κατασκευη ταξιδιωτικου οδηγου

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
giorgiokatr1

Δημοσίευση από giorgiokatr1 » 05 Φεβ 2012 20:27

καλησπερα!
εδω και καιρο φτιαχνω ενα ταξιδιωτικο οδηγο για ολη την Ελλαδα
Περιεχει πληροφοριες για πολλες πολεις σε ολη την Ελλαδα και αργοτερα θα καταχωρησω πληροφοριες κυριως για ξενοδοχεια ανα πολη.
Τη σελιδα τη φτιαχνω με xara web design
Εχει γινει πολυ καλο το αποτελεσμα αλλα το προβλημα ειναι οτι οσο μεγαλωνει ο ογκος το προγραμμα αρχιζει και αργει πολυ
Μου ειπαν οτι για τετοιο site 1500+ σελιδες δηλαδη πρεπει να ασχοληθω με cms
Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει η ιδεα καθως θα δυσκολευτω να μεταφερω το αποτελεσμα σε cms και επιπλεον δεν ειναι τοσο δυναμικο το site.
Σιγουρα εαν θελω να καταχωρησω ξενοδοχεια σε ολη την Ελλαδα θα γινει το site πολυ μεγαλο και αυτο με απασχολει.
Κατα τα αλλα δεν χρειαζομαι ουτε δυνατοτηα σχολιασμου απο χρηστες και αλλα τετοια.

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 05 Φεβ 2012 21:29

Αν κατάλαβα καλά, προσπαθείς να φτιάξεις τουριστικό οδηγό με 1500+ σελίδες σε html... αν πράγματι κατάλαβα καλά... απλά ξέχασε το!!!!!

Πρώτον θα σου βγει η πίστη να το κάνεις και δεύτερον όταν το τελειώσεις θα διαπιστώσεις ότι πήγε ο κόπος σου χαμένος.

giorgiokatr1

Δημοσίευση από giorgiokatr1 » 05 Φεβ 2012 21:55

εχω φτιαξει το βασικο κορμο και τωρα απλα κανω dumplicate τις σελιδες.
απλα παρατηρω καθυστερηση οσο μεγαλωνει το site
οσο αφορα τα ξενοδοχεια απλα θα τα προσθετω στη σελιδα δεν θελω social interaction
γιατι λες να το ξεχασω?εξαιτιας της καθυστερησης?
και γιατι θα παει ο κοπος μου χαμενος?
τι θα προτεινες να κανω?
σε ευχαριστω για την απαντηση!!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Φεβ 2012 22:12

:o

Η έκπληξή μου ίσως αρκεί για απάντηση!
Δεν γίνονται κατάλογοι με στατικά html, απλά δεν γίνονται!
Ένα θα σου πω, φαντάσου την δυνατότητα μιας μηχανής αναζήτησης για να βρει κάποιος πληροφορίες στον κατάλογο. Αφού δημιουργηθεί η φόρμα, πως θα εμφανίζονται τα κατάλληλα αποτελέσματα σύμφωνα με τα κριτήρια που έθεσε ο χρήστης?
Πχ θέλω ενοικιαζόμενα δωμάτια μόνο, από το τάδε χωριό ή νησάκι, με τιμές τόσο έως τόσο ανά μέρα διαμονής, με κλιματισμό και δυνατότητα κουζίνας για μαγείρεμα...

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 05 Φεβ 2012 22:15

Σκέψου τι θα συμβεί αν χρειαστεί να προσθέσεις / αφαιρέσεις κάτι σε 1.500 σελίδες.. κόλαση..

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 05 Φεβ 2012 22:18

giorgiokatr1 έγραψε:εχω φτιαξει το βασικο κορμο και τωρα απλα κανω dumplicate τις σελιδες.
απλα παρατηρω καθυστερηση οσο μεγαλωνει το site
οσο αφορα τα ξενοδοχεια απλα θα τα προσθετω στη σελιδα δεν θελω social interaction
γιατι λες να το ξεχασω?εξαιτιας της καθυστερησης?
και γιατι θα παει ο κοπος μου χαμενος?
τι θα προτεινες να κανω?
σε ευχαριστω για την απαντηση!!
Εκτός από το θέμα αναζήτηση που προανέφερε ο korgr... σκέψου και το πολύ απλό θέμα της επεξεργασίας. Πχ. θέλεις να αλλάξεις την σειρά εμφάνισης των πληροφοριών ή να προσθέσεις ένα επιπλέον εικονίδιο να εμφανίζεται σε όλα τα ξενοδοχεία. τι θα κάνεις; θα επεξεργαστείς όλες τις σελίδες των ξενοδοχείων;

Ξέχασε την html και κοίταξε προς php με mysql... κι αν δεν το έχεις με τον κώδικα... απλά βρες μια έτοιμη δυναμική πλατφόρμα.

edit: με πρόλαβε ο adiaforosgr

giorgiokatr1

Δημοσίευση από giorgiokatr1 » 05 Φεβ 2012 22:59

Ευχαριστώ για τις απαντησεις.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να βάλω τοσο εξειδικευμένα κριτήρια αναζήτησης.
Βέβαια με απασχολει και μένα ότι για να σβήσω πχ ένα ξενοδοχείο η να προσθέσω κάποιο άλλο θα γίνεται χαμός.
Η δουλεια που έχω κάνει μεχρι τώρα είναι πολύ όμορφη και δε με πειράζει να μάθω το joomla πχ.(δεν ξέρω αν προτείνετε αυτό εσεις),αλλά πως θα καταφέρω και εαν γίνετε το template που έχω στο cms

giorgiokatr1

Δημοσίευση από giorgiokatr1 » 06 Φεβ 2012 01:06

τελικα εχετε δικιο.
εψαξα λιγο το wordpress Και σιγουρα θα ειναι πολυ πιο ευκολη η διαχειριση του site
Επαθα σοκ ομως διοτι δεν εχει την ευχρηστια ενος web designer προγραμματος
με λιγο ψαξιμο ομως και ενα ετοιμο template Μπορεις να κανεις αρκετα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες