paypal χρεωστική

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
esdd

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από esdd » 06 Φεβ 2012 17:23

καλησπέρα. μάλλον λίγο άσχετο το θέμα που θα ρωτήσω αλλα δεν ήξερα που να το κάνω.
θέλω να ρωτήσω το εξής:
άνοιξα ένα λογαριασμό στο paypal, σήμερα πήγα στην Πειραιώς να βγάλω μια χρεωστική για να την συνδέσω με το paypal. ρώτησα την κοπέλα εκεί οτι την θέλω να την συνδέσω με το paypal kai μου είπε οτι γίνεται.
όταν πήγα σπίτι και πήγα να κάνω add την κάρτα μου έβγαλε το εξής μήνυμα:

" This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card. "

τώρα τί έχει γίνει? μου βγάλανε λάθος κάρτα? ή μήπως επειδή είναι η πρώτη μέρα δεν έίναι έτοιμη η κάρτα? :lol:
πάντως αυτή στην τράπεζα (ήταν και όμορφη, όχι ξανθιά, θα ξαναπάω σίγουρα..) μου είπε ότι απο την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί, μπορεις να προχωρήσεις στο βήμα που θες.
και η ενεργοποίηση έγινε κανονικά, το τσέκαρα και εγώ στο atm.
ή πρέπει να έχει κάποιο ποσό μέσα για να κάνω add την κάρτα?
πρώτη φορα, με paypal , μήπως κάνω εγω κατι λάθος δεν ξέρω!
έχει κανείς καμιά ιδέα? ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Φεβ 2012 23:25

για να σου εγκρινει το paypal μια καρτα και να σε αναγνωρισει ως κατοχο της θα σε χρεωσει ενα μικρο ποσο της ταξης του 1.5 ευρω αν δεν κανω λαθος και θα πρεπει να παραλαβεις εναν λογαριασμο χρεωσης οπου τα 3-4 τελευταια ψηφια ειναι το pin που θα πρεπει να βαλεις σε καποιο σημειο ετσι ωστε να σε αναγνωρισει, το ποσο θα σου το επιστρεψει

τωρα....

αυτη η καρτα ειναι χρεωστικη και οχι πιστωτικη ετσι ωστε να λαμβανεις καποιο λογαριασμο

με αυτη την καρτα μπορεις να αγορασεις μεσω paypal αλλα δεν ξερω αν μπορεις να λαβεις και ποσο μεσω paypal

καπου εκει ειναι το προβλημα νομιζω

esdd

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από esdd » 07 Φεβ 2012 14:15

ναι αλλα κανονικά πιστεύω στο add της κάρτας δεν έπρεπε να είχα πρόβλημα, αν πήγαινα να κάνω verified και δεν είχα κάποιο πόσο μέσα, νομίζω 1,5 - με2 ευρώ όπως λες, για να μου επιβεβαιώσει την κάρτα τότε ναι. τώρα δεν ξέρω γιατί μόλις πάω να κάνω add την κάρτα μου βγάζει αυτό το μνμ. θα πάω στην τράπεζα να ξαναρωτήσω.
εκτός αν θέλει απο την αρχή κάποιο ποσό μέσα η κάρτα, και δεν μπορεις ούτε add να την κάνεις χωρίς ποσό μεσα. δεν τα ξέρω καλα, θα βαλω καποια χρηματα μεσα ναδω.

όσο για το αν μπορώ να λαμβάνω χρήματα απο την κάρτα, ούτε με αυτό είμαι σίγουρος, η πράξη θα δίξει :roll:
αυτό που είχα διαβάσει είναι ότι πέζει ρόλο και ο λογαριασμός που ανοίγεις στο paypal, νομίζω με personal λογαριασμό δεν μπορείς να λαμβάνεις χρήματα, είναι μόνο για αγορες.
εγω άνοιξα premier και νομίζω οτιείναι και για να λαμβάνεις χρήματα, αυτό είχα διαβάσει, ανεξάρτητα αν εχεις χρεωστική ή πιστωτική.
ευχαριστώ fiskilis.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από scoobby » 07 Φεβ 2012 17:06

esdd έγραψε:ναι αλλα κανονικά πιστεύω στο add της κάρτας δεν έπρεπε να είχα πρόβλημα, αν πήγαινα να κάνω verified και δεν είχα κάποιο πόσο μέσα, νομίζω 1,5 - με2 ευρώ όπως λες, για να μου επιβεβαιώσει την κάρτα τότε ναι. τώρα δεν ξέρω γιατί μόλις πάω να κάνω add την κάρτα μου βγάζει αυτό το μνμ. θα πάω στην τράπεζα να ξαναρωτήσω.
εκτός αν θέλει απο την αρχή κάποιο ποσό μέσα η κάρτα, και δεν μπορεις ούτε add να την κάνεις χωρίς ποσό μεσα. δεν τα ξέρω καλα, θα βαλω καποια χρηματα μεσα ναδω.

όσο για το αν μπορώ να λαμβάνω χρήματα απο την κάρτα, ούτε με αυτό είμαι σίγουρος, η πράξη θα δίξει :roll:
αυτό που είχα διαβάσει είναι ότι πέζει ρόλο και ο λογαριασμός που ανοίγεις στο paypal, νομίζω με personal λογαριασμό δεν μπορείς να λαμβάνεις χρήματα, είναι μόνο για αγορες.
εγω άνοιξα premier και νομίζω οτιείναι και για να λαμβάνεις χρήματα, αυτό είχα διαβάσει, ανεξάρτητα αν εχεις χρεωστική ή πιστωτική.
ευχαριστώ fiskilis.
Απο το μηνυμα που σου εγραψε πσιτευω οτι θελει καποια μορφη ενεργοποιησεις η καρτα σου,μερικες πρεπει να της βαλεις στο ΑΤΜ και να κανεις ενεργοποιηση της καρτας με το πιν σου,το χεις κανει?Ειναι visa Electron ή εστω maestro?

esdd

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από esdd » 07 Φεβ 2012 18:05

είναι visa χρεωστική, όταν έβγαζα την κάρτα μου είπε οτι θα την ενεργοποιούσε απο το τηλέφωνο, παρόλα αυτά εγώ μετά από λίγη ώρα πήγα στο ΑΤΜ να τσεκάρω, έβαλα κανονικά το πιν και μου έδειξε το υπόλοιπο μου κανονικά..δεν χρειάστηκε να την ενεργοποιήσω εγω, το είχαν κάνει μεσα στην τραπεζα, μέσω τηλεφώνου, όποτε είναι εντάξη απο θέμα ενεργοποίησης.
θα πάω στην τραπεζα να ρωτήσω, αλλα σιγα μη ξέρουν αυτοι.

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από offline » 20 Οκτ 2012 01:26

καλησπερα στο φορουμ εχω το εξης προβλημα αν μπορει να βοηθησει καποιος. εκανα συναλλαγες μεσω paypal χωρις να εχω κανει verify το λογαριασμο και μου ειχε δωσει ενα οριο μεταφορας χρηματων στον τραπεζικο λογαριασμο και αγορων. το ξεπερασα λοιπον αυτο το οριο και μια στιγμη μου μπλοκαρουν τον λογαριασμο και ενω εχω λεφτα μεσα, δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω. μου ζητησανε καποια δημοσια εγγραφα τα οποια εστειλα και να συνδεσω μια καρτα. εβγαλα λοιπον μια καρτα στην εμπορικη οπου ειχα συνδεσει και τον λογαριασμο μου στο paypal και οταν πηγα να την περασω μου εβγαλε το μηνυμα 'this card has been denied by the bank' ρωτησα λοιπον και εμαθα οτι ενω ειναι χρεωστικη, δεν μπορω να κανω συναλλαγες στο ιντερνετ και πρεπει να βγαλω αλλη καρτα. γενικα ειδα πληρη μεσανυχτα πανω στο θεμα οχι μονο απο την εμπορικη, αλλα και απο τις αλλες τραπεζες. το θεμα ομως τωρα ειναι τι κανω? να επιχειρησω να βγαλω πιστωτικη απο την εμπορικη μιας και εχω ηδη συνδεσει τον λογαριασμο με το paypal, μπας και γινει δουλεια τελικα και μπορεσω να τραβιξω τα χρηματα? υπαρχει τετοια περιπτωση? η να βγαλω καρτα απο αλλη τραπεζα και να συνδεσω τον νεο τραπεζικο λογαριασμο στο paypal και την καρτα επισης ωστε να μπορεσω να τραβιξω τα χρηματα που εχουν μεινει μεσα στο paypal? αν ξερει καποιος εναν σιγουρο τροπο ας βοηθησει γιατι εχει γινει μεγαλο μπαχαλο και δεν βγαζω ακρη με τους τραπεζιτες γιατι δεν εχουν γνωση απο paypal, ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Οκτ 2012 09:18

να ανοιξεις εναν λογαριασμο σε καπια τραπεζα με συνοδεια χρεωστικης καρτας οπου γινεται αποδεκτη καθως πρεπει να παρει απο εκει 1,5 ευρω περιπου για να κανει την πιστοποιηση

την επομενη φορα να εισαι ποιο προσεκτικος και τακτικος οταν κανεις κατι στο ιντερνετ και αφορα χρηματα γιατι θα εχεις προβληματα οπως τωρα

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από offline » 20 Οκτ 2012 10:36

ε δεν υπηρχε προβλημα και ημουν στο χαλαρο, που να ηξερα οτι θα μου κλειδωναν τα λεφτα ΜΟΥ! αν ειναι δυνατον!

ενιγουει, με την καρτα που λες τι βηματα κανω? ανοιγω λογαριασμο στην κυπρου ξερω γω μαζι με χρεωστικη και συνδεω τον καινουριο αυτο λογαριασμο με το paypal και περνωντας την καρτα γινεται verified και μπορω να κανω withdraw στην τραπεζα? ειναι εφικτο αυτο ετσι? ελπιζω να ειναι, και να μη μου παρει κανα μηνα να γινει :/

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Οκτ 2012 10:47

δηλωνεις την καρτα, και μετα πας στις χρεωσεις στο web banking της καρτας και επιλεγεις το 4ψηφιο κωδικο που θα σου πει η paypal που θα το βρεις και το βαζεις σαν Pin στον λογαριασμο σου και αμεσα εχεις ετοιμη την καρτα σου (υποψην πρεπει να εχεις μεσα ενα ελαχιστο ποσο 5 ευρω για να παρει το paypal ενα ποσο 1.5 ευρω που θα σου το επιστρεψει μετα την επιβεβαιωση

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 20 Οκτ 2012 11:36

Θα χρησιμοποιήσεις είτε prepaid visa που μπορείς να βάλεις 10 ευρώ μόνο και σε 1 ώρα το πολύ να σου την έχουν έτοιμη και απο χρεωστικές visa electron που να επιτρέπει συναλλαγές στο διαδίκτυο.(θα σου πουν απο την εκδότρια τράπεζα)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Οκτ 2012 12:53

athanasios-davalas έγραψε:Θα χρησιμοποιήσεις είτε prepaid visa
η καρτα αυτη μπορει καπου να δειξει χρεωσεις και τον κωδικο πληρωμης;
αν ναι τοτε κανει
αν οχι τοτε δεν κανει

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από offline » 20 Οκτ 2012 22:55

παιδια χιλια ευχαριστω ελπιζω να πανε ολα καλα γτ η υπομονη μου εχει εξαντληθει με αυτο το θεμα, θα στειλω να σας πω τι εγινε, καλο βραδυ!

Cretan1986

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από Cretan1986 » 23 Οκτ 2012 14:03

offline έγραψε:καλησπερα στο φορουμ εχω το εξης προβλημα αν μπορει να βοηθησει καποιος. εκανα συναλλαγες μεσω paypal χωρις να εχω κανει verify το λογαριασμο και μου ειχε δωσει ενα οριο μεταφορας χρηματων στον τραπεζικο λογαριασμο και αγορων. το ξεπερασα λοιπον αυτο το οριο και μια στιγμη μου μπλοκαρουν τον λογαριασμο και ενω εχω λεφτα μεσα, δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω. μου ζητησανε καποια δημοσια εγγραφα τα οποια εστειλα και να συνδεσω μια καρτα. εβγαλα λοιπον μια καρτα στην εμπορικη οπου ειχα συνδεσει και τον λογαριασμο μου στο paypal και οταν πηγα να την περασω μου εβγαλε το μηνυμα 'this card has been denied by the bank' ρωτησα λοιπον και εμαθα οτι ενω ειναι χρεωστικη, δεν μπορω να κανω συναλλαγες στο ιντερνετ και πρεπει να βγαλω αλλη καρτα. γενικα ειδα πληρη μεσανυχτα πανω στο θεμα οχι μονο απο την εμπορικη, αλλα και απο τις αλλες τραπεζες. το θεμα ομως τωρα ειναι τι κανω? να επιχειρησω να βγαλω πιστωτικη απο την εμπορικη μιας και εχω ηδη συνδεσει τον λογαριασμο με το paypal, μπας και γινει δουλεια τελικα και μπορεσω να τραβιξω τα χρηματα? υπαρχει τετοια περιπτωση? η να βγαλω καρτα απο αλλη τραπεζα και να συνδεσω τον νεο τραπεζικο λογαριασμο στο paypal και την καρτα επισης ωστε να μπορεσω να τραβιξω τα χρηματα που εχουν μεινει μεσα στο paypal? αν ξερει καποιος εναν σιγουρο τροπο ας βοηθησει γιατι εχει γινει μεγαλο μπαχαλο και δεν βγαζω ακρη με τους τραπεζιτες γιατι δεν εχουν γνωση απο paypal, ευχαριστω!
Ό,τι κάρτα και να βγάλεις ή έχεις βγάλει πρέπει να έχει πάνω το λογότυπο visa. Αν δεν το έχει πιθανότατα δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε διάφορες υπηρεσίες στο internet, είναι για απλή χρήση στο atm.

Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος εδώ και χρόνια με την πειραιώς.

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από offline » 23 Οκτ 2012 16:46

Ό,τι κάρτα και να βγάλεις ή έχεις βγάλει πρέπει να έχει πάνω το λογότυπο visa. Αν δεν το έχει πιθανότατα δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε διάφορες υπηρεσίες στο internet, είναι για απλή χρήση στο atm.

Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος εδώ και χρόνια με την πειραιώς.

αυτη που εχω ειναι visa debit της εμπορικης και ΔΕΝ ειναι για χρηση ιντερνετ

paypal χρεωστική

Δημοσίευση από offline » 24 Οκτ 2012 15:42

πηγα στη Κυπρου, ολα καλα, πολυ καλη εξυπηρετηση και γνωση του θεματος! ανοιξα λογαριασμο να τον συνδεσω με το paypal και σε μια βδομαδα θα εχω και την χρεωστικη με χρηση ιντερνετ!!! ολα συνδεμενα μεταξυ τους, ανεση φιλε μου! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες