Ερώτηση πάνω στις σχέσεις

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
iwannabeu

Ερώτηση πάνω στις σχέσεις

Δημοσίευση από iwannabeu » 03 Φεβ 2012 21:10

Καλησπέρα ! είμαι νέος γενικά στο χώρο και θα ήθελα να με βοηθησετε γιατι όσο και αν ψάχνω στο ιντερνετ αυτο που κάνω δεν βλέπω να το έχει κανει κανείς άλλος οπότε πολύ πιθανόν να κάνω λάθος...
έχω μια βάση δεδομένων τέλος πάντων όπουυ κάποιοι χρήστες (table: users) μιας μεγάλης εταιρείας με πολλα κτήρια και γραφεία(table offices που περιεχει μοναδικο κωδικο γραφειου κτηριο γραφειου και αρι8μο) καταχωρούν κάποιες βλάβες (table errors) στη συνέχεια κάποιοι τεχνικοί τις κοιτάνε (Table techs) και γράφουν μηνύματα καταστασεις της βλάβησ ( τtable status)...
εγω στον πίνακα errors εχω βαλει ενα πεδίο errorId ενα comment που περιέχει την περιγραφη της βλάβης απο τον χρήστη ενα πεδιο με την ημερομενια καταχωρησης και ...
εδω που ειναι το περίεργο που έκανα βασει των λιγων που ξερω ...
η καθε βλαβη εχει καταχωρηθει απο εναν χρηστη ενας χρηστης μπορει να καταχωρει πολεσ βλαβες οπότε εβαλα ένα πεδιο userId που είναι το πρωτεύον κλειδι του πίνακα των χρηστων του πινακα users που εχω
όμωσ
την κάθε βλάβη την αναλαμβάνει ένας τεχνικοσ ... οπότε προσθεσα ακομη ενα πεδιο που περιεχει το πρωτεύον κλειδι του τεχνικου που την ανέλαβε απο τον πίνακα techs ..
ομως
πρεπει να γνωρίζω και το γραφειο του εργαζομενου για να ξερω που συνεβει η βλάβη
οποτε έχω ακομη ενα πεδιο με το id υτου γραφειου του πιινακα offices

οποτε κοινως ο πινακας βλαβες εχει 3 ξένα κλειδια!
και θέλω να μου πείτε αν είανι σωστο αυτο η αν υπάρχει κάποιος πιο ορθος τρόπος σχεδίασης...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες