Δικτατορία στο Internet, ο απόλυτος έλεγχος είναι εδώ;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 08 Φεβ 2012 23:30

Έχω πετύχει στο δρόμο μου μερικά άρθρα για το πως ανδρώνεται σιγά σιγά η δικτατορία στο Internet. Ίσως να έχει να κάνει λίγο με τις τελευταίες εξελίξεις με τα SOPA/PIPA/ACTA.

Θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας δημόσια για να αρχίσουμε να ενημερωνόμαστε οργανωμένα και να δούμε και τι κάνουμε εμείς στην Ελλάδα.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... jokes.html
Ζευγάρι Άγγλων πάει στην Αμερική και τους μαζεύουν σαν τρομοκράτες γιατί κάναν το λάθος να γράψουν εκφράσεις στο twitter που ακούγοταν "λάθος" στα αυτία των αντίστοιχων μπουμπούκων της Αμερικής. Πολύ τραγελαφική η ιστορία!

http://www.wsws.org/articles/2012/feb20 ... -f07.shtml
Νεαρός άγγλος, τον μηνύουν στην Αγγλία επειδή είχε ιστοσελίδα με συνδέσμους σε warez. Αποσύρουν τη μήνυση, και αμέσως μετά του βγάζουν ένταλμα έκδοσης για να δικαστεί στην Αμερική!

http://news.cnet.com/8301-31921_3-20054342-281.html
Ετοιμάζουν την διαδικτυακή ταυτότητα (Internet ID). Σκοπός, ποιός άλλος; Άμα είστε κακά παιδιά να σας μαντρώνουν.

Τα αυτονόητα για τους ηλίθιους: Δεν υποστηρίζω την ασυδοσία, τους κλέφτες και τους πειρατές. Υποστηρίζω όμως την ελευθερία και δυστυχώς μαζί με την ελευθερία υπάρχουν και παρατράγουδα.

Σίγουρα κάποιοι θα τα διαβάζουν αυτά και θα τρομοκρατούνται. Εγώ έχω να ρωτήσω, άραγες στην Ελλάδα γίνονται τέτοια; Οι πολιτικοί μας έχουν αποδείξει οτι είναι δοσίλογοι, άρα είναι ικανοί να κάνουν νόμους που να επιτρέπουν τέτοια και στην χώρα μας. Το θέμα είναι αν εμείς θα τους το επιτρέπουμε.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 09 Φεβ 2012 00:34

Δυστυχως απο τους πολιτικούς μας όλα τα περιμένω..
Δεν θα μου κάνει έκπληξη, αν γίνει κάτι παρόμοιο εδώ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Φεβ 2012 11:23

Ετοιμάζουν την διαδικτυακή ταυτότητα (Internet ID)
Αυτο μαρεσει σαν ιδεα. Δεν'κακο.

:think:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Φεβ 2012 10:17

Connor MacLeod έγραψε:
Ετοιμάζουν την διαδικτυακή ταυτότητα (Internet ID)
Αυτο μαρεσει σαν ιδεα. Δεν'κακο.

:think:
Cool, ψήσου να σου βάλουν και τσιπάκι σαν να είσαι σκυλί τότε :lol:

Αν δεν έχεις τίποτα να κρύψεις δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ε; (Αγγλικό δόγμα για τις κάμερες που έχουν γεμίσει τον τόπο :lol: :lol: )

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Φεβ 2012 10:31

Η διαδικτυακή ταυτότητα δεν είναι κακή. Ο σκοπός όμως για τον οποίο θα την χρησιμοποιήσουν; Η διαδικτυακή ταυτότητα θα κάνει τα πράγματα πολύ πιο εύκολα.

Όπως λέει και το γνωμικό, ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Φεβ 2012 10:54

Το ότι μεγαλώσαμε σε μία κοινωνία με ταυτότητες και φακέλωμα από την πρώτη αναπνοή μας σε αυτό τον κόσμο, δεν σημαίνει ότι πριν 100-200 χρόνια ήταν έτσι τα πράγματα.

Ούτε σημαίνει ότι φακελώματα σαν και αυτά έλυσαν τα προβλήματα που μας είπαν ότι θα λύσουν.

Ξέρω όμως κάτι που έγινε σίγουρα και θα συνεχίσει να γίνεται όσο φτιάχνουμε νέους τρόπους φακελώματος (είτε αυτό λέγεται internet ID ή chip ή οτιδήποτε). Αυξήθηκε ο έλεγχος μας. Και αυτό ακριβώς θέλουν με την Internet ID. Να μας ελέγξουν κακούς ή μη.

Είναι σαν να αποδεχόμαστε την πυρηνική ενέργια ως λύση στα προβλήματα της ενέργιας σήμερα.

Ναι μεν μας δίνει φθηνή ενέργια, αλλά προκαλεί και ένα κάρο άλλα προβλήματα.

Έτσι και με κάθε είδους φακελώματος.
Μας δίνει ένα πράγμα που μας τάξανε ότι θα μας δώσει και μετά το χρησιμοποιούν εναντίων μας one way or another.

Και τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι όλες οι παρανομίες που γίνονται με το υπάρχων σύστημα ταυτοτήτων στον πραγματικό κόσμο, δεν θα περάσει και στον virtual κόσμο του internet;
Όλοι αυτοί οι τεχνοκράτες που προωθούν αυτές τις μεθόδους ελέγχου του πληθυσμού έχουν αποδείξει πολλάκις ότι δεν σκαμπάζουν μία από το πως δουλεύει η σύγχρονη τεχνολογία.
Φτιάχνουν ένα νέο τρόπο ελέγχου και εμφανίζονται σαν μανιτάρια 100 νέοι τρόποι παράκαμψης και παρανομίας...

Τίποτα δεν γίνεται σήμερα με γνώμονα την προστασία μας όσο και αν χτυπιούνται στα καναλάκια να μας πείσουν ότι ό,τι γίνεται σήμερα είναι για το δικό μας το καλό.
Φυσικά επιμελώς ξεχνάνε να μας πουν ότι όλα αυτά που γίνονται εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα που ουδεμία σχέση έχουν με εμάς.

Προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ τέτοιο φακέλωμα για δήθεν λύση μη υπαρκτών προβλημάτων στο κάθε internet.

Όλα αυτά μόνο προβλήματα φέρνουν στην κοινωνία και δεν λύνουν.

Όπως οι απαγορεύσεις των ναρκωτικών δεν έχουν λύσει απολύτως τίποτα. Έτσι κάθε άλλη είδους απαγόρευση που για 5-10-100-1000 ανθρώπους βάζουμε στο ίδιο σακί ολόκληρες κοινωνίες, το μόνο που θα φέρει είναι περισσότερη παρανομία και αναρχία.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 10 Φεβ 2012 11:10

Δυστυχώς ότι μαλακία χειραγώγησης ανακαλύψουν, θα είμαστε από τις πρώτες χώρες που θα τις εφαρμόσουν... Είτε επειδή είμαστε το μαύρο πρόβατο, είτε γιατί μπορούν και μας κάνουν ότι θέλουν.

Το θέμα είναι εμείς σαν πολίτες τι μπορούμε να κάνουμε γιαυτό? Μάλλον τίποτα... οπότε τι μας μένει? να αποφεύγουμε κάθε φορά τις χειροπέδες που πάνε να μας φορέσουν, παρακάμπτοντας τα "νόμιμα". Και αυτό είναι τόσο νόμιμο, όσο νόμιμη είναι και η στέρηση της ελευθερίας που προσπαθούν να μας επιβάλλουν.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 10 Φεβ 2012 15:03

Μπορούμε να ξανα-ανακαλύψουμε τη δημοκρατία. Την κανονική δημοκρατία. Αυτή που κρατεί (=εξουσιάζει) ο δήμος (=εμείς), και όχι αντιπρόσωποι μας.

Είμαστε σε ένα τομέα της τεχνολογίας που μπορούμε να χτίσουμε τα θεμέλια για ένα τέτοιο πολιτικό σύστημα. Το επιχείρημα μέχρι τώρα ήταν οτι στην αρχαία Αθήνα οι κάτοικοι ήταν λιγότεροι και ήταν πιο διαχειρίσιμο κάτι τέτοιο, ενώ τώρα είμαστε εκατομμύρια. Η τεχνολογία μπορεί να βοηθήσει.

Ήδη με την άνοιξη της ανατολής, και με τα τελευταία γεγονότα με την αντίθεση στα SOPA/PIPA ήταν τα κοινωνικά δίκτυα που βοήθησαν στο γκρέμισμα. Το επόμενο βήμα είναι να δούμε πως θα δημιουργήσουμε με τη βοήθεια αυτού του μέσου.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 11 Φεβ 2012 23:48

Ένα ενδιαφέρον video με ελληνικούς υπότιτλους:

http://www.youtube.com/watch?v=63JyXmu0fqM
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 12 Φεβ 2012 01:19

cpulse έγραψε:Δεν υποστηρίζω την ασυδοσία, τους κλέφτες και τους πειρατές. Υποστηρίζω όμως την ελευθερία και δυστυχώς μαζί με την ελευθερία υπάρχουν και παρατράγουδα.
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου (χωρίς να έχω ζητήσει την άδειά του, sorry devil), αν υπάρχει κάτι σε υπερεπάρκεια στον σύγχρονο δυτικό κόσμο είναι η ελευθερία. Δε μας λείπει ούτε η ελευθερία της σκέψης ούτε η ελευθερία των επιλογών. Θα μπορούσα να αρχίσω να παραθέτω άπειρα παραδείγματα αλλά δεν υπάρχει λόγος. Το θέμα είναι ότι εξακολουθούν να υπάρχουν απαγορεύσεις, και αρκεί μία και μόνη απαγόρευση για να κάνει κάποιον να αισθάνεται ανελεύθερος. Π.χ. ο Αδάμ, αν και ήταν ελεύθερος να κάνει οτιδήποτε, ξυπνούσε και κοιμόταν με μία μόνο σκέψη στο μυαλό του, τι θα κέρδιζε αν έτρωγε τον απαγορευμένο καρπό. Για να κάνω και το δικηγόρο του Αδάμ (χωρίς να έχω ζητήσει την άδειά του, sorry Adam), αυτό το "οτιδήποτε" που μπορούσε να κάνει δεν περιλάμβανε ταξίδια στο Μαϊάμι, επιδόρπια σοκολατόπιτας, μελωδίες στο iPhone ή ταινίες του Αγγελόπουλου. Περιλάμβανε μόνο κατανάλωση φρούτων και χορταρικών μέχρι σκασμού, άντε και καμιά εξερεύνηση των γύρω λόφων (που δεν πρέπει να ήταν και εντελώς απαλλαγμένοι από κουνούπια και σαρανταποδαρούσες).
cpulse έγραψε:Μπορούμε να ξανα-ανακαλύψουμε τη δημοκρατία. Την κανονική δημοκρατία. Αυτή που κρατεί (=εξουσιάζει) ο δήμος (=εμείς), και όχι αντιπρόσωποι μας.

Ήδη με την άνοιξη της ανατολής, και με τα τελευταία γεγονότα με την αντίθεση στα SOPA/PIPA ήταν τα κοινωνικά δίκτυα που βοήθησαν στο γκρέμισμα. Το επόμενο βήμα είναι να δούμε πως θα δημιουργήσουμε με τη βοήθεια αυτού του μέσου.
Θα έλεγα ότι καλό είναι να έχει προηγηθεί μια μελέτη του επόμενου βήματος πριν ξεκινήσουμε να κάνουμε το πρώτο βήμα. Διαφορετικά μπορεί να διαπιστώσουμε ότι αυτό που γκρεμίσαμε υπήρξε καλύτερο από αυτό που πήρε έπειτα τη θέση του. Ναι, κανείς δε διαφωνεί ότι η άμεση δημοκρατία είναι ωραία ιδέα, αλλά και η μαρμελάδα μπέικον θα πρέπει να ήταν ωραία ιδέα μέχρι που κάποιος δοκίμασε τη γεύση της. Ας έχουμε κατά νου ότι δημοκρατία και ατομική ελευθερία είναι ασύμβατες έννοιες. Όσο περισσότερη θέλεις από τη μία, τόσο λιγότερη έχεις από την άλλη. Π.χ. στην ακραία περίπτωση της απόλυτης δημοκρατίας όλοι αποφασίζουν για όλους, και κανένας για τον εαυτό του.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 12 Φεβ 2012 02:17

Νομίζω τα μπλέκεις. Και δεν έχω καταλάβει κι αν θες να φτάσεις κάπου. Αν υπάρχει κάτι στο οποίο θες να καταλήξεις, δεν το χω καταλάβει, οπότε αν θες πες το με καθαρότερο τρόπο.

Υπάρχουν διάφοροι ορισμοί για το τι είναι ελευθερία. Ένας τρόπος να την ορίσεις είναι η ύπαρξη επιλογών. Ο υπερβολικός αριθμός επιλογών καταλήγει στη μη ελευθερία γιατί προκαλεί παράλυση, κάτι που οι ξένοι ονομάζουν Analysis Paralysis. Μάλιστα έχω πετύχει και μια θαυμάσια ομιλία του Barry Schwartz στο Ted για αυτό το θέμα.

Εγώ όμως συζητάω για κάτι εντελώς διαφορετικό. Για την αυταρχική επιβολή.

Παράδειγμα 1: Μάθαμε οτι ψηφίστηκε το ACTA εκ μέρους της Ελλάδας. Ποιος μας ρώτησε; Από που κι ως που αποφάσισε οτι εμείς, ο λαός που θεωρητικά αντιπροσωπεύει, συμφωνούμε με τέτοια πράγματα;

Παράδειγμα 2: Σχετικά με τον πρώτο σύνδεσμο που έδωσα στην αρχή, με το ζευγάρι που έγραψε κάτι στο twitter. Πως είναι δυνατών, νοήμων άνθρωπος να σε βάλει φυλακή για δυο χαζομάρες που έγραψες; Όχι που έκανες, που έγραψες!

Παράδειγμα 3: Σχετικά με τον δεύτερο σύνδεσμο που έδωσα στο πρώτο post, με τον τύπο που τον στείλαν να δικαστεί στην Αμερική για αδίκημα που έγινε στην Αγγλία. Από που κι ως που έχει μια χώρα εξουσία να δικάζει κατοίκους άλλης χώρας με τους δικούς της νόμους; Και αν θες, κάνε τον κόπο να το διαβάσεις να δεις τι άλλα απαράδεκτα πράγματα συμβαίνουν στο κόσμο που ζούμε.

Τώρα πάω στο θέμα της δημοκρατίας. Η δημοκρατία επινοήθηκε από τον παπού μας τον Κλεισθένη ως ένα σύστημα που ελαχιστοποιεί την διαφθορά. Επειδή στη δημοκρατία οι άρχοντες ΔΕΝ ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΙ (όπως στο δίκο μας πολιτικό σύστημα) αλλά μπαίνουν στην τύχη, ελαχιστοποιείται η πιθανότητα να δημιουργούνται πελατιακά συστήματα. Έτσι δεν μπορεί κανένα ξένο κέντρο εξουσίας/χρήματος να αποκτήσει υπόγεια θεμέλια, όπως γίνεται σήμερα.

Τώρα, αυτό που λές για την ακραία μορφή της άμεσης δημοκρατίας, αν και δεν το έχω ψάξει σε βάθος, τυχαίνει να έχω μια μικρή γνώση από παλιότερες συζητήσεις με άλλους και ξέρω τι εννοείς. Όμως, υπάρχουν και πολλές ιδέες για το πως μπορεί να βρεθούν λύσεις ωστε να λυθούν προβλήματα. Νομίζω όμως οτι είναι μια συζήτηση που πρέπει να γίνει αλλού. Σίγουρα όχι σε αυτό το thread.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 12 Φεβ 2012 03:36

Θα προσπαθήσω να τα ξεμπλέξω. Θα προσπαθήσω, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Όπως λες υπάρχουν διάφοροι ορισμοί για την ελευθερία, και η ελευθερία που ορίζεται με τον ένα τρόπο μπορεί να είναι ελκυστική, ενώ η αλλιώς οριζόμενη ελευθερία μπορεί να είναι ανεπιθύμητη. Η παρατήρηση που έκανα προηγουμένως είχε ακριβώς σαν στόχο να καταδείξει αυτή την ρευστότητα. Άλλος μετράει την ελευθερία με βάση τα πράγματα που μπορεί να κάνει, και άλλος με τα πράγματα που απαγορεύεται να κάνει. Ο πρώτος είναι αυξανόμενα ευτυχής (στη σύγχρονη εποχή), γιατί κάθε μέρα που ξημερώνει μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα από αυτά που μπορούσε να κάνει τη χτεσινή. Ο δεύτερος είναι αυξανόμενα δυστυχής, γιατί παράλληλα με τις ελευθερίες αυξάνονται (με βραδύτερο ρυθμό) και οι απαγορεύσεις. Π.χ. σήμερα δεν επιτρέπεται να απολαύσει δωρεάν τον προϊόν του μόχθου ενός άλλου ανθρώπου το οποίο έχει μορφή κινηματογραφικής ταινίας, αλλά πριν εκατό χρόνια επιτρεπόταν μεν, αλλά δεν μπορούσε να το κάνει γιατί δεν υπήρχαν προσιτά τεχνικά μέσα για να την αναπαράγει.

Ρωτάς για το ποιος μας ρώτησε για την ψήφιση του ACTA εκ μέρους της Ελλάδας; Αυτός που μας ρώτησε και για κάθε άλλη κυβερνητική απόφαση. Κανείς. Η κυβέρνηση κυβερνά, γι αυτό λέγεται κυβέρνηση. Παίρνει αποφάσεις για λογαριασμό όλων, γιατί μας αντιπροσωπεύει όλους. Αυτά φυσικά τα ξέρεις και τα ξέρουν όλοι, επομένως η ερώτησή σου είναι ρητορική. Πάμε παρακάτω.

Ρωτάς μετά πώς είναι δυνατόν νοήμον άνθρωπος να σε βάλει φυλακή για δυο χαζομάρες που έγραψες. Στο παρελθόν νοήμονες άνθρωποι έχουν κάνεις τρις χειρότερα σε ανθρώπους που είπαν (ούτε καν έγραψαν), ΜΙΑ και μόνη χαζομάρα. Γνωστό κι αυτό, άρα κι αυτή η ερώτηση είναι ρητορική. Πάμε στο επόμενο.

Ρωτάς από πού κι ως πού μια χώρα έχει εξουσία να δικάζει κατοίκους άλλης χώρας με τους δικούς της νόμους; Από το κλείστρο μέχρι την άκρη της κάννης. Την εξουσία την δίνει η δυνατότητα επιβολής, η οποία μέχρι πρότινος πήγαζε από την στρατιωτική ισχύ. Νομίζω ότι αυτό εξακολουθεί να ισχύει. Η χώρα που έχει εξουσία να δικάζει κατοίκους άλλης χώρας δεν είναι η Πορτογαλία και η Ιαμαϊκή, αναφέρεσαι στις ΗΠΑ. Αν λοιπόν είσαι νοήμον κάτοικος της Ελλάδας δεν παραβιάζεις τους νόμους των ΗΠΑ, εκτός αν στο αίμα σου ρέει η περιπέτεια. Δεν το συζητάμε αν ρέει μεθαμφεταμίνη, τότε παραβιάζεις όχι μόνο τους νόμους των ΗΠΑ αλλά και τους νόμους της Φυσικής! :-)

Περί δημοκρατίας θα βγούμε εκτός θέματος, οπότε ας το αφήσουμε για άλλη στιγμή (μετά ζύθου και εδεσμάτων!).

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 12 Φεβ 2012 04:36

Έχω μια πολύ γενικότερη αντίθεση με την δημοκρατία της Ελλάδας. Ολιγαρχία είναι βασικά, εφόσον κυβερνούνε οι αντιπρόσωποι. Αντιπροσωπευτική ολιγαρχία. Σε άλλες χώρες για σοβαρά θέματα κάνουν δημοψηφίσματα και σίγουρα βρίσκουν ένα τρόπο να διαβουλευτούν με τους πολίτες. Εδώ δεν έχουμε τέτοια. Θυμάσαι πχ πριν 6-7 χρόνια όταν συζητάγανε για ευρωπαϊκό σύνταγμα και το πρόβλημα ήταν κάποιες χώρες που έπρεπε να πάρουν την έγκριση του λαού τους. Εδώ τίποτα, απλά θα ψηφίζαν ναι. Οπότε μπορεί με τις παρούσες συνθήκες να είναι ρητορικά τα ερωτήματα μου, αλλά δεν αντέχω άλλο αυτές της συνθήκες. Πρέπει να αρχίσουμε να ενεργοποιούμαστε και να τις κάψουμε στη φωτιά τέτοις συνθήκες.

Σχετικά με τις ΗΠΑ.. ναι αυτές εννοώ. Αλλά αυτές εννοώ τώρα. Σε λίγα χρόνια από σήμερα η παγκόσμια δύναμη και σε όπλα και σε χρήματα θα είναι η Κίνα. Και ας σκεφτούμε τότε τι θα γίνεται οταν η Κίνα θα απαιτεί να στέλνουν πολίτες ανα τω κόσμω στην Κίνα γιατί παραβίασαν κάποιο Κινέζικο νόμο. Θα πρέπει να το σκεφτούν και στις ΗΠΑ αυτό. Βέβαια αυτοί κοιμούνται ακόμα. Άραγες θα ξυπνήσουν πριν είναι αργά;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 12 Φεβ 2012 05:05

Εγώ πάλι έχω μια γενικότερη αντίθεση με τη Δημοκρατία εν γένει. Δεν με νικάς στη γενικότητα, μπορώ να γενικεύω απεριόριστα! :-P

Ας σκεφτούμε λοιπόν από τώρα τι θα γίνει σε κάμποσα χρόνια που η Κίνα θα γίνει η παγκόσμια στρατιωτική υπερδύναμη (οικονομική είναι ήδη). Θα είναι σε θέση μια αδύναμη χώρα να ΜΗΝ στείλει στην Κίνα τους πολίτες της που θα βλάπτουν τα κινέζικα οικονομικά συμφέροντα παραβιάζοντας τους κινέζικους νόμους; Μάλλον όχι. Θα είναι συνετοί τότε οι πολίτες αυτής της αδύναμης χώρας που θα αποφεύγουν αυτές τις παραβιάσεις; Μάλλον ναι. Θα νοσταλγούν τότε οι πολίτες αυτής της χώρας την εποχή που ο πλανητάρχης ήταν αμερικανός αντί κινέζος; Μάλλον σίγουρα. Με την πείνα που θα περνάμε εμείς τότε, η κινεζική απαίτηση να τρώμε σκύλους πώς θα μας φαίνεται; Μάλλον νόστιμη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες