Θεσσαλίας για να επιλέξω.

Πως θα γίνει αυτό;

lios1984

Λίστες τιμών

Δημοσίευση από lios1984 » 02 Φεβ 2012 20:25

Διάβασα τα σχετικά threads και προσπάθησα να δοκιμάσω μια από τις προτάσεις ενός γράφοντος. Δε μου βγαίνει όμως.

Δείτε το αρχείο που επισυνάπτω και πείτε μου γιατί χτυπάει σφάλμα. Στη Φόρμα έχω αριστερά τα στοιχειώδη πεδία Περιφέρεια και Περιφερειακή Ενότητα (σαν δοκιμή τα έχω εκεί) και δεξιά είναι αυτό που θέλω να καταφέρω, δηλαδή να επιλέγεις την Περιφέρεια και μετά από κάτω να σου δίνει ως λίστα επιλογής τις αντίστοιχες περιφερειακές ενότητες.

Όμως στην Περιφέρεια, παρόλο που μου βγάζει τη λίστα, όταν επιλέγω δε δέχεται την επιλογή και ο καταρράκτης δεν κλείνει.

Στη δε Περιφερειακή ενότητα, μου ζητάει σαν παράμετρο το όνομα της Περιφέρειας, κάτι που ήθελα να διαβάζει από το από πάνω πεδίο.

Μπορείτε να με βοηθήσετε να το διορθώσω;;
Συνημμένα
dokimi.rar
(45.81 KiB) Μεταφορτώθηκε 227 φορές

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες