Παραβίαση όρων, Cookie Stuffing, Brand Bidding, και άλλα κακά...

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Φεβ 2012 11:04

όχι, εδώ δε θα πούμε τρόπους για να τα κάνετε όλα αυτά.

είναι ένα topic που μου το έχουν ζητήσει αρκετοί και θα είναι αντίστοιχο του "Έχω λάβει email που τα θεωρώ ανεπιθύμητα", που έχουμε για τα spam. Κάποιοι μάλιστα έχουν ανοίξει και θέματα με αυτό το περιεχόμενο, οπότε από εδώ και στο εξής θα τα έχουμε όλα μαζεμένα κάπου.

εδώ είναι ένας χώρος που θα μπορείτε, παραθέτοντας στοιχεία (screenshots, κώδικά, κ.τ.λ.), να ρωτήσετε εάν κάποιος παραβιάζει τους όρους χρήσης κάποιου network, ή κάποιου προγράμματος.

η συνήθης παραβίαση γίνεται είτε με
- Cookie Stuffing, που απαγορεύετε σε όλα τα δίκτυα και όλα τα προγράμματα, είτε με
- Brand Bidding, που απαγορεύετε στην πλειονότητα των προγραμμάτων.

όλοι ξέρουμε και αναγνωρίζουμε ότι σε βάθος χρόνου τέτοιες πρακτικές μόνο κακό κάνουν σε όλα τα εμπλεκόμενα μέλη. Ακόμα και σε αυτόν που το κάνει, αφού κάποια στιγμή θα πιαστεί.

παρακαλώ να μιλάτε πάντα με στοιχεία. αν το ερώτημά σας περιέχει αερολογίες χωρίς απτά στοιχεία και αποδείξεις θα διαγράφετε χωρίς προειδοποίηση και θα πρέπει να το υποβάλετε εκ νέο με όλες τις αποδείξεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 06 Φεβ 2012 13:30

Μόνο μια παράκληση από εμένα, η δημοσίευση κάποιου περιστατικού εδώ να μην υποκαταστήσει την αναφορά του περιστατικού στο δίκτυο καθώς το τελευταίο θα εξασφαλίσει την όσο δυνατόν γρηγορότερη αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων που δεν κάνουν καλό σε κανέναν.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 06 Φεβ 2012 13:43

Δεν βρισκω το λογο να υπαρχει το συγκεκριμενο topic. Τετοιες αναφορες μπορουν να γινουν απευθειας στα δικτυα. Αισθανομαι οτι θα γινει της κατινας...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Φεβ 2012 13:50

@George - Linkwise
Δεν πάει να υποκαταστήσει το report, αλλά να το ενισχύσει. Ειδικά όταν κάποια από αυτά γίνονται για τους "favorites affiliates" των networks, και περνάνε οι αναφορές στο ντούκου. :) Αλλά έτσι κι αλλιώς όλα τα networks εδώ είναι, διαβάζουν και κρίνουν. ;)

@ThyClub
μπορείς τότε απλά να αδιαφορείς για αυτό. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 06 Φεβ 2012 13:59

Θα αδιαφορησω και γι αυτο λοιπον :)

Οσο μ αφησει ο παλιοχερακτηρας μου βεβαια...

tango

Δημοσίευση από tango » 07 Φεβ 2012 18:38

cordis έγραψε: εδώ είναι ένας χώρος που θα μπορείτε, παραθέτοντας στοιχεία (screenshots, κώδικά, κ.τ.λ.), να ρωτήσετε εάν κάποιος παραβιάζει τους όρους χρήσης κάποιου network, ή κάποιου προγράμματος.

η συνήθης παραβίαση γίνεται είτε με
- Cookie Stuffing, που απαγορεύετε σε όλα τα δίκτυα και όλα τα προγράμματα, είτε με
- Brand Bidding, που απαγορεύετε στην πλειονότητα των προγραμμάτων.
Δεν είμαι σίγουρος πώς θα αποδείξει κάποιος πραβίαση τύπου cookie stuffing με screenshot ή copy paste κώδικα. :roll:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Φεβ 2012 19:37

ας το αποδείξει με όποιον τρόπο θέλει, απλά να μην είναι απλά κατηγορία χωρίς αποδείξεις.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες