Δημιουργία ενός e-shop

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
garyfalia

Δημιουργία ενός e-shop

Δημοσίευση από garyfalia » 01 Φεβ 2012 11:29

Καλημέρα, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την δημιουργία ενός eshop. Έχω αρκετές γνώσεις σε php/mysql/html/javascript/css καθώς έχω δουλέψει πάνω σε αυτά.
Θέλω να φτιάξω ένα eshop αλλά αυτός που το έχει αναλάβει έχει ξεκινήσει να το δημιουργήσει στην πλατφόρμα του myshopify.com (σαν το joomla αλλά είναι για ecommerce). To πρόβλημα είναι ότι πρέπει να παρέμβω στον κώδικα για να αλλάξω τα πάντα και από την άλλη μήπως είναι καλύτερα να το στήσω μόνη μου από την αρχή ή όχι? Δεν το ήξερα το shopify και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει όσον αφορά τον προβληματισμό μου.
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημιουργία ενός e-shop

Δημοσίευση από EneMe » 02 Φεβ 2012 19:21

Για να επέμβεις σε κάτι έτοιμο, θα πρέπει να κατανοήσεις πώς δουλεύει. Αν λοιπόν ξεκινήσεις το ψάξιμο, σίγουρα θα δεις πράγματα περίεργα/παράλογα/κλπ γιατί στον προγραμματισμό δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος.

Έχεις την όρεξη και τον χρόνο να το κάνεις αυτό και πιστεύεις ότι θα σου κοστίσει περισσότερο ή λιγότερο (χρονικά/οικονομικά) από το να φτιάξεις κάτι δικό σου;

Δεν γνωρίζω το shopify, αλλά αν παίρνει modules/extensios, πήπως μπορείς να γράψεις τις δικές σου επεκτάσεις, χωρίς να πειράξεις τον πυρήνα;

Μήπως απλά σε συμφέρει να καθήσεις και να το μάθεις όλο από την αρχή;

Σκέψου όλα αυτά σε σχέση με το πόσο χρόνο έχεις στη διάθεσή σου και την αμοιβή που μπορείς να λάβεις.

Panagioths

Δημιουργία ενός e-shop

Δημοσίευση από Panagioths » 04 Φεβ 2012 12:49

Είναι άσκοπο να φτιάξει κάποιος κάτι το οποίο θα το πάρει κάποιος άλλος και θα το ξαναλλάξει. Επίσης η συγκεκριμένη υπηρεσία που γράφεις, αν και δεν έχω ιδία προσωπική εμπειρία, νομίζω πως θα είναι κάτι κλειστό όπου δεν θα μπορείς να αλλάξεις πολλά πέραν αισθητικών τμημάτων και περιεχομένου.
Όλα είναι θέμα χρημάτων που θέλεις να διαθέσεις. Αν θέλεις να κάνεις ένα μικρό ξεκίνημα ίσως κάτι έτοιμο σαν κι αυτό να είναι το καλύτερο δεδομένου οτι η λίστα των χαρακτηριστικών και των λειτουργιών σε καλύπτουν σε αυτή τη φάση. Ειδάλλως πας σε κάτι πιο πάνω...

Biker250

Δημιουργία ενός e-shop

Δημοσίευση από Biker250 » 02 Μαρ 2012 20:52

Μια απλή e-shop cart είναι εδώ . Βέβαια δε σου δίνει πολλές επιλογές πάνω στο desing αλλά καλύπτει τις βασικές ανάγκες , δωρεάν και με λίγο κόπο.
Ορίστε ένα παράδειγμα http://mistika-tis-vrisis.blogspot.com/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες